Hangok. L, l betűk

Óra összefoglalója – technológiai térkép az írás-olvasási képzésről.

Téma: „Mássalhangzók [l], [l’]. L, l betűk."

Az óra típusa:új anyagok tanulása

Osztály: 1

Az óra időtartama: 35 perc.

Célok: Feltételek megteremtése az [l] [l “] hangok, valamint az L, l betűk megismeréséhez.

Feladatok:

Nevelési:

Hangok jellemzésének képességének fejlesztése;

Határozza meg a szóban lévő hangok számát és sorrendjét, azaz végezzen szavak hang-betű elemzését;

Tanítsd meg a gyerekeknek hangokat találni a szavakban [ l], [l’], és meg tudja különböztetni őket;

Mutassa be az L, l betűket és fejlessze a hangok jelölésének képességét [ l], [l’] l betű.

Pedagógusok:

Nevelje a gyerekekben egymás nézeteinek és véleményének tiszteletét;

Elősegíti a kölcsönös segítségnyújtás és támogatás érzését;

Nevelési:

Az olvasói érdeklődés fejlesztése;

Fejleszteni kognitív érdeklődésés tanulói tevékenység;

Fejleszti a szóbeli beszédet és a fonémikus hallást;

Fejleszti a gondolkodást, a memóriát, a figyelmet.

Az oktatás formái és módszerei: magyarázó - szemléltető; frontális, független, párban dolgozik.

Tanári tevékenység

Diák tevékenységek

UUD kialakulása

ÉN. Motiváció, hogy oktatási tevékenységek

A színpad célja: az új információk megszerzése iránti érdeklődés felkeltése.

Srácok! Ma az órán sok új és érdekes dolgot fogsz megtanulni, ha figyelmes és aktív vagy az egész óra alatt!

Személyes:

II. Az ismeretek frissítése és a tevékenységek során felmerülő nehézségek rögzítése.

A színpad célja: az új tananyag elsajátításához szükséges oktatási tartalmak frissítése, az óra témájának megfogalmazása.

1 csúszda. Milyen két csoportra oszthatók ezek a betűk: o, s, k, s, y, n, i, t, a.

2-5 dia. Ismertesse a mássalhangzó hangokat!

6 csúszda. A, o és, y, s.

Melyik betű hiányzik?

Magán- és mássalhangzókat képviselő betűk.

A gyerekek ismertetik a tanult betűk jellemzőit.

És - lágyítja a mássalhangzókat, a többi megkeményíti a mássalhangzókat.

Kommunikatív:

Kognitív: Objektumok elemzési képességének kialakítása a jellemzők (lényeges és nem alapvető) azonosítása érdekében; a jel-szimbolikus eszközök használatának képességének kialakítása az oktatási tevékenységekben.

III. Új ismeretek problematikus magyarázata

A színpad célja: rekord leküzdése egy nehézség

7 oldal.

Egy távoli tündérországban,
A tó melletti tisztáson,
Volt egyszer egy vidám nép:
Tarka poloska
A jó néven Cutie,
Íme, Little Bee, keményen dolgozó,
Íme a zöld "ember"
Szöcskének hívják.
Hirtelen feléjük esett a holdról
Ismeretlen "polgár".
Luntiknak hívták
És mindenki tisztelte őt.

8 csúszda.
- Hogy hívják ezeket a hősöket?

Mi a közös a nevükben?

Ki lesz ma a szülinapi bulink?

9. dia

Most jellemezzük az [l] hangot.

Dolgozzunk párban. Végezze el a „Luntik” és a „Little Bee” szavak hang-betűelemzését. 1. függelék

Dolgozz párban.

10 csúszda. Elülső ellenőrzés

Mondjuk ki a „Luntik” szó első hangját

Mondja ki a második szótagot a „kis méhecske” szóban

Milyen következtetést vonhat le?

Oszd két csoportra a képeket! Az első csoportba tegyen képeket, ahol a szavak [l"], a másikba - [l]

(Két ember dolgozik az igazgatóságnál)

11 csúszda.- Milyen sapkát vegyünk a szülinaposunkra?

Zenei testmozgás.

12-13 dia. Az L, l betűk bemutatása.

