Хичээлийн товчлолын автоматжуулалт Дууны дуудлагын талаархи ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй "Үгэнд дуу авианы автоматжуулалт

Оксана Булавская
Тус тусад нь хийсвэр ярианы эмчилгээний сессдууны автоматжуулалт дээр [C]

Сэдэв: « Аудио автоматжуулалт [с]» .

Зорилтот:

Зөв үе мөчний хэв маягийг бий болгох нөхцөлийг бүрдүүлэх дуу чимээ"хамт"

Даалгаврууд:

Зөв хэлцийг бэхжүүлэх дуу [s].

Хүүхдийнхээ үгсийн санг өргөжүүлээрэй.

Фонемик сонсгол, анхаарал, сэтгэлгээг хөгжүүлэх,

Тоног төхөөрөмж: толь, будах материал, бичвэрүүд.

Хичээлийн явц:

Сайн байна уу! Намайг Оксана Олеговна гэдэг, чиний нэр хэн бэ?

Та илүү тухтай суугаарай.

Тэд надад захидлыг өгөөд намайг нээ гэж хэлсэн анги. Энэ захидалд юу байгааг олж мэдье? Дугтуйг нээ.

Гэхдээ энэ юу вэ? Зарим зураг. Тэд юу гэсэн үг вэ?

Энэ нь зөв, эдгээр нь хэлэнд зориулсан дасгалууд юм.

Артикуляцийн гимнастик.

Өнөөдөр та бид хоёр зөв дуудсаар байх болно дуу чимээ"ХАМТ"текст дотор. Мөн тэд өнөөдөр бидэнд туслах болно сонирхолтой даалгаварэнэ дугтуйнд.

Толигоо гартаа ав, толинд инээмсэглэцгээе.

Бидний уруул инээмсэглэв

Тэд шууд миний чихэнд очив.

Та хичээгээрэй "сссс"Хэл

Надад хашаагаа харуул!

Артикуляцийн хэв маяг:

Сайн байна, чи сайн байна.

Бидний хэлэх үед дуу чимээв – Хэлний үзүүр нь доод болон дээд шүдэнд хаана байрладаг вэ?

Бидний хэлэх нь зөв юм дуу чимээв- хэлний үзүүр нь доод шүдэнд байрладаг.

Уруул юуг нь авдаг хэлбэр: дугуй эсвэл инээмсэглэх үү?

Таны шүд хаалттай эсвэл нээлттэй байна уу?

Сайн байна, шүд чинь битүү, гэхдээ бага зэрэг цоорхой үлдсэн байна.

Толинд хар.

Тодорхойлолт өгье дуу C.

Аль нь вэ дуу чимэээгшиг эсвэл гийгүүлэгч? Хатуу эсвэл зөөлөн үү?

Дуудлагаа нэгтгэх дуу авиа:

-ээр үеийг давт дуу чимээ"ХАМТ", эрхий хуруунаас эхлээд нударгаараа хуруугаа цуглуул хуруу:

Са-Са-Са-Са-Са

Тийм-Тийм-Тийм-Тийм-Тийм

Су-су-су-су-су

Sy-Sy-Sy-Sy-Sy

Se-Se-Se-Se-Se-Se

As-As-As-As

Os-os-os-os-os

Us-Us-Us-Us-Us

Ys-Ys-Ys-Ys-Ys

Es-es-es-es-es.

Бид дугтуйнд тойрог байгаа хэвээр байна, би танд санал болгож байна

сонсохдоо тойргийг хойш тавь дуу чимээ"ХАМТ":

Улбар шар

ТВ

Сайн байна. Одоо тоолж, тоогоор эхэлсэн ижил тооны үгийг нэрлээрэй дуу чимээ"ХАМТ".

Энэ дугтуй бидэнд өөр ямар сонирхолтой ажлуудыг хүлээж байгааг харцгаая.

Хараач, таны өмнө диаграм байгаа бөгөөд би таныг надтай хамт богино өгүүллэг зохиохыг урьж байна.

Сайн байна, та даалгавраа биелүүлэв дуу чимээ"ХАМТ"бүх үгэнд маш сайн илэрхийлэгддэг байсан.

Доод шугам:

Өнөөдөр юу хийснээ санацгаая анги. Юугаар дуугаар ажилласан?

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Дууны автоматжуулалтын талаархи ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй ба бие даасан дүн шинжилгээ [R]Зорилго: дууны зөв дуудлагыг нэгтгэх [Р. ] тусад нь, үе, үг, хэллэгээр. Залруулах боловсролын даалгавар:.

"Өгүүлбэр, өгүүлбэр дэх [L] дууг автоматжуулах" бие даасан дэд бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй.Бие даасан дэд бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй: "Зүйл дээр үндэслэн хэллэг, өгүүлбэр дэх [L] дууг автоматжуулах.

Сэдвийн ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй: Үг, үг, өгүүлбэр дэх [L] дууг автоматжуулах Сэдэв: Дууны автоматжуулалт.

Дууны автоматжуулалтын тухай ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй [P] үг болон холбогдсон текстЗорилго: үг, текст дэх R дууг автоматжуулах. Зорилго: Засах, хүмүүжүүлэх: 1. Зөв зүйлийг бататгах.

Дууны автоматжуулалт [L] ба дууг ялгах тухай ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй [S]-[S']Сэдэв: L авиа, S-S авиа. Даалгавар: I--- L авиаг үе, үг, өгүүлбэрт автоматжуулах; - хөгжүүлэх фонемик ойлголтажил дээрээ.

"R" дууг автоматжуулах ганцаарчилсан ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй. Залруулга, боловсролын даалгавар - Дууны тухай ойлголтыг нэгтгэх.

Зорилтот:хоёр буюу гурван үеээс бүрдсэн үгэнд "S" авиаг автоматжуулах.

Залруулах, сурган хүмүүжүүлэх даалгавар.

