Хичээл "Дууны үйлдвэрлэл (F). С үсгийн ярианы эмчилгээний дасгалууд

Аня Кузнецова
"Дууны үйлдвэрлэл [zh]" нээлттэй хичээл.

Зорилтот: дууны үйлдвэрлэл [w].

Даалгаврууд: 1. Үг хэллэгийг тодруулах дуу [zh];

2. Тусгаарласан дуудлагыг заа дуу [zh];

3. Z үсгийг танилцуулах;

4. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх;

5. Фонемик анализыг хөгжүүлэх;

6. Үе мөчний хөдөлгөөн, ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;

7. Анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: толь, зөгий тоглоом, объектын зураг, газрыг тодорхойлох схем нэг үгээр дуугарна, амьсгалын дасгал хийх гарын авлага, дууны хөгжим, танилцуулга.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Сайн байцгаана уу.

Сэтгэл хөдлөлийн байдал.

2. Зорилго тавих, сэдвийн мессеж.

Ярианы эмч оньсого уншиж байна:

Тэр чимээ шуугиан, чимээ шуугиантай хэвээр байна

Цэцгийн дээгүүр тойрог.

Тэр суугаад цэцгийн шүүсийг авав.

Зөгийн бал бидэнд бэлдэж байна (зөгий).

Зөгий бидний хичээл рүү нисч, олон сонирхолтой даалгавар бэлдсэн.

Зөгий хэрхэн дуугардаг вэ?

Та ингэж дуугарч чадах уу?

Өнөөдөр бид дуудаж сурах болно дуу [zh]. Үүнийг хийхийн тулд уруул, хэлээ сайн ажиллуулах хэрэгтэй.

3. Амьсгалын болон үе мөчний гимнастик.

Ярианы эмч. Цэцгийн нугад зөгий амьдардаг байв. Түүнийг Жужу гэдэг. Тэр дуу дуулах дуртай байсан тул маш хөгжилтэй байсан. Нэгэн өдөр зөгий нисч, цэцэг дээр сууж буй эрвээхэйг харав. Тэр тэднээс асуудаг

Зөгий дуугарах. За, эрвээхэй, чамд юу тохиолдсон бэ, яагаад нисдэггүй юм бэ? Ийм сайхан цаг агаар байна!

Эрвээхэй. Бид нисч чадахгүй, бороо орж, далавчаа норгож эхлэв.

Зөгий дуугарах. Хөөх, хөөрхий эрвээхэйнүүд, хэрэв салхи танд туслах байсан ч энэ цаг агаарт үл үлээх болно.

Эрвээхэй. Бид юу хийх ёстой вэ?

Зөгий дуугарах. Санаа зоволтгүй эрвээхэй, найзууд минь чамд туслах болно. Коля, эрвээхэйг далавчаа хатаахад нь тусалцгаая. Эрвээхэйний далавч дээр үлээж, тэд хатах болно.

Ярианы эмч. Та хамраараа гүнзгий амьсгаа авч, амаараа удаан, удаан гаргах хэрэгтэй.

Амьсгалын дасгал "Эрвээхэйнүүд дээр үлээлгэе": амьсгалах-амьсгалах.

Дасгал хийх "ИНЭЭМСЭГЛЭХ"

Ярианы эмч. Одоо зөгий эрвээхэйний чимээ шуугиантай хэрхэн инээмсэглэж байсныг харуулъя. (1-ээс 10 хүртэл тоолох).

Ярианы эмч. Зөгий Жужу хөгжилтэй, хэл нь дээш доош үсэрч байв. Бид ч бас савлуулъя.

Дасгал хийх "САВАЛЖ"

Ярианы эмч. Зөгий Жужу дуу дуулахыг хүссэн боловч яагаад ч юм хэл нь сонсоогүй тул түүнийг шийтгэе.

Дасгал хийх “ХӨНГӨН ХЭЛИЙГ ШИЙТГЭЦГЭЭЕ”

Хүүхэд тав, тав, тав гэж хэлдэг (таван удаа).

Ярианы эмч. Зөгий Жужу зөгийн балтай цай уухыг хүссэн боловч аяга байхгүй, аяга хийцгээе.

Дасгал хийх "ЦОМ"

Ярианы эмч. Зөгий аяганаас цай ууж, амрахаар шийдэв. Би эргэн тойрноо хартал модны доор мөөгөнцөр ургаж байгааг харав. Шүүсэн зөгий түүний доор хэвтэхээр шийдэв. Тэр түүн рүү инээмсэглээд хэлээрээ мөөг хийжээ. Мөөг хийцгээе.