Nagyon jó a cirkuszi bohóc

Úgy néz ki, mint az L betű.

Színezd ki a darabokat L betűvel.

kit kaptál?

Luntik, Little Bee, Shershulya, Mila.

Minden névnek van hangja [l], [l"]

Hangok [l], [l"]

A levegő megmarad, ami azt jelenti, hogy a hang mássalhangzó.

Dolgozz párban.

A „Luntik” szóban [l] határozottan, a „Bee” [l"] szóban pedig halkan ejtik.

Róka

Oroszlán

Szarvas

Szamár

Nyúl

Farkas

Jávorszarvas

A gyerekek kiejtik a hangokat [l], [l "], és arra a következtetésre jutnak, hogy ezek zöngés hangok.

Harangozunk rá.

Önálló munkavégzés hallgatók

Személyes:

Pozitív motiváció kialakítása a tanuláshoz és a céltudatos kognitív tevékenységhez.

Kognitív:

Kognitív cél önálló azonosítása és megfogalmazása.

feladat, az elkövetkező munka megtervezésének képességének fejlesztése (készítsen tervet és cselekvési sorrendjét).

Szabályozó:

A tanulási cél elfogadásának képességének kialakítása.

Kognitív:

Kognitív: Egy tárgy elemzése alapján következtetés levonási képesség kialakítása.

Kommunikatív: A gondolatok szóbeli kifejezésének képességének fejlesztése.

Szabályozó:

A teljesítőképesség kialakulása tanulási tevékenységek feladatnak megfelelően.

Kommunikatív:

Fejleszteni kell egymás meghallgatásának és párbeszédre való képességét.

Szabályozó:

Annak a képességnek a kialakítása, hogy egy adott mércével összehasonlíthassuk cselekedeteinket az eltérések és eltérések észlelése érdekében.

Kognitív:

Kognitív:

Ábrákból, illusztrációkból, szövegekből információ kinyerésének képességének fejlesztése.

Kommunikatív: A gondolatok szóbeli megfogalmazásának képességének kialakítása, a gondolatok kellő teljességgel és pontossággal történő kifejezésére, véleménynyilvánításra való képesség kialakítása.

IV. Elsődleges konszolidáció a külső beszédben

A színpad célja: új információkat kifejezni külső beszédben, újragondolni saját tudását

Végezze el a ló szó hang-betű elemzését.

14. dia- Nyomtassuk ki az L betűt az olvasókönyvünkbe.

Szótagok kórusolvasása.

Dia 15-17.

Szöveg olvasása az ABC-ből p. 59-60

A tanulók önálló munkája.

Tanuld meg kinyomtatni az L, l betűt.

Szótagok olvasása

Kognitív:

Az értelmes olvasás mint az olvasás céljának megértése.

Objektumok elemzési képességének kialakítása a jellemzők (lényeges és nem alapvető) azonosítása érdekében.

V. Óraösszefoglaló

A színpad célja : értékelje saját tevékenységeinek eredményeit

Mi volt nehéz? Mi könnyű?

mi tetszett a legjobban?

Elértük a célunkat?

A gyerekek válaszolnak a kérdésekre és jeleket mutatnak.

Szabályozó:

A kognitív és személyes reflexió végrehajtására való képesség kialakítása; tevékenysége folyamatainak és eredményeinek értékelésének képessége.

reflexió a cselekvés módszereiről és feltételeiről

a tevékenységek folyamatának és eredményeinek ellenőrzése és értékelése

gondolatait kellő teljességgel és pontossággal kifejezni

1. függelék

2. függelék

3. függelék

„Hangok és betűk 1. osztály” - Magánhangzók és betűk. Magánhangzók elkülönítése számos hangtól. Mozgólépcső. Artikulációs gyakorlatok. Szótagminták.

„Betűírás” – Adjon gyermekének gyakorlatokat a lassú, kifejezett artikulációval történő olvasáshoz. Ne javítsa ki a szövegben található hibákat. Egyszerűen jelölje be a margókat zöld, fekete vagy lila tollal. Betűk tükörírása. Egy magánhangzóval kell kezdenie, majd tovább kell lépnie a mássalhangzókra. A lehetőségek nagyon eltérőek lehetnek. Ajánlások szülőknek.