  1. "S" авианы дуудлагыг засаарай хэцүү үгсгийгүүлэгч бөөгнөрөлтэй.
  2. Галт тэрэг, сүйх тэрэг (тайлбар толь бичгийн ажил) гэсэн үгийн утгыг илчлэх.
  3. Фонемик анализ, синтез хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Залруулах, хөгжүүлэх даалгавар.

  1. Амьд ба амьгүй нэр үгийн тухай ойлголтыг хүүхэдтэйгээ бататга.
  2. Яриа-сонсголын санах ойг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар.

Яриадаа өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж.

  • Хүүхэлдэй.
  • 1, 2, 3 дугаартай вагонууд дээр зурсан галт тэрэг.
  • Зураг: нохой, муур, хамар, шаазгай, байцаа, цүнх, гичий, шар шувуу, үнэг, жүүс.
  • Зураг: далайчин, соно, хүү, үнэг; хиам, дугуй, масштаб, бөмбөлгүүдийг.
  • Зураг: бут, навч, өрөвтас, гахай, шар шувуу, багана, манжин, байцаа, хирс.

Хичээлийн явц:

Зохион байгуулалтын мөч.

Яриа эмч: Өнөөдөр та бид хоёр [С] авиаг үе, үгээр хэрхэн сайхан, зөв ​​дуудаж сурах болно. Соня гэдэг хүүхэлдэй манайд ирсэн бөгөөд тэр уншиж, бичиж чаддаггүй. Тэр чимээгүй суугаад таны ажлыг харах болно. Хэрэв та бүх даалгавраа гүйцэтгэвэл тэр ямар сюрприз бэлдсэнийг олж мэдэх болно.

Босоо сууж, нуруугаа шулуун, гараа өвдөг дээрээ тавь.

1. Үе мөчний гимнастик (цогцолбор 1, шүгэлдэх зориулалттай).

"Инээмсэглэ."

Уруулаа шууд чих рүүгээ тат

Мэлхийнхэн үүнд үнэхээр дуртай.

Инээж байна... Инээж байна...

Мөн тэдний нүд нь таваг шиг.

("Инээмсэглэл" дасгалыг 5-7 удаа хийж, уруулаа инээмсэглэн сунгаж, шүдийг нь ил гаргадаг.)

"Хусуур".

Хусуураар хэлээ тавь.

Тэгээд тайван барь.

Хэлийг тайвшруулах хэрэгтэй

Мөн үүнийг тоолж байгаарай:

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав!

Хэлийг арилгаж болно.

"Хоолой".

Миний уруул бол хоолой -

Тэд хоолой болж хувирав.

Би чанга үлээж чадна:

Ду-ду, ду-ду-ду,

Ду-ду, ду-ду-ду.

(Дасгалыг битүү шүдтэй, уруулаа 5-7 удаа урагш сунгаж хийдэг.)

"Инээмсэглэх хоолой" дасгал. ("1" ба "2" дасгалыг 5 удаа ээлжлэн хийнэ.)

2. “С” авианы артикуляцийн бүтцийг тодруулах. Дууны шинжилгээ: хөх, уйтгартай. Агаарын урсгал хүйтэн байна. Хэл нь урд талын доод шүдэнд байрладаг.

3. "Галт тэрэг" тоглоом.

Самбар дээр 1, 2, 3 дугаартай тэрэгний загварууд, мөн зургууд: нохой, муур, хамар, шаазгай, байцаа, цүнх, гичий, шар шувуу, үнэг, жүүс байдаг.

Яриа эмч: Энэ бол шидэт галт тэрэг. Тэр үг, зураг авчрах болно. Үг, зураг зөв байр сууриа эзлэх үед л галт тэрэг хөдөлнө.

Эхний вагонд зураг-нэг үетэй үгс байх ёстой.

хоёр дахь нь - хоёр,

гурав дахь нь - гурван үет. Зургууд байр сууриа эзлэхэд нь тусалцгаая. Бүх зургийг нэрлэ. Гарчигнаас нэг үетэй зургуудыг сонгоод эхний тэргэнцэрт хийнэ (хоёр, гурав дахь тэрэгний зургийг мөн сонгосон). Бүх зураг байр сууриа эзэллээ. Зүтгүүр хөдөлж, вагонуудыг зөөв.

4. Амьд ба амьгүй нэр үгийг ялгах.

Самбар дээр хоёр эгнээ зураг байна:

1-р эгнээ: далайчин, соно, хүү, үнэг;

2-р эгнээ: хиам, дугуй, масштаб, бөмбөлгүүдийг.

Ярианы эмч эхний эгнээнд байгаа зураг тус бүрээс асуулт асууна: Энэ хэн бэ? Би энэ зургийн талаар ямар асуулт асуусан бэ?

Хоёрдахь эгнээнд байгаа зургуудын хувьд асуултуудыг бас томъёолсон: Энэ юу вэ? Би эдгээр зургуудын талаар ямар асуулт асуусан бэ?

Эхний болон хоёр дахь эгнээний зургийг хар. Эхний эгнээнд байгаа зургуудын хувьд би хэн бэ гэсэн асуултыг тавьсан. Хоёрдахь эгнээний зургуудаас би юу гэж асуув? Тэд юугаараа ялгаатай вэ? Эхний эгнээнд байгаа зургууд нь амьд эсвэл амьгүй аль объектуудыг дүрсэлсэн байна. Хоёр дахь эгнээний зургуудыг яах вэ?

Дүгнэлт: амьд объектуудын талаар бид хэнээс асуудаг вэ? Амьгүй биетүүдийн тухай - Юу?

6. Таавар таавар:

Ойд амьдардаг

мөн тахианы саравч руу авирч,

зальтай араатан гэж нэрлэдэг үү?

Антошка дөрвөн хөл дээрээ зогсож,

Антошка шөл, халбага дээр?

Хүүхэд хариултын үгс аль асуултанд хариулахыг тодорхойлдог. Хэл ярианы эмч зүүн талын самбар дээр үнэгний зургийг, баруун талд нь ширээн дээр тавьдаг.

6. "Зураг сонгох" тоглоом.

