Klausykite garso pasakos Aladino stebuklinga lempa. Arabų pasaka "Aladinas ir stebuklinga lempa Aladinas ir stebuklinga lempa klausimai

Literatūros pamoka 3 klasėje pagal L. V. Zankovo ​​sistemą

pagal N.A. Churakovos vadovėlį

Tema: Arabų pasaka "Aladinas ir stebuklinga lempa"

Tikslas: Pristatykite liaudies pasakas: toliau formuokite idėjas apie pasakos žanrinę specifiką.

Užduotys:

1. Išplėsti supratimą apie liaudies pasakų žanrinę specifiką;

2. Lavinti kalbą išraiškingas skaitymas, gebėjimas laisvai naršyti perskaitytą tekstą ir naudoti selektyvų skaitymą, kad patvirtintų savo sprendimus, ugdytų dėmesį, sklandumą, lankstumą ir mąstymo originalumą;

3. Ugdykite pomėgį skaityti ir domėtis kūriniais užsienio literatūra.

Įranga: N. A. Churakovos knyga apie literatūrą 3 klasei, lentelės su veikėjų vardais: Aladinas, mama, Magrebino dėdė, A. S. Puškino teiginys „Pasaka yra melas, bet joje yra užuomina, pamoka. geri bičiuliai“.

Pamokos eiga:

. Org. akimirka.

1. Pamokos tikslo aktyvinimas prieinama forma

1. Vaikinai, kad mūsų pamoka būtų įdomi ir vaisinga, šiandien mes:

U – ( adresu išmokti naujų dalykų)

R – ( r lavinti kalbą, protą)

APIE – ( O aptarti herojus)

KAM – ( Į teisingai) – teisingai išreikšti mintį

Perskaitykite pirmąsias kiekvienos eilutės raides. Kokį žodį gavai? (Pamoka)

2. Kalbos apšilimas

Šiandien literatūros pamokoje raiškiai skaitysime, aiškiai ir aiškiai atsakysime į klausimus, tam darysime apšilimą.

Pirmas garsas (U) – pažaiskime su juo.

Įkvėpkite, iškvėpkite iki garso (U)

Antrasis garsas (O) – ištarkime šį garsą džiaugsmingai, liūdnai, nerimastingai, paslaptingai, su nuostaba.

Žodį PAMOKA tarsime įvairiomis intonacijomis:

Gudrus, klastingas, PAVARGUS, TINGINGAS, NAIVUS, MAGIŠKAS

II . Apžiūra namų darbai

Kaip jūs suprantate žodžio MAGIC reikšmę? Kas daro šiuos stebuklus?

(Burtininkai, burtininkai, magai, burtininkai, laumės). Kas yra fėjos? Ar tikite jų egzistavimu? Paskaitykime K. Balmonto eilėraštį „Fėjai sunku“ 121, 124 p.. Koks yra fėjos darbas? Tai gamtos pasaulio stebuklai, bet įdomiausi – transformacijos stebuklai. Kur jos randamos literatūros pasaulyje? Pasakose.

III . Pasakų tipų ir jų žanrinių ypatybių palyginimas.

Prisiminkime, vaikinai, kokias pasakų rūšis žinote?

-Kas rašo pasakas? (rašytojai ir žmonės)

Pasakose apie gyvūnus pagrindiniai veikėjai yra gyvūnai. Juose stiprieji saugo silpnuosius.

Kasdieninėse pasakose pagrindiniai veikėjai yra paprasti žmonės. Šiose pasakose išjuokiami blogi charakterio bruožai.

Kuo pasakos skiriasi nuo kitų pasakų rūšių?

Juose vyksta magija, pagrindiniai veikėjai yra padėjėjai ir piktadariai, yra neįprastų ir sunkių išbandymų, virsmo stebuklai.

„Pasaka yra melas, bet joje yra užuomina, pamoka geriems bičiuliams“

Jūs puikiai žinote, kas yra pamoka. (Žodyne šis žodis reiškia: mokyklos valandėlę, skirtą atskira tema).