„Betűtanulmány” - Speciális (javító) általános oktatásban iskola VIII típuspozíciók 1, 2, 4, 8, 9 változatlanok maradnak. A hangszintetikus módszerben hangról szótagra, szótagról szóra, majd mondatra jutunk. Rövid áttekintés már meglévő műveltségi módszerek. A többi pozíciót módosítani lehet.

„Nagybetű a tulajdonnevekben” - 4. Óracélok meghatározása. Melyik K. I. Csukovszkij meséből való a rajz? Ez a projekt megfelel a gyermekek pszichológiai és fiziológiai jellemzőinek. 1. Szervezési mozzanat. Tarka szárnyak villognak, Pillangók repülnek a mezőn. A 2 diák közül melyiknek van igaza: Imádom Korney Ivanovics Chukovsky meséit. e) Szelektív írás.

„Hangok és betűk” – Az összefoglaló leírja a lehetőséget hagyományos lecke orosz nyelv. 2. Játékok a figyelmességért. Nagyon nehéz így állni, ne tedd a lábadat a padlóra, és ne ess el, ne billegj, ne kapaszkodj a szomszédba. Orosz nyelv óra. Az ABC leckét első osztályos orosz nyelvórákon lehet használni. Találd ki a lány nevét a nevek első hangjai alapján. (forgócsúcs, gyöngyvirág, alma-Julia).

„Lecke hangok és betűk” - Mondatdiagramok, szavak helye a mondatban. 3. lecke A 9-es szám összetétele. Példák + -1-re egy vonalzón 20-on belül. Szavak-objektumok szavak tengerében. 2. lecke. Mássalhangzók és betűk Z z. 2. lecke. Szám és szám 6. Találós kérdések. 3. lecke Zöngétlen mássalhangzó hang és P betűk, 2. lecke. 10. lecke. 1. lecke A tanultak megerősítése.

Írás-olvasás lecke az „Oroszország iskola” oktatási komplexum segítségével

TÉMA: "Mássalhangzók [l], [l". L betű

Mitrofanova Marina Vladimirovna

általános iskolai tanár

MBOU "Lyceum No. 1" r.p. Chamzinka


Ismertesse a vizsgált mássalhangzó hangokat!


Találd ki a rejtvényt

A nagyapa ül, száz bundában, Ki vetkőzteti le? Könnyeket hullat.

Válasszuk ki az első hangot.

Jellemezzük.


Találd ki a rejtvényt

Ne érintse meg a kezével! Sörénye van, de nem ló. Paták nincsenek, agyarai viszont vannak És vannak karmok a mancsokon.

Válasszuk ki az első hangot.

Jellemezzük.


Emlékszel, milyen hanggal kezdődött az első szó? És melyik másodperctől? Hallgassa meg ezeket a hangokat.

Ezeket a hangokat oroszul a betű jelöli


») ?


Az ábécé a miénket folytatja

Az L betű egy erdei kunyhó.

(Vlagyimir Sztyepanov)


Hogyan néz ki az L l ("el") betű?

Emberek, látjátok az elefántot?

Van egy csomagtartó. A láb látható.

(Gregory Vieru)


Olvassa el a szótagokat és a szavakat.

lo la ly li lu

olo vagy ulu ols




Ne feledje, hogyan kezdődik a mese.


A medvék vezettek

Kerékpárral.

És mögöttük egy macska

Visszafelé.

És mögötte szúnyogok

Hőlégballonon.

Mögöttük pedig rákok

Egy sánta kutyán.

Farkasok a kancán.

Oroszlánok egy autóban.

Nyuszik

Egy villamoson.

Varangy a seprűn...

Vezetnek és nevetnek

Mézeskalácsot rágnak.

Hirtelen az átjáróból

Ijesztő óriás

Vörös hajú és bajuszos

Csótány! Csótány,

Csótány,

Csótány!


Korney Chukovsky "Csótány"

Olvassuk el az ABC részt.

Hogyan táncol egy elefánt? Cserélje le egy másik, jelentésében közel álló szóval.