Самбар дээр бут, навч, өрөвтас, гахай, шар шувуу, багана, манжин, байцаа, хирс зэрэг зургууд байдаг. Хүүхэд тэднийг нэрлэнэ.

Яриа эмч: Хэн гэдэг асуултанд хариулсан үгсийг нэрлэнэ үү? Эдгээр зургуудыг үнэгний зургийн хажууд байрлуул. Юу вэ гэсэн асуултад хариулсан зургуудыг сонго. ширээн дээрх зургийн хажууд тавь.

7. “С” авианы хэллэгийг тодруул. Хэн гэдэг асуултад хариулах “S” авиатай үгсийг нэрлэ. Юу? За, одоо Соня хүүхэлдэй ямар гэнэтийн бэлэг авчирсаныг хараарай.

Дууны зөв дуудлагыг бий болгох, автоматжуулахын тулд ярианы эмчтэй ганцаарчилсан хичээл хийх шаардлагатай. Энэ ажлын арга нь хэл ярианы эмгэг, физиологийн эмгэг бүхий хүүхдүүдэд зайлшгүй шаардлагатай.

Хичээлүүд нь фонем эсвэл бие даасан дуу авианы бүлгүүдийг үйлдвэрлэх, автоматжуулахад зориулагдсан болно. Өнөөдрийн хичээлийн сэдэв: "Дуу [S]". Хичээлийн явцад бид сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй залруулах ажилд зориулж боловсруулсан [С] ба [Ш] дууны аргыг ашигладаг.

Зорилго

  1. Дууны үе шат ба автоматжуулалт [C].
  2. Дуу авиаг тусгаарлагдсан байрлал, үе, үг, өгүүлбэрт засах.
  3. Шүгэлдэх чимээ гаргах, тэдгээрийн ялгаа.

Даалгаврууд

Боловсролын:

  • Багшид бие даан тусгагдсан давталт дахь [C] авиаг тохируулах, оноох.
  • Толь бичгийг баяжуулах.

Залруулах:

  • Үг хэллэгийг шинжлэх чадварыг бий болгох.
  • [S] дууг тусад нь, үе, үг, өгүүлбэрээр засах.
  • Сэтгэлгээ, ой санамж, анхаарал хөгжүүлэх.
  • Хөгжил.
  • Үе мөчний эрхтэн, хурууны моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

  • Сурах сонирхлыг хадгалах, ярианы эмчтэй ажиллах.
  • Шаргуу хөдөлмөрийг төлөвшүүлэх.
  • Дууны дуудлагыг хянах чадварыг хөгжүүлэх.
    Тоног төхөөрөмж

Хичээлийг хөгжилтэй байдлаар явуулах тоглоомын хэлбэрТанд тоглоом (жишээлбэл, баавгай, заан), толь, дууны хэмжигч, үсэг, объектын дүрс бүхий картууд, үгийн диаграмм хэрэгтэй болно.

Хичээлийн явц

Зохион байгуулалтын мөч

Өдрийн мэнд, Захар (хүүхдийн нэр). Өнөөдөр бид зочинтой уулзах болно. Хичээл дээр чинь юу хийж байгааг чинь үзэж, дасгал хийж, тоглоход чинь туслах гэж бидэн дээр ирсэн.

Алив, түүнтэй уулзацгаая. Зааны нэрийг Семён гэдэг. Сайн байна уу?

Бид танилцсан, одоо бид заандаа өнөөдөр юу хийхээ хэлье.

[С] авиаг хэрхэн зөв дуудаж сурах, нүүр, хуруу, хэлээ дулаацуулах дасгалуудыг давтан хийцгээе. Ингээд авч үзье сонирхолтой зургуудүлгэрээс аваад өөрсдийн түүхийг бүтээ. Семён ч бас бидэнд тусалж сурах болно. Зааны нэр ямар дуугаар эхэлдэг вэ? (хүүхэд хариулдаг), таны нэр Сайн байна.

Тоглоом "Сонс, алга таш"

Зорилго: фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх.

  • Тоглоом тоглоцгооё. Би үгсийг нэрлэнэ, хэрэв та [C] дууг сонсвол алгаа таших болно.

Чарга, шүүр, заан, шар шувуу, муур, цүнх.

  • Сайн байна. Заан ч чамайг магтдаг. Тэр чамаар бахархаж, ухаалаг, анхааралтай байхыг хүсдэг.

Одоо дулаацахад бэлдцгээе.

Артикуляцийн гимнастик

Дуу гаргахын тулд [C] ашиглах ёстой үе мөчний гимнастик. Даалгавруудыг гүйцэтгэх нь булчинг тайвшруулж, амны хөндийн эрхтнүүдийн байрлалыг мэдэрч, ажилдаа ороход тусалдаг. Энэ үе шатыг ярианы эмчилгээний хичээлээс хасч болохгүй.

Массаж:
Миний дараа алхмуудыг давт. Алга, хуруугаа үрнэ. Өөрийгөө хацар, духан дээр нь цохих (3-4 удаа). Гараа чих рүүгээ хөдөлгөж, чихний дэлбээгээ үрнэ (3-4 удаа). Уруул, эрүүний доор (3-4 удаа) үрнэ.

Үе мөчний дасгалууд:
Толины өмнө эсвэл түүнгүйгээр гүйцэтгэхэд хүүхэд багшийн дараа хөдөлгөөнийг давтана.

  • Инээмсэглэл

Бид хөвөнг аль болох хажуу тийш нь сунгана. Бид инээмсэглэлийг хэдхэн секундын турш барьж, дараа нь булчингаа тайвшруулна. 2-3 давталт.

  • Хусуур

Бид инээмсэглэж, амаа ангайж, хэлээ доод шүдэндээ тавьдаг. Бид хэлээ уруул дээрээ алгадаад: "Бя, пя, пя, бя."

  • Саатал

Бид уруулаа чихэрлэг амттангаар түрхсэн мэт долоодог.

  • Зүү

Хурц хэлээ гаргаж, аль болох хол татаж, одоо буцааж нуу. Давт.

