Чу шу хосолсон таван үг бичээрэй. Орос хэлний гарын авлага

Сэдэв: “Ча-ша, чу-шу, жи-ши-зөв бич”

Хичээлийн төрөл: Мэдлэгийг нэгтгэх, системчлэх хичээл.

Хичээлийн зорилго:

ZHI-SHI, CHASHA, хослолуудын зөв бичих чадварыг бэхжүүлэх.

ЧУ-ШУ, энэ сэдвээр оюутнуудын мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх;

Оюутнуудын ярианы хөгжил, бодлоо тодорхой илэрхийлэх чадвар, сэтгэлгээний үйл явцыг хөгжүүлэх, хөгжүүлэх танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа;

Хөгжүүлэх зөв бичгийн дүрмийн сэрэмжоюутнууд;

Бүлэгт ажиллах сонирхлыг хөгжүүлэх

Орос хэлийг сонирхох, оюуны хөдөлмөрийн соёлын мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Бэлтгэл ажилхичээл рүү:

· ангийг бүлэгт хуваах, бүлэгт ажиллах дүрмийг сурах.

1. Өөрийгөө тодорхойлох боловсролын үйл ажиллагаа

Хичээл эхэлж байна

Энэ нь залууст хэрэг болно.

Сонирхолтой даалгавар,

Тоглоом, хошигнол - бүх зүйл танд зориулагдсан!

Ажилд нь амжилт хүсье!

2. Хичээлийн зорилгоо тодорхойлох

Таны ажлыг эцэг эх чинь үнэлнэ.

Өчигдөр бид багуудад хуваагдан нэрээ сонгосон. Тэгээд би эдгээр үгсийг санал болгосон

Зөвлөл: fulmars

илбэчид

амьд амьтад

бохир хүмүүс

зоригтнууд

зэвүүцэл

хатуу залуус

хөгжилтэй найзуудаа

Эдгээр үгсэд ямар нийтлэг зүйл байдаг вэ?("Ча-ша, чу-счу, жи-ши зөв бичих" сэдвээр зөв бичих)

Хичээлийн сэдэв - (хүүхдүүд)

Удирдах зөвлөл : Ча-ша, чу-шу, жи-ши зөв бичээрэй

Ахмад аа, танай багууд яагаад эдгээр нэрийг сонгосон талаар тайлбарлана уу

(бид бүгдээрээ энд хөгжилтэй, бүх зоригтой хүүхдүүд манай багт байдаг гэх мэт)

Хамтдаа багаар ажиллах дүрэм

Бид эелдэгээр ярьдаг

таслахгүйгээр нэг нэгээр нь ярь бие биенээ,

Бид анхааралтай сонсож,

санал бодлоо тодорхой илэрхийлэх,

ширээн дээр эмх цэгцтэй байх,

Бид ярилцагчийн санаа бодлыг хүндэтгэдэг.

……………………………………

Баг гэдэг нь хамтдаа гэсэн үг

Баг - бүгд нэгний төлөө.

Энд бүх зүйл ухамсар, нэр төрд суурилдаг.

Энд хэн ч гомдохгүй.

Баг нь биднийг нэгтгэдэг

Саад бэрхшээлээс бүү айцгаая

Энд хүн бүр бизнесээ мэддэг,

Үр дүнгийн төлөө ажилладаг.

Хэрэв маргаан гарвал,

Тэд нэн даруй шийдэгддэг

Бас ярихгүй

Тэд бидний ажилд саад болохгүй.

Бид багтаа тухтай байдаг

Бид үүнд гэнэт ороогүй,

Хэн нэгэнд бүх зүйл хэцүү болоход,

Найз нь мөрөө өгөх болно.

3. Мэдлэгийг шинэчлэх

1 даалгавар "Дүрмийн мэргэжилтнүүд"

- Баг нь багшид сонгох нэг дүрмийг хэлдэг бөгөөд тэд дараахь зүйлийг хэлэх хэрэгтэй.

ойлгомжтой, зөв, найрсаг байдлаар- 3б

ZHI-SHI хослолуудад зөвхөн үргэлж бичээрэй!

АМЬДРАЛ, КАМА ШИ

Цана, хулгана, могой,

Дугуй, зараа, сикинс.

ЖИ да ШИ, ЖИ да ШИ

Үргэлж I үсгээр бичээрэй.

Сискинс, өвсний могой, зараа, хурдан могой,

Анааш, хулгана, морж,

Сарнай хонго, дугуй, зэгс,

Машин, харандаа.

ZHI - SHI-ийн бүх хослолууд

Та зүгээр л And гэсэн үсгээр бичээрэй!

CHA-SCHA хослолуудад бид зөвхөн А үсгийг хайдаг!

Жишээ нь: CHA YKA, PICHKA

CHA ба SCHA, CHA ба SCHA -

төгөл, шугуй, лаа.

Хоол хүнс, үүл, царцаа -

А үсэг болон CHA болон SCHA үсэгтэй.

Хоол, шугуй, төгөл, овоо,

Царцаа, байцаа, үүл,

Дача, талбай, лаа -

Бүх үгс Ча, ЩА хэл дээр байна.

Зузаан, зуслангийн байшин, лац -

Та үүнийг А үсгээр бичих хэрэгтэй!

CHU-SHU хослолуудад бид зөвхөн U үсгийг бичдэг!

Би зөв бичихийг хүсч байна, би CHU, SHU хэл дээр үг сурч байна:

Оймс, гайхамшиг, цутгамал төмөр,

Хачирхалтай, цурхай, зэвүүн.

Би тогшдоггүй, би иддэггүй,

Би гомдоллодоггүй, хашгирдаггүй

Тэгээд би зааж, зааж байна

SHU болон CHU дахь бүх үгс:

Чум, хазгай, оймс, блок,

Цурхай, гайхамшиг, шүүгээ.

Чу ба ЩУ хоёрын хослол

Бид зөвхөн U үсгээр бичдэг!

Үр дүн-1-р даалгаврын үр дүн-самбар

4. Дасгал хийх нөхцөлд онолын зарчмуудыг хэрэглэх

Даалгавар 2 "Бусдын дүрэм сайн"

Уншаад үз. Зүйр цэцэн үгийн утгыг тайлбарла.

Удирдах зөвлөл

Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг. (Амьдралыг сайн үйлсийн төлөө өгдөг.)

Хүүхдэд зориулсан даалгавар : Дүрмүүдийг уншина уу, дутуу үсгийг бичнэ үү« Сайн - өөр хэн нэгний дүрэм»

хоч өгөөч нөхөр. , ангидаа инээж хашгирч, нөхөртөө туслаарай. , амлалтаа биелүүлэх. чангаар уух, хүмүүсийн алдааг шоолох, сул доройг хамгаалах, өөрийгөө цэвэрлэх, эелдэг харилцах

Эцэг эхчүүдэд - үгийн зөв бичиглэл бүр -1b. , үг бүр 1б., хэрэв бүлгүүдэд зөв хуваасан бол (хамгийн их хэмжээ 11+9=20b.)

vyru ча th бүтээгдэхүүн одоо

хоёуланг нь хий одоо ниа

хамгаалах одоо сул дорой байдаг

өөрийгөө цэвэрлэ ча шки

тухай одоо эелдэг бай

найзууддаа хоч өгөх мэдэрч байна

муудах ши Th болон Cree ча ангид байх

инээх чу алдаатай амьдар

чанга ча орох

2-р даалгаврын үр дүн - самбар

Даалгавар 3 "Кроссворд жи-ши, ча-ша, чу-шу"

Би танд "ЖИ-ШИ, ЧА-СЧА, ЧУ-ШУ" гэж нэрлэгддэг энэ кроссвордыг шийдэхийг санал болгож байна.

Энэхүү кроссворд эвлүүлдэг бүх үгсэд ZHI-SHI, CHA-SCHA, CHU-SCHU гэсэн хослолууд байдаг.

Кроссворд таавар

Хэвтээ:

Шөнө. Гэхдээ би хүсвэл

Би нэг удаа дараад нэг өдрийн турш асаана. (Солих)

Сүүл нь савлаж,

Хэтэрхий шүдтэй, гэхдээ хуцахгүй. (Цурхай)

Унтахаасаа өмнө,

Би дахиад котлет идье.

Би өсөж байна, надад маш их хэрэгтэй байна

Илчлэг ихтэй, амттай... (Оройн хоол)

Би өнөөдөр талх худалдаж авлаа

Би мөнгөө кассанд төлсөн.

Энэ нь аз байсан нь тодорхой болсон,

Надаас юу болж байна... (бууж өгөх)

Би цас ихтэй бүс нутагт амьдардаг.

Би тэднийг зугаалахаар авч явдаг.

Цасан дундуур гүйх

Мөн хүчилтөрөгчөөр амьсгална. (цана)

Муу гутлыг нөхөх

Түүнгүйгээр энэ нь боломжгүй юм.

Энэ нь зүү шиг харагдаж байна

Мөн энэ нь таны хурууг гэмтээж болно. (Ав)

Тэгэхгүй бол хэзээ ч шийдэгдэхгүй... (Асуудал)

Энэ өдрийн дэглэм

Надад зориулж бичсэн.