Kaip jūs suprantate žodį PAMOKA šioje frazėje?

(Pamoka yra kažkas pamokančio, iš ko galima padaryti išvadas ateičiai.)

Šios dienos pasaka taip pat išmokys mus.

Atidarykite savo vadovėlius iki 125. Perskaitykite jo pavadinimą. Ar jums pažįstama ši pasaka? kokia ji? Tai stebuklinga, nes yra transformacijos stebuklų.

IV . Darbo skaitymas ir analizė.

Tai viena iš arabiškų pasakų iš rinkinio"Tūkstantis ir viena naktis" , kurio istoriją taip aprašo senovės arabų legenda...
Kartą gyveno piktas ir žiaurus karalius Šahrjaras. Kiekvieną dieną jis pasiimdavo naują žmoną, o kitą rytą ją nužudydavo. Netrukus visame mieste liko tik viena mergina - Scheherazade. Tėvas nusivedė ją į karaliaus rūmus ir, liedamas ašaras, atsisveikino su ja, nes manė, kad daugiau jos gyvos nepamatys. Bet, laimei, jis klydo. Kadangi karalius Shahriyar negalėjo miegoti naktį, Scheherazade pasiūlė karaliui papasakoti jam pasaką, kad naktis jam neatrodytų tokia ilga ir nuobodi, o tai buvo taip įdomu, kad karalius to nepadarė net pastebėti, kad už lango jau švietė šviesa. Karaliui buvo labai įdomu sužinoti, kaip baigsis pasaka, todėl jis neįvykdė Šeherezadės ir, vos sutemus, vėl pasikvietė ją, kad tęstų pasakojimą. Tai pasikartojo antrą ir trečią naktį. Tūkstantį naktų, beveik trejus metus, Scheherazade pasakojo karaliui savo pasakas, o kai atėjo tūkstantis pirmoji naktis ir ji baigėsi. paskutinė istorija, karalius jai pasakė, kad mirties bausmės neįvykdys, net jei ji nežinos nė vienos pasakos.

1. Pradinis mokinių skaitymas garsiai grandinėje.

Pasakos teksto žodžių paslaptis skiltyje „Muziejus“ mums padės atskleisti Katinas Mokslininkas.

Leksinis darbas skaitant.

2. Turiniu paremtas pokalbis.

Įvardykite pagrindinius šio pasakos fragmento veikėjus. Apibūdinkite juos.

Šių herojų savybės padės mums išraiškingai perskaityti pasaką.

Pagal kokius požymius galime spręsti, kad Aladinas yra pasakos herojus? (1) nenorėjo nieko mokytis; 2) liko našlaitis, be tėvo; 3) būtent jį kai kuriems savo tikslams pasirinko nepažįstamasis, aiškiai burtininkas, kuriam priklauso magiškas daiktas – nuostabus krepšys).

Aladinas (arab.) – didingas tikėjimas

Koks kitas pasakos herojus yra Aladinas?

Ar tikite, kad Magrebas yra tikrasis Aladino dėdė? Ar galima pasitikėti nepažįstamais žmonėmis?

3. Atrankinis skaitymas.

4. Dirbkite poromis.

-Kokių liaudies pasakos bruožų galima rasti šiame pasakos fragmente?

1. Paprastas herojus

2. Vedlys

3. Stebuklingas daiktas

4. Medis ir kalnas – tai vietos, kuriose daromi stebuklai liaudies pasakos visame pasaulyje

V . Pamokos santrauka:

Išvada: išmokome naujų dalykų, samprotavome, aptarinėjome veikėjus, koregavome.

Jie įrodė, kad tai yra pasaka.

Prisiminkime A. S. Puškino posakį „Pasaka yra melas, bet joje yra užuomina, pamoka geriems bičiuliams“. Kokią pamoką išmokome iš šio pasakos fragmento?

