Долоо хоногийн сэдэв: “Тасалгааны ургамал. Гайхамшигтай цэцэг.docx - Хоёрдугаар бага бүлгийн "Гайхамшигт цэцэг Хаврын цэцэгсийн загварчлал" сэдэвт нэгдсэн хичээлийн хураангуй (уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил: загварчлал) 2-р бага бүлэг

Нийтэлсэн огноо: 03/03/17

Данилова Г.Н.
Эхний хэсэгт загварчлах хичээлийн хураангуй залуу бүлэг"Хайрт ээждээ цэцэг"

Эхний бага бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй« Хайрт ээждээ цэцэг » .

Тоног төхөөрөмж: хоосон цаас бүхий картон, хуванцар, самбар баримал.

Зорилтот: хүүхдүүдэд жижиг хуванцар хэсгийг томоос нь хавчихыг заах; тухайн байршилд эд ангиудыг байрлуулах; үндсэн мэдлэгээ нэгтгэх цэцэг: цагаан, шар, улаан, ногоон, цэнхэр;

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, та бид удахгүй эмэгтэйчүүдийн баярыг тэмдэглэх болно гэдгийг мэдэж байгаа. Энэ бол бүх ээж, эмээ, охидын баяр юм. Юуг нь сонс сайхан шүлэгБи чамд уншиж өгье.

ЭЭЖ

Өнөө өглөө над дээр хэн ирсэн бэ?

Ээж ээ.

Хэн хэлэв: "Босох цаг"?

Ээж ээ.

Миний үсийг хэн сүлжсэн бэ?

Ээж ээ.

Бүх байшинг ганцаараа шүүрдсэн үү?

Ээж ээ.

ДЭМБ цэцэрлэгт цэцэг?

Ээж ээ.

Хэн намайг үнссэн бэ?

Ээж ээ.

Хэн нь хүүхэд шиг инээдэнд дуртай?

Ээж ээ.

Дэлхийн хамгийн шилдэг нь хэн бэ?

Ээж ээ.

Өнөөдөр бид ээж, эмээ нартаа бэлэг бэлдэх болно.

Хараач, чиний өмнө зөвхөн дунд нь байгаа картон байна цэцэг. Гэхдээ дэлбээ байхгүй. Юу дутагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд: дэлбээ.

Тоглох: Тийм ээ, одоо бид том хуванцараас жижиг хэсгүүдийг урж, дунд хэсэгт нь наах болно. Юу өнгөТаны картон дунд?

Хүүхдүүд: улаан, шар, цагаан, цэнхэр, ногоон.

Восп: Сайн байна, тийм ээ.

Хүүхдүүдэд янз бүрийн төрлийн plasticine өг цэцэг. Таалагдсаныг нь сонгохыг санал болго.

Тоглох: Эхлээд бид хуванцарыг зөөлөн болгох хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр сийлбэр хийхэд хялбар болно. Үүнийг гартаа дулаацуулж, зуурна. Пластилинийн том хэсгийг аваад жижиг хэсгийг нь хавчих. Одоо жижиг бөмбөгийг хуруугаараа өнхрүүл.

Үүнийг даван туулж чадахгүй байгаа хүүхдүүдэд тусламж хэрэгтэй.

Тоглох: Одоо та бид хоёр маш олон жижиг бөмбөг гаргана, тус бүр өөр өөр бөмбөгтэй болно. цэцэг.

Одоо бид энэ даалгавраа дуусгасны дараа дэлбэнүүдийг төвүүддээ хавсаргана. Нэг жижиг бөмбөг аваад бидний дунд байрлуул цэцэг. Одоо хуруугаараа дарж, дэлбээгээ бага зэрэг түрхээрэй.

Маш үзэсгэлэнтэй Бид цэцэг авдаг, Ээж, эмээ нартаа зориулж хийсэн бэлгийг тань маш их баярлуулна гэж бодож байна.

Тоглуулах: Биднийг харцгаая цэцэг. Юу өнгө нь Маринагийн цэцэг болж хувирав?

Дуусмагц ангиудХүүхэд бүрийн ажлыг хянаж, хүүхэд бүрийг магтаж байх хэрэгтэй.