Би юунаас ч хоцрохгүй

Эцсийн эцэст би үүнийг дагаж мөрддөг. (Гом)

Ээж надад бялуу авч өгсөн

Би тавган дээр тавив.

Би их зүйл хийх шаардлагагүй -

Би зөвхөн идэж чадна ... (Хэсэг)

Босоо:

Одоо бид ханиаднаас айдаггүй

Мөн шалбааг дунд бид хөгжилтэй байдаг.

Тэднийг хөл дээрээ тавицгаая... (Галош)

Тэр самовар биш ч гэсэн

Энэ нь бас уур гаргадаг.

Би аяганд ус хийнэ

Тэгээд би боовтой хамт ууна. (Данхан)

Хотод байрладаг.

Эндээс бүх чиглэлд

Гудамжууд хоорондоо ялгаатай.

Энэ газрын нэр юу вэ?

Хэн таамаглах вэ? (дөрвөлжин)

Нэг өдөр илбэчин гараа даллаж,

Шидтэний хүслээр юу болсон бэ? (гайхамшиг)

Би эссэ бичсэн,

Би бүгдийг сараачиж, зассан.

Энэ нь бүр тодорхойгүй болсон

Төгсгөл хаана байна, хаана байна ... (Эхлэл)

Замын хажууд нэг машин байна.

Хумс цохив - тэр унав... (Дугуй)

Энэ хайрт та бид хоёртой уулзах болно ... (Дача)

Маш урт даавуу

Энэ толгойн гоёл

Энэтхэгчүүд дээр удаан хугацаагаар. (Турбан)

Нар хөгжилтэй байсан,

Гэнэт бүх зүйл нэг дор харанхуйлав.

Бороо орж, бүр мөндөр орж эхлэв.

Үүнд хэн буруутай вэ? (Үүл)

урт хүзүүтэй Африк

Тэр Орост гадаадын иргэн,

Тэгээд аль хэдийн, хэдэн онд

Тэр амьтны хүрээлэнд амьдардаг. (Анаш)

3-р даалгаврын үр дүн - самбар

Даалгавар 4 "Нүдний хурц"

Алдаа олж засварлах

Амьдрал, цурхай, сорил, оймс, өргөн, машин, үл таних, чирэх, тэмтрүүл, цахлай, дамжуулалт, оймс, сурах, чирэх, тогших, соронз, өргөн, бага зэрэг, хайж, амьтан. (10 алдаа)

Даалгавар 5 "Татгалзах"

Хариултууд: машин, чих, цурхай

Эцэг эхчүүдэд зориулсан санамж: зөв хариулт бүрийн хувьд 1б (хамгийн их. 3б)

Даалгавар 6 "Үгийн хэсгүүдийг цуглуул"

- Энд та бүхэл үг үүсгэх үгсийн хэсгүүд байна.

Эцэг эхчүүдэд зориулсан : зөв хариулт бүрийн хувьд 1b

6-р даалгаврын үр дүн - самбар

5.Үйл ажиллагааны тусгал

Даалгавар 7 "Санал цуглуулах"

бидэнд байгаа

гайхалтай

эцэг эх хүүхдүүд аз жаргалтай

Хариулт:

1 сонголт : Бид бол гайхалтай эцэг эхчүүд. Бид аз жаргалтай хүүхдүүдтэй.

Сонголт 2 : Бид гайхалтай эцэг эхтэй. Бид аз жаргалтай хүүхдүүд.

- Үр дүнгээ зарлахыг ээжүүдийг урьж байна.

"Газтай" чихэр бэлэглэв.

Зөвхөн сайн, гэгээлэг зүйл таны зүрх сэтгэлд исгэрч, муу зүйлд орон зай байхгүй болно!

Гэрийн даалгавар (хүүхдийн сонголт)

“Ж”, “Ш” үсэг яагаад “Y” үсэгтэй найз биш, “I” үсэгтэй нөхөрлөдөг болохыг харуулсан үлгэр зохио.

"Ч", "Ш" үсэг яагаад "И" үсэгтэй найз биш, "А" үсэгтэй нөхөрлөдөг тухай үлгэр зохио.

“Ч”, “Ш” үсэг яагаад “У” үсэгтэй нөхөрлөдөггүй, “У” үсэгтэй нөхөрлөдөг тухай үлгэр зохио.

Хичээл дээр зураг хавсаргана

Орос хэлний хичээлд зориулсан зураг

Хэвтээ:

Шөнө. Гэхдээ би хүсвэл

Би нэг удаа дараад нэг өдрийн турш асаана.

Сүүл нь савлаж,

Хэтэрхий шүдтэй, гэхдээ хуцахгүй.

Унтахаасаа өмнө,

Би дахиад котлет идье.

Би өсөж байна, надад маш их хэрэгтэй байна

Илчлэг ихтэй, амттай...

Би өнөөдөр талх худалдаж авлаа

Би мөнгөө кассанд төлсөн.

Энэ нь аз байсан нь тодорхой болсон,

Надаас юу болж байна...

Би цас ихтэй бүс нутагт амьдардаг.

Би тэднийг зугаалахаар авч явдаг.

Цасан дундуур гүйх

Мөн хүчилтөрөгчөөр амьсгална.

Муу гутлыг нөхөх

Түүнгүйгээр энэ нь боломжгүй юм.

Энэ нь зүү шиг харагдаж байна

Мөн энэ нь таны хурууг гэмтээж болно.

Би сурах бичиг уншиж байна, би өөрөөр хийж чадахгүй,

Тэгэхгүй бол хэзээ ч шийдэгдэхгүй...

Энэ өдрийн дэглэм

Надад зориулж бичсэн.

Би юунаас ч хоцрохгүй

Эцсийн эцэст би үүнийг дагаж мөрддөг.

Ээж надад бялуу авч өгсөн

Би тавган дээр тавив.

Би их зүйл хийх шаардлагагүй -

Би зөвхөн идэж чадна ...

Босоо:

Одоо бид ханиаднаас айдаггүй

Мөн шалбааг дунд бид хөгжилтэй байдаг.

Одоо Алёшатай хамт зугаалцгаая.

Үүнийг хөл дээрээ тавиарай ...

Тэр самовар биш ч гэсэн

Энэ нь бас уур гаргадаг.

Би аяганд ус хийнэ

Тэгээд би боовтой хамт ууна.

Төв нь чөлөөт зай,

Хотод байрладаг.

Эндээс бүх чиглэлд

Гудамжууд хоорондоо ялгаатай.

Энэ газрын нэр юу вэ?

Хэн таамаглах вэ?

Нэг өдөр илбэчин гараа даллаж,

Гэнэт миний туулай цагаан болж,

Наад зах нь тэр хар байсан. Би гайхсан.

Шидтэний хүслээр юу болсон бэ?

Би эссэ бичсэн,

Би бүгдийг сараачиж, зассан.

Энэ нь бүр тодорхойгүй болсон

Төгсгөл хаана байна, хаана байна ...

Замын хажууд нэг машин байна.

Хадаас цохисон - тэр доош татав ...

Тэр жижигхэн байшин голын дээгүүр ойд байдаг.

Хэдийгээр тэр намхан, гадаад төрхөөрөө үл анзаарагдам ч гэсэн

Гэхдээ зун ирэх болно, өөрөөр байж болохгүй,

Энэ хайрт чамтай уулзана...

Маш урт даавуу

Хурдан санацгаая.

Энэ толгойн гоёл

Энэтхэгчүүд дээр удаан хугацаагаар.

Нар хөгжилтэй байсан,

Гэнэт бүх зүйл нэг дор харанхуйлав.

Бороо орж, бүр мөндөр орж эхлэв.

Үүнд хэн буруутай вэ?

урт хүзүүтэй Африк

Тэр Орост гадаадын иргэн,

Тэгээд аль хэдийн, хэдэн онд

Тэр амьтны хүрээлэнд амьдардаг.

Даалгавар: 2 өгүүлбэрийг зөв бодож, бич

бидэнд байгаа

гайхалтай

эцэг эх хүүхдүүд

баяртай

1)_________________________________________________________________

2)_________________________________________________________________

Анги: 1

Хичээлд зориулсан танилцуулга







































Буцах Урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнгийн бүх шинж чанарыг илэрхийлэхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Багшийн зорилго:Хатуу гийгүүлэгч [zh], [sh] дууны талаархи санаа бодлыг бэхжүүлэх; хүүхдүүдийг уламжлалт хослол бичихэд сургах жи-шизахидалтай Тэгээд, шугуйзахидалтай А , чу-чузахидалтай у.

Төлөвлөсөн боловсролын үр дүн:

Сэдэв (хөгжлийн цар хүрээ, чадамжийн түвшин):

  • сурах болно:онцолсон эгшгийн дуудлагыг хослуулан уялдуулах жи-ши, ча-ша, чу-счуба тэдгээрийн тэмдэглэгээг үсгээр бичсэн; эдгээр хослолыг үгээр олох, үгсийн жишээг сонгох; үгсийг хослуулан бичих жи-ши, ча-ша, чу-счу;
  • суралцах боломжтой болно:Гүйцэтгэсэн даалгаврын үр дүнг үнэлэх, сониуч хүмүүст зориулсан хуудастай ажиллах.