„Nemokamas sūris yra tik pelėkautuose“

"Žuvys gaudomos meškerėmis, kvailiai - žodžiais" (italų patarlė)


E Ta pasaka neša rytų aromatą, jo paslaptis ir paslaptis, egzotišką grožį ir rafinuotumą. Pagrindinis veikėjas pasakos - Aladinas yra malonus jaunuolis, kuris įsimylėjo princesę Budur. Princesė taip pat yra įsimylėjusi Aladdiną, tačiau jos meilužis vargšas. Galingas sultonas, mergaitės tėvas, niekada nesutiks su jų santuoka. Tik stebuklas gali suvienyti mylinčias širdis. Į Aladino rankas patenka stebuklinga lempa, kuri išpildo lempos savininko norus. Stebuklingos lempos pagalba Aladinas galėjo gauti begalę lobių ir neribotos galios, tačiau jam nereikia nei turtų, nei šlovės: visos jo mintys yra apie Budurą. Sultonas pažadėjo Aladinui, kad jis ves savo dukterį, jei jaunuolis pastatys auksinius rūmus. Dabar galbūt laikas kreiptis pagalbos į stebuklingą lempą. Džininas iš stebuklingos lempos įvykdė Aladino prašymą: buvo pastatyti auksiniai rūmai. Aladinas veda princesę Budur, tačiau jaunos poros laimė netrunka ilgai. Tuščiagalvis Viziras, slapta svajojęs ir apie princesę, ir apie valdžią, gudrumu užvaldė lempą. Įgijęs lempos valdymą, viziris įsako džinui nužudyti Aladdiną. Tačiau lempa yra užburta Aladino vardu: Džinas yra bejėgis jį nužudyti. Tada klastingas viziris įsako Jin perkelti rūmus ir jų gyventojus į tolimą Magrebo dykumą. Veziras apsidžiaugė: tuoj turės ir valdžią, ir Budūrą. Tačiau Aladinas nebuvo iš tų, kurie atsitraukė susidūrę su sunkumais, be to, jo širdis buvo kupina meilės, kuri suteikė jam drąsos. Aladino bebaimiškumas ir gera prigimtis nugalėjo Viziro bailumą ir godumą: jaunuolis susigrąžino savo mylimąją. Magrebo dykuma virto žydinčiu sodu su prabangiais rūmais, kuriuose laimingai gyveno drąsusis Aladinas ir gražuolė Budūras. Sąžiningumas, padorumas ir nesavanaudiškumas pasakose visada apdovanojami, tačiau tiems, kurie sieloje nešiojasi svetimų turtų pavydą, pyktį ir kitokias nedoras mintis, pasakose sunkiai sekasi. Teisingumu ir gerais darbais Aladinas nusipelnė tikros laimės, bet ne turtų ir prabangos pavidalu: gyvenimas jam suteikė daug didesnių lobių – Buduro meilės. Tai pasaka apie gėrį ir blogį, apie nesavanaudiškumą ir godumą, apie meilę.

Arabų pasaka, kurią perpasakojo M. Salye
Inscenizavo V. Glotseris
Muzika E. Denisovas
M. Libino dainų žodžiai.

Personažai ir atlikėjai:
Pasakotojas – R. Plyatt
Aladinas – A. Lenkovas
Aladino motina – N. Ter-Osipyan
Magribijos – A. Džigarkhanjanas
Jeanne Dahnash - Yu
Jeanne Maimun - Yu Avsharov
Berniukas – T. Kuryanova
Sultonas – E. Vesnikas
Viziras – S. Zeitzas
Princesė Budur – E. Romanova
Tarnaitė – M. Polianskaja
Vandens pardavėjas – M. Lobanovas
Praeivis – A. Očeretianskis
Vario kalvis – J. Rombro.

A. Stepanovo vadovaujamas simfoninis orkestras.
Režisierius S. Vasilevskis.

________________________________

Pagaminimo metai: 1984 m
Formatas: MP3
Trukmė: 01:23:21
Garso pralaidumas: 192 kbps
Dydis: 114 Mb

Atsisiųskite nuorodai:

Persijoje gyveno vargšas berniukas Aladinas, jo elgesys buvo labai blogas, dykinėjo ir vogė vaisius iš svetimų sodų. Kai berniukui buvo 15 metų, pas jį atėjo Magrebo vienuolis ir prisistatė kaip jo dėdė. Jis nusipirko Aladdinui brangių drabužių ir vaišino jį skaniu maistu, po kurio jie leidosi į ilgą kelionę į aukštą kalną.