Зорилго:

Цэцэрлэгийн цэцэг, тэдгээрийн бүтэц, өсөлтийн нөхцөл, арчилгааны талаар хүүхдүүдэд анхан шатны мэдлэг олгох.
"Цэцэг" сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах.
Хэмжээ, тоо хэмжээ, өнгө, геометрийн хэлбэрийн талаар тогтвортой санаа бодлыг бий болгох.
Орон зайд (ирмэг, дунд, булан, эгнээ, тойрог) объектыг байрлуулах чадварыг дадлагажуулах.
Тоолох чадварыг сайжруулах.
Уран баримал, наалт, хуруугаараа зурж сур.
Хүүхдүүдэд ажиглалтын объектыг сайтар шалгаж, шалгахыг заа.
Багшийн дараа хөдөлгөөнийг давтах, хөдөлгөөн, дууны үгийг зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх.
Сэтгэн бодох чадвар, моторт ур чадвар, харааны болон сонсголын төвлөрөл, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх.
Хүүхдүүдэд багаар ажиллахыг заа.

Тоног төхөөрөмж:

Вааранд шинэхэн цэцэг.
Хиймэл цэцэг, шар будаа, хусуур, тармуур, усалгааны сав, цэцгийн тавиур.
Өнгөт салфеткааар хийсэн эзэлхүүнтэй Dandelion цэцэг.
Тойрог, дөрвөлжин, тэгш өнцөгт хэлбэртэй цэцгийн орны дүрс бүхий дэвсгэр зураг; даавууны цэцэг.
Геометрийн хэлбэртэй дэлбээтэй цэцэг бүхий дэвсгэр зураг (нэг дэлбээ дутуу), эдгээр цэцгийн дэлбээ, навчийг өнгөт картоноор хайчилж ав.
Олон өнгийн хувцасны хавчаар, бөмбөлөг саваа.
Өндөгний торыг дээд хэсэгт нь нүхтэй дөрвөн хэсгээс зүсэж, хэсэг бүрийг өөр өнгөөр ​​будаж, ижил өнгийн дэлбээтэй хиймэл цэцэг хийсэн.
Үүл, дусал, цэцэг, хурууны будаг, нойтон алчуураар хуруугаараа зурахад зориулсан хоосон зураг.
Ишгүй цэцэг, тоолох саваа бүхий дэвсгэр зураг.
Цаасан хуудас, цавуу, аппликешны дэлгэрэнгүй мэдээлэл: ваар, цэцэг.
Ногоон давсалсан зуурмаг, цэцэг хэлбэртэй гоймон, өөр өөр өнгөөр ​​будсан.
Хоёр хэмжээтэй өөр өөр өнгийн товчлуурууд, дугуй хэлбэртэй цэцгийн зураг, тохирох өнгө, хэмжээ.
Тэнгэр, дэлхийг дүрсэлсэн хоосон зураг, хуванцар, гялтганасан цэцэг.
Аудио бичлэг: Железновын "Buttercups-daisies".

Хичээлийн явц:

"Бидний ухаалаг толгой" мэндчилгээний тоглоом

Бидний ухаалаг толгойнууд
Тэд маш их ухаантай сэтгэх болно.
Чих сонсох болно
Ам тодорхой ярьдаг.
Гар алгадах болно
Хөл гишгэнэ.
Нуруу нь шулуун,
Бид бие бие рүүгээ инээмсэглэнэ.

Вааранд цэцэг ажиглаж байна

Вааранд юу байгааг хараарай? Вааранд цэцэг бий. Цэцгийн дэлбээ, иш, навчийг хар. Ирээд цэцгийн үнэрийг үнэрлээрэй.

"Dandelion" амьсгалын дасгал

Данделионыг дэлбээ хөдөлгөхийн тулд үлээж байгаарай, гэхдээ хацраа бүү хий.

Дидактик тоглоом "Цэцгийн ортой цэцэг тарих"

Бид эдгээр цэцгийн ортой цэцэг тарих болно. Хараад аль нь болохыг хэлээрэй геометрийн хэлбэрүүдЭдгээр цэцгийн ор нь адилхан уу?
Энд дугуй хэлбэртэй цэцгийн мандал, энд тэгш өнцөгт хэлбэртэй цэцгийн мандал байгаа бөгөөд энэ цэцгийн мандал нь дөрвөлжин хэлбэртэй байна.
Цэцгийн ор бүрийн дунд нэг цэцэг тарь.
Дугуй цэцгийн мандал дээр та тойрог хэлбэрээр цэцэг тарьж болно. Тэгш өнцөгт дээр - дараалан. Мөн дөрвөлжин цэцгийн мандал дээр цэцэг тарь - буланд.