Мета субьект (соёлын чадамжийн туршлага / олж авсан чадамжийн бүрэлдэхүүн хэсэг):

  • боловсролын -ойлгох чадварыг эзэмших сурах даалгаварсургамж авч, түүнийг биелүүлэхийг хичээх; асуултанд хариулах; өөрийн санаагаа нэгтгэх; сурсан ухагдахуунуудаа жишээн дээр холбоно бодит амьдрал;
  • харилцах чадвартай- ярилцагчийг сонсох, харилцан яриа явуулах чадварыг хөгжүүлэх, ярианы ярианы хэлбэрийг эзэмших;
  • зохицуулалт -ангидаа гаргасан амжилтаа үнэлдэг.

Хувийн: бусад үзэл бодолд хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг хөгжүүлэх; хүлээн зөвшөөрөх, хөгжүүлэх нийгмийн үүрэгоюутан, боловсролын үйл ажиллагааны сэдлийг хөгжүүлэх, суралцах хувийн утгыг бий болгох.

Сургалтын арга, хэлбэрүүд:тайлбарлах, тайлбарлах; ганцаарчилсан, урд талын, хосоор ажиллах.

Боловсролын нөөц:гажигтай текст бүхий бие даасан картууд ( Өргөдөл). Үгсийн сангийн хүснэгт. Илтгэл.

Хичээлийн явц

I. Зохион байгуулалтын мөч.

Сэтгэлзүйн сэтгэлийн байдал.

Багшийн үг:

Нар эртнээс мандсан
Тэр манай цонх руу харав.
Энэ нь биднийг анги руугаа яаравчлан,
Бидэнд одоо өөр хичээл байна!

Залуус аа! Нар бидний дээр дулаан туяа тусаж байна гэж төсөөлөөд үз дээ, тэдний дор бид бүгд илүү эелдэг, ухаалаг, анхааралтай болдог. Одоо оюун ухаанаараа бие биедээ туяа илгээж, инээмсэглээрэй. ХАМТ сайхан сэтгэлбид хичээлээ эхлүүлж байна.

II. Мэдлэгийг шинэчлэх.

Уран бичлэгийн мөч.

- Одоо бид үсгийн хослолыг давтах болно. Хараач

Дэлгэц рүү анхааралтай хараад бид ямар үсгийн хослолыг давтах вэ гэж хэлээрэй?

– Сурсан үсгийн хослол бүхий үгсийг бичиж, доогуур нь зур. Та ямар хослолуудыг онцолсон бэ?

– Сая бид ямар үсгийн хослолыг давтсан бэ? (CHK, CHN, CHT)

III. Үйл ажиллагааны хувьд өөрийгөө тодорхойлох.

Зургийн диктант.

Дэлгэц дээр үгсийг харуулсан зургууд гарч ирнэ:ro одоо, амьдрах raf, шишка, чугон, мэдэрч байнака, чаыник.Оюутнууд эдгээр үгсийг дууддаг.

(Асуудалтай нөхцөл байдал)

– Эдгээр үгсийг ямар гурван бүлэгт хувааж болох вэ? (жи - ши, ча - ша, чү - счу)

– Үгсийг гурван баганад бич.

– Хосоороо дэвтэр солилцож, загвар ашиглан бие биенийхээ ажлыг шалгана.

– Бидний хичээлийн сэдвийг хэн нэрлэх вэ?

IV. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах.

1. ZHI, SHI нэгдэх үеүүдийн талаархи ажиглалт.

– Нийлсэн үгийн транскрипцийг бичнэ үү амьдрах. ([zhy], [ичимхий].)

-Та юу анзаарсан бэ? ([zh], [sh] дуу нь хатуу, тэдгээрийн дараа "y" эгшиг сонсогддог.)

– Дуу [ болон], [w] – үргэлж хэцүү, гэхдээ үсгийн дараа болонТэгээд wбичих хэрэгтэй Тэгээд.Энэ бол хүмүүс хоорондоо тохиролцсон зүйл юм. Эрт дээр үед, эрт дээр үед бидний хэл дээрх эдгээр авианууд зөөлөн байсан бөгөөд тэр цагаас хойш дүрэм хэвээр байна.

ЖиТэгээд шизахидалтай Тэгээдүргэлж бичих:
Хулгана, зараа, могой,
Цана, шалбааг, зэгс.

(Багш ZH - SHI хослол бүхий картыг самбар дээр өлгөв)

2. [h’], [h’] гийгүүлэгч авиаг ажиглах.

Үгэнд авиа үсгийн шинжилгээ хий үүл, төгөл . [үүл a], [ төгөлA]. (сонголтуудын дагуу)

– Эдгээр үгэнд ямар дуу авиа байна [ h'], [sch’]? (Ггийгүүлэгч, зөөлөн, дүлий, исгэрэх).

- Захидал hТэгээд schзөөлөн гэсэн үг хосгүй дуу чимээ[ch’], [sch’], тиймээс аливаа эгшгийн өмнө тэдгээрийг зөөлөн уншдаг. Хүмүүс үүнийг дараа нь хүлээн зөвшөөрсөн hТэгээд schзахидал бичсэн байна А.

(Багш CHA - SHA хослол бүхий картыг самбар дээр өлгөв)

– Одоо үгэнд авиа-үсгийн шинжилгээ хий хазгайТэгээд цурхай. (сонголтуудын дагуу)

-Та юу анзаарсан бэ? ([ch’], [sch’] авиаг намуухан дууддаг, гэхдээ у үсэг бичигддэг. Хүмүүс ингэж санал нэгджээ).

- Бид ямар дүрэм гаргаж болох вэ? (Ча - үсгээр бич A; chu - schu бид үсгээр бичдэг цагт).

(Багш CHU - SHU хослол бүхий картыг самбар дээр өлгөв)

Сурах бичгийн дагуу ажиллана.

Одоо бид мэдлэгээ практикт хэрэгжүүлж, сурах бичигтэй ажиллаж эхэлнэ.

Жишээ нь. 1 х. 115.

Сурах бичгийг нээнэ үү. 115, дасгалыг олоорой. 1.

- Унш.

– Захидал ямар “ажил” хийдэг вэ? ба, а, уЭдгээр үсгийн хослол бүрт аль нь биелээгүй вэ?

– Үсгийн хослол дахь эгшгийн зөв бичгийн дүрмийг яагаад санаж байх хэрэгтэй вэ? жи - ши, ча - ша, чү - щү?

- Юуг анхаарах хэрэгтэйг уншина уу.

– Яагаад миний үсэг ZHI – SHI үсгийн хослолд бичигдсэн байдаг вэ?

– CHA – SCHA үсгийн хослолд яагаад А үсэг бичигдсэн бэ?

– ЧУ – ШЧУ үсгийн хослолд яагаад У үсэг бичигдсэн бэ?

Нүдэнд зориулсан дасгал.

Та шүүрийг тэмдэглэж байна
Нүдийг минь хөргө.
Хүүхдүүд сормуусаа анивчдаг.
Та нүдээ аних хэрэгтэй
Бас бага зэрэг амраарай.
Хүүхдүүд нүдээ аниад чимээгүй сууна.
Бяцхан нүд, бяцхан нүд, сэрээрэй
Ажилдаа ор.
Хүүхдүүд нүдээ нээж, сурах бичигтэй ажиллаж эхэлдэг.

Жишээ нь. 2 с. 116.

– Дасгалын үгсийг дахин унш. 1 ба эдгээр үгсийг бич. Эгшиг үсгийн зөв бичгийн дүрмийг санаж байх ёстой үсгийн хослолуудын доогуур зур.

- Даалгавраа өөрөө гүйцэтгээрэй.

- Хэлний мэдээллийг уншина уу.

– ZHI – SHI хослолууд хэрхэн бичигдсэн бэ?

– CHA – SHA хослолууд хэрхэн бичигдсэн бэ?

– CHU – SHCHU хослолууд хэрхэн бичигдсэн бэ?

Жишээ нь. 3.

– Зургийг хараад объектуудын нэрийг хэлнэ үү.

- Бүх үгэнд байгаа дууг хэл. ([Y].)

– Бичгээр ямар үсгээр тэмдэглэвэл зохилтой вэ? (БА,)

– Объектуудын нэр-үгийг бичнэ үү.

V. Биеийн тамирын хичээлийн минут.

Ча-ча-ча
Бид чимээгүй суув. ( Босоод, байрандаа алх).
Чу-чу-чу
Би дахиад үсрэхийг хүсч байна. ( байрандаа үсрэх).
Жи-жи-жи,
Гараа мөрөн дээрээ тавь. ( Гараар дугуй эргүүлэх).
Би мэдэрч, мэдэрч,
Би гараа доошлуулъя. ( Гараа сунган бөхийлгөх).
Яг одоо
Бид хоол биш харин тонгойдог. ( Squats).
Ши-ши-ши,
Одоо чимээгүй сууцгаая. ( Ширээн дээр суу).

VI. Судалсан материалыг нэгтгэх.

1. Сурах бичгийн дагуу ажиллана.

Жишээ нь. 4 (х.117).

- Унш.