Дасгал хийх "МӨГГӨГ"

Ярианы эмч. Зөгий тэнд хэвтэж, чимээ шуугиантай, амарч байна. Гэнэт морины туурай шуугих чимээ сонсогдов. Зөгий Базз ч мөн адил хэлээ дарж сурахыг хүссэн.

Дасгал хийх "МОРЬ".

Ярианы эмч. Манай зөгий ядарч, гэртээ, зөгий найзууд руугаа нисэв. Бас бидний хэл ядарсан байна, тавиарай доод уруул, түүнийг амраа.

4. Үе мөчний тодруулга [g] (толины өмнө).

Уруул урагш сунгасан. (хүүхэд давтана.)

Шүд ямар байрлалд хаалттай эсвэл нээлттэй байна вэ?

Бага зэрэг онгорхой, шүдний хооронд бага зэрэг завсар байна.

Хэлний үзүүр хаана байдаг вэ?

Асуулт бүрийн дараа ярианы эмч дахин хэллэгийг харуулдаг дуу чимээгэж хүүхэд бас дахин хэлэв дуу чимээ.

Хэлний үзүүр нь дээшээ өргөгдсөн боловч дээд шүдэнд хүрдэггүй, хажуугийн ирмэг нь муруй, аяга хэлбэртэй байдаг.

Хэл ярианы эмч гараа ашиглан хэлний байрлалыг харуулдаг.

Надад аль хэлээ гараараа харуулах уу?

Хэл нь юутай төстэй вэ?

Аяга.

5. Дууны үйлдвэрлэл [w].

A) дуураймалаар - [w] -аас.

гэж хэлье Чшш чимээ . тэгээд одоо гараа миний хоолой дээр тавиад, би чиний гар дээр тавиад хэлье дуу хоолойгоор дуугарна. Намайг сонс.

B) - үүнийг хий "Аяга", дээд шүднээс нь бариад хэлийг нь дуугаараа үлээнэ. Цонхтой хөвөн, шүд нь бага зэрэг бага зэрэг нээлттэй.

6. Онцлог шинж чанарууд дуу чимээ.

Дуу[ZH] бол үргэлж хатуу, дуут гийгүүлэгч юм.

7. Тусгаарлагдсан хэллэгийг нэгтгэх дуу чимээ.

Сайн байна! Одоо зөгий болж, нисцгээе цэцгийн нуга. ("Ялаа"Тэгээд "суух"цэцэг дээр цэцэг авч, энэ мөчид сүүлчийнх нь дээр анхаарлаа хандуулдаг w-w-w-w дуугарна).

8. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.

Тоглоом тоглоцгооё "барих дуу чимээ» . Хэрэв сонсвол дуу чимээ F - хоолой руу шүгэл.

ZH-N-S-SH-D-ZH-CH-Z-ZH-K-C-ZH

9. Фонемик анализыг хөгжүүлэх.

A) -Зөгий олон найзтай тул тэднийг 2 баг болгон хуваахаар шийдэв. Нэг багт зөвхөн нэр нь орсон амьтад л байх болно дууны Ж(анааш, зараа, морж, болжмор). Нөгөө талаар - үгүй дууны Ж(туулай, элбэнх, нохой, арслан).

Бид ямар амьтдыг сонгосон бэ?

B) Анхаарал, ой санамжийг хөгжүүлэх тоглоом.

"Юу өөрчлөгдсөн бэ?"

C) Доорх зургуудыг тараана схемүүд:

(үгийн эхэнд, дунд, төгсгөлд).

10. Биеийн тамирын дасгал "Зөгий"

Өчигдөр манайд ирсэн

судалтай зөгий (зөгий орсон баруун гар)

Мөн түүний ард бөөрөнхий зөгий байдаг

мөн хөгжилтэй эрвээхэй (зөгийг зүүн гартаа шилжүүл)

Дэнлүүний нүд шиг хоёр цох, соно (зөгий эргэн тойронд өнгөрөх)

Тэд дуугарч, нисч, ядарч унасан

(зөгий дээш өргөөд шалан дээр буулга).

11. Харааны гимнастик.

"Бяцхан зөгий"

12. Ж үсгийг танилцуулах нь.

Зөгийд дуртай үсэг байдаг - Z үсэг. Энэ нь ямар харагдаж байна гэж та бодож байна вэ?

Та бусад хүмүүсийн дунд Z үсгийг таньж чадах уу?