"Цэцгийн навч, дэлбээ авах" дидактик тоглоом

Эдгээр цэцэгсийг анхааралтай ажиглаарай. Дугуй дэлбээтэй цэцэг (дөрвөлжин, гурвалжин, зууван) үзүүл. Цэцэг бүрээс нэг дэлбээ унав. Дэлбээнүүдийг ижил дэлбээтэй цэцэг дээрээ байрлуул.
Одоо ишний ногоон навчийг хавсаргана.

Хувцасны хавчаартай тоглоом "Цэцэг"

Цэцгийн голд хувцасны хавчаарыг хавсаргана.

"Ургамал цэцэг" дидактик тоглоом

Та цэцгийн дэлбээтэй ижил өнгийн нүхэнд цэцэг тарих хэрэгтэй.

"Бороо, лей-лей-лей, цэцэг удахгүй ургана!"

Хүүхдүүд хуруугаараа цэцгийн дусал, голыг зурдаг.

Хөгжим-динамик завсарлага "Buttercups-Daisies"

Хүүхдүүд текст болон насанд хүрэгчдийн үзүүлбэрийн дагуу хөгжимд хөдөлгөөн хийдэг.

"Цэцгийн иш" саваагаар дасгал хийх

Цэцгийн ишний оронд саваа байрлуул. Ижил цэцэг олж үзүүл.

"Вааранд байгаа цэцэг" програм

Ваарыг нааж, дотор нь байлга сайхан цэцэг. Вааранд хэдэн цэцэг байдаг вэ? Нэг цэцэг.

"Нугад цэцэг ургадаг" динамик завсарлага

Нугад цэцэг ургадаг
Урьд өмнө байгаагүй гоо үзэсгэлэн.
(Хүүхдүүд суулт)
Цэцэг наранд хүрдэг.
Тэдэнтэй хамт сунга.
(Бос, сунга, гараа дээш өргө)
Салхи заримдаа салхилдаг
Гэхдээ энэ бол асуудал биш.
(Гараа даллаж, савласан бие)
Цэцэг доош тонгойдог
Дэлбээ унаж байна.
(Хашайлт)
Тэгээд тэд дахин босдог
Мөн тэд цэцэглэдэг хэвээр байна.
(Хөл дээрээ зогсоод, их биеийг зүүн, баруун тийш эргүүл)

"Цэцэг" товчлууртай тоглоом

Товчлуурыг тохирох өнгө, хэмжээтэй тойрог болгон байрлуул.

"Цэцэг" хурууны гимнастик

Бяцхан хүүхдүүд шиг
Час улаан цэцэг бий,
(Нэг гарынхаа хурууг хавчих)

Мөн түүний дэлбээнүүд -
Эдгээр нь гарын хуруунууд юм.
(Алгаа нээгээд, хуруугаа хажуу тийш нь сунга)

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав -
Одоо тоолж сурцгаая.
(Нөгөө гараараа хуруунууд)

"Үзэсгэлэнт цэцэг" баримал

Хуванцараас хэсгүүдийг нь салгаж аваад зурган дээр түрхээд, хуванцар дээр цэцэг тавиад хуруугаараа чанга дар.

Гар ажиллагаа "Цэцгийн мандал"

Хүүхдүүд давстай зуурмагаар цэцгийн бялуу хийж, гоймонгийн цэцэг дарж тарьдаг.
- Хэдэн улаан цэцэг вэ? Нэг. Хэдэн шар цэцэг вэ? Хоёр. Хэдэн жүржийн цэцэг вэ? Гурав.

"Цэцгийн мандал зохион байгуулах" хамтын дасгал

Хүүхдүүд хусуураар тавиур руу шар будаа асгаж, тармуураар тэгшлээд, үр тарианд хиймэл цэцэг наа. Дараа нь услах савнаас ус (дуураймал).

"Амьтанд зориулсан витамин" хоёрдугаар бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан загварчлалын хичээл