– Үг бүрт ямар үсгийн хослол дутуу байна вэ? (ZHI эсвэл SHI.)

– Алга болсон үсгийн хослолыг оруулан дурын бүлэг үгийг хуулна.

– Бичсэн үгсээ унш. Эдгээр үг бүрийн үсгийн хослолыг нэрлэ.

– Үсгийн хослол агуулсан бусад үгсийг сонгоно уу амьдрахТэгээд ши.

- Өөрийнхөө сонгосон үгсийг нэрлэ.

2. Тайлбар толь бичгийн ажил.

- Оньсого тааварлаарай.

Сүү шиг бензин уудаг
Хол гүйж чадна.
Бараа, хүн зөөдөг.
Та мэдээж түүнийг таньдаг уу? (Машин.)

Олоорой тайлбар толь бичигүгийн лексик утга машинтэгээд уншаарай.

Инна: "Машин бол зарим ажил хийдэг механизм юм"

Савели: "Машин бол машин"

- Тийм шүү, залуус аа! Тэгээд латин хэлнээс франц хэл рүү, дараа нь орос хэл рүү орж ирсэн. Энэ нь "колоссус" - бүтэц гэсэн үгнээс гаралтай.

- Тэмдэглэлийн дэвтэртээ үгийг бич машин.Аюултай газрыг онцлон тэмдэглэ.

- Нэг үг олоорой машинөгүүлбэр хийгээд бичээрэй.

3. Хувь хүний ​​ажилхэв гажилттай текст дээр картуудтай.


- Унш. Та ямар сонирхолтой зүйлийг анзаарсан бэ? (Мөрүүд эмх цэгцгүй байна.)

– Шүлэг үүсгэхийн тулд мөрүүд ямар дарааллаар гарч ирэх ёстойг тодорхойл.

- Үүссэн шүлгийг уншина уу. Эдгээр мөрийн зохиогч хэн болохыг санаарай. (С.Я. Маршак.)

– ZHI – SHI үсгийн хослол бүхий үгсийг нэрлэ. (Шалбахай, хүйтэн.)

- Өөрийн зохиосон шүлгээ бичээрэй.

– Загвар ашиглан текстийг өөрөө шалгах.

Жишээ нь. 6 (х. 118).

- Унш.

– Эдгээр үгс хэдэн объектыг нэрлэсэн бэ? (Нэг.)

- Эдгээр үгсийг хэд хэдэн объектыг нэрлэхийн тулд өөрчил.

- Сүүлийн даалгаврыг уншина уу. Өөрөө хий.

4. Диктантаас бичлэг хийх.

Даша Рыжик нэртэй мууртай. Тэр улаан, сэвсгэр. Сүүлний үзүүр нь цагаан өнгөтэй. Рыжик тоглох дуртай.

– ZH – SHI хослолуудыг онцлон тэмдэглэ.

VII. Тусгал.

Тоглоом "Гэрэл зурагчин".

Дэлгэц дээр ча, ша, чу, счу, жи, ши гэсэн хослол бүхий зургууд гарч ирнэ. Хүүхдүүд үгсийг уншиж, дараа нь 2 минутын дотор зургийг нь авч байгаа мэт өөрсөддөө хэд хэдэн удаа дууддаг. Дараа нь тэд санах ойн үгсийг бичдэг: ча sy, унт амьдрах nka, шидээр, чухөмсөг, мэдэрч байнахуруу, чашка, одоовел, шугуй,муу одоотиймээ. Бичлэг хийж дуусаад дэвтэрээ хосоор нь сольсныхоо дараа загварын дагуу бичвэрээ шалгана.

– Сурсан зөв бичгийнхээ доогуур зур.

– Эдгээр үсгийн хослол бүхий үгсийг зөв бичихийн тулд ямар дүрмийг мэдэх шаардлагатай вэ?

– Хэн ийм үгсийг алдаагүй бичиж сурсан бэ?

-Өөр хэнд дадлага хийх хэрэгтэй вэ?

VIII. Хичээлийг дүгнэж байна.

- Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ?

Холимог хэлбэрээр жи - ши,
Зөвхөн Тэгээдүргэлж бичээрэй!
Холимог хэлбэрээр ча - ша
Зөвхөн захидал бичнэ үү А!
Холимог хэлбэрээр чу - чу
Зөвхөн захидал бичнэ үү у!

– Та яагаад эгшгийн зөв бичгийн дүрмийг хослуулан санаж байх хэрэгтэй вэ? жи-ши, ча-ша, чу-счу?

- Сайн байна! Хичээл өгсөнд баярлалаа! Та бүгд маш сайн ажилласан!

Сонгомол диктант

1. Зөвхөн ZHI, SHI үсгийн хослолтой үгсийг бич.

1) Голын эрэг дээр зэгс ургадаг. 2) Борооны дараа хашаанд шалбааг бий. 3) Хөндий сараана цэцэглэж байна. 4) Сискинс дуулж байна. 5) Хурдангууд нисэв. 6) Руфууд гол мөрөнд, морж - далайд, зараа - ойд амьдардаг. 7) Цаныг тосоор үрсэн. 8) Лена харандаатай. 9) Миний чих илүү цэвэрхэн. 10) Анхилуун үнэртэй сарнай сайн байдаг. 11) Сарнай өргөстэй. 12) Алдаагүй бичээрэй. 13) Бичих, гэхдээ бүү яар. 14) Цасан ширхгүүд эргэлдэж байв.

2. Зөвхөн CHA, SCHA, CHU, SCHU үсгийн хослолтой үгсийг бич.

1) Хашаанд байнга бороо ордог. 2) Юра Чайкин асуудлыг шийдсэн. 3) Хэрээ чангаар хашгирав. 4) Усан дээгүүр цахлайнууд эргэлдэж байв. 5) Загасчид шоргоолж, цурхай барьсан. 6) Шувууд хоол хайж байна. 7) Дүүжинд жигнэмэг байдаг. 8) Чоно бамбарууштай. 9) Аяга, цайны аяга - аяга таваг. 10) Хүүхдүүд төгөлд ирэв. 11) Шаазгайнууд чалчиж байна. 12) Үхэр шуугина. 13) Хулганууд хашгирч байна. 14) Тоншуул тогшиж байна. 15) Соррел нугад ургадаг. 16) Цахлай, зөгий идэгчид бол шувууд юм.

Туршилтын диктант

өвлийн улиралд

Өвөл. Ойд сэвсгэр цас байна. Цасан дээр цэг, зураас бий. Замууд нь шугуй руу хүргэдэг. Шөнийн цагаар махчин амьтад хоол хүнс хайж байдаг. Энд ойн гол байдаг. Загасчид мөсөн дээр сууж байна. Найз маань том цурхай барьсан. (34 үг)

Зуны улиралд

Манай зуслангийн байшин ойн ойролцоо байдаг. Щур гол байдаг. Долдугаар сар байлаа. Өглөө. Бид гол дээр загасчилж байсан. Васка муур өвсөн дунд унтаж байв. Бид алгана, хоёр далбаа барьсан. Бид мууранд алгана өгсөн. (31 үг)

Туулай, муур

Дима сэвсгэр туулайтай амьдардаг байв. Манай муур Васка, бөжин хоёр найзууд байсан. Муур сүүнд дуртай байсан. Туулай байцаа идэж байв. Хавар туулай уйдаж эхлэв. Хүү тэр амьтныг ой руу явуулав. (29 үг)

Лавлах үгс: o let go.

төгөлд

Хавар ямар сайхан байдаг вэ! Бид царс ой руу явна. Сискинс, хар шувууд энд хөгжилтэй дуулдаг. Дэгсүүд чангаар хашгирав. Овоолсон тоншуул тогшиж байна. Хурдан шаазгайнууд шуугилдаж байна. Цэцэг дээр зөгий шуугиж байна. (29 үг)

Үг үсгийн минут

1. Хатуу исгэрэх гийгүүлэгч авиатай үгсийн үсгийн хослолын доогуур зур.

Зараа, сискин, шал, зэгс, хулгана, чих, өөх тос;

Хавар, алдаа, анхилуун үнэртэй, оршин суугч, боргоцой;

Тарган, оёдол, сэвсгэр, зулзаган, цасан ширхгүүд, ruffs;

Найз нөхөдтэй болох, шалбааг, хөндийн сараана цэцэг, хулгана, цана, амьдрал.

2. Зүйлийн тоог өөрчилснөөр бичих.

Хүүхэд - нялх хүүхэд, хурдан, шал, улаавтар, далайн хав, сараана;

Лийр, харандаа, зараа, могой, зэгс, чих, шалбааг, хутга.

3. Зөөлөн исгэрэх гийгүүлэгч авиатай үгсийн үсгийн хослолын доогуур зур.

Цаг, цай, цайны аяга, цахлай, шугуй, хэсэг, лаа, аяга;

Уучлаарай, тоглоомын талбай, угаалгын алчуур, царцаа, бээлий;

Мэндлэх, хашгирах, үглэх, дуугүй байх, жиргэх, шажигнах;

Хүүхэд, сэтгэл татам, цай, байнга, аяга, дүүжин, шуугиан;

Үүл, даалгавар, аз, мянга, овоо, хурал, соррел;

Pike, бяцхан нохой, цутгамал төмөр, чихмэл, ярвайгч, гайхамшиг, оймс;

Шүүгээ, гайхамшигтай, харь гаригийнхан, тэмтрүүл, нүдээ цавчих, цэвэрлэх;

Би хашгирч, идэж, уйлж, чимээгүй, нисч, тогшиж, чирч байна.