Pakeliui Magribas vaišino Aladdiną įvairiais patiekalais iš stebuklingo maišelio. Kai kelionės tikslas buvo pasiektas, vienuolis paprašė Aladino atnešti jam seną lempą. Už tai Aladdinui buvo pažadėti lobiai ir stebuklingas krepšys. Eidamas į nežinią, pagrindinis veikėjas dovanų priėmė stebuklingą žiedą.

Aladdinas išgyveno daugybę išbandymų: sutiko juodaodį tigro oda, žiaurų liūtą, šnypščiančias gyvates ir geraširdę seną moterį. Vykdydamas visus burtininko patarimus, Aladinas pasiekė pagrindinį kambarį, kur kartu su stebuklinga lempa paėmė daug brangakmenių. Grįžęs prie įėjimo, jis paprašė dėdės duoti jam ranką, bet piktasis Magrebas norėjo tik paimti lempą. Po ilgų diskusijų burtininkas užtrenkė įėjimą į požemį.

Apleistas Aladinas patrynė stebuklingą žiedą ir paprašė pasirodžiusio džino Dahnašo grąžinti jį į žemę. Atvykęs namo jaunuolis nusprendė šviestuvą parduoti, tačiau mama patrynė lempą ranka ir išsikvietė didžiulį džiną Maimuną.

Netrukus turguje Aladinas įsimylėjo gražuolę princesę Budur. Jis nusiuntė savo motiną į rūmus pas sultoną paprašyti princesės rankos. Motina sultonui įteikė gausių dovanų. Sultonas, apakintas jų grožio, sutiko padovanoti savo dukrą ištekėti už keturiasdešimties auksinių indų su brangakmeniais, vergais ir belaisviais.

Sultonas gavo dovanų ir priėmė pasiūlymą. Prieš savo vestuves Aladinas įsakė džinui Maimunui pastatyti gražiausius rūmus. Buduras ir Aladinas pradėjo laimingą gyvenimą.

Piktasis Magrebinas, būdamas savo tėvynėje Ifrikijoje, sužinojo apie Aladino didybę ir iš karto išvyko į Persiją. Gavęs lempą ir valdžią džinui Maimunui, burtininkas įsakė naujus rūmus kartu su princese perkelti į Ifriqiya. Sultonas, praradęs princesę kartu su rūmais, įsakė Aladdinui surasti Budurą.

Jaunuolis pagalbos iškvietė džiną Dahnash, iš stebuklingo žiedo, jis perkėlė jį į pavogtus rūmus. Susitikęs su Buduru, Aladdinas sužinojo, kad magrebietė įtikinėjo princesę tekėti už jo. Aladinas paprašė Buduro duoti piktadariui migdomųjų vaistų, o kai šis užmigo, nukirto jam galvą. Netrukus džinas Maimunas, atsidūręs Aladino valdžioje, perkėlė rūmus atgal. Aladinas ir Budūras pradėjo gyventi laimingai.

Pasaka ugdo skaitytojo charakterio stiprybę ir moko, kaip įveikti sunkumus ir kliūtis.

Paveikslėlis arba piešinys Pasaka Aladino stebuklinga lempa

Kiti perpasakojimai ir recenzijos skaitytojo dienoraščiui

  • Santrauka apie šunį Pennac the Dog

    Veiksmas su valkataujančiu šunimi vyksta Paryžiaus gatvėse. Benamis gyvūnas savo kelyje susiduria su daugybe kliūčių ir rūpesčių. Draugas miršta nuo krentančio šaldytuvo

  • Makarenko pedagoginės poemos santrauka

    Veiksmas prasideda XX amžiaus XX dešimtmetyje, kai kūrinio herojus kuria koloniją gatvės vaikams ir nepilnamečiams nusikaltėliams. Pagrindinis veikėjas stengėsi sukurti discipliną kolonijoje

  • Sofoklio Antigonės santrauka

    Po brolių mirties valdžia atiteko Kreonui. Pirmasis naujojo valdovo sprendimas buvo Eteoklį su garbe pailsėti, o išdaviką Polonicą palikti laukinių gyvūnų prarytam.