F K X L F S M X

13. Нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Bee танд сонирхолтой зүйлийг санал болгож байна дасгал хийх: бүтээгчийн захидлыг хэвлэх.

14. Гэрийн даалгавар.

Зөгий цэцэг рүү очиход нь хуруугаа зам дагуу хөтлөхөд та зөгийтэй хамт дуугарах хэрэгтэй.

15. Дүгнэж байна.

Бидэн дээр хэн ирсэн бэ? Аль нь дуу чимээбид дуудаж сурсан уу? Дахин хэлье J-J-J.

Гэнэтийн мөч.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Staging sound [L]" ярианы эмчилгээний ганцаарчилсан сессНаталья Васильева гоол. [L] дууны анхны дуудлагын ур чадварыг бий болгох. Даалгаврууд. 1. Залруулга - хүмүүжлийн: - Үг хэллэгийг тодруулах.

Сэдэв: Ганцаарчилсан хичээл. "L" дууг тохируулах Зорилго: Залруулах, хүмүүжүүлэх: - [L] дууны зөв дуудлагыг бий болгох;.

Дүлий хүүхдүүдтэй хэл ярианы эмчилгээний хичээлийн хураангуй, 4-р ангийн "Намар. Дууны тохиргоо [sh]"

Зорилго: -Ш дуу авиа гаргах -Ярианы сонсголыг хөгжүүлэх. -Хөгжүүлэх ярианы амьсгал. -Аман яриаг хөгжүүлэх, үгийн санг баяжуулах. - Логикийг хөгжүүлэх.

Зорилтот:эдгээр дуу авиаг тусад нь, үг, хэллэгээр ялгаж сур. Тодруулах, нэгтгэх зөв дуудлагаШ, Ж.

Ярианы зөв амьсгалыг бий болгох.

Артикуляторын аппарат, гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх. Тохиромжтой яриаг хөгжүүлэх.

Фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх, дууны дүн шинжилгээ, синтезийн чадварыг бий болгох.

Зохион байгуулалтын цэг:

Хаалга тогшиж, тэд захидал авчирч, ярианы эмч Шипелок, Жужалок улсын оршин суугчид хүүхдүүдийг зочлохыг урьсан захидлыг уншив.

Залуус аа, та ийм улсад очиж үзэхийг хүсч байна уу? (Тийм.)

Таны бодлоор энэ улсын хүмүүс юу хийх дуртай вэ? (“Энэ улсын хүмүүс шуугиан дэгдээх дуртай”)

Хүмүүс ямар ааштай зочлохыг та мэдэх үү? (Хөгжилтэй, баяр хөөртэй.)

Би хүн бүрийг энэхүү сэтгэлийн хөдөлгөөнийг барьж, бүхэл бүтэн аялалынхаа туршид хадгалахыг урьж байна.

Үндсэн хэсэг:

Нүдээ аньцгаая

Одоо бид үлгэрт өөрийгөө олох болно

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав

Бид үлгэрт тоглох болно.

Хүүхдүүд нүдээ аниад өөрсдийгөө Баяжуулалтын болон Баззеруудын оронд олж хардаг."

Зөгий болон зөгий чимээ шуугиантай хөгжмийн бичлэг.

Зөгий, могойн тоглоомууд гарч ирнэ.

Могой ямар дуу дуулах дуртай вэ? (W)

Аль нь, зөгий? (БА)

"Полянка" дидактик тоглоом

Пано бол цэцэг, бут сөөг бүхий ид шидийн цэвэрлэгээ юм. Хүүхдүүд цэцэгнээс цэцэг рүү "нисч", дууг (Zh) дуудаж, бутнаас бут руу "мөлхөж" (Ш) дуудах ёстой.

Зөгий хожуул дээр сууж, могой хожуулын ойролцоо байв.

Хараач, залуус аа, хожуул дээр янз бүрийн шуугиан, дуу чимээний зураг бүхий ер бусын тойрог байна. (Тойргийн арын ханан дээрх даалгавар.)

"Өнгө өнгийн хувцасны хавчаар" дидактик тоглоом:

Зурган дээрх хувцасны хавчаарыг хавсаргана уу: ногоон - хэрэв үг дуугарсан бол (Ш).

Шар - хэрэв дуу чимээ байвал (F).

Хүүхдүүд хувцасны хавчаарыг чиглүүлэн дараах үгсийг хэлдэг.

БА:Алдаа Ш: Cap

Царсны нарс

Анааш хулгана

Хөндийн сараана Blackberry

Кран интоор

Сайн байна уу залуусаа, та даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн.