4. Үгэнд CHK, CHN, NSCH, CHT, SHCHN үсгийн хослолын доогуур зур.

Торх, цэг, охин, үзэг, түрдэг тэрэг, шугам, охин;

Өргөс, дүү, тахиа, нугас, хоолой;

Юу, to, mail, mast, dream, унших, унших;

Нарийн, мөнхийн, яаралтай, гунигтай, гол;

Туслагч, махчин, махчин, хүнсний ногоо (шөл);

Хүчирхэг (цохилт), эмэгтэй, өрлөгчин, бөмбөрчин.

ZHI-SHI, CHA-SCHA, CHU-SHCHU үсгийн зөв бичгийн дүрэм нь анх судлагдсан дүрмүүдийн нэг юм. бага сургуульорос хэл дээр. Дүрэм нь маш энгийн бөгөөд үүнээс үл хамаарах зүйл байхгүй ч хүүхдүүд ийм үг бичихдээ алдаа гаргадаг. Эдгээр үсгийн хослолыг автоматаар бичихэд дадлага хийж, бичихийн тулд энэ хуудсан дээрх диктант, тестийн хууран мэхлэлтийн текстүүд хэрэгтэй болно. Диктант нь 1-р ангийн төгсгөлд болон хоёрдугаар ангийн сурагчдад сэдвийг нэгтгэхэд тохиромжтой.

ZHI, SHI хэл дээрх диктант

ZHI, SHI I үсгээр бичнэ. Жишээ нь: хүүхдүүд, цасан ширхгүүд.

Энд сарнайн хонго байна. Сайхан анхилуун цэцэгс! Цэцгийн ойролцоо өргөс байдаг. (8)

Голын ойролцоо зэгс байдаг. Сайхан зэгс! Сэвсгэр дэгдээхэйнүүд байдаг. (9)

Серёжа Шишкин харандаатай. Лёша Жиров машинтай. Сайхан бэлэг! (10)

Бидэнд зараа, хулгана байна. Зараа исгэнэ. Манай хүүхдүүд оройн хоолонд будаа хүлээж байна. (14)

Лёша хадлан дээр хэвтэж байна. Өвс нь анхилуун үнэртэй. Свифтүүд нисч байна. Лёша сарнай хонготой. (12)

Саша авга ах нь нугастай. Тэрээр Миша, Даша нарт хантааз оёжээ. Манай хантааз сайн байна! (14)

Хүүхдүүд Маша, Даша хоёрын байшингийн ойролцоо тоглож байна. Бид тэдэнтэй найзууд. Манай хүүхдүүд баяртай байна. (14)

Яша зараатай. Зараа шанагаанд будаа хийнэ. Зараа гүйж байна. Тэр оройн хоол идэхээр яарч байна. (15)

Гоша дэлгэцийнхээ ард хулгана амьдардаг. Тарган муур гэр орноо сайн хамгаалдаггүй. Тэр хэвээрээ хэвтэж байна. (14)

Өвөл. Бид гудамжаар гүйж байна. Бид хүйтэнд чичирч байна. Байшингийн дээвэр цасанд дарагдсан. Цас сэвсгэр байна. (15)

Орон сууцны байшингийн дээвэр нь ширээ шиг харагддаг. Тэнд сэвсгэр цас байна. Цасан ширхгүүд унасаар л байна. (14)

Хуучин залуус хүүхдүүдэд зараа авчирсан. Зараа гүйж, цаас шажигнана. Хүүхдүүд зараатай тоглодог. (14)

Ямар хүүхдүүд вэ? Тэд ойд амьдардаг. Хүүхэд урт хөлтэй байдаг. Том, өргөн чих. Эдгээр нь хандгайн тугалууд юм. (19)

Эрхэм хүүхдүүд ээ! Дэвтэртээ тодорхой бичээрэй. Сайн дүн ав. Хариулахдаа яарах хэрэггүй. Хамт амьдар. Нөхөрлөлөө эрхэмлэ. (17)

Ойд чимээгүй байдал. Глаша, Даша нар өргөн цанатай. Цана сайн явдаг. Цас шуурч байна. Нарсны орой нь сэвсгэр байдаг. Тэдний дээр цасан ширхгүүд байдаг. (20)

Миша, Саша Жижин нар амарч байна. Тэд нагац эгч Даша, эмээ Маша нартай хамт амьдрах болно. Хүүхдүүд тэдэнд өвс хатааж, хутгахад тусална. (22)

Молсууд төрсөн цагаасаа эхлэн нүцгэн мөсөн дээр хэвтдэг. Гэхдээ тэд өвддөггүй. Ээжүүд тэднийг бүрэн өөх тосоор тэжээдэг. Сарын дотор бамбарууш тав дахин хүнд болдог. (23)

Шувууд өндөг гаргадаг. Мөн хорт могойнууд залуу насандаа төрдөг. Эдгээр могойнууд ердөө нэг өдрийн настай. Гэхдээ хүүхдүүд аль хэдийн исгэрч чаддаг бөгөөд маш хортой байдаг! (21)

Манай хүүхдүүд ойгоос гарч ирэв. Наташа гүргэмийн сүүний тагтай. Миша анхилуун үнэртэй жимстэй. Даша нь хөндийн анхилуун сараана цэцэгтэй. Хэн яарч байна вэ? Ямар амьтан дуугарч, гүйдэг вэ? Энэ бол зараа! Болгоомжтой, үслэг хулгана! (29)

Цэлцэгнүүр дээгүүр эргэлдэж байна. Тэр өргөн зам дээр сууна. Улаан муур гүйж байна. Тэр сийрэгжилтийг хардаг. Тэр чихээ дардаг. Хөндийн сараана цэцэгт нуугдаж байна. Тэр худлаа ярьж, хүлээдэг. Дараа нь тэр үсэрдэг. Гэхдээ тэр буруу байна. Сискин амьд байна. Тэр нисдэг. (30)

Сэвсгэр хулганууд өргөн цөөрмийн ойролцоо амьдардаг байв. Хавар хулгана уул руу яарав. Бид орой дээр ирлээ. Тэнд үнэг амьдардаг байв. Тэр хулганууд ирсэнд баяртай байв. Тарган хулганууд ямар сайн вэ! Үнэг сайхан оройн хоол идэх болно! (31)

Манай сайтуудад зараа, улаан хэрэм амьдардаг. Энд зараа өргөн замаар гүйж байна. Тэр хамгаалах байр руу яаран очдог. Зараа сарнайн дотор суугаад исгэрнэ. Мөн хөндийн анхилуун сараана дундуур сэвсгэр жижиг хэрэм үсэрч байна. (32)

Нарвал бол том далайн гахай юм. Тэд мөсөнд амьдардаг. Нарвалууд том соёотой байдаг. Амьтан соёогоор маш хүчтэй мөсийг нэвтэлж чаддаг. Нарвал ингэж амьсгалдаг. (23)

Амьтад том шалбааг тойрон цугларав. Анааш хөндийн сараана цэцэг үнэрлэдэг. Шимпанзе боргоцойг ус руу шиддэг. Хулгана унасан навчийг цуглуулдаг. Энд зараа гүйж байна. Тэр хол амьдардаг. Туулай чихээ дардаг. Зэгсэнд дэгдээхэй нуугдаж байна. (30)

Чимээгүй. Сэвсгэр цас орж байна. Цасан ширхгүүд хөвсгөр шиг нисдэг. Манай байшингийн дээвэр цагаан болсон. Хүүхдүүд цасанд баяртай байна. Пушинка нохой үржүүлгийн газрын ойролцоо байрладаг. Манай Пушинка хүмүүст үйлчилдэг. Тэр хашаагаа хамгаалдаг. (27)

Уулын оройд нэгэн эрдэнэ бий. Ойролцоох улаан луу амьдардаг. Тэр эрдэнэсийг хамгаалж байна. Луу нь том сарвуу, бутлаг сүүлтэй. Ханхүү лууг ялахаар шийдэв. Тэр зэвсэгтэй ирсэн. Луу зугтах болно. (28)

Хирс бол хамгийн том амьтан юм. Хирсний зэвсэг нь хамар дээрх эвэр, хүчтэй туурай юм. Энэ нь хирсийг амьд үлдэхэд тусалдаг. Тэд ходоодоо эсвэл хажуу тийшээ унтдаг. Эдгээр амьтад урт насалдаг. (26)

Карлсон дээвэр дээр амьдардаг. Тэр хүү Карлсонтой найзууд. Найзынхаа дээвэр дээрх хүүхэд. Дээвэр нь өргөн. Та дээвэрээс хол харж болно. Доор нь маш олон машин байна. Хажуугаар өнгөрөх хүмүүс алхаж байна. Оройн хоол удахгүй болно. Карлсон Хүүхдийг дээвэр дээрээс буулгав. (31)

Ирвэс өндөр ууланд амьдардаг. Бяцхан ирвэсийн эх хөвсгөр үслэг эдлэлээрээ үүрийг дулаацуулдаг. Тэр хэвлийнээсээ үсийг нь гаргаж авдаг. Ирвэс нь тослог сүүтэй байдаг. Энэ нь үнээний сүүнээс тав дахин өөх тос юм. Хүүхдүүд үүнийг хөхөж, хөлддөггүй. (37)

CHA-SHA хэл дээрх диктант

H A, SCHA A үсгээр бичнэ. Жишээ нь: хоол, цай.