Korney Chukovsky "Csótány"

Milyen hold? A Ruddy azt jelenti, hogy arany. A hold fejjel zuhant. Olyan, mint a fejjel?

Fej felett – a feje fölött fordítva, a feje fölött.


Olvasd el és hasonlítsd össze a szavakat.

Hány szótag? Miben különböznek a szavak?


Olvasd el és hasonlítsd össze a szavakat.

Hány szótag van egy-egy szóban? Kinek mondhatom gurult - fiú vagy lány? Korcsolyáztál? Tehát ő volt az, aki gurított, és ő is.


Olvasd el és hasonlítsd össze a szavakat.

Hány szótag van egy-egy szóban? Válasszon egy névmást az elaludt szóhoz. Az elaludt szó egyes számban vagy alakban van többes számú? Elaludtál a szóra? Válasszon egy névmást.


Olvasd el és hasonlítsd össze a szavakat.

Hány szótag van egy-egy szóban? Mint egy szó táblázat szóvá változott szék ? Határozza meg a szám alakját! Tedd a szavakat többes számba! Melyik csoportba tartoznak a szavak?

Bútor.


Olvasd el és hasonlítsd össze a szavakat.

Mikor jelöl az L betű („el”) lágy mássalhangzó hangot? Amikor szilárd hang?


Olvasd el a szöveget.

Ki az az Olya? Hogyan játszott Olya a babákkal?


Játék. Ki tud a legtöbb szót kitalálni a választott betűvel kezdődően? Csak állatokat nevezünk meg.

Gólya, albatrosz

Hoopoe, boa constrictor, tényleg

Sas, szarvas


Játék. Ki tud a legtöbb szót kitalálni a választott betűvel kezdődően? Csak állatokat, halakat és madarakat nevezünk meg.

Nyúl, kakukk,

jávorszarvas, fecske, oroszlán

cinege, elefánt, harcsa



Olvasd el a szavakat. Miért vannak a szavak nagybetűvel írva?

Hány szótag? Hány hang van az Alla szóban?


Olvasd el a szavakat. Párosítsd a névmást a szavakkal? Kinek mondhatod ezt, fiúnak vagy lánynak?

Hány szótag?


Olvasd el a szavakat. Miben hasonlítanak a szavak?

Miben különböznek egymástól? Alkoss mondatokat.

Hány szótag?


Olvasd el a szöveget.

Folytassuk a történetet. Hová bújt Nina? Kit talált meg Alik először?

Milyen játékot játszottak a srácok? Milyen játékokkal szeretsz játszani?

(Vakok buff, felzárkózás, kidobók...)


Betűk szalagja


Rébusz

pálmatorta


Milyen hangokat jelöl az L betű ("el" ») ?

Célok:

  • teremtsen feltételeket a tanulók tudásának megszilárdításához a mássalhangzók [l], [l’], L, l betűkről; szótagolvasási készségek;
  • elősegíti a beszéd fejlődését;
  • fejleszteni a szöveggel való munka képességét.

Meta-tárgy eredményei

Szabályozási UUD:önállóan tervezze meg és hajtsa végre cselekvéseit egy ismerősön oktatási anyag; a javasolt terv szerint a tanárral együttműködve végezzen intézkedéseket; önállóan készítsen cselekvési tervet a megoldására nevelési feladat vizsgált fajok; megfelelően érzékeli a tanár és az elvtársak munkájának értékelését, és értékeli tettei eredményét.

Kognitív UUD: megtanulják megérteni a feltett kérdést, és ennek megfelelően szóban választ konstruálni; tudatosan és önként konstruál beszédmegnyilatkozásokat szóban és írásban; tanulási probléma megoldása során azonosítani az ismertet és az ismeretlent; vonjon analógiákat a tanulmányozott anyag és a saját tapasztalata között.

Kommunikációs tevékenységek: megfelelően használja beszéd azt jelenti különböző kommunikációs problémák megoldására; tudjon véleményt cserélni, meghallgatni egy másik tanulót - kommunikációs partnert és tanárt; megtanulni párban dolgozni; tárgyalási, szereposztási és közös megoldáskeresési képesség fejlesztése.