Чимээгүй исгэрэх чимээ (хөгжмийн дагалдах).

Залуус аа, могой та нарт өөр даалгавар өгөхийг хүсч байна гэж шивнэв.

Дидактик тоглоом "Үгийг диаграммтай тааруулах"

Хүүхдүүдэд диаграмм, олон тооны зураг өгдөг.

Зурган дээрээс нэр нь дуу авиа (Ш) эсвэл (Зх) авиатай төстэй) үгийг сонгоод, үгэн доторх байр суурийг (үгний эхэнд, төгсгөлд, дунд хэсэгт) тодорхойлно.

Зураг: Ш - малгай, хөхөө, цэцэг, хувцасны шүүгээ, шүршүүр, бөмбөг.

F - бороо, бялуу, зараа, цох, анааш, хутга.

Зөгий түүнд бас танд өгөх даалгавар байгаа бөгөөд энгийн биш, харин оньсоготой гэж хэлэв. Энд зурагтай картууд байна.

"Үг бүтээх" дидактик тоглоом.

Хүүхдүүд зургуудын нэрийг дуудаж, зураг бүрийн эхний дууг тодруулж, эхний дууг нэгтгэн үг болгодог. Бид дараах үгсийг авдаг: Цох, Бөмбөг.

Зураг: тогоруу, нугас, муур.

Дугуй, жүрж, загас.

Картууд дээрх үгс нь бага зэрэг хачирхалтай, гэхдээ тэдгээр нь адилхан болсон, за, цох бол зөгийний найз, гэхдээ Бөмбөг яах вэ?

Зөгий дуугарах.

Ойлголоо, зөгий тэр үнэхээр биширдэг гэж хэлэв бөмбөлөг, Тэд зөвхөн тэнгэрийн цэцэг шиг, Хэрэв та тэднийг өгвөл.

Залуус аа, би ч бас мэднэ сонирхолтой тоглоомҮүнийг "Амьд үгс" гэж нэрлэдэг.

Би хүүхдүүдийг хоёр багт хувааж, дуутай (SH), нөгөө нь дуутай (F) үгсийг тарааж өгдөг.

Би тушаал өгч байна: "Үг зэрлэг гүйж байна! “Эсрэг багийн хүүхдүүд уншиж байна,

"Үг нь өгүүлбэр үүсгэдэг!" Эхний бүлгийн хүүхдүүдэд юу тохиолдсон.

(Миша машинтай.) (Бах, зараа бол амьтад.)

(Даша үслэг дээлтэй.) (Царс модон дээр царс мод байдаг.)

Хичээлийн хураангуй:

Зөгий могой хоёртойгоо баяртай гэж хэлээд цэцэрлэгтээ буцъя.

Бид нүдээ аниад -

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав.

Энд бид дахин цэцэрлэгт орлоо.

Бид өнөөдөр аль улсад очсон бэ? (Bazzers and Spikes-ийн оронд.)

Энэ улсын ард түмэн ямар дуу дуулах дуртай вэ? ("Ж" ба "Ш" дуутай дуунууд.)

Та юуг хамгийн их санаж байна вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Хураангуй: Хичээлийн тэмдэглэлийг сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагуудын клиник, ярианы төвд ажилладаг ярианы эмч нарт санал болгож байна. Хичээлийн үеэр FFNR, FNR, NVONR, dysarthria өвчтэй хүүхдүүдэд Zh-Z дууг үе, үг, өгүүлбэрт ялгах ажлыг гүйцэтгэдэг.

Нээлттэй хичээлийн сэдэв: "З-З дууны ялгаа"

Зорилтот:

  1. Үг, үг, өгүүлбэр дэх Zh-Z авиаг дуудлагыг тодруулах, ялгах.
  2. Хөгжил фонемик ойлголт, анхаарал, санах ой.
  3. Хөгжил логик сэтгэлгээ.
  4. Үгийн бүтцийг хөгжүүлэх.
  5. Зохиолын зураг дээр үндэслэн санал гаргах.
  6. Саналын дүн шинжилгээ.
  7. Үгсийн семантик ачаалал дээр ажиллах.
  8. Харааны-орон зайн анализ, синтезийг хөгжүүлэх.
  9. Үгсийн дууны дүн шинжилгээ, дисграфийн пропедевтикийг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

  • Сэдвийн зургууд: могой, танхим, сэтгүүл, медуз, хэл, зураач, цох, амьтад.
  • Тоглоом: анааш, зараа, туулай, бах, могой, ямаа, цох, шүхэр.
  • "Z", "F" дууны дүр зураг.
  • Өгүүлбэрийн диаграммыг зурах багц.
  • Бие даасан толь.