Энд төгөл байна. Шаазгайнууд чалчиж байна. Бяцхан хүүхэлдэйнүүд орилоод байдаг. Дэгээ нь дэгээтэй. Туулайн нялх хүүхдүүд шуугиж байна. (15)

Бид шаргал идэхээр явсан. Үүл гарч ирэв. Шугуй шуугиж эхлэв. Гацуурууд найгав. Борооны дуслууд байн байн цохилж эхлэв. Бид гэр лүүгээ гүйлээ. (16)

Брукс бужигнуулж байна. Нар дэлхийг гэрэлтүүлдэг. Төгөл ногоон болж байна. Маша дэгээ харав. Шаазгайнууд чалчиж байна. Хаврын мэнд хүргэе! (14)

Халуун. Туулайнууд туулай төрүүлэв. Чоно чонын бамбарууштай. Хар шувууд хар шувууд жиргэдэг. Чацаргана, одууд гарч ирэв. Халуун цаг ирж байна. (17)

Бид өвөлдөө баяртай гэж хэлдэг. Хүйтэн хагардаггүй. Бид хаврыг угтаж байна. Удахгүй уяач, одууд орилох болно. (15)

Талбай дээр пальтотой харуул зогсож байна. Ойролцоох хоньчин сууж байна. Бяцхан зулзаганууд банзны дээвэр дээр хашгирч байна. Хоньчин гомдоллож эхлэв. (17)

Ихэнхдээ шувууны үүр цайны аяга шиг харагддаг. Тэд мөчрөөс сүлжмэл байдаг. Ихэнхдээ үүрийг ноосоор тусгаарладаг. (16)

Коля талбай дээр Светатай уулзав. Тэнгэрт үүл хөвж байв. Үүл Коляг андуурчээ. Түүнд нөмрөг байхгүй. (16)

Банзан дээвэр дээр бороо асгарч эхлэв. Салхи мөчрүүдийг сэгсэрнэ. Бяцхан зулзаганууд үүрэндээ жиргэж байна. (13)

Хойд туйлын морин шувууд үүрээ зоригтой хамгаалдаг цагаан баавгай. Даредевилууд зүгээр л чанга хашгирдаггүй. Шувууд ихэвчлэн хөөрхийсийг сүүл, чихнээс нь барьж авдаг. (23)

Оюутнууд ихэвчлэн талбайг тойрон алхдаг. Тэнд харуул байдаг. Энэ нь удаан хугацаанд зогсдог - хоёр цаг. Тэр хүйтэн байна. Тэр бээлий өмсдөг боловч нөмрөггүй. Залуус орилолдоод яг л идээшээ шиг юм ярина. Харуул анхаарал хандуулахгүй байна. (30)

Хоньчин гөлөг төрүүлэв. Тэд архирдаг. Одоо ээж тэднийг хооллох болно. Гөлөгнүүд чимээгүй, сүү хөхөж байна. Сүү бол тэдний хоол юм. Бид гөлөгнүүдийг харахаар ирсэн. Хоньчин биднийг анзаарав. Тэр гомдоллож эхэлдэг. (29)

Ойн гүн. Цэлмэгт чонын бамбарууд тоглож байна. Тэд архирч, хашгирав. Чоно тэдэн рүү байнга хардаг. Тэр бүх зүйлийг анзаардаг. Тэр шугуйд шувуудын хашгирах чимээг сонсдог. Бөмбөлөгүүд тоглохоо больж, ээжийнхээ араас гүйдэг. (31)

Тэнгэрт аймшигт үүл бий. Туулайнууд түүнийг анзаардаг. Тэд хашгирч, хашгирав. Нэг цагийн дараа бороо орж магадгүй. Бяцхан туулайнууд гэр лүүгээ гүйж байна. Харанхуй гүнзгийрч байна. Эхний дуслууд дээвэр дээр гарч байна. Бороо удаан үргэлжлэхийг амлаж байна. (29)

Ойд зуслангийн байшин байдаг. Тэнд хөгшин өвөө амьдардаг. Ач нар нь түүн дээр байнга ирдэг. Тэр тэдэнтэй уулзаж, ширээнд суулгадаг. Тэд хамтдаа цай уудаг. Дараа нь ач, зээ нар нь өвөөдөө баяртай гэж хэлдэг. Тэд илүү олон удаа ирнэ гэж амлаж байна. (32)

Бид ихэвчлэн ой руу явдаг. Тэнд царцаа шуугиж байна. Нэг нь маш чанга хагарч байв. Бид нэг цагийн турш хийлчийг сонссон. Гайхалтай зураач! Бид хийлчидтэй салах ёс гүйцэтгэсэн. Биднийг буцаж ирэхэд үүл гарч ирэв. Бид гэр лүүгээ гүйлээ. (31)

Бид ой дундуур нэг цаг алхаж байна. Манай хоньчин бидэнтэй хамт байна. Ой зузаарч эхлэв. Энэ бол шугуй юм. Буцах цаг боллоо. Бид голыг банзан гүүрээр гатлана. Энд төгөл, ард нь манай дача байдаг. (30)

Чу, ЩУ дээр бичсэн диктант

CHU, SHCHU Ү үсгээр бичнэ.Жишээ нь: оймс, цурхай.

Би асуудал шийдэж байна. Би хариулт хайж байна. Дараа нь би дүрмийг сурдаг. (10)

Би өөр хүний ​​гэрт ирсэн, би ормоор байна, би тогшлоо. Нохой намайг үнэртэж байна. (13)

Би аймшгийг цэцэрлэг рүү чирж байна. Би ногоо тарих болно. Тэд гайхалтай сайхан байх болно. (13)

Би цурхайг уснаас чирч байна. Би энэ мангасын төлөө баяртай байна. Би загасны шөл хийхийг хүсч байна. Цурхай нүдээ цавчина. (16)

Би ширэм олмоор байна. Би шүүгээ рүү харж байна. Би үүнийг гараараа эргүүлж, гэрт нь чирнэ. (17)

Шувууд өндөглөдөг. Загасны түрс. Өндөг нь шарсан мах болж хувирдаг. Цурхай, боргоцой, сахалт загаснууд хавар түрсээ гаргадаг. (17)

Пика бол жижиг шувуу юм. Хамар нь яг л хязаалан шиг. Би харж байна - гайхамшиг! Пика вальс бүжиглэдэг. Тэрээр гацуур модыг тойрон эргэлдэж, гайхалтай үсрэлтүүдийг хийдэг. Энэ бол Пикахины вальс юм. (23)

Баргар аймшгийн шүүгээний ширмэн тогоонд амьдардаг байв. Түүний нүд аймшигт харанхуйг гэрэлтүүлэв. Ямар гайхамшиг вэ? Энэ мангас уу эсвэл хачин амьтан уу? Түүнийг Чу-Щук гэдэг. Тэмтрүүл нь гоёмсог оймстой. Нэгэн өдөр Чущук асуудалд оров. Тэрээр Щура голын дагуу усан онгоцоор буув. (35)

Би том цурхай барихыг хүсч байна. Би саваагаа шидэж, модон модон дээр суув. Би суугаад чимээгүй байна. Би цурхай хазаж байгааг мэдэрч байна. Би түүнийг чирч байна. Татаж авахдаа би шүүрч авна. Энд арай илүү байна! Би баяртайгаар хашгирч байна. (29)

Бид далайн эрэг рүү явлаа. Гэнэт бид үүл харав. Миний ах Саша нүдээ цавчиллаа. Салхи цохиж байна. Далайд давалгаа гүйж байна. Тэд мангас шиг харагдаж байна. Тэнгэрт аянга цахиж байна. Би гэртээ харьмаар байна. (29)

Арктикийн үнэгний хоол бол загас, шувуу юм. Арктикийн үнэг олзоо хаана нуудаг вэ? Хойд туйлын үнэг нь мөнх цэвдэгт хоол хүнсээ хадгалдаг. Тэд олзоо нүхэнд хийнэ. Ийм гайхалтай хөргөгчинд хоол хүнс удаан хугацаанд хадгалагддаг. (27)

Хаант улсад нэгэн гайхамшиг тохиолдов. Аймшигтай мангас гарч ирэв. Энэ нь асар том тэмтрүүлтэй. Ханхүү шүүгээнээс гинжин шуудан олов. Тэмцэхээр гарлаа. Энд мангас ирж байна. Ханхүү нүдээ анив. Тэр гайхалтай сум харвасан. Үүнээс илүү аймшигтай мангас гэж байхгүй. (31)