  • Odojevskis

    Vladimiras Fedorovičius Odojevskis laikomas savo laiko minčių valdovu. Jis gimė 1804 m. rugpjūčio 11 d. Maskvoje. Kunigaikštis Odojevskis – muzikantas, filosofas, rašytojas (rašė pasakas, mistines istorijas ir istorijas).

  • Zoščenka

    1894 metais Sankt Peterburge gimė berniukas, vardu Michailas, jam buvo lemta tapti sovietmečio satyriku. Jis užaugo šeimoje, kilusioje iš kilmingos šeimos. Jo motina ir tėvas buvo talentingi žmonės

Literatūrinio skaitymo pamoka (L.V. Zankovo ​​sistema) tema: „Įvairių tautų pasakų bendri skirtingumo motyvai ir bruožai. Arabų liaudies pasaka „Aladinas ir stebuklinga lempa“. 3 klasė

L.N.Kapitonova

mokytojas pradines klases

aukščiausiaskvalifikacinė kategorija

gimnazija Nr.75 Kazanėje

su etnokultūriniu rusų komponentu

Pamokos tikslai:

    Išsiaiškinkite bendrus pasakų motyvus ir skirtumus skirtingos tautos pasitelkus arabų liaudies pasakos „Aladinas ir stebuklinga lempa“ ir vakarietiškos pasakos „Tittnagą“ pavyzdį. Išmokykite vaikus analizuoti tekstą.

    Ugdyti mokinių kūrybinius gebėjimus, gebėjimą analizuoti ir gebėjimą kurti dialogo pagrindu grįstus santykius. Vaikų tiriamųjų įgūdžių ugdymas. Įgūdžių priimti pagrįstus sprendimus formavimas.

    Ugdyti susidomėjimą skaityti pasaulinės grožinės literatūros kūrinius.

Tyrimo objektas: Rytai

Tyrimo metodai: „Pagalvok“, „Klausk kito žmogaus“, „Stebėk (nuotrauka, piešinys)“, „Gaukite informaciją iš knygų, žurnalų, laikraščių“.

Organizacinis taškas:

Taigi, draugai, atkreipkite dėmesį - suskambėjo varpas,

Atsisėskite ir netrukus pradėkime pamoką.

Mokytojas: Pagalvok ir pasakyk koks žanras liaudies menas ar apie tai bus kalbama klasėje?

– Išgalvota istorija, precedento neturinti ir net nereali istorija, legenda.

(pasaka)

Mokytojas: Klausykite Liudmilos Kudrjavskajos eilėraščio „Pasakos“.

Sakoma, kad pasakos miršta,

Tie, kurie buvo anksčiau -

Iš kartos į kitą,

Tie, kurie buvo absorbuoti iš vežimėlio

Ir jie gyveno kaip duona ir medus.

Genetikos, kibernetikos amžius...

Grožinei literatūrai nėra vietos.

Močiučių pasakos mūsų vaikams

Seniai pakeičiau televizorių...

Kodėl mes tiesiog sušalome?

Tarsi ten, aukštai, už kalno,

Dar ne aušra, karšta,

Ar karščio paukštis numeta plunksną?

Kodėl, pamiršus apie tai,

Mes sunkiai save baudžiame,

Tarsi gulbės neturėjo laiko

Kaip iš dilgėlių išrišti sparną?

Kodėl mes sveikiname, gaila,

Keisti monstrai, įkvepiantys baimę?

Ir vienintelis princas

Ar laukiame savo mūriniuose bokštuose?

Mokytojas: Kas yra pagrindinė idėja eilėraščiai?