Személyes találatok: pozitív attitűd kialakítása az iskolai és oktatási tevékenységek iránt; érdeklődni az oktatási munka iránt.

Felszerelés: tankönyv a műveltségtanításról „ABC” V.G. Goretsky, V.A. Kiryushkina, L.A. Vinogradova, M.V. Boykina, betűs kártyák, közlekedési lámpák, multimédia, bemutató, „betűszalag”.

AZ ÓRA ELŐREhaladása

1. Szervezési mozzanat

Pszichológiai hozzáállás a munkához.

1. függelék. 1. dia.

megvan jó hangulat mert együtt vagyunk.
- Mosolyogjatok egymásra!
- Add nekem is a mosolyod!
- A mosoly díszíti az embert, és örömteli hangulatot ad. Ahhoz, hogy az óra örömteli legyen és jó hangulatban dolgozzon, kezdjük beszédbemelegítéssel.

2. Artikulációs gimnasztika

Hadd emlékeztesselek arra, hogy egy tiszta kifejezés kiejtésekor jól dolgozunk az ajkainkkal és a nyelvünkkel.
1. Olvass magadban az utasításomra
2. Suttogj
3. Hangos
4. Növelje a tempót (3-szor)
- Jó volt!!!
- Páros munkával közösen is folytatjuk az órát, ami segít az óra témájának megfogalmazásában.

3. A tevékenységekhez szükséges ismeretek és önrendelkezés felfrissítése

Srácok, nézzétek a képernyőt.
- Mit látsz? (Válasz: levelek)
- Mielőtt párban dolgoznánk és a feladatot elvégeznénk, emlékeztetlek:

1. Minden tanuló részt vesz a beszélgetésben
2. Nyugodtan, világosan, lényegre törően beszélj
3. Használhat mondatokat a beszédében:
– Egyetért?
– Nem bánod?
– Miért gondolod?
- Na, most, barátaim, hallgassátok a feladatot!
1. Olvassa el helyesen a betűket
2. Oszd 2 csoportra.

Vizsgálat:

Olvassa el az első csoportot, amelyet kapott (és oh y s és)
- Olvassa el a második csoportot (n-től l-ig)
- Milyen alapon osztották fel? (Válasz: magánhangzók és mássalhangzók)

A gyermekek tevékenységeinek értékelése.

Srácok, mutassátok meg a pluszjelet, ha egyetértetek.
- Nevezze meg a levelet, amellyel tegnap találkozott (Válasz: „l”)
- Milyen hangokat jelent? (Válasz: [l], [l’])
- Nos, most, barátaim, gondolkozzatok el azon, hogy miről fogunk beszélni a leckében, mit fogunk csinálni.
A gyerekek megnevezik az óra témáját.

Srácok, próbáljátok meg az óra témája és a kulcsszavak alapján meghatározni az óránk céljait.
A dián lévő mondat eleje pedig ebben segít.

fogunk, kedves barátaim az enyém, kövesse a céljainkat, és az óra végén mindenki elgondolkodik azon, hogy sikerült-e elérnie ezeket a célokat.
Emlékezzünk a tárgyalt anyagra.

Játék "Agyi támadás"

Miből áll a beszédünk?
- Mit tud a javaslatról?
- Miből állnak a mondatok?
- Mit tudsz a mondatban szereplő szavakról?
- Alkoss egy 4 szavas mondatot az iskoláról!
- Mire oszthatók a szavak?
- Mik a szótagok?
- A szavak hangként is ábrázolhatók.
- Mit tudsz a hangokról?
- Milyen hangot alkothat egy szótag?
- Nevezze meg a magánhangzó hangok jeleit!
- Mit jelentenek a hangok az írásban?
- Mit tudsz a levelekről?