Чоно идэш тэжээл хайн тэнүүчилнэ. Энд байгаа танихгүй хүн хэн бэ? Чоно олзны үнэрийг үнэрлэдэг. Туулай аюулыг мэдэрдэг. Туулай нь гайхалтай хөлтэй, мэдрэмтгий чихтэй. Тэр төгөл рүү гүйв. Тэр хөлөө мэдрэхгүйгээр гүйдэг. Тэр бидний шүүгээ рүү гүйж оров. Цутгамал дээр бохирдсон. Тэр царайлаг болсон. (37)

Бид цурхай барьсан. Тэд цутгамал төмрөөр ус асгав. Бага зэрэг давс нэмнэ. Хөөх байх болно! Манай хоньчин загасны үнэртэй байсан. Тэр сайн зөн совинтой. Бид мод дуусч байна. Би илүү ихийг хайж, тэднийг буцааж авчрах болно. Дараа нь би төмсийг хальслах болно. (30)

Би нэгэн баатартай гинжин шуудангаар танилцсан. Тэр бол танихгүй хүн. Би түүнийг байрандаа урихыг хүсч байна. Түүнийг амьдруул. Тэр бол хачин юм. Тэр шүүгээнд ороод суув. Би чимээгүй байна. Харийн нутагт амьдрах хэцүү. (28)

Би голоос цурхай чирч байна. Би загасыг цэвэрлэнэ. Би загасны шөл хийхийг хүсч байна. Цурхайгаа ширмэн тогоонд хийж зууханд хийнэ. Хоньчин Чуньяа гайхалтай загасны шөлийг үнэртэж байна. Нэг цагийн дараа би цутгамал төмрийг гаргана. Чих нь гайхалтай сайн. (37)

Яша Чукин Чубрик хэмээх гөлөгтэй байжээ. Чубрик цэцэрлэгийн айлгагчийг харав. Хүүхэд мангасаас бага зэрэг айсан. Гөлөг нүдээ анив. Ямар хачин юм бэ! Байгалийн ямар гайхамшиг вэ! (22)

Би ногоо тарьмаар байна. Би шүүгээнээсээ хүрз авъя. Би хүнсний ногоо бүрт газар олох болно. Би устай сав авчирна. Би цэцэрлэгт нэг аймшигт хорхой тавих болно. Би лууван, яншуй, dill тариалах болно. Би найзуудаа эмчилнэ. (27)

Материалын давталт

Гол мөрөнд цурхай, цурхай урсаж байна. Би тарган цурхай барьсан. Би түүнийг уснаас чирсээр нэг цаг болж байна. Гаргачих вий гэж айж байна. (20)

Бид шугуй руу орлоо. Энд зараа байна. Энд хулгана байна. Бүрхэг үүл тэнгэрийг бүрхэв. Аянга анивчина. Би уйлж байна. (16)

Ээж оройн хоол хийж эхлэв. байцаа шөл sorrel болон байцаа хэрэгтэй. Би шүүгээнээсээ шинэхэн байцаа чирж байна. (16)

Маша зуслангийн байшинтай. Шүүгээнд хулгана амьдардаг. Маша тэднийг байнга сонсдог. Хулганууд мэдрэмтгий байдаг. (15)

Өвөө гайхалтай гартай! Тэр гоёмсог хантааз хийсэн. Гэхдээ гутал нь арьсаар хийгдсэн байдаг. Сайхан гутал! Би тэднийг өөрөө цэвэрлэдэг. (19)

Бид шугуйд байна. Энд түүний оршин суугчид байна. Хар шувууд шуугилдаж байна. Ориолууд хашгирч байна. Шаазгайнууд үсэрч байна. Зараа үглэж байна. Тоншуул тогшиж байна. Бүх амьтад хоол хүнс хайж байна. (21)

Манай шүүгээнд сэвсгэр муур амьдардаг. Тэрээр банзны дээвэр дээр олон цагаар хэвтдэг. Би муурыг тарган цурхайгаар эмчилнэ. (18)

Бидэнтэй хамт туулай амьдардаг. Үслэг нялх хүүхдүүд хашгирч, хашгирав. Би тэдний аяганд хоол хиймээр байна. (16)

Би Миша Щукины дача хайж байна. Энэ газрыг хоньчин нохой хамгаалдаг. Би тогшиж, хашгирав. Миша над руу гүйж байна. (16)

Хүйтэн хагарч байна. Шугуйд нам гүм байна. Гэтэл тоншуулууд тогшиж байна. Тэд холтос дор хоол хайдаг. (14)

Бид шугуй руу явж байна. Хөндийн анхилуун сараана цэцэглэж байна. Свифтүүд үүрэндээ өвс чирнэ. Сэвсгэр хулгана хашгирав. Зараа тэднийг барьдаг. (18)

Саша, Миша хоёр сайн барьдаг. Тэд цурхай загас барьжээ. Оройн хоолонд бид гайхалтай загасны шөл байна. (17)

Манай цагны пүрш хагарлаа. Цагчин нүдээ анив. Тэр цагаа засаж байна. Ямар гайхамшиг вэ! Цаг тогшиж байна. Тэд чамайг уйдахыг зөвшөөрдөггүй. (18)

Шугуйг өвлийн ид шидтэй. Сэвсгэр цас хун шувуу шиг харагдана. Энэ үед ойд гайхалтай амьдрал. (16)

Анааш бол дэлхий дээр амьдардаг хамгийн өндөр амьтад юм. Жижиг толгой нь жижиг эвэртэй. Тэрээр бор нүд, нарийхан чихээр чимэглэгддэг. Хувцас богино байна. Энэ нь хачин хэлбэрийн хар толботой. Анааш бол тал нутгийн оршин суугчид юм. Тэд толгодоос зайлсхийдэг. (34)

Би туулай тэжээхийг хүсч байна. Тэд маш их эмзэглэдэг. Тэд миний өмч дээр банзан амбаарт амьдардаг. Би цэцэрлэгт байцааны том толгой хайж байна. Би үүнийг туулай руу аваачдаг. Хүүхдүүд хашгирч байна. Тэд хоол үнэртдэг. (30)

Өвчтэй загасыг цэвэр загасаар цэвэрлэнэ. Тэдний сэрвээ нь хамуу, хавч, арьсны хэсгүүдээс цэвэрлэгддэг. Том загасны ам, шүдийг хүртэл цэвэрлэдэг. Амьд шүдний сойз! Бүхэл бүтэн загасны цуваа тэднийг тэвчээртэй хүлээж байна. Загаснууд эмчдээ хажуу талыг нь үзүүлж, амаа том ангайлгана. (42)

Буга бол хүчтэй хөлтэй, өндөр толгойтой том амьтан юм. Толгой нь гоёмсог эвэртэй титэмтэй. Залуу амьтад жижиг эвэртэй байдаг. Залуу эвэр нь зөөлөн бөгөөд хүрэхэд дулаахан байдаг. Тэд амархан гэмтдэг. Буга нь цөөн сүрэгт амьдардаг. (34)

Ууртай могойнууд исгэрнэ. Бяцхан хүүхдүүд бараг л сонсогдохгүй исгэрнэ. Том нь илүү чанга исгэрдэг. Африкийн хорт могой маш чанга исгэнэ. Бүр чимээ шуугиантай могой гэж нэрлэдэг. Мөн могой сүүл рүүгээ шажигнана. Мөн могойнууд жиргэж, шажигнаж, жиргэдэг. Тэд жингээ ашиглан эдгээр дуу чимээг гаргадаг. (44)

Хандгай скаутуудаа дайснуудынхаа эсрэг шиддэг. Эдгээр нь нүд, чих, хамрын нүх юм. Нүд нь хөдөлгөөнийг татав. Миний чих шуугих чимээ сонсогдов. Хамрын нүх нь үнэрийг мэдэрсэн. Одоо скаутууд амарч болно. Мөн таны хөл ажиллах шаардлагатай байна! (27)

Өвөө гуа модыг хамгаалдаг. Тэр том хоньчин нохойтой. Ач нар нь өвөө дээрээ байнга очдог. Өнөөдөр тэд оройн хоолонд орно гэж амласан. Өвөө ширмэн тогоонд цурхай загасны шөл хийж өгдөг. (25)

Могойнууд арьсаа солиход тохиромжтой газар хайж байдаг. Энэ нь овоолсон чулуу эсвэл овоо мод байж болно. Ихэнхдээ ийм газруудад могойн арьс маш их байдаг - мөлхдөг." Ийм газрыг могойн хувцас солих өрөө гэж нэрлэдэг. (28)

Тэнгэрт үүл хөвж байна. Чоно бамбарууш жиргэж байна. Бусад нь архирдаг. Тэд аль хэдийн том болсон. Мэдрэмжтэй эм чоно тэнгэр рүү нүдээ цавчина. Тэр аадар бороо орохыг мэдэрч, чихээ хойш дарна. Баргар чонын зулзага ярвайж эхлэв. Ах нар түүнд хариулав. (29)

Том хоньчин нохой гуа талбайд амьдардаг. Тэд гуа ургамлыг хамгаалах хэрэгтэй. Тухайн газарт танихгүй хүмүүсийг бүү оруул. Орон сууцны урд талд модон үржүүлгийн газар байрладаг. Хажуугаар нь өнгөрөх хүн ирж байна. Нохой архирах. (27)