Шангариева Гузалия Вилсовна, багш
Ажлын байр: MDOAU No153, Оренбург
Тодорхойлолт:Энэ материал нь залуу бүлгийн багш, эцэг эхчүүдэд хэрэгтэй бөгөөд сонирхолтой байх болно. Хичээл нь урьдчилсан бэлтгэл шаарддаг.
Зорилго:
- хүүхдийн загварчлалын сонирхлыг хөгжүүлэх;
- plasticine-ийн шинж чанаруудтай танилцах;
- шинэ тоглоомын танилцуулга;
- хүүхдийн витамин, тэдгээрийн ашиг тусын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх.
Даалгаварууд:
- хуванцараар ажиллах ур чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;
- үндсэн өнгөний талаархи мэдлэгийг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;
- гоо зүйн ойлголтыг хөгжүүлэх;
- багшийг анхааралтай сонсох чадварыг хөгжүүлэх;
- ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
- хүүхдийн том бөөгнөрөлөөс жижиг хэсгүүдийг урах, бөмбөг өнхрүүлэх, тэгшлэх чадварыг бэхжүүлэх;
- ажлын нарийвчлалыг төлөвшүүлэх;
- хэн нэгний золгүй явдалд өрөвдөх сэтгэл, туслах хүслийг төлөвшүүлэх.
Урьдчилсан ажил:К.Чуковскийн "Доктор Айболит" унших, "Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ" хэвлэмэл ширээний тоглоом, К.Чуковскийн "Доктор Айболит" бүтээлийн чимэглэлийг үзэх, хүүхдүүдтэй хийсэн яриа эрүүл аргаамьдрал.
Тоног төхөөрөмж:хуванцар, самбар, салфетка, эмчийн чемоданд зориулсан цаасан хөнжил, зөөлөн тоглоомон үнэг, хэвлэмэл ширээний тоглоом "Хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ. Оньсого эвлүүлээрэй” хүүхдийн амттан болох алим.
Хичээлийн явц:
Хүүхдүүд сандал дээр сууна. Хаалга тогших чимээ сонсогдов. Багш хаалгыг онгойлгоход үнэг байна.
Чантерелл: Залуус аа, Айболит эмч намайг та нар руу илгээсэн! Бид асуудалд орлоо! Айболитийн витамин дууссан.
Хүүхдүүд: Витаминууд юунд зориулагдсан вэ?
Сурган хүмүүжүүлэгч: Витамин нь хүүхэд, насанд хүрэгчдэд хүчтэй, эрүүл байхад тусалдаг. Зарим витамин нь өсөлт хөгжилтөд, зарим нь нүдийг сайн харахад, бусад нь толгойд - сайн бодох, ухаалаг байхад хэрэгтэй. Мөн биднийг өвчнөөс хамгаалдаг витаминууд байдаг. Хэрвээ хүүхэд эдгээр витаминыг хангалттай хэмжээгээр авч чадахгүй бол байнга өвдөж эхэлдэг. Жилийн аль үед бид хамгийн их витамин авдаг гэж та юу гэж бодож байна вэ?
Хүүхдүүд: Зун, намрын улиралд, учир нь энэ үед жимс ногоо ихтэй байдаг.
Чантерелл: Сайн байна уу залуусаа! Та маш их зүйлийг мэддэг. Тэгээд би тоглоомыг мэднэ. Та тоглохыг хүсч байна уу?
Хүүхдүүд: Тиймээ.
Үнэг ба залуус "Тааварыг хамтдаа тавь" тоглоом тоглож байна. Тэд янз бүрийн ногоо, жимс жимсгэнэ цуглуулдаг бөгөөд багш нь тусалдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: : Залуус аа, жилийн бусад үед хүмүүс витаминаар дутахгүйн тулд эмийн санд витамин шахмал зардгийг мэдэх үү. Мөн доктор Айболит ийм витамингүй болсон. За залуусаа, Айболитод тусалцгаая?
Хүүхдүүд: Мэдээжийн хэрэг бид туслах болно!
Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ чемодануудад витамин хийж өгье. Үнэг үүнийг Айболитод өгнө. Чемодан нь витамины тасалгаатай бөгөөд тэдгээр нь өөр өөр өнгөтэй байдаг. Бид ямар өнгийн витамин хийх вэ? Хүүхдүүд хоосон дээр зурсан өнгийг нэрлэнэ.
Багш процедурыг харуулж байна. Хүүхдүүд анхааралтай ажиглаж, агаарт хөдөлгөөнийг харуулдаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид том бөөн хуванцараас жижиг хэсгийг чимхэж аваад дугуй хөдөлгөөнөөр бөмбөлөг болгон өнхрүүлэн тэгшлэнэ. Энэ нь витамин болсон. Би үлдсэн витаминаа ингэж хийдэг. (ярих, гүйцэтгэх)
Хүүхдүүд урдаа бэлтгэсэн материалыг хараад багшийн зааварчилгаагаар ажиллаж эхэлдэг. Багш хүүхдүүдэд тусалдаг.