Munka a „levélszalaggal”

Nevezze meg azokat a magánhangzó betűket, amelyek az előző mássalhangzó hang keménységét jelzik!
- Nevezze meg azokat a mássalhangzó betűket, amelyek páros, zöngétlen mássalhangzó hangokat képviselnek.
- Mutassa meg, milyen helyet foglal el az „L” betű a „betűszalagon”.
- Nevezze meg még egyszer, mit jelent ez.
- Írja le a hangot [l’]

4. Alapvető ismeretek és tevékenységi módszerek megszilárdítása

Barátaim, nézzétek a képernyőt.
- Nevezze meg azokat a szavakat, amelyekben az [l’] hang hallható a szó elején, közepén, végén.
- Milyen tételek vannak a portfóliójában, amelyek nevében szerepel az [l’] és az [l] hang? (Válasz: vonalzó, radír)
- Jó volt!!! Jó hangulatban dolgozunk.
- Most próbáljunk szótagokat és szavakat olvasni az általunk átadott betűkkel.

Nevezze meg azokat a szótagokat, ahol van egy betű, amely lágy mássalhangzó hangot jelöl.
- Egészítse ki a szótagot s... másik szótaggal szót alkotni. (Válasz: szilva)
- Olvasd el a szavakat. (Válasz: asztal - asztal)
- Mikor mondják, hogy asztal?
- Mi a neve a táblázat és a táblázat szavaknak? Miért? (Válasz: kapcsolódó)
- Hány szótag van a szótáblázatban? Miért?
- Tedd a hangsúlyt.
- Alkoss tetszőleges mondatot az állítás célja szerint!

Játék "Szóváltás"

Cserélje fel a betűket új szavak létrehozásához (fül - sólyom).
A tanuló egy előkészített üzenetet mond a sólyommadárról.
- Srácok, figyeljetek figyelmesen, aztán mondjátok el, milyen érdekes dolgokat tudtatok meg erről a madárról?
- Milyen felfedezést tettél magadnak?

Páros munka

Továbbra is a szavakkal dolgozunk. Srácok, emlékeztünk arra, hogy egy szót hangok formájában is lehet ábrázolni egy szótag-hang séma segítségével.
- Ne feledkezzünk meg a páros munkavégzés szabályairól.

Feladatok páros munkához:

  • Kösd össze a képet a diagrammal! Magyarázd meg, miért gondolod így.
  • Találja ki a saját szavát ehhez a diagramhoz.

Vizsgálat.

A gyerekek párban értékelik a munka eredményét a „+”, „-” jelekkel.

Játék "Szólj egy szót"

Sok érdekes szavak orosz nyelven, és most próbáld kitalálni, mi ez a szó, amelyből 2 betű kiszökött (válasz: hagyma/lakk/luk stb.)
- Ti "hagyma"-nak neveztétek el a szót. Mit jelenthet? (válasz: zöldség, fegyver, ami nyilakat lő)

Munka az ABC tankönyvvel(60. o.)

Olvassuk el a mondatot, és gondoljuk át:
- Milyen íja van Ninának?
- Mi van Tolyával?

Testnevelés perc

Munka szöveggel

Munka az ABC tankönyvvel(62-63. o.)

Olvasd el a szavakat.
- Gondold végig, mi a közös ezekben a szavakban. (Válasz: tulajdonnevek)
- Olvassa el az ezeket a neveket tartalmazó szöveget.
- Miben különbözik a szöveg a mondatoktól?
- Kiről szól ez a szöveg?
- Mi volt a lányok kezében? (Válasz: ugrókötelek)
- Hogy is mondjam másként? (Válasz: ugrókötelek)
- Mi a szöveg témája?
- Találj ki egy címet ennek a szövegnek.
Szelektív olvasás.
- Keresse meg és olvassa el, mit csináltak a lányok.
A koherens beszéd fejlesztése.
- Mesélj nekünk a kedvenc játékodról.
- Figyeljen figyelmesen, majd mondja el, kinek a története tetszett és miért.

5. A lecke összegzése

Használata támogató szavakat a dián emlékezzünk arra, hogy milyen célokat tűztünk ki magunk elé.

6. Reflexiós szakasz. Teljesítményértékelés

  • Zöld – mindent értettem, érdekelt.
  • Sárga - Nem értettem mindent, de megpróbálom kitalálni a következő leckében.
  • Piros - nehéz volt számomra, nem értettem mindent. Tanári segítség kell.

Srácok, a leckénk véget ért, milyen hangulatban hagyjátok el az órát?
- Folytassa a munkát ugyanúgy a többi órán.