Сайн байна. Бидний хэл, уруул хичээлд бэлэн байна.



Амьсгалын дасгалууд

Хүүхдийг тайвшруулж, үе мөчний завсарлага авч, цаашдын ажилд бэлтгэхэд тусалдаг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхэдтэйгээ 2-3 амьсгалын дасгал хий.

  • Бидний хацрыг хөөргөж байна

Алив, Семёныг инээлгэе. Загас усан дор хэрхэн амьсгалдгийг түүнд үзүүлье. Ам руугаа агаар авч, хацараа хий. Шууд гаргахгүй байхыг хичээгээрэй, барь. Дараа нь нэг хацрыг, дараа нь нөгөө хацрыг нь хий.

  • Бүрээчин

Хөвөн савыг хуруу шилэнд хийнэ. Уушиг руугаа агаар авч, лаа үлээж байгаа мэт амандаа нимгэн ангархайгаар үлээж гарга.

Хурууны гимнастик

Одоо хуруугаа сунгацгаая. "Цоож", "Бөгжний нударга" хийцгээе.

Дууны үйлдвэрлэл

Хичээлийн гол хэсэг. [C] дууг толин тусгал ашиглан гаргадаг. Хүүхэд үе мөчний аппаратын хөдөлгөөнийг дагаж мөрдөх ёстой. Уруул, хэлний зөв байрлалыг засах. Эдгээр дасгал, аргуудыг дараагийн ангиудад исгэрэх дууг бий болгох арга болгон ашиглаж болно.

  • Эхлээд заандаа [C] дууг хэрхэн дууддагийг хэлье. Хэл, уруул, шүд юу хийдэг, агаар хэрхэн дамждагийг харуул. Хамтдаа санацгаая.
  • Уруулаа инээмсэглэж, шүдээ хавирч, хэлээ амрааж, амныхаа ёроолд тавь. Түүний үзүүр нь доод шүдний эсрэг байх ёстой. Амьсгалаа алган дээрээ гарга. Нимгэн урсгалаар хүйтэн агаар гарч байгааг та мэдэрч байна уу? Сайн байна. Дахиад хийцгээе.
  • С гийгүүлэгч нь хатуу эсвэл зөөлөн байж болно, энэ нь үргэлж дуугүй байдаг гэдгийг санаарай. C-г зөөлөн гэж хэлж болох хэдэн үг хэлнэ үү. Би энэ үгийг Сема гэж нэрлэдэг. Үүнийг гаргаж ирэхийг хичээ.
  • Тэгээд одоо С хэцүү байгаа үгс. Би энэ үгийг мөрөөддөг гэж нэрлэдэг. Одоо чиний ээлж.
  • Зургуудыг харцгаая. Тэд жимс жимсгэнэ дүрсэлсэн байдаг. С үсгээр эхэлсэн хүмүүсийг нэрлэ.
  • Хүүхдэд өнгөт зургийг санал болгодог: чавга, хан боргоцой, үхрийн нүд, өргөст хэмх, улаан лооль, тоор гэх мэт.
  • Одоо урт удаан хугацаанд ярилцъя. Ссссссссс. Дугуйг шахуургаар хийлж байгаа юм шиг Семёнд дуу дуулъя. S-S-S.

Дизартритийн үед С авиа үүсэх нь эгшиг авиа дагалддаг. Бид су, са, дараа нь шөл, нохой гэсэн жижиг үгсийг дууддаг. Бид тусдаа фонем биш, харин эгшигтэй үеийг дуулдаг.

С дууны гаралт нь Ш фонемийн дуудлагыг засахтай төстэй бөгөөд хэл нь ижил байрлалд ордог, уруул нь хажуу тийшээ сунадаг.

Механик арга

Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд дуудлагыг бие даан даван туулж чадахгүй бол багш, хусуур, шүдний чигчлүүр, хурууны тусламжтайгаар С дууг гарга. Фонемыг задлах механик арга нь хүүхдэд мэдрэхэд тусалдаг. Хацар, хэлний зөв байрлалыг ойлгох, үе мөчний үед агаар гаргах үйл явцыг хянах.

Дууны үйлдвэрлэл:

  1. Хүүхдийн хэлэн дээр шүдний оо тавина. Тэр усанд автсан амны хөндий 1.5-2 см-ээр.
  2. Хүүхэд сунасан хэл дээрээ ховил үүсгэж, түүний дагуу агаарыг үлээлгэдэг. Та шүдний оо дээр дарж, хэлээ доод тагнай руу буулгаж болно. Амьсгалаа гаргахдаа исгэрэх чимээ гарах болно.
  3. Хэл, шүдний чигчлүүрээ өөр өөр байрлалд байрлуулж, хамгийн тод авианы зөв байрлалыг хайж олоорой.

Аудио автоматжуулалт

Дууны автоматжуулалтад онцгой анхаарал хандуулах хэрэгтэй. Ажлын энэ үе шат нь ярианы эрх чөлөөнд дуу авианы дуудлагын хэм хэмжээг нэгтгэхэд чухал ач холбогдолтой юм. Бид дууг үе, үг, өгүүлбэр, өгүүллэгт автоматжуулдаг.

[S] дууг автоматжуулахын тулд үгийн хэв маяг шаардлагатай болно. Дуу [S] нь хатуу, зөөлөн, өөр өөр байрлалтай байх ёстой. Дуудлага хийсний дараа хосуудыг шинжилж, дуу авиа, утгаараа харьцуулахаа мартуузай.

  • үг хэллэгээр

Алив, тантай хамт картуудыг уншъя. Миний араас давтаж, уруул, хэлнийхээ хөдөлгөөнийг толинд хар. Тэднийг чангал.

Са-са-са - ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ.
Си-си-си, битгий алдаарай.
Сэ-се-се, өөрийн газар руу бүү яв.

Үгийн багц нь өгөгдсөнөөс ялгаатай байж болно, s дууг тохируулахын тулд нээлттэй, хаалттай тусгаарлагдсан үеийг ашиглана, нэгтгэхийн тулд ижил карт, фонемик багцыг ашиглана.

  • үгээр

Одоо үг рүүгээ орцгооё. Үүнийг зөв дууд, бүү яар.

Үгийн төгсгөлд, дунд, эхэнд үгэнд [S] дууг автоматжуулах.

Картуудыг хар. Зураг дээр юу харагдаж байна вэ?

  • өгүүлбэрээр

Ашиглах боломжтой түүхийн зургуудном, үлгэрийн цуглуулгаас. Хүүхэд багшийн дараа өгүүлбэр, хэллэгийг давтахыг хүсдэг. Дараа нь санал болгож буй үгсийн сан дээр үндэслэн өөрийн текстийг зохио.

  • бичвэрүүдэд

Зургийг хар. Та юу харж байна вэ?

Энэ бол Борис, Слава хоёр. Хөвгүүд ойд цугларав. Би тэдэнд бас хэлэх болно, та нар тэднийг давтах болно.

Слава, Борис нар ойд цугларав. Тэд нарс модыг харж, булбулын дуулахыг сонсохыг хүсдэг. Тэд Стрелка нохойгоо дагуулан явав.

Хүүхэд түүхийг давтдаг. Дууны дуудлагын зөрчлийг засах. Асуудалтай дуунд анхаарлаа хандуулаарай.

Одоо нэг санаа олоорой богино өгүүллэгманай зочин заан Семёны тухай. Би танд бичвэрт хэрэглэх хэдэн үг санал болгох болно: заан, скутер, насос.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдэд энэ тухай дур зоргоороо бодох хэдэн минут өгдөг. Текстийг эмхэтгэж байна. Багш нь авиа зүй, дүрэм, синтаксийг хянадаг.

Та кроссворд шийдвэрлэх дуртай юу? Би та бүхэнд [S] авиатай үгтэй кроссворд бэлдсэн. Үүнийг тааж үзээрэй.

Хичээлийн хураангуй

Өнөөдөр та бид хоёр олон шинэ зүйл сурч, [S] авиаг илүү сайн дуудаж сурлаа. Дахин давт. Сайн байна!

Гэртээ хэлээ эргүүлэхийг давтан хэл: "Робин Боббин өдөржин хоол иддэг бөгөөд тэр зажлахаас залхуурдаггүй. Тэр бүхэл бүтэн чангаанз идсэн, тэр наргилын самарыг хальсалж эхлэв, "Саняаг чарганы толгод руу авав", "Шүүдэр асгарч байхад хадаж, хусуур".

Семёнтэй баяртай гэж хэлээд дараагийн хичээлд урьцгаая.

Дууны автоматжуулалтын ангиуд [s] in

элементүүдийг ашигласан үе ба үгс элсний эмчилгээ.

"Цасан хүнтэй хамт алхах"

Бэлтгэсэн: багш ярианы эмч

    Дууны [s] дуудлагыг засах, тусгаарлах. Үе дэх [s] авиаг зөв дуудах дасгал хийх
    болон үгс. Дууны байгаа байдал, байршлыг тодорхойлохыг үргэлжлүүлэн заа
    үг. Удам угсааны хэлбэрийг зөв ашиглах дадлага хийх
    нэр үгийн тохиолдол. Ижил үндэстэй үгсийг хэрхэн сонгох талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай
    "цас". Бүхэл бүтэн ойлголт, анхаарал, ой санамж, нүүрний болон нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ

"Цасан хүн" зураг; "Цасан хүн" зургийг тайрах; цасан ширхгүүдийн багц; гарчиг дахь дуу [s] бүхий хосолсон сэдэвт зургийн багц (урвуу талд нь үүл эсвэл цасан ширхгийн дүрс бүхий); үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлох объектын зураг; "Цасан шуурга ямар харагддаг вэ?" дасгалд зориулсан заан, бут, цасан хүний ​​дүрс; шилэн хайрга; "Уйтгар гуниг", "Гэнэтийн" ба "Баяр баясгалан" пиктограмм; цагаан эсвэл цэнхэр үрийн шингэн бүхий хамгаалагдсан хязгаарлагдмал орчин.

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Ярианы эмч. Хараач, хэн нэгэн бидэнд захидал илгээсэн. Уншаад үзье.

Би өсөөгүй

Цаснаас хийсэн.

Ухаантай хамрын оронд

Лууван оруулсан.

Энэ захидал хэнээс ирснийг та таасан уу?

Хүүхэд. Цасан хүнээс.

Ярианы эмч. Тэгээд тэр цонхоор харж, таныг зугаалахыг урьж байна.


2. Цасан хүнийг элэглэцгээе. Түүн рүү инээмсэглээд үзүүл
Та ямар шулуун шүдтэй вэ ("Хашаа" дасгал).

Одоо түүнд хүрз шиг хавтгай хэлээ үзүүл ("Хүрз" дасгал). Хэлээ үлээж, цасан хүнд сэвшээ салхинд их ээлтэй гэдгээ харуул ("Сэвшээ салхи" дасгал). Хэлээ шүднийхээ ард байрлуулж, хэр цэвэрхэн байгааг харуул (“Доод шүдээ угаацгаая” дасгал).

3. Одоо хэлээ доод шүднийхээ ард үлдээж, шүдээ хааж, инээмсэглэж, сэвшээ салхинд оруулаарай (хүүхэд: s-s-s). Танд цасан хүний ​​дуртай дуу байна. Одоо цаст уулс зурж, цасан хүний ​​дуртай дууг дуудцгаая (хүүхэд манна үрээр уул зурж, s-s-s-s тусгаарлагдсан дууг дууддаг)

Цасан дундуур алхаж, цасан шуургыг сонс.

Алхам алхаад миний үг бүрийн төгсгөлд [s] дууг хэл: ле.., гэхдээ.., пу.., ква.., вакуум.., гүйлс.., автобу.., анаана.. .

Хүүхэд үг бүрийг [s] дуугаар дуусгаж, нэгэн зэрэг хамгаалагдсан хязгаарлагдмал орчинд нэг алхам хийдэг.

4. Ямар их цас байгааг хараарай! Цасан дээр тоглоцгооё. Үг бүрт цасан бөмбөг зуръя: ac

Хүүхэд семолина дээр тойрог зурж, ярианы эмчийн дараа үг хэллэгийг давтана.

Дараах цасан бөмбөгийг хий: ys (os, us, es гэсэн үеийг ижил төстэй байдлаар тоглодог.)

Цас дарж, түүний бидэнд юу хэлэхийг сонс.

Иско-иско-иско - өвлийн улиралд нар бага байдаг.

Аска-аска-аска - энэ бол эргэн тойронд цаснаас бүтсэн үлгэр юм.

Исто-исто-исто - цас бүх зүйлийг нууж, цэвэрхэн.

Хүүхэд ярианы эмчийн дараа үгийн цувралыг давтаж, дараа нь ярианы эмч өгүүлбэрээ дуусгана.

5. Хараач, цас орж байна, цасан ширхгүүд тэнгэрээс унаж байна. Тэднийг барихыг хичээгээрэй, гэхдээ зөвхөн үгэнд байгаа [s] дууг сонсох үед л цасан ширхгийг барьж аваарай.

Чарга, үслэг дээл, цасан шуурга, цас, тэшүүр, өвөл...

6. Хараач, илүү их цас байна! Үүнээс та чадна
өөр цасан хүн бүтээх. (цасан хүний ​​зүсэгдсэн хэсгүүдийг "зөрөх" дор нууж, хүүхэд сойзоор цэвэрлэж, зургийг угсардаг)

Ажил үргэлжилж байх үед ярианы эмч асуулт асуудаг: Та хэнийг сохорсон бэ? (цасан хүн); Та цасан хүнийг юугаар хийсэн бэ? (цаснаас); Хэрэв цасан хүн цаснаас бүтдэг бол энэ нь ямар байх вэ? (Цас.)

Цасан хүн чамтай тоглохоор шийдэв. Тэр үүлнээс цас орж байгааг мэддэг. Та үүл бүрийг цасан ширхгээр тааруулах хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр зурагнууд дээр байх болно арын талбие биедээ ойртоход тэд хосууд байв.

Хүүхдийн өмнө хоёр эгнээнд байгаа зургууд байдаг: эхний эгнээ - "үүл" - нэг багцын зураг, хоёр дахь эгнээ - "цасан ширхгүүд" - хоёр дахь багцын зураг. Хэрэв энэ хос ажиллахгүй бол зургуудыг буцааж байрлуулж, газрыг санах хэрэгтэй.

Зураг: үнэг, заан, хамар, нохой.

Хосууд хийгдсэн. Тоглоом "Нэг - олон"

Цасан хүн ядарсан байсан тул завсарлага авахаар шийдэв.

7. Динамик түр зогсолт.

Бид сэвсгэр цаснаас цасан хүн хийж байна. (цасан бөмбөг хийх дуураймал)

Энд тэд эхний бөмбөгийг өнхрүүлэв ("цасны бөмбөгийг өнхрүүлэх" гэж бөхийлгөж)

Тэр ийм л том юм. (гараа дээрээс нь доош нь сунгана)

Хоёр дахь нь арай жижиг, (гараа арай бага дэлгэн)


Гурав дахь нь толгой юм. (агаарт тойрог зурах)

Малгай нь хувингаас гарна. (Дээвэр шиг алгаа толгой дээрээ тавь)

Хамар нь лууван, нүд нь хоёр хөгжилтэй нүүрс юм. (хамар, нүдийг харуулах)

Ингээд л манай цасан хүн бэлэн байна, тэр баяртай харагдаж байна.

Ам нь чихнээс чих хүртэл инээдэг, (амруугаа хуруугаараа заана)

Тэр бүх хүүхдүүдийг баярлуулдаг. (инээмсэглэл)

8. Мөн цас орсоор л байна. Мөн бидний мэддэг объектууд том цасан шуурга болж хувирав. Юу гэдгийг нь сайтар ажигла
Эдгээр цасан шуурга төстэй юу? (кактус, цасан хүн, үнэг, зааны дүрсний зураг)

Хүүхэд. Кактус, цасан хүн, үнэг, заан.

Ярианы эмч. Цасан хүн танаас дуртай дуугаа хаана байгааг тодорхойлоход нь туслахыг хүсч, зургийн нэрийг хэлж, дуу нь хаана байгааг тодорхойлохыг хүсч байна: үгийн эхэнд, төгсгөлд эсвэл дунд?

(Зураг: чарга, онгоц, жин, аяга, бөмбөрцөг, автобус).

(Хүүхэд үгийн диаграммыг зурж, хайрга ашиглан дууны байрлалыг заана)

9. Ямар хачирхалтай цасан ширхгүүд чам руу нисэв. Тэр ямархуу хүн бэ?
Хүүхэд. Гунигтай.

Ярианы эмч. Тэр ямар гунигтай байгааг харуул.

Хүүхэд. Тэр цөөхөн туяатай учраас гунигтай байгаа ч цасан ширхэг нь гэрэлтэж, хээтэй байх ёстой.

Ярианы эмч. Гэхдээ туяа гарч ирэхийн тулд та цасны үгийг санах хэрэгтэй - цас нуугдаж буй үгийг санах хэрэгтэй. Бидэнд байгаа анхны туяа бол "цасан ширхэг" гэсэн үг юм. Үргэлжлүүлье.

Бөөн цас... (цасан бөмбөг).

Цаснаас хийсэн охин... (Цасан охин).

Цаснаас хийсэн хүн... (цасан хүн).

Цасан эмэгтэй... (цасан эмэгтэй).

Цасан доороос анх гарч ирсэн цэцэг... (цасан дусал).

Үг бүрийн хувьд хүүхэд цасан ширхгийг тойруулан хайрга тавьдаг.

Цасан ширхгүүд хичнээн их туяатай болохыг хараад гайхав. Түүнийг ямар их гайхсаныг харуул. Тэгээд тэр хөгжилтэй инээмсэглэв. Яаж байгааг надад харуул.

Хүүхэд гүйцэтгэдэг.

10. Хичээлийн хураангуй.

Ярианы эмч. Бидний алхалт дууслаа, буцах цаг боллоо. Бидний алхахад юу хамгийн их таалагдсан бэ? Цасан ширхэг ямар үгэнд дуртай вэ? Цасан хүний ​​хамгийн дуртай дуу юу вэ?

Өргөдөл

Үг, үг, өгүүлбэр дэх дууны автоматжуулалт [C] ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан хичээлийн хураангуй

Корогодина Анастасия Игоревна, Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын багш - ярианы эмч боловсролын байгууллага"Донецк хотын 170-р цэцэрлэг"
Ажлын байрны тодорхойлолт:энэ материал нь ярианы эмч нарт ашигтай байх болно; материал нь 5 настай хүүхдэд зориулагдсан; энэ материалыг ашиглаж байна бие даасан ажилҮе, үг, өгүүлбэр дэх "S" авиаг автоматжуулах талаар.
Даалгаварууд:
1. Боловсролын:Үе, үг, өгүүлбэр дэх [S] дууг автоматжуулах.
2. Залруулах:
[C] дууг үе, үг, өгүүлбэрт зөв дуудах чадварыг нэгтгэх;
үе мөчний болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
фонемик сонсголыг хөгжүүлэх;
хөгжүүлэх ярианы амьсгал;
Дикцийн тодорхой байдал, аялгууны илэрхийлэлийг хөгжүүлэх.
3. Боловсролын:
үгэнд байгаа дуу авианы байршлыг тодорхойлох чадварыг нэгтгэх;
анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх;
өгүүлбэрийг дүрмийн хувьд зөв бөглөх чадварыг дадлагажуулах.
4. Боловсролын:
ангид эерэг сэдэл бий болгох;
аман харилцааны ур чадвар, сонсох чадварыг хөгжүүлэх.
Тоног төхөөрөмж:“Соня нохой” тоглоом, “Су-Жок” массаж, урамшууллын наалт.

Хичээлийн явц
1. Зохион байгуулалтын мөч. Амьсгалын дасгалууд.
Ярианы эмч:Дуудлага бидэнд дохио өгсөн:
Ажил хийх цаг ирлээ.
Тиймээс цаг үрэхгүй байцгаая
Тэгээд бид ажиллаж эхэлнэ.
- хамраараа гүнзгий амьсгалж, амаараа амьсгалж, гүнзгий амьсгаа аваад дахин гаргана.

2. Үе мөчний гимнастик.

1. “Инээмсэглэл” / “Хоолой”
Уруулаа инээмсэглэж байгаарай. Шүд нь харагдахгүй байна. Битүү уруулаа урагш татах. Бас дахин.
Хэрэв бидний уруул инээмсэглэвэл
Хараарай - хашаа гарч ирнэ.
Хөвөн нарийхан хоолой байвал яах вэ
Тиймээс бид хоолой тоглож болно.
2. “Цаг” / “Дүүжин”
Ам нь бага зэрэг нээлттэй байна. Инээмсэглэл болгон уруул сунгана. Нарийхан хэлний үзүүрээр ээлжлэн багшийн тоогоор амны буланд хүрнэ.
Нэг нэгээр нь, ар араасаа
Сумнууд тойрог хэлбэрээр хөдөлж байна.
Та хоёр уруулаа долоох
Сумнууд хэрхэн хөдөлж байгааг харуул.
3. "Дэггүй хэлийг шийтгэ"
Өргөн инээмсэглээрэй. Өргөн хэлээ доод уруул дээрээ тавиад шүдээрээ бага зэрэг хазаад 5-10 секундын турш "та-та-та" гэж хэлээрэй. Дараа нь 5-10 секундын турш "тав-тав-тав" гэж хэлээ уруулаараа алгадана.
Чиний хэл муутай,
Тэр чамайг сонсохгүй байна.
Түүнийг хурдан шийтгэ:
"Тав, тав, тав, тав, тав, тав!"
4. "Хуушуур"

Ам нь нээлттэй, өргөн, тайван хэл дээр хэвтэж байна доод уруул. Бид дээд уруулаараа хэлээ алгаддаг: тав, тав, тав. Бид хэлээ бага зэрэг хаздаг: ta-ta-ta.
Бид өглөө эрт босдог,
Бид амттай бин жигнэх.
Хайруулын тавган дээр дусал дуслаарай
Зуурмаг нь тархдаг ...
Тэр ямар царайлаг болохыг хараарай
Энэ нь хуушуур болж хувирдаг.
5. “Шүдээ угаа”
Инээмсэглээрэй, хэлнийхээ үзүүрээр амаа дотроос нь ангайлгаж, доод болон дээд шүдээ ээлжлэн “сойгоорой”.
Амаа нээ, инээмсэглэ,
Надад шүдээ үзүүлээч
Дээд ба доод хэсгийг цэвэрлэ
Эцсийн эцэст тэд бидэнд илүүдэхгүй.
6. "Горка"
Амаа нээ. Хэлнийхээ үзүүрийг доод шүдэндээ нааж, хэлнийхээ ар талыг дээш өргө.
Хэл нь шүдээрээ доош татагддаг,
Түүний үзүүр нь шүдний эсрэг дарагдсан байдаг.
Арын нуман хаалга нь маш, маш хүчтэй -
Энэ нь ямар слайд болж хувирав!
7. "Пусси ууртай байна"
Инээмсэглэ, амаа нээ. Хэлний үзүүр нь дотроосоо доод шүдэнд байрладаг ("уул"). Өргөн хэлээ урагш гүйлгэж, ам руугаа гүнзгий шилжүүлнэ (гулсуулна). Дасгалыг тайван хэмнэлтэй 8-10 удаа давтана.
Манай нохой уурлаад:
Тэд түүний аягыг угаахаа мартжээ.
Түүнд ойртох хэрэггүй -
Пусси зурж болно!

3. Хурууны гимнастик.
Ярианы эмч:Өнөөдөр бидэн дээр хэн ирснийг хараарай! Энэ хэн бэ? Энэ бол нохой. Нохойны нэр хэн бэ? Мэдэхгүй байна уу? Би ч мэдэхгүй. Асуулъя. Түүнийг Соня гэдэг. Сонятай өөрийгөө танилцуулъя, тэр өнөөдөр хэнтэй тоглох бол гэж бодож байна. Соня бөмбөгөөр тоглох дуртай. Одоо бид түүнд яаж үүнийг хийж болохыг харуулах болно.
"Су-жок" массажераар хуруугаараа тоглох.
Би бөмбөгийг тойрог хэлбэрээр эргэлдүүлдэг
Би түүнийг нааш цааш жолооддог.
Би тэдний алгаа илэх болно.
Яг л үйрмэгээ шүүрдэж байгаа юм шиг
Тэгээд би үүнийг бага зэрэг шахах болно,
Муур сарвуугаа хэрхэн шахаж байна
Би бөмбөгийг хуруу бүрээр нь дарна.
Тэгээд би нөгөө гараараа эхэлье.
"Су-жок" уян харимхай бөгжөөр хуруугаа массаж хий.
Нэг – хоёр – гурав – дөрөв – тав, /хуруугаа нэг нэгээр нь сунгах/
Хуруунууд зугаалахаар гарч,
Энэ хуруу нь хамгийн хүчтэй, зузаан, хамгийн том хуруу юм.
Энэ хуруу нь үүнийг харуулах зорилготой юм.
Энэ хуруу нь хамгийн урт бөгөөд дунд нь байрладаг.
Энэ нэргүй хуруу нь хамгийн муудсан нь юм.
Бяцхан хуруу нь жижиг боловч маш авхаалжтай, зоригтой байдаг.

4. Дууны артикулятор дүрслэл.
Ярианы эмч:"С" авиаг дуудахдаа уруул, шүд, хэл нь ямар байр суурь эзэлдэгийг санацгаая. Инээмсэглэл болгон уруул сунгана. Шүд нь нэгдэж, агаарын урсгалд саад тотгор үүсгэдэг. Хэлний үзүүр нь доод шүдэнд байрладаг.

5. Тусгаарлагдсан дуу авианы дуудлага [C].
Ярианы эмч:Соня нохой сэрүүн салхи үлээхэд дуртай. Салхи салхи шиг үлээж S-S-S.

6. Биеийн тамирын хичээлийн минут.
Бид өндөр үлээх болно: S-S-S
(Хүүхэд хөлийнхөө хуруун дээр зогсож, гараа дээш өргөв)
Бид бага үлээх болно: S-S-S
(Хүүхэд бөхийв)
Бид хол үлээх болно: S-S-S
(Хүүхэд босоод, урагш бөхийж, гараа сунгана)
Бид ойртох болно: S-S-S
(Шууд зогсож, гараараа амандаа)

7. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.
Ярианы эмч:"S" дууг сонсохдоо алга таших.
P M S S A U K D S T S B
SA MA SO BO SY AS YOU SU GI
ШҮҮСНИЙ ШӨЛ ХҮҮ ХАУС ӨӨРӨӨ ЦЭЦЭРЛЭГЧ ХАМАР

8. Дууны автоматжуулалт (C) цэвэр хэлээр.
Ярианы эмч:Зүгээр л төсөөлөөд үз дээ, манай Соня соно хазуулсан. Одоо тэр түүнтэй найз биш. Тэгээд чи бид хоёр тэднийг эвлэрүүлэх ёстой. Бид бүх үеийг давтах болно, бид энэ хэрүүлийг ялах болно.
SA-SA-SA, SA-SA-SA -
соно хамар дээр хазуулсан.
CO-CO-CO, CO-CO-CO -
миний хамар дугуй шиг болсон.
СУ-СУ-СУ, СУ-СУ-СУ –
Би гартаа зөгий барьдаг.
SY-SY-SY, SY-SY-SY -
Би муу хорхойноос айдаггүй.

9. Үг, өгүүлбэр дэх дууны (C) автоматжуулалт.

Ярианы эмч:Одоо бид "Дууны шүүгээ" тоглоом тоглох болно. Бүх үгийг нэрлэ. Дага зөв дуудлагадуу чимээ.

Ярианы эмч:Зургийг хараад Соня нохой юу харсан гэж хэлээрэй. Бүрэн өгүүлбэрээр хариулна уу. Соня нохой харсан ...


10. Хичээлийн хураангуй.
Ярианы эмч:Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Та өнөөдөр хэнтэй тоглосон бэ? Нохойны нэр хэн бэ?

11. Хүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг үнэлэх.
Ярианы эмч:Та өнөөдөр маш сайн ажилласан, та [S] авиаг зөв дуудлаа.
Ярианы эмч:Таны түүнтэй хэрхэн тоглож, янз бүрийн даалгавар гүйцэтгэж байсан нь Соня ч бас таалагдсан. Үүний төлөө тэр танд талархаж, энэ наалтыг дурсгал болгон өгөхийг хүсч байна. Сайн байна!

Ашигласан уран зохиол.
1. Яворская О.Н. Хөгжилтэй даалгаварСургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан ярианы эмч. – Санкт-Петербург: КАРО, 2015 он.
2. Агранович Z. E. Ахимаг насны сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ярианы фонемик талыг хөгжүүлэх гэрийн даалгаврын цуглуулга. Хэл ярианы эмч, эцэг эхчүүдэд туслах. - Санкт-Петербург, 2007 он.
3. Zhukova N. S. Хэл ярианы эмчийн хичээлүүд: ярианы эмгэгийг засах. - М.: Эксмо, 2013 он.
4. Исханова S. V. Хэл ярианы эмчилгээний тоглоомын эмчилгээ: articulatory transformations. - Ростов байхгүй: Финикс, 2013 он.