Хичээлийн дундуур багш нүдэнд зориулсан гимнастик хийдэг.
Бидний нүдийг чанга ани
Бид хамтдаа тав хүртэл тоолдог
Нээх, анивчих
Тэгээд бид үргэлжлүүлэн ажиллаж байна.


Сурган хүмүүжүүлэгч: Бидний нүд бага зэрэг амарлаа. Ажлаа дуусгацгаая.
Хүүхдүүд загвар өмсөж дуусна. Багш үнэг хоёр биеийн тамирын дасгал хийдэг.
Бидний гар алгадах боломжтой - алга таших, алгадах.
Бидний гар алгадаж болно - алгадах, алгадах.
Та гараа дээшээ өргөж болно
Та тэднийг савлаж болно
Нударгаа тогш
Далавчаараа даллаж,
Та бүсэндээ гараа тавьж болно
Мөн тэднийг дэнлүүгээр бүжиглүүлээрэй.
Хүн бүр гар барьж болно
Мөн том тойрог цуглуул.



Сурган хүмүүжүүлэгч: За залуусаа, тоглоцгооё. Манай витамины тохиолдлыг харцгаая. (чемоданыг харж, хийсэн ажлаа ярилц)
Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид витаминтай чемодануудаа эцэг эхдээ үзүүлээд дараа нь Айболит эмч рүү шуудангаар илгээнэ.
Бид стенд дээр өөрсдийн бүтээлээ дэлгэдэг.


Чантерелл: Залуус аа, танай газар надад үнэхээр таалагдсан, би үлдэж болох уу?
Хүүхдүүд: Тийм ээ!
Үнэг хүн бүрийг алимаар эмчилдэг.

Хичээлээс гадуурх хичээлийн тэмдэглэл
Сэдэв: Зун - "Цэцэг"
Гүйцэтгэсэн, удирдсан: Кочеткова Т.Ю.
Огноо: 2016 оны 6-р сарын 2
Цаг: 10.00-10.15
Байршил: MBOU "Хойд 1-р дунд сургууль" бүтцийн нэгж"Василек" хойд цэцэрлэг
Бүлэг: 1-р бага бүлэг "Одод"
Хүүхдийн тоо: 26 хүүхдийн 11

Хичээлийн зорилго: Зуны тухай үндсэн санааг бий болгох.

Хичээлийн зорилго:
1. байгаль, улирлын өөрчлөлтийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;
2. өнгөний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх (улаан, шар, цэнхэр, ногоон);
3. хүүхдүүдэд байгаль дэлхийгээ хайрлах, хүндлэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх;
4. хүүхдэд ажил хийхдээ нарийвчлалыг төлөвшүүлэх;
5. гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Харааны материал:
Ажлын материал: "Арын дэвсгэр" цэцгийн зураг, хуванцар, хуванцар хавтан, гарт зориулсан салфетка.

Хичээлийн хэсгүүд
Хичээлийн агуулга
Зохион байгуулалт, арга зүйн заавар

Танилцуулга - танилцуулах хэсэг
(1 мин.)
- Сайн уу залуусаа! Миний нэр: Татьяна Юрьевна. Өнөөдөр бид зун явах болно!
Хичээлийн эхэнд залуус сандал дээр сууна.

Гэнэтийн мөч
(2 мин.)
- Залуус аа, оньсого сонсоорой.
Энд зүү, зүү байна
Тэд вандан сандлын доороос мөлхөж гарч ирдэг
Тэд над руу харж байна
Тэд сүү хүсч байна
- Залуус аа, энэ оньсого хэний тухай вэ? (зараа) Тийм ээ, энэ оньсого нь зараагийн тухай юм. Өнөөдөр би ганцаараа ирээгүй, зараа надтай хамт тантай уулзахаар ирлээ! Хараач, тэр гартаа юу барьж байна вэ? (цэцэг) Тийм ээ, тэр чам руу явах замдаа цэцэг түүсэн! Тэд юу болохыг хараарай? (сайхан, өөр, өнгөлөг) Тийм шүү! Тэд бүгд маш өөр, үзэсгэлэнтэй. Надад хэлээч, бид жилийн аль үед гудамжинд цэцэг харж болох вэ? (зун) Сайн байна! Жилийн хэдэн цагт бид ойд зараа харж болох вэ? (бас зун) Сайн байна! Зуны улиралд бид өөр юу үзэх вэ? (эрвээхэй, шувууд, мөөг гэх мэт) Зөв шүү, энэ бүхэн зуны улиралд тохиолддог!

Оньсого тааварласнаар зуны тухай яриа өрнүүлээрэй.