Vaikų priežastys:

    Pasakos mus augina iš vaikystės, todėl negali mirti;

    Visi žmonės yra išgyvenę pasakas. Jų negali pakeisti nei televizorius, nei kompiuteris;

    Pasakos moko nustebti, kai žmogaus jau niekas nebestebina;

    Pasakose yra daug sielos, gerumo ir meilės.

Mokytojas: Be ko jūs, vaikai, neįsivaizduojate pasakos?

Vaikai atsako:

    Be pramoginio siužeto;

    Be liaudiškos fantazijos;

    Be stebuklų, magijos;

    Jokių iliustracijų.

Mokytojas: Jie sako, kad...

„Pasaka yra kaip paukštis. Jis skrenda ir nežino ribų. Ir dainuoja taip, kad visi suprastų“. – Kaip jūs suprantate šiuos žodžius?

Vaikų priežastys:

    Pasaką galima palyginti su paukščiu, nes, kaip ir paukštis, pasaka gali įveikti bet kokį atstumą; ant pasakos sparnų galite atsidurti stebuklingame pasaulyje;

    Pasaka neturi ribų, todėl to paties siužeto pasakų randame tarp skirtingų tautų ir autorių;

    Bet kurios šalies žmonės svajoja apie laimę, teisingumą, apie geresnis gyvenimas;

    Įvairių tautų pasakose gėris triumfuoja prieš blogį;

    Pasakos siužetas suprantamas kiekvienam ir suteikia viltį geresnio gyvenimo, sėkmės ir malonių gyvenimo posūkių.

Mokytojas: Jie sako, kad...

„Pasakoje piene yra visi vitaminai“. - Kaip jūs suprantate šiuos žodžius?

„Juk pasakoje yra, kaip piene,visi sveikatai naudingi vitaminai:

    fantazija,

    dirbtinis,

    neįkyri moralė, kuri vienu metu moko ir linksmina,

    smagu,

    pokštas,

    žinoma, kalbos jausmas.

Mokytojas: Kas žino, kaip Rusijoje buvo vadinami pasakotojai?

    Niekas nežino, kada buvo sukurtos pirmosios pasakos. Nuo mūsų nutolusiais laikais jie buvo vadinami kitaip – ​​„pasakos“ – (iš žodžio „bayat“ – kalbėti, pasakoti). Iš žodžio "prisiekti" , tada pasakotojai taip pat buvo vadinamibahari“, „bautchiki“, „bayans“.

Mokytojas: Kokias pasakas žinai? (kasdienis, stebuklingas, herojiškas, kasdienis, juokdarys, varginantis)

Nuobodi pasaka - trumpa istorija be didelės prasmės.

Mokytojas: – Ar tik rusų žmonės turi pasakas? (Ne)

    Kokias liaudies pasakas esi skaitęs?

Mokytojas: Klausyk melodijos. – Kokių žmonių melodija skambėjo? (Rytietiška melodija)

Mokytojas: Kiekviena tauta turi savo tradicijas, papročius, kostiumus, dainas, šokius, pasakas.

Taigi, pradedame žavią kelionę į rytietiškų pasakų pasaulį. Pasaulis, kupinas stebuklų, su nuostabiausiais likimo vingiais, pilnas apgaulės ir sėkmės.

Kodėl pasakos „Tūkstantis ir viena naktis“ vadinamos paminklu arabui liaudies literatūra X-X III šimtmečius?

    Iš pasakų galite sužinoti apie to meto Rytų tautų charakterį, gyvenimo būdą, aprangą, architektūrą, papročius.

Kodėl pasakos jungiamos pavadinimu „Tūkstantis ir viena naktis“?

    Vaikas pasakoja legendą, paaiškinančią šį vardą.

    Valdovą Shahriyarą apgavo jo žmona. Po to jis vedė, bet po pirmos nakties kiekvienai žmonai įvykdė mirties bausmę. Protinga ir išradinga Šahrazad (viziro dukra) savo noru ištekėjo už jo, kad apsaugotų kitas moteris nuo tragiško likimo. Naktį ji pradėjo pasakoti šachui pasaką ir auštant pasiekė pačią įdomi vieta. Vyras egzekuciją atidėjo dienai. Tai tęsėsi 1000 naktų, o 1001-ąją naktį Shahriyar padarė Shahrazadą karaliene

Didysis Bagdadas – Rytų perlas

Kieno pusmėnulis palietė dangų,

Ten, kur prekeiviai skuba iš toli,

Kur kiekviena parduotuvė pilna stebuklų.

Ir karavanas po karavano

Praeina pro nuostabius vartus,

Ir sargybiniai, išsiskirdami, juos paleido

Baltabarzdis basas šalavijas.

Ten Sultono sodai pilni nuostabios muzikos,

Fontanai putoja su rubino vynu,

Ir jaunos mergelės šokių sūkuryje

Sukasi po šilkine palapine.

Ir šerbetas pilamas į dubenį

Išmintingiausias Šahrazadas,

Ir vėl prasideda stebuklinga pasaka,

Ir didžiulis Shahriyar, paragavęs išskirtinių vynuogių,

Jis vėl atideda egzekuciją kitai dienai.

Ir tūkstantis naktų – po pasakos, pasakos

Šahrazadas kalba

Apie džinus, peri ir Sinbadą

Ir apie turtus, kurie ateis savaime.

Žiaurųjį sultoną vėl sužavi pasaka,

Kita istorija yra išausta su geriausiais siuvinėjimais

Apie seną varinę lempą, apie Buduro grožį,

Apie vargšo siuvėjo sūnų, vardu... Aladinas.

- Pasakoje yra naujų žodžių, prisiminkime, ką jie reiškia:

    turbanas - galvos apdangalas rytų šalyse - ilgas audinio gabalas, apvyniotas aplink galvą.

    Maghribi - žmogus iš vakarų, svetimas

    sultonas - šalies valdovas

    šauklys - asmuo, paskelbęs žmonėms naujienas ir įsakymus

    sofa – sultono patarėjų susitikimas, patalpa, kurioje vyksta šis susitikimas

    viziris – ministras, sultono patarėjas

Pasakos skaitymo taisyklės:

    Reikia atsiminti, kad pasaka yra subtilus menas, todėl jos turinys turi būti gerai perprastas, o supratus stengtis tai, kas suprantama, perteikti klausytojams;

    Jausti pasakose kasdienybę, kasdienybę ir aukštą kalbą, primenančią dainas ir raudas;

    Pamatyti ir suprasti neįprastų liaudies žodžių, kuriuos sukūrė rafinuoto skonio žmonės, prasmę. Apie šiuos žodžius A. S. Puškinas sakė, kad jiems būdingas „kažkoks linksmas proto gudrumas, pasityčiojimas ir vaizdingas išraiškos būdas“;

    Skaitydami sukurkite paslaptingą, magišką pasakų pasaulį.

    Pasakos

Pasakos turėtų būti pasakojamos naktį
Po gauruotu žvaigždžių ošimu.
Čia savo akimis sutiksite stebuklą,
Čia galima griebti velnią už uodegos.
Pasakos turi būti pasakojamos ryškiai,
Užburkite spalvinga kalba.
Pasakas reikia pasakoti išmintingai,
Taip, kad atsivertų atstumas. Ir platybė.
Kad vėliau, net su velniu, net su vilku,
Tai nėra baisu. Tu pats esi herojus.

Puslapis 126

Pagal kokius požymius galime spręsti, kad Aladinas yra pasakos herojus?

          Būtent jį kažkokiu tikslu pasirinko nepažįstamasis, aiškiai burtininkas, bet kokiu atveju žmogus iš svetimo pasaulio, kuriam priklauso magiškas daiktas – nuostabus krepšys...

Ar tikite, kad Magribas yra tikrasis Aladino dėdė?

          Vargu ar taip bus. Jis nesielgia kaip paprastas žmogus, tik giminaitis, o jo susidomėjimas Aladinu nėra visiškai įprastas. Kodėl jis veda „iš miesto, į mišką“, kodėl veda į kalną? Magribas aiškiai turi kažkokį slaptą tikslą.