Хичээлийн явц

I. Org. мөч.

Эхлээд охид, дараа нь хөвгүүд сууна. Бүх анхаарал над дээр байна.

Бид яриаг үргэлж хянаж байдаг
Бид ихэвчлэн дуу авиа ярьдаг
Бид асуултуудад хариулдаг
Чанга, тод, яарах хэрэггүй ...

Сэтгэлзүйн гимнастик.

Одоо өөрийгөө шумуул гэж төсөөлөөд үз дээ (бид гараа даллана). Шумуул шиг дууд: Z-Z-Z! Одоо та нар алдаанууд болжээ. Дуугаа хийцгээе: J-J-J!

"Цох шумуул" тоглоомыг тоглоцгооё. 1-р эгнээ нь цох, 2-р эгнээ нь шумуул. Би хэн рүү гараа чиглүүлэхэд тэд дуугарч эсвэл дуугарч эхэлдэг.

II. Үндсэн хэсэг.

1. Хичээлийн сэдвийг мэдээлэх.

Залуус аа, Лесная газетад: Ойн сургууль нээгдэж байна. Үүнд: анааш, бөжин, зараа, ямаа, бах, могой, цох. Тэд "Z", "Zh" авиаг судлах болно. Гэхдээ тэд сургуульд сураагүй тул тусламж хэрэгтэй байна.

2. Дуу авианы шинж чанар, харьцуулалт.

– Өөрийгөө тод харагдуулахын тулд толинуудыг өмнөө байрлуул.

"Zh" ба "Z" авиаг харьцуул. "Zh", дараа нь "Z" дууг хэл. "F" гэж хэлээд дараа нь "Z" гэж хэлэхэд таны уруул, хэл юу болдог вэ?

"Zh" гэж юу болохыг сануулж байна уу? Тэгээд "Z" гэж юу вэ? Тэд юугаараа ялгаатай вэ?

3. Фонемик сонсголыг хөгжүүлэх.

Тоглоом "Болгоомжил".

Би дуу гаргах болно. Хэрэв та "Z" дууг сонсвол - алгаа таших (алдааг барих), "Z" бол гараа дээш доош хөдөлгө (шумуул ялаа), "Z", "Z" дуу байхгүй бол нуу гараа нурууныхаа ард:

F H S W C Z F H S F C W

4. “Z”, “Zh” авианы үе дэх дуудлага.

Залуус аа, ойн сургуулийн сурагчдад "Сана, давт" тоглоомыг хэрхэн тоглож болохыг харуулцгаая.

ЖА-ЖА-ЗЭ-ЖЭ-ЖЭ

ЖУ-ЗУ-ЖУ МУУ-МУУ-МУУ

5. “Z”, “Zh” авианы үгийн дуудлага.

Ойн сургуулийн сурагчдыг дахин дуудъя.

"Хэн болохыг таагаарай?" тоглоом тоглоцгооё.

Миний нэрээр эхний дуу нь “Ж”, сүүлчийнх нь “F”. Энэ хэн бэ: түүний анхны дуу нь "Z", сүүлчийн дуу нь "А" уу?

Миний нэр -ЖУ- гэсэн үгтэй, би хэн бэ? Эдгээр амьтдын нэрээр сүүлийн үе нь ZHI- юм.

Энэ үгэнд 4 авиа байгаа, “Z” авиа гуравдугаарт, би хэн бэ?

6. Үгсийн шинжилгээг хөгжүүлэх.

Би үгийн тоогоор алга ташдаг. Мөн та санал болгож буй зургуудаас үгийг таамаглаж байна. Зөв таамагласан хүн зургийг авдаг.

Медузын зураг, сэтгүүл. Насанд хүрсэн хүн 2 алга ташилт хийдэг. (Хүүхэд: сэтгүүл).

Танхим болон зураачийн зургууд. Насанд хүрсэн хүн 3 алга ташилт хийдэг. (Хүүхэд: ху-дож-ник).

Амьтны зураг, хэл. Насанд хүрсэн хүн 4 алга ташилт хийдэг. (Хүүхэд: энд амьдардаг).

Цог хорхой, могойн зургийг өгөв. Хэл ярианы эмч 1 алга ташилт хийдэг. (Хүүхэд: цох)

Сайн байна!