Би байцааны шинэхэн толгойтой. Би шаргал хайж байна. Оройн хоолон дээр би найзууддаа төмөр байцаатай шөлөөр дайлахыг хүсч байна. Эргэн тойронд маш олон боргоцой хэвтэж байна. Анхилуун өвс шуугина. Сарнай хонго хүрэх шаардлагагүй! - Би алганаасаа өргөсийг нь сугалж авъя, энд сорель байна! Ямар аз! (37)

Чукоткад гайхалтай загас амьдардаг. Жилийн дөрвөн сарын турш тэрээр хойд нууруудын мөсөн усанд сэлдэг. Тэгээд найман сарын турш нуурын мөсөнд хөлддөг. Зуны улиралд мөс хайлдаг. Загас амь орж, дахин сэлж байна. (33)

Энд ойн шугуй бий. Манай залуус тэнд овоохой барьж байна. Би том мөчрүүдийг чирч байна. Би тэдгээрийг дээвэр дээр тавихыг хүсч байна. Одоо тэнд маш олон салбар бий. Орон сууц бэлэн боллоо. Би очиж галын нүх хайя. (29)

Амьтад олон янзын дохиотой байдаг. Эдгээр дохиогоор тэд хоорондоо маш их харилцдаг. Хэрээ талбай дээгүүр нисч, үхэр. Гэнэт тэдний нэг нь арай өөрөөр дуугарав. Энэ нь олзыг анзаарсан хэрээ байсан бөгөөд сүрэгт мэдэгдэхээр шийджээ. Мөн аюулын дохио байдаг. Сүрэг тэднийг сонсоод, босож, нисэх болно. (44)

Модны холтос дор жижиг шавжнууд суурьшжээ. Тэд хэн бэ? Слагууд навч, мөөг иддэг. Хуурай цаг агаарт тэд холтосны ан цавд нуугддаг. Центипедүүд холтосны доор амьдардаг. Шөнөдөө гарч ирээд шавьж хайдаг. Модон бөөс нь холтос дор чийгтэй газар нуугддаг. (40)

Хэрээ ихийг мэддэг, урьдчилан хардаг. Тэдгээрийг ашиглан цаг агаарыг нарийн тодорхойлох боломжтой. Хэрээнүүд хошуугаа мөрнийхөө өдөнд нууж, модны орой дээр суудаг - хяруу улам хүчтэй болж байна. Тэд доод мөчрүүд дээр сууж, газарт шахдаг - хүчтэй салхинаас зайлсхийх боломжгүй. (32)

Байгаль амьд эсвэл амьгүй байж болно. Амьгүй байгаль бол нар, ус, чулуу юм. Зэрлэг ан амьтан- энэ бүгд амьд. Амьсгалах, мэдрэх, идэх бүх зүйл. Бид амьд байгальд хүн, амьтан, ургамлыг багтаадаг. Амьтад бол амьтан, шувууд, загас, шавьж юм. (33)

Бид танил үүрэнд байнга очдог байсан. Удалгүй шувууд бидэнд дассан. Зуны эхэн үед хөх өндөгнөөс сэвсгэр дэгдээхэйнүүд гарч ирэв. Мөн үүрний ойролцоо хуурай хясаа хэвтэж байв. Шувууд дэгдээхэйгээ тэжээх гэж ирсэн бөгөөд биднээс огт айгаагүй. (34)

Цай бэлтгэхийн тулд навчийг цайны бутнаас цуглуулдаг. Хамгийн сайн цай нь хамгийн залуу, хамгийн зөөлөн навчийг шаарддаг. Эмэгтэйчүүд үүнийг олон жилийн турш хийж байна. Тэд бутнуудын эгнээ хооронд аажуухан хөдөлж, том сагсуудыг нуруундаа үүрч байв. Одоо тусгай машинууд бий болсон. Тэд илүү их навч цуглуулдаг. (43)

Болгоомжтой цуглуулсан цайны навчийг хатааж, тусгай боловсруулалтанд оруулна. Навчийг үнэртэй болгохын тулд тэдгээрийг анхилуун үнэртэй болгодог. Тийм ч учраас дэлгүүрт байгаа цай үнэрээрээ маш олон янз байдаг. Мөн бид цайг янз бүрийн ургамлын навчны холимог гэж нэрлэдэг. Гаатай цай нь маш амттай, эрүүл байдаг. (39)

Бөгжтэй далайн хав нь Арктикт олддог хамгийн жижиг далайн хав юм. Эдгээр амьтад тэнэмэл амьдралын хэв маягийг удирддаг. Бөгжний далайн хавын дуртай хоол бол сагамхай загас юм. Эдгээр загаснууд ихэвчлэн далайн эрэг дагуух томоохон сургуулиудад нүүдэг. Бөгжний тамга нь Улаан номонд орсон бөгөөд хамгаалалтад байдаг. (39)

Морь нь Хойд мөсөн далайн тэнгист амьдардаг. Эдгээр нь маш том амьтад юм. Моржууд гадаад төрхөөрөө болхи юм. Гэхдээ тэд маш уян хатан байж чаддаг. Моржууд далайн ёроолоос өөрсдөдөө хоол хайж байна. Тэдний хоол бол хавч хэлбэрт, өт юм. Моржууд ихэвчлэн мөсөн дээр шинэхэн хоол хийдэг. (38)

Дуу авианы талаар юу мэддэгээ санаарай [h']Тэгээд [sch']? Эдгээр нь гийгүүлэгч исгэрэх чимээ, уйтгартай, хосгүй, үргэлж зөөлөн байдаг. Захидал дээр тэдгээрийг үсгээр зааж өгсөн болно ХТэгээд SCH.

Эдгээр дууг дахин хэлж үзнэ үү. Таны хэл, уруул бараг адилхан ажилладаг. Эдгээр дуу авиаг хатуу хэлэх боломжгүй болно. Бид эдгээр авианы зөөлөн байдлыг сайн мэдэрдэг тул бичихдээ энэ зөөлөн байдлыг I ба Ю эгшгүүдээр харуулахыг хүсч байна Хэдэн зуун жилийн өмнө манай хэл үргэлж зөөлөн байсан бөгөөд энэ нь эдгээр гийгүүлэгч авианы зөөлөн байдлыг бичгээр харуулах шаардлагагүй байсан гэсэн үг юм.

Дүрэм ингэж гарч ирэв: Ч.А - ШАзахидал бичээрэй А, А ЧУ - хяналтын өрөөзахидал бичээрэй У.

Эдгээр дүрмүүд нь бичих хослол гэх мэт ZHI - ШИзахидал бичээрэй БА, түүхэн, уламжлалт гэж тооцогддог. Бид, орчин үеийн хүмүүс, үлдсэн бүх зүйл бол эдгээр дүрмийг дагаж, алдаагүй үгсийг бичихийг хичээх явдал юм.

Одоо исгэрэх дууны хот руу явцгаая.

1. Өгүүлбэрүүдийг задалж, алга болсон үсгүүдийг оруулна уу:

"ХАМТ өглөөний мэнд! Би хашгирч байна ...

Дархан, нэхмэлчин..., эмч....

"Оройн мэнд!" - уулзая...

Бүгд гэр лүүгээ h...u руу гүйдэг.

Өөрийгөө туршиж үзээрэй.

"Өглөөний мэнд!" Би хашгирч байна

Дархан, нэхмэлчин, эмчийн хувьд.

"Оройн мэнд!" - Би чамтай ингэж уулзаж байна

Бүгд гэр лүүгээ цайгаа ууж байна.

2. Тарсан үгсээс өгүүлбэр зохио:

ЧУ, ШУ-д үгээ зөв бичиж сургамаар байна.

Өөрийгөө туршиж үзээрэй.

Би зөв бичмээр байна.

3. CHU, SHU-тэй ямар үгсийг та мэдэх вэ? Үүнийг нэрлэ.

Үгсийг хоёр баганад бичнэ үү: эхнийх нь chu хослолтой, хоёрдугаарт - шу.

Сонирхолтой, цурхай, гайхамшиг, оймс, тэмтрүүл, зөгий идэгч, харь гаригийнхан, хашгирах, туранхай, чирэх.

Өөрийгөө туршиж үзээрэй.

Манай хэлэнд ийм олон үг дүрэмд захирагддаг: ЧА - ШЧА А-аар бичнэ, ЧУ - ЩУ У-аар бичнэ.

Гэхдээ орос хэлэнд бусад хэлнээс орж ирсэн үгс нь манай дүрэмд нийцэхгүй байж магадгүй тул та унших болно зөв бичгийн дүрмийн толь бичиггэсэн үгс " тангарагтны шүүгч"Ба" шүхэр" гэж ю үсгээр бичсэн байдаг. Гэхдээ ийм үл хамаарах үгс маш цөөхөн байдаг;

Хэрэв танд таалагдсан бол найзуудтайгаа хуваалцаарай:

Бидэнтэй нэгдээрэйFacebook!

Мөн үзнэ үү:

Орос хэлний шалгалтанд бэлтгэх:

Онолоос хамгийн шаардлагатай нь:

Бид онлайнаар шалгалт өгөхийг санал болгож байна: