Хийсвэр "а-з эгшгийг ялгах". Эгшгийг ялгах a-z ялгах a-z хичээлийн тэмдэглэл

Оюутнуудын дунд ажиглагдсан олон алдаануудын дунд анхан шатны ангиуд, ярианы дууг сонсголоор ялгахад бэрхшээлтэй тулгардаг бүлгийг тодорхойлсон. Ийм ялгаа байхгүй нь бичгээр үсгийг орлуулахад хүргэдэг төдийгүй олон тооны дүрмийн дүрмийг эзэмшихэд саад болдог. Тэр дундаа чихээр нь зөөлөн, хатуу гийгүүлэгчийг ялгадаггүй хүүхэд бичгээр зөөлрүүлэх гийгүүлэгчийг заах дүрмийг эзэмшиж чадахгүй. Түүнийг бичих эсэх нь үргэлж эргэлзээтэй байх болно зөөлөн тэмдэгөдөр, мөнгө гэх мэт үгэнд, жишээлбэл, ламп гэдэг үгийн “л”-ийн ард “а”, “я” үсэг аль нь бичигдэх ёстой.

Акустик дисграфийг даван туулахын тулд хатуу ба зөөлөн гийгүүлэгчийн сонсголын ялгааг хөгжүүлэхэд онцгой анхаарал хандуулах хэрэгтэй. Хүүхэдтэй хийсэн бүх ажлыг бичгийн дасгалууд дагалдаж байх ёстой.

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"А-З эгшгийг ялгах"

Сэдэв: "А" - "Би" эгшгийг ялгах

Зорилтот:хүүхдүүдэд A-Z эгшгийг аман болон бичгээр ялгахыг заах.

Даалгаварууд:

Залруулах, хөгжүүлэх:

- хүүхдүүдийн эгшиг авиа, A-Z үсгийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

- хүүхдүүдийг танилцуулах харьцуулсан шинж чанарууддуу чимээ, тэдгээрийн ярианы хэм хэмжээ;

- үг, хэллэг, өгүүлбэр дэх [A], [Y, A] дуу авиаг ялгаж сурах, дуу авиаг үсэг, тэмдэгттэй холбож сурах;

Боловсролын:

- авиа-үсгийн шинжилгээ, синтезийн ур чадварыг хөгжүүлэх;

- сайн дурын сонсголын болон харааны ойлголт, анхаарал, санах ойг бүрдүүлэх;

- илэрхийлэлтэй ярианы үгсийн санг хөгжүүлэх лексик сэдэв: "Гэр бүл".

- үг хэллэг зохиох чадварыг хөгжүүлэх, зөв ​​бичгийн дүрмийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

Боловсролын:

- өөрийгөө хянах чадварыг хөгжүүлэх;

- даалгавар дээр ажлын үр дүнг үнэлэх чадварыг сайжруулах;

- фронтын ажлын үеэр зан үйлийн соёлыг төлөвшүүлэх ба бие даасан ажил;

Арга: үр бүтээлтэй, нөхөн үржихүйн, хэсэгчлэн эрэл хайгуул, харааны, асуудал тавих, шийдэл олох, харилцан яриа, хяналт, өөрийгөө хянах арга.

Техник: анхаарлыг идэвхжүүлэх, урам зориг өгөх техник, тоглоом

Тоног төхөөрөмж

Самбар, видео проектор, компьютер, мультимедиа танилцуулга, ажлын дэвтэр, харандаа, үзэг, бие даасан карт.

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сайн уу залуусаа! Бид хичээлдээ бэлдлээ. Тэд бие биенийхээ нүд рүү харан инээмсэглэв.

Тэгээд одоо нэрээ хэлсэн хүн сууна

Залуус аа, оньсого сонсоорой

Энэ үгийг хүн бүр мэддэг
Үүнийг юугаар ч өөрчлөхгүй!
"Долоон" тоон дээр би "би" -ийг нэмнэ -
Юу болох вэ?

2. Оршил яриа.

Залуус аа, надад хэлээч хэн гэр бүлд амьдарч чадах вэ? (хариулт

Ээж, аавыг нэг үгээр яаж дуудах вэ? (эцэг эх)

Эцэг эхийнхээ хувьд охин гэж хэн бэ? (охин)

Аав, ээжийн хувьд хүү хэн бэ? (хүү)

Хүү, охин хоёр эцэг эхээ яаж энхрийлэн дуудах вэ? (ээж

Аав, ээж хоёр нь охиноо ямар хайраар дуудаж чадах вэ? (охин)

ӨНӨӨДӨР МАНАЙ ХИЧЭЭЛД ПРОСТОКВАШИНОГИЙН ХҮҮХэлдэйн киноны баатруудын зочдод ТУСЛАХ болно..

Өнөөдөр бидний хичээл дээр бид тэдний даалгаврыг биелүүлэх болно.

1 [a], [i] авианы дуудлагыг тодруулах.

Гэр бүлийн үгийн сүүлчийн үсгийг бич.

Бие даасан дидактик материалтай ажиллах.

Залуус аа, хүснэгтийг ашиглан хос эгшгийг харьцуулснаар бид юу олж мэдсэн бэ?

Эдгээр эгшигүүд нь үсгийн хувьд ялгаатай.

[a] авиа болон [th, a] дууг дуудахдаа та юу олж мэдсэн бэ?

Эдгээр эгшиг нь үсгийн хувьд ялгаатай боловч дуудлагын хувьд ижил төстэй байдаг.

"Би" үсэг үүссэнийг санаарай.

Өнөөдөр хичээл дээр бид A-Z үсгийг ялгаж сурах болно.

2 ҮНДСЭН ХЭСЭГ

3 Фонемик анализ, синтезийг хөгжүүлэх. Тоглоом: "Эсрэгээр нь хэл."

Шарик, авга ах Федор нарын даалгавар

ма-мя-са-ва-вя-ка-кя-да-фа-фя

ча-та ла-ла пя-па зя-за ба-бя гя-га

А эгшгийн өмнөх гийгүүлэгч ямар сонсогддог вэ? (Тууштай)

I эгшгийн өмнө гийгүүлэгч ямар сонсогддог вэ? (Зөөлөн)

4 Үг үсгийн зөв бичих чадварыг хөгжүүлэх

Пап ламаас өгсөн даалгавар

Танай гэр бүлийнхэнтэй үргэлжлүүлэн танилцацгаая.

Таны өвөө, эмээг хэн гэдэг вэ?

Өвөө эмээгийн хувьд охин гэж хэн бэ? (ач охин)

Өвөө эмээгийн хувьд хүү хэн бэ? (ач)

Ээж, аавын хувьд эмээ гэж хэн бэ?

Ээж, аавын өвөө нь хэн бэ?

5 “А”, “З” үсгүүдийг ялган хайх.

Одоо шууданч Печкиний даалгавар. Тэр захидал авчирсан бөгөөд дотор нь ээжийнхээ тухай шүлэг байсан.

Эхлээд "Эхийн гар" шүлгийг сонсоорой.

Ээжийн гар




Ямар ч үед тэврэхэд бэлэн.







Одоо шүлэгт "А" үсгийн доогуур зурж, "I" үсгийг зур.

6 Биеийн тамирын дасгал.

7. Үгсийн анализ, синтезийг хөгжүүлэх

Үе, үгсийг унших.

Та нар өвлийн улиралд цасан бөмбөг тоглох дуртай.

Дасгал хийх "Цасан бөмбөг тоглоом"

Одоо бид цасан дээр тоглох болно. Үгийн талыг ол. (Картууд).

Самбар дээр цуглар

Тэмдэглэлийн дэвтэрээ нээгээд тоог бич.

Хүүхдүүдийн нэрийг уншиж, таслалаар тусгаарлан бичиж, үйл ажиллагааны үсгийг тодруул.

Ах эгч нарынхаа нэрийг хэлээрэй.

8 Өгүүлбэрийг эмхэтгэх

Мөр бүрээс хоёр үг (карт) ол

Одоо тэдгээрийг уншъя. Өгүүлбэрүүдийг дэвтэртээ бичиж, хичээлийн үсэг болон урд байгаа гийгүүлэгчийн доогуур хөх, ногоон өнгийн харандаагаар зур.

Хамаатан садныхаа тухай өгүүлбэр зохио.

9 Өгүүлбэрийн түвшинд ажиллах

Печкиний даалгавар

Алга болсон A - Z үсгийг бөглөнө үү.

- Хоёр дахь өгүүлбэрийг дэвтэртээ бич. A ба Z эгшгийг онцлон тэмдэглэ.

Таны бодлоор гэр бүл ямар байх ёстой вэ?

10 даалгавар.

Печкин бидэнд мессеж авчирсан боловч шифрлэгдсэн байна. Энд танд зориулсан код байна.

Гэр бүлийн эв найрамдал бол хамгийн үнэ цэнэтэй зүйл юм

Залуус аа, юу авсанаа уншина уу?

Тэд яагаад ингэж хэлсэн гэж та бодож байна вэ?

Хичээлийн хураангуй.

Өнөөдөр бид баатруудынхаа бүх даалгаврыг гүйцэтгэсэн

Та ямар даалгавар гүйцэтгэсэн гэдгээ хэлээч.

Печкин бидэнд илгээмж илгээсэн бөгөөд энэ нь танд бэлэг юм.

ХЭРЭГЛЭЭ

Зургийг үсэгтэй тааруулж зурганд тайлбар бич.

КАРТ 1

Ээжийн гар

Ээж нь нар шиг дулаахан гартай,
Тэд хэрхэн эелдэг энхрийлэхээ мэддэг,
Тэд өвдөлтийг намдаах, уйтгар гунигийг арилгах,
Ямар ч үед тэврэхэд бэлэн.
Тоглож байхдаа тэд үсийг минь зөөлөн илж,
Тэд амралтын өдрүүдийн өглөө бялуу хийдэг,
Орондоо хөл нь аз жаргалтай гижигдэнэ,
Би өөрийгөө сэрээхийг хүсэхгүй байгаа үед.
Бүх даашинз, цамц, өмд индүүдэх
Тэгээд тэд өөр ажил олох болно ...
Би ээжийнхээ ядарсан гарыг илэв, -
Тэднийг ядаж бага зэрэг амраа.

КАРТ 2

Мөр бүрт хоёр үгийн доогуур зур.

Б р л р п д в л а с к о в а и д л д п м а м а з д

С п ф к с и л л н ы л в па п а

Л о в м э р и н г па к т и о н

Ж ш р н о б р а и д л н в б а б у ш к а ж

КАРТ 3

Алга болсон A-Z үсгийг бөглөнө үү

Нэг удаа хүүхдүүдээс долоо гэж юу вэ гэж асуухад "Долоо бол аз жаргал амьдардаг хүмүүсийн нэгдэл юм." Энэ нийгэмд хайр гэж байдаггүй, хайр, нинжин сэтгэл, харилцан туслалцдаг.

цасан бөмбөг

ТУХАЙ-

КО-ЛА

Тэр-

VA-

МИ-

PA-SHA

SA-

ЯВАХ -

А-

МА- -НЯ

TA-

Бага зэргийн ерөнхий хэл ярианы хомсдолтой 1-р ангийн сурагчидтай хийсэн хичээлийн хураангуйг санал болгож байна. Хичээлийн үеэр хүүхдүүд A ба Z үсгийг ялгаж сурдаг, гийгүүлэгчийг хатуугаар харьцуулж сурдаг - дуу, үе, үг, өгүүлбэрийн түвшний зөөлөн байдал. Эгшиг үсгийн талаарх мэдлэгийг нэгтгэж байна.

  • A ба Z үсгийг ялгаж сурах;
  • Хүүхдүүдийн эгшгийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх:
  • гийгүүлэгчийг дуу, үе, үг, өгүүлбэрийн түвшинд хатуу, зөөлөн байдлаар харьцуулж сур.

Боловсролын:

  • A ба Z үсгүүдийг ялгах өөрийн яриаба үг хэллэгээр;
  • үгээр A ба Z үсгийг ялгах;
  • өгүүлбэр дэх A ба Z үсгийг ялгах;
  • текст дэх A ба Z үсгийг ялгах;
  • А ба Z үсэгтэй үгсийг уншиж, бичиж сурахыг үргэлжлүүлэх;
  • нэр, үйл үгийн үгсийн санг баяжуулах.

Хөгжүүлэлт: харааны ойлголт, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

  • зөв байрлалыг төлөвшүүлэх;
  • суудлаасаа хашгиралгүйгээр ээлжээ хүлээх чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

  • ваар, бөмбөг, өрөвтас, алим, загас, могойн дүрс бүхий зураг;
  • үг бүхий картууд;
  • A ба Z үсэг бүхий зургууд;
  • I үсэгтэй картууд ( тараах материал);
  • текст бүхий картууд;
  • эгшигтэй хүснэгт.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

- Сайн байна уу залуусаа. Одоо бидний хичээл эхлэх болно, бид давах болно шинэ сэдэв, гэхдээ эхлээд бид санал нийлэх болно: та өнөөдөр сайн ажиллах болно, хариул, намайг анхааралтай сонс. Та бэлэн үү?

II. Үндсэн үе шат.

1). Шинэ сэдвийн танилцуулга.

  • Тиймээс, нэр нь эгшгээр эхэлсэн хүмүүс бос. Нэрсээ хэлээрэй.
  • Суу. Аня, таны нэрний эхний дуу юу вэ?
  • Надад хэлээч, энэ нэрний төгсгөлд ямар үсэг байна вэ?

(Ярианы эмч Аня гэдэг үгийг самбар дээр тавьдаг)

- Энэ нэрэнд хэдэн үсэг орсон бэ?

-Хэдэн эгшигтэй вэ?

-Эхний үсгийг нэрлэ.

– Энэ үгэнд өөр ямар эгшиг байна вэ?

- Энэ үг хэдэн үетэй вэ?

- Эхний үеийг нэрлэ.

-Хоёрдохыг нь нэрлэ.

– Ня үед гийгүүлэгч ямар сонсогддог вэ? (Зөөлөн)

-Одоо үгийн тоогоор алга ташъя. Бид аль үеийг илүү чанга дууддаг вэ?

-Аль нь чимээгүй байна вэ?

- Тиймээс бид эхний үе дээр илүү чанга, хоёрдугаарт илүү чимээгүй алга ташдаг.

  • Хүн бүр А үсгийг мэддэг!
    Захидал их гоё байна.
    Үүнээс гадна А үсэг
    Гол нь цагаан толгойн үсэг.
    Лангуун дээр нэг баглаа алим...
    Тэгээд би анзаарсан, найзуудаа:
    Хэрэв алим хоёр хөлтэй байсан бол
    Y үсэг шууд гарч ирнэ.

- Тэгвэл өнөөдөр та бид хоёр А-З үсгийг ялгаж сурна.

Самбар дээр 10 үсэг бүхий хүснэгт өлгөгдсөн - дээд талд нь A, O, U, Y, E, доод талд I, E, Y, I, E үсэг байна.

- Манай хүснэгтэд хэдэн эгшиг байгааг санацгаая?

- Тэгээд дуу?

– Тэгэхээр манай цагаан толгойд 10 үсэг байдаг ч ердөө 6 авиа нь л Ү үсэг. Энэ үсэг нь маш сайн - туслах юм, учир нь гийгүүлэгч үсгийн ард байвал энэ нь зөөлөн байдлыг илтгэнэ. үсэг дэх гийгүүлэгч. Гэхдээ хэрэв энэ үсэг нь үгийн эхэнд эсвэл эгшгийн дараа байвал энэ нь 2 авиаг илэрхийлнэ - [th] ба [a].

– Өөр ямар үсэг нь гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илтгэдэг вэ?

- Одоо A-Z эгшиг үсгүүдийг зөв бичгийн дүрмээр харьцуулж үзье. Тэд адилхан бичигдсэн үү?

- Одоо дуудлагыг харьцуулж үзье. Манай агаар чөлөөтэй, ямар ч саад тотгоргүй, амаа ангайсан. Эдгээр эгшиг үсгийг хосолсон гэж нэрлэдэг бөгөөд өнөөдөр бид тэдгээрийг хооронд нь ялгаж сурах болно.

2) Өөрийнхөө яриа, үе дэх A ба Z үсгийг ялгах.

– Эхлээд [a] авиагаар эхэлсэн үгсийг бодоорой. Одоо эхний Ү үсэгтэй үгсийг олоорой.

Хүүхдүүдийн ширээн дээр захидал байдаг. Нэг хүүхэд самбар дээр гарч ирээд ярианы эмчийн дэргэд зогсож байна.

- Одоо би таны анхаарал, сонсголыг шалгах болно. Аня надад туслах болно. Хэрэв та [a] дуутай үеийг сонсвол алгаа таших. (Үе: MYA, LA, SA, TYA, RA, SYA.)

– Тэгээд одоо та I үсэгтэй үед нь таарвал түүнийг өсгөнө (үэг: TA, SYA, PYA, MA, BYA, PA).

3).Үгийн А ба З үсгийг ялгах.

1. Самбар дээр MAL, MAL гэсэн үгсийг бичсэн.

- Самбар дээр байгаа үгсийг харьцуулж үзье. Эдгээр үгс ижил бичигдсэн үү?

– Эдгээр үгсийг ямар эгшиг үсгээр ялгадаг вэ?

– Бид нэг эгшгийг нөгөө эгшгээр сольсон. Юу болсон бэ?

– MAL гэдэг үгийн эхний гийгүүлэгч авиаг нэрлэнэ үү. Энэ нь ямар сонсогдож байна вэ?

- Аль захидал танд хэлсэн бэ?

– МЯЛ гэдэг үгийн эхний гийгүүлэгч авиаг нэрлэнэ үү. Энэ нь ямар сонсогдож байна вэ?

- Аль захидал танд хэлсэн бэ?

– Одоо эдгээр үгсийг адилхан дууддаг эсэхийг чихээрээ шалгая. Бид нэг эгшгийг нөгөө эгшгээр сольж, өөр үгтэй болсон.

– МАЛ гэдэг үг ямар утгатай вэ?

– МЯЛ гэдэг үг ямар утгатай вэ?

2. Хэл ярианы эмчийн ширээн дээр ваар, бөмбөг, өрөвтас, алим, загас, могойн дүрс бүхий зургууд байдаг.

- Одоо та нар ээлжлэн гарч ирж, миний ширээнээс дурын зургийг авч, чангаар дуудах болно. [а] авиатай үг тааралдсан хүмүүс зүүн талд - А үсгийн доор зогсоно. Би үсэгтэй үг тааралдсан хүн баруун талд - Z үсгийн доор зогсоно.

-Та хаана зогсох вэ?

-Яагаад ингэж шийдсэн юм бэ?

- Энэ үгэнд хэдэн үсэг орсон бэ?

- Энэ үгэнд хэдэн эгшиг байгаа вэ?

- Эхний үеийг нэрлэ.

– Эхний гийгүүлэгч ямар сонсогддог вэ?

- Аль эгшгийн үсэг танд хэлсэн бэ?

- Хоёр дахь үеийг нэрлэ.

– Хоёр дахь гийгүүлэгч ямар сонсогддог вэ? - Аль эгшиг үсгийг танд хэлсэн бэ (VAZA)

Бусад үгсийг ижил төстэй байдлаар задлан шинжилдэг.

-Одоо нэгтгэн дүгнэе. Нэрэнд нь А үсэг бичсэн зургуудаа сонго. Одоо нэрэнд нь Ү үсэг харагдаж байгаа зургуудаа сонго.

4.) Биеийн тамирын дасгал

- Ширээнээсээ босоорой. Бид эхлээд хус мод шиг гараа дээш татъя. Одоо сэвшээ салхи үлээж, хус мод ганхаж байна гэж төсөөлөөд үз дээ - гараа сэгсэрээрэй. Одоо хус моднууд навчисаа сэгсэрнэ (хүүхдүүд гараа сэгсэрч байхдаа хуруугаа хөдөлгөх хэрэгтэй). Бариулыг доошлуул. Одоо ижил зүйлийг дахин хийцгээе. Та амарсан уу? Сайн байна. Ширээндээ суу, бид тантай үргэлжлүүлэн суралцах болно.

5).Үгээр А, З үсгийг ялгах (бичгийн ажил) Үг бүхий картууд самбар дээр өлгөөтэй байна. Үг: ваар, бөмбөг, өрөвтас, загас, могой.

– Бид тантай амаар ажилласан. Та маш сайн ажилласан, гэхдээ одоо би даалгаврыг арай илүү хүндрүүлнэ. Одоо бид бичгээр ажиллах болно. Та дэвтэртээ үгсийг багана болгон тараана. Эхний баганад та А эгшигтэй үгсийг том үсгээр, хоёр дахь баганад Z эгшигтэй үгсийг бичнэ.

- Тэгээд одоо та бичсэн зүйлээ уншлаа. Та зөвхөн эхний баганыг (ямар эгшиг дээр ажилласан) уншдаг, хоёр дахь баганыг уншдаг, та зөвхөн А эгшигтэй үгсийг уншиж, зөвхөн I эгшигтэй (ярианы эмч хүүхдүүдийг нэрээр нь дууддаг).

"Надад таван үг самбар дээр бичигдсэн байхад та дөрөв л бичсэн." Ямар үг бичээгүй юм бэ? (Загас)

-Яагаад? -Сайн байна.

6).Өгүүлбэр дэх A ба Z үсгийг ялгах.

- Одоо та нялх амьтдыг мэддэг эсэхийг харцгаая.

- Нугас дээр ...

- Муур...

- Үнэг дээр ...

-Үхэр...

- Сайн байна! Одоо өгүүлбэрээ бичье. (Нугас дэгдээхэйтэй.)

- Энэ өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ?

- Аль үг хамгийн түрүүнд ирдэг вэ?

-Хоёр дахь нь юу вэ?

-Гурав дахь нь юу вэ?

– Бид ямар үсгээр өгүүлбэр бичих вэ?

- Төгсгөлд нь юу тавих вэ?

– Та бидний захиаг ямар үгээр олсон бэ?

-Та ямар захидалтай танилцсан бэ?

- Би үсэг хаана байна?

- Зөв. I үсэг нь гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илэрхийлдэг.

-Өөр ямар бичиг байгаа юм бэ?

-А үсэг хаана байна?

– Өмнөх гийгүүлэгч ямар сонсогддог вэ?

– Энэ үгэнд өөр эгшиг бий юу? Аль нь?

- Энэ үгэнд хэдэн эгшиг байдаг вэ?

-Хэдэн үетэй вэ?

– Манайх хэдэн эгшигтэй, тийм олон үетэй.

7).Текст дэх A ба Z үсгүүдийн ялгаа.

- Одоо бид богино текстийг унших болно.

Яна зугаалахаар явлаа. Тэр цэвэрлэгээ харсан. Тэнд жимс ургадаг байв. Тэр тэднийг цуглуулсан.

- Одоо миний асуултуудыг анхааралтай сонсож, текстээс хариултыг хайцгаая. Яна юу хийсэн бэ?

- Цэлмэгт юу ургасан бэ?

- Тэр юу харсан бэ?

– Яна жимсээр юу хийсэн бэ?

– Энэ зохиолд А эгшигтэй ямар үг таарсан бэ?

- Би үсэгтэй хэн олсон бэ? Ямар үгс?

-Яагаад та Яаны үгийг хоёр удаа давтав?

-Эхлээд ямар захиа бичих вэ?

-Бид хамгийн сүүлд ямар захиа бичих вэ?

III. Доод шугам.

- Ямар үсэгтэй ажиллаж байснаа санацгаая? Бид [a] дууг А үсгээр тэмдэглэдэг, гэхдээ бидэнд I дуу байхгүй, зөвхөн Y үсэг байна. Хэрэв энэ нь үгийн эхэнд эсвэл эгшгийн дараа байвал хоёр авиаг илэрхийлнэ. Хэрэв энэ нь гийгүүлэгчийн дараа зогсож байвал энэ нь үсгийн гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг илтгэнэ.

- Сайн байна, бүгдээрээ, тэд өнөөдөр онцгой сайн байлаа.... Баяртай.

Эгшиг авиа

1-3-р ангийн хүүхдүүдэд зориулсан хичээлийн тэмдэглэл:. Хөгжил фонемик ойлголтболон тодорхой фонемик дүрслэлийг бий болгох.

Зорилго: хүүхдүүдэд A-Z эгшгийг аман болон бичгээр ялгахыг заах.

Тоног төхөөрөмж: бие даасан толь, хувь хүн дидактик материал, 1 ба 2-р эгнээний эгшигтэй хүснэгт.

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч. Сурах зорилго тавих.

Ярианы эмч эгшгийг санахыг зөвлөж байнаби болонII эгнээ.

2. Өмнө нь хамрагдсан материалыг давтах.

Ярианы эмч. Залуус аа, II эгнээний эгшиг хэрхэн үүссэн бэ?

Эгшигтэй хүснэгтийг байрлуулсан байнаби болонII эгнээ.

3. Тусдаа тольтой ажиллах.

Ярианы эмч. Залуус аа, тус бүр өөрийн толин тусгалыг авч [a] дууг тод, тод дууд, дуудахдаа уруулынхаа байрлалыг анхаарч үзээрэй. (ам нь өргөн нээлттэй, шүдний хооронд их зайтай, хэл нь доор, үзүүр нь бага зэрэг доошоо, тагнайн доод тал руу, нуруу руу татсан).

Ярианы эмч тайлбарлав: [a] дууг дуудахдаа:

- уруул тайван байрлалд байх;

- 1 - 1.5 см-ийн зайд шүд;

- өргөн, сунгасан хэл нь доод шүдний эсрэг тайван тогтдог. Хэлний үзүүр нь доод шүдэнд хүрч, хэлний хажуугийн ирмэг нь доод хажуугийн шүдэнд бага зэрэг хүрдэг;

- зөөлөн тагнай дээшилж, хэлний ар тал дээр дарагдсан, агаарын урсгал амаар дамждаг;

Залуус аа, одоо "I" [th, a] үсгээр бичсэн авиаг дуудаж, уруул, хэлний байрлалд анхаарлаа хандуулаарай. Та юу ажиглаж, тэмдэглэсэн бэ?

Оюутнууд. Бидний хэл эхлээд дээд талдаа "таазан дээр" байсан бөгөөд дараа нь огцом доошилдог.

Ярианы эмч. Ямар дүгнэлт хийж болох вэ?

Оюутнууд. [a] ба [th, a] дууны хэллэг нь төстэй юм.

4. Бие даасан дидактик материалтай ажиллах.

Ярианы эмч. Залуус аа, хүснэгтийг ашиглан хос эгшгийг харьцуулснаар бид юу олж мэдсэн бэ?

Оюутнууд. Эдгээр эгшиг үсэг нь үсгийн хувьд ялгаатай.

Ярианы эмч. [a] авиа болон [th, a] дууг дуудахдаа та юу олж мэдсэн бэ?

Оюутнууд. Эдгээр эгшиг нь үсгийн хувьд ялгаатай боловч дуудлагын хувьд ижил төстэй байдаг.

Ярианы эмч. Залуус аа, бие даасан дидактик материалын даалгавруудыг шалгаарай.

1. “Би” үсэг үүссэнийг санаарай.

2. Зургийг үсэгтэй тааруулж зурганд тайлбар бич.

Хүүхдүүд ээлжлэн даалгавруудыг уншиж, гүйцэтгэдэг. Хэл ярианы эмч тусалж, тайлбарладаг.

3. “а” эсвэл “я” үсэгтэй үе залгаж үгийг гүйцээнэ үү. томилох

Жишээ: загас - загас

4. Алдаа засах:

5. Дүрслэгдсэн улиралтай тохирч буй жилийн саруудыг санаж, дарааллаар нь бичиж, A - Z үсэг, хатуу - зөөлөн гийгүүлэгчийг тэмдэглэ.

1. ____________ 1. ____________
2. ____________ 2. ____________
3. ____________ 3. ____________

6. Зараа алим эсвэл лийрийг байранд нь авч явахад нь тусал. Алим хаана байх ёстой, лийр хаана байх ёстой вэ?

7. Текстийг сэргээнэ үү. Өгүүлбэрийн дарааллын дугаарыг цэгцлээрэй. Өгүүллийн гарчиг гаргаж ирээрэй. Үүссэн түүх болон түүний гарчгийг бич.

Усан онгоцнууд хөмөрч, живэв.

Хавар байлаа.

Митя, Аня хоёр завь гаргав.

Гэнэт хүчтэй салхи үлээв.

Гадаа нар хурц гэрэлтэж байв.

Оюутнууд 3-р даалгаврыг уншсаны дараа ярианы эмч нар хэрэв II эгнээний "I" эгшиг нь эгшгийн дараа орж ирвэл энэ гийгүүлэгч зөөлөн болно; гийгүүлэгч авиаг дараах тэмдгээр тэмдэглэхийг санал болгож байна.

5. Хичээлийн хураангуй.

5.1. Ерөнхий яриа.

Ярианы эмч. Залуус аа, бид өнөөдөр ярианы эмчилгээний хичээл дээр юу дээр ажилласан бэ?

Оюутнууд. Бид 1, 2-р эгнээний эгшгийг ялгаж сурсан.

Ярианы эмч. Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Оюутнууд. Хэрэв II I эгнээний эгшиг гийгүүлэгч үсгийн дараа орж ирвэл энэ үсгээр заасан авиа зөөлөн болно.

Ярианы эмч. Та нар сайн ажилласан, одоо би та нарыг тоглохыг урьж байна.

5.2. Хөгжлийн даалгавар сонсголын анхааралба ойлголт (5-7 минут).

Ярианы эмч. Залуус аа, би та нарт тоглоомын нөхцөлийг танилцуулж, дохио ашиглан энэ эсвэл тэр хэмнэлийн хэв маягийг хэрхэн "бичлэх" талаар тайлбарлах болно. Жишээлбэл, урт ба богино босоо саваа нь дуут дохионы хэмжээ, тоог (алга таших, хэнгэрэг цохих гэх мэт), хэвтээ саваа нь цуврал дохионы хоорондох завсарлагыг зааж өгдөг.

Хэл ярианы эмч сурагч бүрт хэмнэлтэй дуу авианы загварыг самбар дээр зурж, түүнийг алга ташихыг урина (дуу чимээний хэрэглүүр дээр тоглох). Үлдсэн сурагчид сонсож, зураг болон оюутны гүйцэтгэлийн хоорондох захидал харилцааг тогтооно. Дараа нь та [a] ба [th] авиаг ялгахын тулд үений дуудлагаар энэ даалгаврыг гүйцэтгэж болно.

(2-р анги)

IТэгээдIIА, а, би, би; үгийн хүснэгт , бөмбөг;сэдвийн зургууд :

ORG. МӨЧ.

даалгавар, тав .) - өө, би .)

ХИЧЭЭЛИЙН ХАРИЛЦААНЫ СЭДЭВ

)

[A] ? ( ) Энэ нь ямар сонсогдож байна вэ?[тийм ээ] ? ( Илжиг хашгирав. "А"? ( ), капитал"Би"? ( ), жижиг үсгээр"А"?- ( ), жижиг үсгээр"Би"?- ( )

Тиймээ )

Тууштай. )

Зөөлөн. )

Хөвгүүд, охидын нэрийг бичээрэй. (Хүүхдүүд бичдэг.) - Шалгацгаая.

Харуулж байна: ) - Сайн байна!

4. Үе диктант.

Үгийг хоёр мөрөнд бичнэ үү: эхний үед "А" эгшигтэй, хоёр дахь нь "I" -тэй.

Би захиж байна:

ла, ся, пя, ря, бя, вя, дя. ). - Хүн болгонд ийм байна уу? Сайн байна!

тэр - тэр - ча А - А - З са – са. Шиа ба ба-бя

Тоглоом "Давтах".

Үе бүр өөрийн гэсэн хэлхээтэй гинжийг давтана.

Унших:

а-а-яа, а-а-а-яа,

ФИЗМИНУТ.

НА, -НЯ .)

Үгийг үгээр гүйцээнэ үү:-На эсвэл -НЯ.

Би ярихад оюутан дуусав: хоосон...(ня ), удахгүй...( дээр ) , басс...( ня ), vor...( дээр ), баар...( ня ), нохой...( ня ), тал ...( дээр ), Украйн...( дээр ).

За, одоо 4-р даалгаврыг бичгээр гүйцээцгээе, гэхдээ өөр үетэй.

- Р.А эсвэл - RY: тоглоом, жин, нүх, шуурга, гэрэл.

- ТИЙМ эсвэл - DY: ус, Володя, Лида, авга ах, Люда.

- ЛА эсвэл - ЛА: сум, зүү, хөрөө, сэлэм, шороо.

хатуу ), мөн "би"-ээс өмнө? ( зөөлөн ).

"а", "би"

хацар

Рбуз

Стреб

Ндри

Наймдугаар сар

p____tnits____

унагаах____

pr____tki

зөөлөн

цөл___

хаалга_____

м____l____r

8. Үгтэй ажиллах - пароним. - Үгсийг найрал дуугаар хосоор нь уншиж, төлөвлөгөөний дагуу харьцуулж үзье: 1) зөв бичих дүрэм, 2) дуудлага, 3) утга.

Юла - Юлия

ээж - нухаш

шаахай - зээтүү

хуруу - цагираг

эхлэх - эхлэх

тугнууд - колбо

а - би )

Ялгаварлан гадуурхах А - I үе болон үгээр

тэр - тэр - за Рая - ра - ря тиймээ - да - да - Тиймээ

- Р.А эсвэл - RY:

- ТИЙМ эсвэл - DY:

- ЛА эсвэл- ЛА:

5. Алга болсон үсгийг бөглөнө үү А , I

хацар

Рбуз

Стреб

Ндри

Наймдугаар сар

p____tnits____

унагаах____

pr____tki

зөөлөн

цөл___

хаалга_____

м____l____r

Ялгаварлан гадуурхах А - I үе болон үгээр

1. "Үг хэлэх" тоглоом - үгсийг холбогчоор бичиж, онцлон тэмдэглэ.

Би уйлах шахам суугаад: Хэрэв чи бүгдийг мэддэг бол

Маш хэцүү ______________. Та сургуульд ___________ авах болно.

3. Тоглоом "Хэн таах вэ?" -Жишээний дагуу үгийн хэлхээг гүйцээнэ үү.

тэр - тэр - за Рая - ра - ря тиймээ - да - да - Тиймээ

са - са - ____ ла - ла - _____ төлөө - зя -_____-_____

ба -____ - ____ би - _____-_____ ва - ____ - ____ - _____

4. Тоглоом "Үг нэмэх" - шаардлагатай үеийг нэмж үгээ дуусга.

- Р.А эсвэл - RY: ig_____, gi_____, but____, bu____, fa____.

- ТИЙМ эсвэл - DY: in_____, Воло_____, Ли_____, дя_____, Лю_____.

- ЛА эсвэл- ЛА: пу____, ig____, pi____, дэд____, дэлхий____.

5. Алга болсон үсгийг бөглөнө үү А , I , улаан харандаагаар доогуур зур.

хацар

Рбуз

Стреб

Ндри

Наймдугаар сар

p____tnits____

унагаах____

pr____tki

зөөлөн

цөл___

хаалга_____

м____l____r

Ялгаварлан гадуурхах А - I үе болон үгээр

1. "Үг хэлэх" тоглоом - үгсийг холбогчоор бичиж, онцлон тэмдэглэ.

Би уйлах шахам суугаад: Хэрэв чи бүгдийг мэддэг бол

Маш хэцүү ______________. Та сургуульд ___________ авах болно.

3. Тоглоом "Хэн таах вэ?" -Жишээний дагуу үгийн хэлхээг гүйцээнэ үү.

тэр - тэр - за Рая - ра - ря тиймээ - да - да - Тиймээ

са - са - ____ ла - ла - _____ төлөө - зя -_____-_____

ба -____ - ____ би - _____-_____ ва - ____ - ____ - _____

4. Тоглоом "Үг нэмэх" - шаардлагатай үеийг нэмж үгээ дуусга.

- Р.А эсвэл - RY: ig_____, gi_____, but____, bu____, fa____.

- ТИЙМ эсвэл - DY: in_____, Воло_____, Ли_____, дя_____, Лю_____.

- ЛА эсвэл- ЛА: пу____, ig____, pi____, дэд____, дэлхий____.

5. Алга болсон үсгийг бөглөнө үү А , I , улаан харандаагаар доогуур зур.

хацар

Рбуз

Стреб

Ндри

Наймдугаар сар

p____tnits____

унагаах____

pr____tki

зөөлөн

цөл___

хаалга_____

м____l____r

- Энэ Жулиа (цаашид ижил төстэй) - ваар - хайлаас ( мод - өндөр хайлаас); тугнууд ( баннерууд - улаан тугнууд ) - колбо ээж (ээж бол ядарсан ээж) - бутлах бөглөрөл - хатсан шаахай (гутал - эрэгтэй шаахай) - choppers хуруу - цагираг эхлэх - эд зүйлс - Сайн байна! "А", хатуу дуу авиаг илэрхийлдэг - цэнхэр, урд талд"Би"

ҮГ, ҮГИЙН “А” - “I” ЯЛГАЛТ

ЗОРИЛГО: Хүүхдэд “а”, “и” эгшгийг дуудлага, бичихэд нь ялгаж сургах; "I" эгшиг ашиглан бичихдээ гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг зааж сургах.

ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ: эгшгийн графикIТэгээдIIэгнээ, толь, карт бие даасан даалгавар, сурагчдын тоогоор "A", "Z" үсэг; жижиг, том үсгээр бичих жишээА, а, би, би; үгийн хүснэгт , бөмбөг;сэдвийн зургууд : тэрэг, ваар, өсгий, тав, хоёр, зөгийн бал мөөг, гүрвэл, ваар, тогоо, дээл.

ORG. МӨЧ.

1. Тоглоом "Үг хэлэх" - Залуус аа, богино шүлэг сонсоод, шүлэгт тохирсон үгээр дуусга. (Би №1 даалгаврын шүлгийг уншсан, хүүхдүүд үүнийг дараах үгсээр гүйцээнэ.даалгавар, тав .) - Эдгээр үгсийг онцолж бичээрэй. (Хүүхдүүд хийдэг.) - Аль эгшгийг онцолсон бэ? (Хүүхдүүд хариулдаг:өө, би .)

ХИЧЭЭЛИЙН ХАРИЛЦААНЫ СЭДЭВ

Өнөөдөр бид "А", "Би" эгшгийг үе, үгээр аман болон бичгээр ялгах болно.

ХАМРАГДСАН МАТЕРИАЛ ДАВТАЖ БАЙНА

Бид толин тусгалыг бэлдэж, дарааллаар нь "А" гэж, дараа нь "Би" гэж хэлээрэй. Артикуляция, дуу авианы ялгааг санаж, нэрлэцгээе. ([a] гэж хэлэх үед ам нь ангайсан, хэл нь доор, агаарын урсгал амаар чөлөөтэй дамждаг. дууны утасажил, дуу хоолой үүсдэг; "Би" гэж дуудахдаа бид эхлээд [th] -ийг сонсдог - шүд нь хоорондоо ойрхон, хэлний үзүүр нь доор, хэлний хажуугийн ирмэг нь араа шүдэнд дарагдсан, хэлний дунд хэсэг нь тагнай руу өргөгдсөн байдаг. ; Дараа нь бид сонсдог [a] - ам нь том ангайж, хэл нь доор, агаар амаар чөлөөтэй дамждаг, дууны утас ажилладаг, дуу хоолой үүсдэг .) - Сайн байна, "Би" үсэг нь ямар тохиолдолд хоёр авиаг илэрхийлж байгааг хэн санах вэ?(Хэрэв байгаа бол: үгийн эхэнд, “ь”, “ъ” тэмдэг, эгшгийн дараа. )

ШИНЭ МАТЕРИАЛЫН ТАНИЛЦУУЛГА

Залуус аа, энэ нь ямар сонсогдож байгааг надад хэлээч[A] ? ( Хүүхдийг сэгсэрч, өвдөж хашгирч байна. ) Энэ нь ямар сонсогдож байна вэ?[тийм ээ] ? ( Илжиг хашгирав. ) – Дараа нь захидал бичих ялгааг авч үзье. Том үсэг ямар элементүүдээс бүрддэг вэ?"А"? ( "рокер тавих", урт саваа доошлуулах, "нууц", "гогцоо" ), капитал"Би"? ( "Далдсан сандал тавих", "дээд талд нь таг", "нууц", "сандал" ), жижиг үсгээр"А"?- ( "дээд талын таг", "нууц", "эргэдэг сандал" ), жижиг үсгээр"Би"?- ( "Далд сандал тавих", "дээд талд нь таг", "нууц", "эргэдэг сандал". )

“a” – “i” эгшгүүд үг хэллэг, авиа, үсгийн хувьд ялгаатай юу? (Тиймээ )

2. Тоглоом "Ямар нэр?" - Хоёр дахь “а” эгшиг, дөрөв дэх “я” эгшигтэй хүүхдийн нэрийг санаж, нэрлэнэ үү? (Хүүхдүүд дууддаг:Валя, Галя, Таня, Надя, Катя, Варя, Даня, Санья, Вася. ) - “А”-гийн өмнө гийгүүлэгч хэрхэн сонсогддог вэ: va, ga, ta, na, ka, yes, sa? (Тууштай. )

"Би"-ийн өмнө гийгүүлэгч ямар сонсогддог вэ: ла, ня, дя, тя, ря, ся? (Зөөлөн. )

Хүснэгтэнд охид, хөвгүүдийн эдгээр нэрийг бич. (Хүүхдүүд бичдэг.) - Шалгацгаая.

“A” - “I” ЭГГЭГИЙГ ЯЛГАХ ДАСГАЛ

"Хянагч" тоглоом - Үг, үг, зурагт хариулах "A" эсвэл "Z" үсгийг харуул. (Би уншсан:ма, ме, на, ка, ня, ла, фа, пя, ла, ра, пя, па, фя; далбаа, ойролцоо, өөдөс, цэцэрлэг, сарвуу, татах, чирэх, оосор, алимны мод, үзэсгэлэн. Харуулж байна: тэрэг, өсгий, зөгийн бал мөөг, тав, хоёр, ваар, хүүхэлдэй. ) - Сайн байна!

4. Үе диктант. – Үгийг хоёр мөрөнд бичнэ үү: эхний үед “А” эгшигтэй, хоёрдугаарт “Би” эгшигтэй (би бичнэ:ла, ла, ся, та, са, па, пя, ря, ра, ба, бя, вя, тийм, ва, дя. )

Эхний мөрийг шалгацгаая. (Оюутан уншдаг:ла, та, са, па, ра, ба, тийм, ва. ) - Хоёр дахь мөр. (Өөр нэг оюутан уншина:ла, ся, пя, ря, бя, вя, дя. ). - Хүн болгонд ийм байна уу? Сайн байна!

5. Тоглоом "Хэн таах вэ?" - Загварын дагуу үгийн хэлхээг гүйцээнэ. Эхний баганыг хамтдаа хийцгээе. Бид "болд" үсгээр тодруулсан жишээ мөрийг уншина. (Хүүхдүүд уншдаг:тэр - тэр - ча .) - Эгшиг хэрхэн ээлжлэн солигдож байгааг анхаар:А - А - З . Одоо бид хоёр дахь хэсгийг уншлаа. (Хүүхдүүд уншдаг:са – са. ) – Аль үе дутуу байна вэ? (Шиа ) – Гурав дахь мөрийг уншина уу. (Хүүхдүүд уншдаг: (ба ) – Ямар үеэ дутуу бэ? (ба-бя ) – Бүгд ойлгомжтой юу? Бусад баганын гинжин хэлхээг гүйцээнэ үү. (Хүүхдүүд бичнэ; хэрэв даалгавар тодорхойгүй бол хоёр дахь баганыг мөн хамт хийнэ.) - Баганаар шалгах:

та - та - тя ря - ра - ря тийм - диа - диа - тийм

са - са - ся ла - ла - ла төлөө - зя - зя - төлөө

ба-ба-бя ме-ма-мя ва-вя-вя-ва

Тоглоом "Давтах". – Үгийн гинжийг тус бүр өөрийн гэсэн хэлхээтэй давтана. (Би уншсан:

а-а-яа, а-а-а-яа, ма-ма-мя, фа-фя-фя, тийм-дя-да-дя, ла-ла-ла, зя-зя-за-за, ва-ва-вя-вя. )

ФИЗМИНУТ.

Бөмбөг шидэх "Үг хэлэх" тоглоом. (Би үг хэллэгийг ил гаргадаг -НА, -НЯ .)

Үгийг үгээр гүйцээнэ үү:-На эсвэл -НЯ. (Би ярьж, оюутан дуусна: хоосон...(ня ), удахгүй...( дээр ) , басс...( ня ), vor...( дээр ), баар...( ня ), нохой...( ня ), тал ...( дээр ), Украйн...( дээр ).

За, одоо 6-р даалгаврыг бичгээр гүйцээцгээе, гэхдээ өөр үетэй.

6. Тоглоом "Үг нэмэх" - шаардлагатай үеийг нэмж үгээ гүйцээнэ үү: эхний мөрөнд бид -RA, -RYA, хоёрдугаарт -DA, -DYA, гуравдугаарт -LA, -LYA гэсэн үгсийг нэмнэ. . Болгоомжтой байгаарай! (Хүүхдүүд даалгавраа гүйцээнэ.) - Мөр мөрөөр шалгацгаая:

- Р.А эсвэл - RY: нүх, тоглоом, жин, үүр, нүх, шуурга, гэрэл.

- ТИЙМ эсвэл - DY: ус, энд, Володя, Лида, авга ах, Люда.

- ЛА эсвэл - ЛА: сум, зүү, хөрөө, сэлэм, шороо, хүсэл, тоглосон.

"А"-ны өмнөх гийгүүлэгч ямар сонсогддог вэ? (хатуу ), мөн "би"-ээс өмнө? ( зөөлөн ).

7. Алга болсон үсгийг бөглөнө үү"а", "би" , тэдгээрийн доогуур зур: "A" - нэг мөр, "I" - хоёр мөр. (Хүүхдүүд даалгавраа гүйцэтгэнэ.) – Баганаар шалгацгаая:

Box Rooks gate зураач

тарвасны зөөлөн цөлийн бүжиг

Наймдугаар сарын нуугдмал артерийн талбайнууд (цусны судас)

шонхор баасан гаригт сайхан сэтгэлийг захирдаг

Андрей унасан довтолгоо

8. Үгтэй ажиллах - пароним. - Үгсийг найрал дуугаар хосоор нь уншиж, төлөвлөгөөний дагуу харьцуулж үзье: 1) зөв бичих дүрэм, 2) дуудлага, 3) утга. (Хүүхдүүд 8-р даалгаврыг хүссэнээр гүйцэтгэнэ.Юла - Юлия (а - з; [л] - [л]; юла - Энэ тоглоом, жишээлбэл: олон өнгийн ээрэх топ, ба Жулиа - энэ бол нэр, жишээлбэл: охин Жулиа; (цаашид ижил төстэй) - ваар (цэцгийн савнууд - болор ваар) - хайлаас (мод - өндөр хайлаас); тугнууд (баннерууд - улаан тугнууд ) - колбо (ямар ч шингэний сав - сүүний колбонд); ээж (ээж бол ядарсан ээж) - бутлах (бутлах гэдэг үгнээс - шавар бутлах); бөглөрөл (зам дээр овоолсон чулуу - том бөглөрөл) - хатсан (өөрөөр хэлбэл энэ нь шинэлэг байдлаа алдсан - цэцэг хатсан); шаахай (гутал - эрэгтэй шаахай) - choppers (цэцэрлэгийн хэрэгсэл - хурц зээтүү); хуруу (хүний ​​гарын хэсэг - хөлдсөн хуруу) - цагираг (хатгамал хийх даавууг хавчдаг хоёр тойрог - модон цагираг); эхлэх (зарим үйлдэл хийх - гэрийн даалгавраа хийж эхлэх) - эд зүйлс (ямар нэг зүйлийг ямар нэг зүйлээр дүүргэх - бялууг загасаар дүүргэ.) - Сайн байна! Өмнөх гийгүүлэгчийн доогуур зур"А", хатуу дуу авиаг илэрхийлдэг - цэнхэр, урд талд"Би" , илэрхийлдэг зөөлөн дуу- ногоон харандаа.

9. “Алдаагаа зас” тоглоом - “А” ба “З” үсгүүдийг сольсон тохиолдолд дараах зүйл тохиолдох болно.өвөл, ламка, дэвтэр, алмаз, яптека, явтомят, герон, дател, шиллэгээ, шлапя.

- Багш хүн шиг алдаагаа олж засдаг. (Хүүхдүүд зөв.) - Шалгацгаая:өвөл А , л I мка, тетр А тийм ээ, алим А h, А ptek А , А тэгээд А t, гацуур I , d I бие, нүд, алхах I n А .

ҮР ДҮН: - Өнөөдөр бид ямар эгшгийг ялгасан бэ? (а - би )

10. Үгсийг уншаад зургийг нь харвал бодит хэмжээгээр нь байрлуулсан байна. Зүүн ба баруун талд үсгээр үг нэмнэ« А" эсвэл"Би" , "хэмжээгээр". (Зүүн талд байгаа хүүхдүүд нэмж болно:зүү, гүзээлзгэнэ гэх мэт баруун -авга ах, гариг ​​гэх мэт. ). Шалгалт.

Ялгаварлан гадуурхах А - I үе болон үгээр

1. "Үг хэлэх" тоглоом - үгсийг холбогчоор бичиж, онцлон тэмдэглэ.

Би уйлах шахам суугаад: Хэрэв чи бүгдийг мэддэг бол

Маш хэцүү ______________. Та сургуульд ___________ авах болно.

3. Тоглоом "Хэн таах вэ?" -Жишээний дагуу үгийн хэлхээг гүйцээнэ үү.

тэр - тэр - за Рая - ра - ря тиймээ - да - да - Тиймээ

са - са - ____ ла - ла - _____ төлөө - зя -_____-_____

ба -____ - ____ би - _____-_____ ва - ____ - ____ - _____

4. Тоглоом "Үг нэмэх" - шаардлагатай үеийг нэмж үгээ дуусга.

- Р.А эсвэл - RY: ig_____, gi_____, but____, bu____, fa____.

- ТИЙМ эсвэл - DY: in_____, Воло_____, Ли_____, дя_____, Лю_____.

- ЛА эсвэл- ЛА: пу____, ig____, pi____, дэд____, дэлхий____.

5. Алга болсон үсгийг бөглөнө үү А , I , улаан харандаагаар доогуур зур.

____schik

____rbuz

____стреб

____ндрей

____8-р сар

p____tnits____

унагаах____

pr____tki

зөөлөн

цөл___

хаалга_____

м____l____r

Ялгаварлан гадуурхах А - I үе болон үгээр

А

I

А

I

А

I

А

I

тэр - тэр - ча раяа - ра - раяа Тиймээ - да - да - Тиймээ

төлөө - хувьд -_____-_____

ба -____ - ____ би - _____-_____ ва - ____ - ____ - _____

3. Тоглоом "Үг нэмэх" - шаардлагатай үеийг нэмж үгээ дуусга.

- Р.А эсвэл - RY:

- ТИЙМ эсвэл - DY:

- ЛА эсвэл- ЛА:

4 . Алга болсон үсгүүдийг бөглөнө үү А , I , улаан харандаагаар доогуур зур.

____schik

____rbuz

____ндрей

____8-р сар

унагаах____

сайхан сэтгэл___

цөл___

хаалга_____

Ялгаварлан гадуурхах А - I үе болон үгээр

1. Тоглоом "Нэр нь юу вэ?" - Хүүхдүүдийн нэрийг ашиглан хүснэгтийг бөглөнө үү.

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

2. Тоглоом "Хэн таах вэ?" -Жишээний дагуу үгийн хэлхээг гүйцээнэ үү.

тэр - тэр - ча раяа - ра - раяа Тиймээ - да - да - Тиймээ

са - са - ____ ла - ла - _____төлөө - хувьд -_____-_____

ба -____ - ____ би - _____-_____ ва - ____ - ____ - _____

3. Тоглоом "Үг нэмэх" - шаардлагатай үеийг нэмж үгээ дуусга.

- Р.А эсвэл - RY: ig_____, gi_____, for______, харин______.

- ТИЙМ эсвэл - DY: __________, Воло______, Ли______, дя______.

- ЛА эсвэл- ЛА: пу______, пи______, дэлхий______.

4 . Алга болсон үсгүүдийг бөглөнө үү А , I , улаан харандаагаар доогуур зур.

____schik

____rbuz

____ндрей

____8-р сар

унагаах____

сайхан сэтгэл___

цөл___

хаалга_____

Ялгаварлан гадуурхах А - I үе болон үгээр

1. Тоглоом "Нэр нь юу вэ?" - Хүүхдүүдийн нэрийг ашиглан хүснэгтийг бөглөнө үү.

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

2. Тоглоом "Хэн таах вэ?" -Жишээний дагуу үгийн хэлхээг гүйцээнэ үү.

тэр - тэр - ча раяа - ра - раяа Тиймээ - да - да - Тиймээ

са - са - ____ ла - ла - _____төлөө - хувьд -_____-_____

ба -____ - ____ би - _____-_____ ва - ____ - ____ - _____

3. Тоглоом "Үг нэмэх" - шаардлагатай үеийг нэмж үгээ дуусга.

- Р.А эсвэл - RY: ig_____, gi_____, for______, харин______.

- ТИЙМ эсвэл - DY: __________, Воло______, Ли______, дя______.

- ЛА эсвэл- ЛА: пу______, пи______, дэлхий______.

4 . Алга болсон үсгүүдийг бөглөнө үү А , I , улаан харандаагаар доогуур зур.

____schik

____rbuz

____ндрей

____8-р сар

унагаах____

сайхан сэтгэл___

цөл___

хаалга_____

Ялгаварлан гадуурхах А - I үе болон үгээр

1. Тоглоом "Нэр нь юу вэ?" - Хүүхдүүдийн нэрийг ашиглан хүснэгтийг бөглөнө үү.

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

2. Тоглоом "Хэн таах вэ?" -Жишээний дагуу үгийн хэлхээг гүйцээнэ үү.

тэр - тэр - ча раяа - ра - раяа Тиймээ - да - да - Тиймээ

са - са - ____ ла - ла - _____төлөө - хувьд -_____-_____

ба -____ - ____ би - _____-_____ ва - ____ - ____ - _____

3. Тоглоом "Үг нэмэх" - шаардлагатай үеийг нэмж үгээ дуусга.

- Р.А эсвэл - RY: ig_____, gi_____, for______, харин______.

- ТИЙМ эсвэл - DY: __________, Воло______, Ли______, дя______.

- ЛА эсвэл- ЛА: пу______, пи______, дэлхий______.

4 . Алга болсон үсгүүдийг бөглөнө үү А , I , улаан харандаагаар доогуур зур.

____schik

____rbuz

____ндрей

____8-р сар

унагаах____

сайхан сэтгэл___

цөл___

хаалга_____

Ялгаварлан гадуурхах А - I үе болон үгээр

1. Тоглоом "Нэр нь юу вэ?" - Хүүхдүүдийн нэрийг ашиглан хүснэгтийг бөглөнө үү.

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

2. Тоглоом "Хэн таах вэ?" -Жишээний дагуу үгийн хэлхээг гүйцээнэ үү.

тэр - тэр - ча раяа - ра - раяа Тиймээ - да - да - Тиймээ

са - са - ____ ла - ла - _____төлөө - хувьд -_____-_____

ба -____ - ____ би - _____-_____ ва - ____ - ____ - _____

3. Тоглоом "Үг нэмэх" - шаардлагатай үеийг нэмж үгээ дуусга.

- Р.А эсвэл - RY: ig_____, gi_____, for______, харин______.

- ТИЙМ эсвэл - DY: __________, Воло______, Ли______, дя______.

- ЛА эсвэл- ЛА: пу______, пи______, дэлхий______.

Ялгаварлан гадуурхах А - I үе болон үгээр

1. Тоглоом "Нэр нь юу вэ?" - Хүүхдүүдийн нэрийг ашиглан хүснэгтийг бөглөнө үү.

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

2. Тоглоом "Хэн таах вэ?" -Жишээний дагуу үгийн хэлхээг гүйцээнэ үү.

тэр - тэр - ча раяа - ра - раяа Тиймээ - да - да - Тиймээ

са - са - ____ ла - ла - _____төлөө - хувьд -_____-_____

ба -____ - ____ би - _____-_____ ва - ____ - ____ - _____

3. Тоглоом "Үг нэмэх" - шаардлагатай үеийг нэмж үгээ дуусга.

- Р.А эсвэл - RY: ig_____, gi_____, for______, харин______.

- ТИЙМ эсвэл - DY: __________, Воло______, Ли______, дя______.

- ЛА эсвэл- ЛА: пу______, пи______, дэлхий______.

Ялгаварлан гадуурхах А - I үе болон үгээр

1. Тоглоом "Нэр нь юу вэ?" - Хүүхдүүдийн нэрийг ашиглан хүснэгтийг бөглөнө үү.

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

2. Тоглоом "Хэн таах вэ?" -Жишээний дагуу үгийн хэлхээг гүйцээнэ үү.

тэр - тэр - ча раяа - ра - раяа Тиймээ - да - да - Тиймээ

са - са - ____ ла - ла - _____төлөө - хувьд -_____-_____

ба -____ - ____ би - _____-_____ ва - ____ - ____ - _____

3. Тоглоом "Үг нэмэх" - шаардлагатай үеийг нэмж үгээ дуусга.

- Р.А эсвэл - RY: ig_____, gi_____, for______, харин______.

- ТИЙМ эсвэл - DY: __________, Воло______, Ли______, дя______.

- ЛА эсвэл- ЛА: пу______, пи______, дэлхий______.

Ялгаварлан гадуурхах А - I үе болон үгээр

1. Тоглоом "Нэр нь юу вэ?" - Хүүхдүүдийн нэрийг ашиглан хүснэгтийг бөглөнө үү.

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

А

I

2. Тоглоом "Хэн таах вэ?" -Жишээний дагуу үгийн хэлхээг гүйцээнэ үү.

тэр - тэр - ча раяа - ра - раяа Тиймээ - да - да - Тиймээ

са - са - ____ ла - ла - _____төлөө - хувьд -_____-_____

ба -____ - ____ би - _____-_____ ва - ____ - ____ - _____

3. Тоглоом "Үг нэмэх" - шаардлагатай үеийг нэмж үгээ дуусга.

- Р.А эсвэл - RY: ig_____, gi_____, for______, харин______.

- ТИЙМ эсвэл - DY: __________, Воло______, Ли______, дя______.

- ЛА эсвэл- ЛА: пу______, пи______, дэлхий______.

Булганина Наталья Николаевна, Мосоловын интернат сургуулийн ярианы эмчилгээний багш

Хийсвэр бүлгийн хичээл SODD, FFND-тэй 2-р ангийн сурагчдад зориулсан.

Зорилтот:Үг, өгүүлбэр, бичвэрийн А, З эгшгийг ялгаж сурах.
Даалгаварууд:
Боловсролын:

  • A-Z эгшгийн талаархи мэдлэгийг дээшлүүлэх;
  • үг, өгүүлбэр, бичвэр дэх А-З эгшгийг ялгах чадварыг хөгжүүлэх.
Залруулах, хөгжүүлэх:
  • дууны анализ, синтез хийх чадварыг хөгжүүлэх;
  • үгсийг утга, үсгийн хувьд харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх;
  • үгийн хослол зохиох чадварыг хөгжүүлэх;
  • олох чадварыг хөгжүүлэх дүрмийн үндэссанал;
  • фонемик сонсгол, харааны ойлголт, анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх;
  • ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
  • үгсийн санг өргөжүүлэх;
  • харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх;
  • харааны анхаарал, нүдний хянах функцийг хөгжүүлэх.
Залруулах, хүмүүжүүлэх:
  • бие даасан байдал, санаачлага, сайн санааны чадварыг хөгжүүлэх;
  • хичээлд оролцох эерэг сэдлийг бий болгох.
Эрүүл мэндийг хэмнэх:
  • эрүүл мэндийг хамгаалах, дэмжих.
Төлөвлөсөн үр дүн:
  • үг, өгүүлбэр, текст дэх эгшгийг A-Z-аас ялгах аргуудыг нэгтгэх;
  • дууны дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх чадварыг хөгжүүлэх;
  • өгүүлбэр зохиох, өгүүлбэрийн дүрмийн үндэслэлийг олох чадварыг сайжруулах;
  • хөгжүүлэх, баяжуулах үгсийн сан;
  • харилцааны ур чадварыг сайжруулах.
Тоног төхөөрөмж:бие даасан толь, өнгөт харандаа, бие даасан дэвтэр, нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх наалдамхай тууз бүхий самбар, шошны лонхтой, даалгаврын карт, мультимедиа танилцуулга "Нүдэнд зориулсан гимнастик", гэрийн даалгавар.
Хичээлийн үргэлжлэх хугацаа: 35-40 мин

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч
1. Сэтгэл зүйн хандлага.
- Өдрийн мэнд!
Өнөөдрийн хичээлээ нүүрэндээ инээмсэглэлээр эхлүүлцгээе, бие биедээ болон өөрсдөдөө амжилт хүсье!
Артикуляцийн гимнастик.
- Хэл маань дуулгавартай байж, дуу авиаг зөв хэлэхийн тулд "Хэлээ хазъя", "Хусуур", "Аяга", "Зүү", "Хоолой", "Морь" дасгалуудыг хийнэ.
Тоглоом "Дууг таах".
Хэл ярианы эмч нь хан боргоцой, алим, гүрвэл, тарвас, автобус, хайрцаг, жимс, дөрөвдүгээр сар, өрөвтас гэсэн үгсийг нэрлэнэ.
- Үгийн эхний үсгийг нэрлэнэ үү.
Залуус аа, таны онцолсон үгсийн эхний үсэг юу вэ? (А ба З үсэг.)
Та өнөөдөр ямар дуу авиа, үсгийг ялгаж сурахаа тааварласан уу? (А ба З үсэг.)
2. Хичээлийн сэдвийн талаархи мессеж.
- Өнөөдөр бид A, Z эгшигтэй ажиллаж, тэдгээрийг үг, өгүүлбэр, текстээр ялгаж сурна.
II. Үндсэн хэсэг
1. [a] ба [я] авианы шинжилгээ ба шинж чанар.
1.1.Хувийн тольтой ажиллах.
Залуус аа, тус бүр өөрийн толин тусгалыг авч, [a] дууг тод, тод дууд. [a] дууны шинж чанарыг авч үзье. (Ам нь том ангайсан, шүдний хооронд их зайтай, хэл нь доор, үзүүр нь бага зэрэг доошоо, тагнайн доод тал руу, нуруу руу чиглэсэн байдаг.)
Залуус аа, одоо I, [ya] үсгээр бичсэн авиаг дууд. Та юу тэмдэглэсэн бэ? (Бидний хэл эхлээд дээд талд, "таазан дээр" байсан бөгөөд дараа нь огцом доошилсон.)
-Ямар дүгнэлт хийж болох вэ? ([a] ба [я] дууны хэллэг ижил байна.)
-Ялгаа нь юу вэ? (А үсэг нь 1-р эгнээний эгшиг, урд талын гийгүүлэгчийн хатуулгийг заана), (Y үсэг нь 2-р эгнээний эгшиг, урд талын гийгүүлэгчийн зөөлөн байдлыг заана).
2. Үгийн А-З эгшгийг ялгах.
2.1.Хөрттэй ажиллах.
Хэл ярианы эмч оюутнуудад карт өгч, "Үсгүүдээс үг бүтээ" гэсэн дасгалыг хийхийг хүснэ.
- Үсгүүдийг зөв дарааллаар нь байрлуулж үг үүсгэ.
Картууд:
h, r, b, a, y z, m, l, f, i
g, i, o, a, d k, r, t, o, a, n
i, b, e, s, n k, r, a, i, o, g
s, t, r, a, a d, b, d, o, i, r, a
t, k, p, a, e, a
-Та ямар үг бодож олов? Тэднийг унш. (Тарвас, жимсгэнэ, үнс, астер, эмийн сан, шороо, картон, гацуур, төөрөг.)
2.2.Поним үгстэй ажиллах.
- Самбарыг хар, чиний өмнө хос үгс бичигдсэн байна. Тэднийг найрал дуугаар уншъя.
Үг: Мал - үрчийсэн, баярласан - эгнээ, бөглөрөл - хатсан, цэцэрлэг - суу.
- Үгсийг утга, үсгийн хувьд харьцуул. Эдгээр үгсийг ямар үсэг ялгадаг вэ? Залуус аа, гийгүүлэгчийн араас I эгшгийн үсэг ороход юу болох вэ? (Би эгшиг зөөлөн болгодог.)
3. Хурууны гимнастик.
Дасгал: "Жимсгээ гарга."
- Хүүхдүүд ээ, та нарын өмнө наалдамхай тууз бүхий самбар, шошны лааз байна. Сайхан жимс оруулъя.
- "Берри" гэдэг үгэнд ямар авиа байдаг вэ? [Я] ба [а] дуунууд хаана байна? (Үгийн эхэнд [я], төгсгөлд [a].)
4. Өгүүлбэр дэх А-З эгшгийг ялгах.
Үг хэллэг зохиох сургалт.
(Ярианы эмч хүүхдүүдэд даалгаврын карт тарааж өгдөг.)
- Үгэнд дутуу үсгийг оруулаад баруун баганаас зүүн багана бүрт тохирох үгийг сонгоно.
Картууд:
Үүлэрхэг..б..баррель
улаан..Би могой..
..гэрэлт..жил
..хөөрхөн үнэг..
шүүслэг.. цаг агаар..
хүйтэн.. хацар..
ухаалаг..сармагчин..on
- Үүссэн хэллэгүүдийг уншина уу. Үүнийг дэвтэртээ бичээрэй. А үсгийн доогуур нэг улаан зураас, Z хоёр улаан зураасаар зурна.
5. Биеийн тамирын дасгал.
-Одоо чи бид хоёр тоглох болно сонирхолтой тоглоом. Би үгсийг нэрлэх болно. Хэрэв үгэнд А үсэг орсон бол суу, Z үсэг байвал гараа дээш өргө. Болгоомжтой байгаарай!
Нөмрөг, бөмбөг, өрөвтас, ваар, могой, алим, интоор, гал, шонхор.
6. Нүдэнд зориулсан гимнастик.
Мультимедиа дасгал /нүдний ядаргаа тайлах/.
7. Өгүүлбэр дэх А-З эгшгийг ялгах.
Санал дээр ажиллаж байна.
(Ярианы эмч оюутнуудыг карттай ажиллахыг урьж байна.)
- Залуус аа, өгүүлбэрүүдийг уншина уу. Өгүүлбэр бүрийн дүрмийн үндэслэлийг олж бич.
- А, З эгшиг болон тэдгээрийн өмнөх гийгүүлэгчийг тодруул.
Картууд:
Гудамжинд найгарч байв.
Хүүхдүүд нуугдаж тоглож байсан.
Рая модны ард нуугдав.
Оля хурдан нэхэв.
Эмээгийн шүүгээнд хуучин ээрэх дугуй байсан.
Хэт боловсорсон бөөрөлзгөнө газарт унав.
8. Зохиол дахь А-З эгшгийг ялгах.
Тексттэй ажиллах /самбар дээрх даалгавар/.
Текстийг сэргээх. Үгсийг зөв дарааллаар нь тавь. Алдаануудыг зас.
Сурагчид ээлжлэн самбар дээр гарч, өгүүлбэрийн зөв дарааллыг сэргээж, алдааг засдаг. А ба Z эгшгийг онцлон тэмдэглэв.
Санал болгож байна:
Алхаж яв, Яна, явцгаая
Поланка, тэр харсан
тэнд жимс ургадаг
тэднийг цуглуулсан, тэр
III. Хичээлийн хураангуй.
- Өнөөдөр бид ямар эгшиг, үсгээр ажилласан бэ? (А ба З эгшиг.)
-Тэдэнд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ? (Эгшиг.)
- Эдгээр дуу чимээ юугаараа ялгаатай вэ? (А эгшгийн өмнөх гийгүүлэгч нь хатуу сонсогддог бол би эгшгийн өмнө зөөлөн сонсогддог.)
- Аль даалгавар нь хамгийн хэцүү байсан; сонирхолтой юу?
Хүүхдийн үйл ажиллагааны үнэлгээ.
- Хичээл дээр хийсэн ажлаа дүгнэ. Хэн сайн ажиллаж, маш их хариулсан бэ? Дараагийн удаа хэн илүү идэвхтэй ажиллахыг хичээх вэ?
Гэрийн даалгавар.
Дасгалыг хий. Үгсийг оронд нь тавь. Алга болсон Z үсэгтэй үгийг "алим"-д, А үсэгтэй үгийг "тарвас"-д оноо.
Apple:
Тарвас:
Үг: Sl..cat, k..tok, t..nuchka, cr..sit, gl..det, ..streb, sl..pka, .. тарвас, гүзээлзгэнэ... .

Ашигласан уран зохиолын жагсаалт:

  1. И.Н. Садовникова. Зөрчил бичихмөн тэдгээрийг даван туулах бага сургуулийн сурагчид. И.Н. Садовникова.-М.: Владос, 1995 он.
  2. Л.Н. Ефименкова. Бага ангийн сурагчдын аман болон бичгийн ярианы залруулга - М.: Книголюб, 1997.
  3. I.S. Лопухин "Хэл яриаг хөгжүүлэх 550 хөгжилтэй дасгал." - М.: Аквариум хэвлэлийн газар, 1995.

"Нүдэнд зориулсан гимнастик" мультимедиа дасгал (pptx, 1MB)