III. Судалсан материалыг нэгтгэх.

1. Одоо нэр нь “Z” авиатай сурагчдыг ногоон шүхэр дор, “Ж” авиатай сурагчдыг шар шүхэр дор нуу.

IV. Физик. нэг минут.

Одоо яаж амрахаа найзууддаа үзүүлцгээе. Зааа, баавгайн бамбаруушны тухай дасгал хийцгээе. Хэн хөтлөгч болохыг хүсдэг вэ?

Баавгайн бамбарууш мэдэхгүй байсан -
Яагаад зараа өөрөө тарилга хийдэг вэ?
Тэгээд зараатай хамт явцгаая
Яг л бамбарууштай тогло.
Гэнэт бамбарууш нулимс дуслуулан:
Зараа бол өвдөлт юм!
Зараа айж:
Хавчуур, хутга авч явах
Тэгээд жаахан юм хийцгээе
Өргөсийг арилгах.

2. Өгүүлбэр дэх “Z”, “Zh” авианы дуудлага.

Ойн зочид ангидаа зураг авчирсан. Үүн дээр юу дүрслэгдсэнийг анхааралтай ажиглаж, асуултанд хариулна уу.

Охины нэрийг Жанна гэдэг. Жанна хэний араас гүйдэг вэ? (Жанна ямааны араас гүйдэг).

Хүүг Жора гэдэг. Жора юу хийж байна вэ? (Жора цаасан шувуу нисдэг).

Уран зураг (зураг) хийдэг хүн ямар мэргэжилтэй вэ? (Зураач нь зураг зурах (уран зураг)) хийдэг.

Зураач хэнийг зурсан бэ? (Зураач анааш зурсан).

Залуус аа, та 3 өгүүлбэр нэрлэсэн. 1-р өгүүлбэр юу байсан бэ? Энэ саналын диаграммыг зурцгаая. (1-р хүүхэд бүдүүвч зурдаг)...

V. Хичээлийн хураангуй.

Бид ямар дууг давтсан бэ?

Найзууд маань чамаас суралцахад үнэхээр таатай байна.

Ромашина Н.В.,
ярианы эмчилгээний эмч

ZH ДУГААР ЗАХИА.

FFN бүхий бэлтгэл бүлгийн ярианы эмчилгээний дэд бүлгийн хичээлийн хураангуй

"З авиа ба үсгийн орноор аялах"

Зорилго: Хүүхдэд фонемик эмгэгийг засах бэлтгэл бүлэг. Хүүхдүүдийг Ж үсэг, авиатай танилцуулах.

1. Засах, хүмүүжүүлэх:

Хүүхдүүдэд асуултанд үнэн зөв, бүрэн хариулахыг заах;

Үг зүйн болон дүрмийн бүтцийг бүрдүүлэх;

Хүүхдүүдэд авиа үсгийн шинжилгээ, үгийн нийлэгжилтийг сургах;

- "Zh" дууг автоматжуулахүе, үг, хэллэгээр;

2. Засах, хөгжүүлэх:

Фонемик сонсгол, фонемик ойлголтыг хөгжүүлэх;

Логик сэтгэлгээ, анхаарал хөгжүүлэх;

Хурууны нарийн хөдөлгөөнийг хөгжүүлэх;

3. Засах, хүмүүжүүлэх:

Хичээлд оролцох эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх;

Үе тэнгийнхэн болон ярианы эмчийг сонсох чадвар;

Найрсаг харилцааг төлөвшүүлэх, тэсвэр тэвчээрийг төлөвшүүлэх,

Тоног төхөөрөмж:дуу хураагч, Z үсгийн тухай анхны дууны бичлэг, дууны хэлхээ, аквариум, зурагтай загас (цох, анааш, унтлагын хувцас, өвсөн могой, хутга, зараа), 3 хувин, галт тэрэгний машин, түүхийн зурагзараа гэр бүл, лав, хуванцар дэвсгэр, компьютер, Z дуутай танилцуулга, картон гном ба аварга том, пүрштэй су-жок бөмбөг, сүүдэртэй Z үсэг бүхий хөзөр,

Хичээлийн явц

Дуу сонсогдож байна: Z үсэг, Z үсэг, Z үсэг дуугарч,

Ж үсэг, Ж үсэг таныг зочлохыг урьсан

Жа-жа-жа, жа-жа-жа хүүхдүүд орж ир,

Жу-жу-жу, жу-жу-жу би ид шидийн орон хүлээж байна.