Ar esate susitikę kituose pasakos daiktas, panašus į stebuklingą maišelį? Ar maišelio stebuklas įvyksta po medžiu atsitiktinai? Ar tai, kad Magribas veda Aladiną į kalną, nuteikia dar vienam stebuklui? Kodėl?

          Stebuklingas krepšys primena staltiesę – pačių surinktą staltiesę iš rusų liaudies pasakų. Medis ir kalnas – tai vietos, kur viso pasaulio liaudies pasakose vyksta stebuklai.

Puslapis 131.

Ar žinote dar vieną panašaus siužeto pasaką (herojaus nusileidimas į požemį burtininko vardu, praėjimas per kambarius su pabaisomis, siekiant gauti kokį nors nepastebimai atrodantį objektą?

          Anderseno pasakoje „Titnagas“ ragana veda kareivį prie medžio ir liepia lipti į įdubą. Ten herojus atranda požeminį praėjimą ir trejas duris, už pirmųjų jų – skrynia su variniais pinigais, kurią saugo šuo akimis kaip taurės; už antrųjų durų – sidabrinė skrynia, kurią saugo šuo akimis kaip girnos; o už trečiųjų durų – auksinė skrynia, kurią saugo šuo, kurio akys yra apvalaus bokšto dydžio. Kariui leidžiama pasiimti brangiojo metalo, kiek jis nori, bet ragana turi atsinešti tik seną titnagą (akmens ar metalo gabalėlį ugniai iš titnago pjauti).

Atidžiau pažvelkite į veikėjus, saugančius iždą: ar anksčiau sutikote tokius kaip jie?

          Heraklio darbuose. Heraklis kovoja ir su liūtu, ir su gyvatėmis.

Kokius herojaus bruožus Aladinas atranda požemyje?

          Nepaisant to, Aladinas jaunas amžius(jam tik 15 metų), sugeba atlikti nelengvą užduotį: labai išsigandęs, bet atveria duris po durų, sutikdamas baisius monstrus. Jis sugeba atlaikyti tuos išbandymus, kurie paverčia jį tikru herojumi.

Puslapis 136.

Kaip atrodo džinai?

Džinnai didžiuliai. Galva kaip kupolas, rankos kaip šakės, kojos kaip stulpai, o burna kaip ola. Akys spindi, o kaktos viduryje – didžiulis ragas.

Kaip manote, kokias gamtos jėgas įkūnija džinai? Koks žmogaus požiūris į gamtą pasireiškia džinų atvaizduose?

          Galbūt džinų įvaizdis įkūnijo ugnikalnių išsiveržimų ar kitų stichinių nelaimių baimę: perkūniją su žaibais, uraganus ir vėjus. Džinų įvaizdžiai įkūnija baimę ir pagarbą, kurią didžiulės ir nenuspėjamos Gamtos apraiškos visada kėlė žmonėms.

Su kokiais magiškais metalais ir objektais susidūrėte šioje pasakoje?

          Požemyje, kur nusileido Aladinas, buvo akmuo su variniu žiedu, buvo plačios geležinės durys, o virš sodo buvo ištemptas plonas auksinis tinklelis. Pati stebuklinga lempa yra varinė. Magiški objektai yra lempa, žiedas, krepšys.

Ar Aladinui pavyksta vesti princesę Budur? Kodėl taip manai?

          Žinoma, herojus išlaikė sunkų išbandymą ir jam priklauso du stebuklingi objektai.

Keistas arabų pasakų pasaulis,

Kai vargšas yra jų vargšas

Jis gali vesti princesę,

Ir padišai visiškai išnyks iš savo rūmų.

Gal visa tai fikcija, gal tai tiesa,

Bet tie, kurie ieško išminties, supras

Koks troškulys aukso, neapsakomo turto

Tai neprives prie geros pabaigos.

Klastingų džinų lobynuose

Godbi akis nemato senos lempos,

Ir žino tik tie, kurie yra tyri siela ir širdimi

Ne viskas auksas šviesesnė už žvaigždes blizgučiai.

Į kokią vakarietišką pasaką panašus Aladino ir stebuklingos lempos siužetas?

5 V