1. Зохион байгуулалтын мөч

Хүүхдүүд оффис руу орж хөгжим (Ж үсгийн тухай дуу), Zh үсэг, Zh дуу авиатай зургууд (цох, зөгий гэх мэт) ханан дээр өлгөөтэй байдаг.

Яриа эмч: Сайн байцгаана уу залуусаа, суугаад, текстийг анхааралтай сонсож, аль авиа хамгийн түгээмэл болохыг тодорхойлно уу?

Нөхөрсөг гэр бүл зүлгэн дээр амьдардаг: зараа, зараа, зараа. Зараа цох, могой барьж, зараа наранд шарж, оройн хоолоо хүлээнэ. Оройн хоолны дараа зараа бөөгнөрөн бөөрөлзгөнө бутны дор унтдаг.

Ямар дуу давтагдсан бэ?

Тийм шүү, Ж.

Хичээлийн сэдвийн танилцуулга

Өнөөдөр хичээл дээр бид Z дуу, үсэгтэй танилцах үлгэрийн орноор аялах гэж байна гэж та таамагласан байх. Сонирхолтой уулзалт, даалгавар, мэдээжийн хэрэг тоглоомууд биднийг хүлээж байна.

Гэхдээ бидний аялал амжилттай болохын тулд бид Zh авиаг хэрхэн зөв дуудахаа санах хэрэгтэй.

2. Дууны онцлог

Ж дууг гаргацгаая.

Zh дууг дуудахдаа уруул, шүд, хэл хэрхэн харагдах ёстой вэ?

Уруул нь дугуйрсан, шүд нь хоорондоо ойрхон, хэл нь дээд шүдний ард "аягатай", хажуугийн ирмэгүүд нь араа шүдэнд дарагдсан байдаг.

Тэр ямархуу хүн бэ?

гийгүүлэгч, хатуу, эгшигтэй.

Яагаад, та гийгүүлэгч, дуу хоолой гэдгийг яаж тодорхойлсон бэ?

Үүнийг шалгая: "Чихэвч" тоглоомыг тоглоцгооё. "Чихэвчээ зүүцгээе" (чихээ гараараа таглаад) Ж дууг дууд, чи чихэвчний чимээг сонсож байна уу? Тийм ээ, энэ нь бид Zh дуугарч байгааг зөв тодорхойлсон гэсэн үг юм.

Чи бид хоёр үе, Z авиатай үгсийг дууддаг, гэхдээ бид авиаг харж чадах уу?

Үгүй ээ, бид харж, захидал бичдэг.

Бичгийн Z авиаг ямар үсэг төлөөлөх вэ?

Шидтэн болж Ж дууг Ж үсэг болгоцгооё.

Хүүхдүүдтэй хамт бид шүлгийг уншдаг:

Бид дуу чимээнд зориулж даашинз өмсдөг,

Бид дуу авиаг үсэг болгон хувиргадаг.

3. Гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх, үсгийн дүрсийг цээжлэх дасгал.

Лаваар Z үсгийг хийцгээе.

Энэ үсэг нь өргөн бөгөөд цох шиг харагдаж байна.

Үүний зэрэгцээ энэ нь цох "цууглах чимээ" гаргахтай адил юм.

4. Анхаарлыг хөгжүүлэх дасгал хийх.

Нуугдсан Z үсгийг олж дугуйл.

5. Үе, үгэнд Ж авиаг автоматжуулах.

Инээдтэй алдаатай хамт дуугарцгаая. (слайд)

Одоо "Үг хэлэх" тоглоом тоглоцгооё.

Жу-жу-жу - бид сүү өгнө ... (зараа руу).

Жа-жа-жа - хоёр мөчир дээр сууж байна ... (сискин).

Адилхан, адилхан, адилхан - бид гурав дахь ... (давхарт) амьдардаг.

Zhi-zhi-zhi - тэд далайд сэлж байна ... (морь).

6. Хэл ярианы эмчилгээний дасгалууд

Зараа бичлэг хийхээр бэлтгэж байна. (бүс дээр гараа)

Спортоор хичээллэцгээе; (гараа урд чинь өргөх)

Зараа сарвуугаа чангалж байна.

Штангийг дээш нь дээшлүүлнэ. (хүчдэлтэйгээр гараа дээш өргөх)

1,2,3,4,5,

Та штанг буулгаж болно. (бид гараа доошлуул)

Зараа доош тонгойж байна, (хялбар)

Тэр хайрга дээр алхдаг (бид алхдаг)

Эргээд ирдэг.

Тайвшрах нь тааламжтай (амьсгаагаа гаргах, гараа даллах)

7. Су-жок эмчилгээг ашиглан нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх

Сайхан сэтгэлтэй, ажил хэрэгч,

Зүүгээр бүрхэгдсэн

Чи хурдан хөлийн чимээг сонсож байна уу?

Энэ бол бидний найз ... (зараа)

Хүүхэд бүрт су-жок бөмбөг өгдөг. Бид булгийг гаргаж аваад хуруу бүр дээр нэг нэгээр нь тавьдаг.

Энэ зараа унтахыг хүсч байна

Энэ зараа орондоо үсэрч байна

Энэ зараа унтаж амарчээ.

Энэ хүн нэлээд эрт унтсан байна.

Наад зах нь энэ хүн унтаагүй байна,

Гэхдээ тэр чимээгүйхэн хэвтэж байна.

Чимээгүй, чимээгүй, битгий чимээ гарга,

Зараа бүү сэрээ.

8. -ик, -ок, нэмэгдүүлэгч -ишэ дагавар бүхий нэр үг үүсгэх.

Гном, аварга биетүүд манайд зочлохоор ирсэн бөгөөд та эд зүйлсийг гномынх шиг маш жижиг, аварга биетийнх шиг маш том объект болгон хувиргах хэрэгтэй.

Би хэлэх болно:

Хүн шумуултай, чи хариулдаг: гном шумуултай, аварга хүн шумуултай.

9. Өгөгдсөн авиаг үгнээс тусгаарлах чадварыг нэгтгэх; үгэнд байгаа авианы байршлыг тодорхойлох.

Одоо бид загасчлах болно:

Цөөрөмд олон янзын загас сэлдэг.

Муур загасны саваагаараа цагаан гаа барина

Бяцхан загас

Мөн үүн дээр зураг байна.

Зургийг нэрлэ.

Үгнээс F үсгийг хурдан олоорой.

Загасыг өөр өөр хувингаар хийнэ.

Хүүхдүүд Ж авиа үгийн эхэнд, дунд эсвэл төгсгөлд хаана байгааг тодорхойлж, хувингаар хийх ёстой.

Үг: цох, зараа, цасан ширхгүүд, тогоруу, цана, могой.

10. Хичээлийн хураангуй.

Сайн байна! Та бүх даалгавраа биелүүлсэн.

Бид өнөөдөр юу хийсэн бэ?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Ямар хүндрэлүүд байсан бэ?

Өнөөдөр бүгд ангидаа сайн ажилласан тул би таны хийсэн захидлыг танд өгч байна.

З үсгийн тухай шүлгүүд

***
Энэ захидал өргөн байна
Мөн энэ нь цох шиг харагдаж байна.
Үүний зэрэгцээ цох шиг,
Дуу чимээ гаргана:
F - F - F - F - F - F - F!

***
F маш олон хөлтэй
Захидал мөлхөж болох юм шиг.
Z үсэг нь гарцаагүй
Цаасан дээрх цохын сүүдэр.

***
Амьдрал, бохь, хүлээх үг,
За, та бас мэдэх хэрэгтэй
Женя, Жанна, шалбааг,
S - өвөл, хүйтэн.

***
Цог цох навчан дээр сууж байна
Тэр өөрийнхөөрөө шуугиж байна,
Тэр зочдыг байрандаа урьж,
Zh хэрхэн дуулдагийг харуул.

***
Цог хорхой эртнээс гэрлэхийг хүсч байсан,
Эхнэргүй бол сайхан амьдрахгүй.
Би газрын цохыг байшинд оруулах болно,
Тэгээд тэр хоёр шуугина.

***
Зам дээгүүр цох шуугиж байна,
Унага гүйж байна
Мөн тод хүрэм өмссөн анааш
Үхсэн: - Өнөөдөр халуун байна!
Мөн минж жонглёр тоглодог
Жонглёр шиг царсны боргоцой!

***
Цох унаж босч чадахгүй,
Тэр хэн нэгэн түүнд туслахыг хүлээж байна.

***
Би шугуйд зараатай уулзсан:
Цаг агаар ямар байна, зараа?
Шинэхэн.
Тэгээд бид чичирсээр гэр лүүгээ явлаа.
Бөглөрөх, хулжих, хоёр зараа.

Z үсгийн тухай оньсого
***
Женя тойрон тоглож байв
Сохор дээр тоглосон:
Нээгдсэн, хаагдсан
Тэр тэдэнд амралт өгсөнгүй.
Гэхдээ тэд аль хэдийн аврагдсан -
Үсэг болж хувирав... (F)