Цэцэгтэй зараа тоглоом.

Физминутка
(1 мин.)
- Одоо бид бүгдээрээ цэцэг гэж төсөөлөөд үз дээ. Зараа бидэнд шүлэг уншиж өгөх бөгөөд бид дараах хөдөлгөөнүүдийг хийх болно.
Цэцэг сэрдэг
Дэлбээ нь наранд хүрдэг
Мөн салхинд эргэлддэг

Тэгээд дахин босдог
Тэгээд тэр хүн болгон руу сайхан инээмсэглэдэг.

Өөрсдийгөө дээш нь татъя
Баруун, зүүн тийш хазайдаг

Бид IP дээр босдог.
Инээцгээе

Сайн байна! Та сайхан цэцэг хийсэн.
Багш шүлгийг уншиж, хөдөлгөөнийг харуулж, хүүхдүүд түүний араас давтана.

Ажилдаа бэлтгэх (1 мин.)
- Өө, хар даа, зараа бидэнд өөр юу авчирсан бэ? (зураг) Тийм ээ, эдгээр нь цэцгийн зураг юм. Мөн зараа биднээс тэднийг хувцаслахад туслахыг хүсдэг. Мөн бид үүнийг хуванцараар чимэглэх болно. Үүний тулд бидэнд хэрэгтэй болно: зураг - арын дэвсгэр, би танд өгөх болно, мөн хуванцар болон тусгай самбар хэрэгтэй болно. Сандалаа аваад болгоомжтой, аажмаар, ширээн дээр суу. Суухдаа хэн нэгнийг сандлаар цохихгүй байхыг хичээгээрэй.
Цэцгийн зургийг үзүүл.
Арын дэвсгэр зураг, хүссэн өнгөт хуванцар, загварчлах самбар, гарт зориулсан салфетка тараана.

Бүтээлч
ажил (5 мин.)
- За, залуус аа, энд цэцгийн зураг байна. Одоо бид тэдгээрийг plasticine ашиглан хувцаслах болно. Хараач, зарааны цэцэг ямар өнгөтэй вэ? (улаан, шар, цэнхэр) Тийм ээ, бид бас эдгээр өнгийг ашиглах болно. Хараач: одоо та нэг хэсэг хуванцар аваад, түүнээс жижиг тойрог чимхэж, жижиг бөмбөг өнхрүүлэн, дугуйлан наа.
- Ажил гүйцэтгэхдээ болгоомжтой байгаарай, бусдыг бохирдуулж, бохирдуулахгүйн тулд хуванцарыг хаяхгүй байх хэрэгтэй. Хэрэв та пластилиныг унагавал нэн даруй аваарай.
Ажлын дарааллыг харуул. Ажлыг зөв, үнэн зөв гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгаарай.

Дууссан ажлын дүн шинжилгээ
(1 мин.)
- Өө, хар даа, энэ цэцэг үнэхээр дэгжин болохоор илүү хөгжилтэй болсон. Тэгээд тэр бидэнд шүлэг уншихаар шийдсэн:
Цэлмэг газарт гайхалтай цэцэг ургав
Зуны өглөө тэр дэлбээгээ нээв
Бүх дэлбээний гоо сайхан, тэжээллэг байдал
Тэд хамтдаа газар доор үндэс өгдөг.
- Энэ шүлэг юуны тухай вэ? (цэцгийн тухай) Тийм шүү! Тиймээс та цэцэгсийг чинь гоёж өмссөн учраас цэцэг чинь инээмсэглэж эхлэв. Тэд үнэхээр үзэсгэлэнтэй болсон! Энэ цэцэг ямар өнгөтэй вэ? (улаан, шар, цэнхэр)
Цэцгийн дээжийг үзүүл.

Сонголтоор залуусын ажлыг хар.

Хичээлийн хураангуй
(2 мин.)
-За, залуус аа, зараа таны цэцэгт үнэхээр дуртай байсан. Тэд үнэхээр үзэсгэлэнтэй болсон! Зөвхөн тэр жилийн аль цагт тэднийг харж болохыг мартсан уу? (зун). Бид тэднийг хаанаас харж болох вэ? (ойд, цэлмэг газар, цэцгийн мандал дээр) Тийм шүү! Надад хэлээч, бид зараа хэрхэн тусалсан бэ? Бид цэцэгсийг юу хийсэн бэ? (хувцасласан) Тийм ээ, бид тэднийг хувцасласан. Надад хэлээч, манай зуны хувцас өвлийнхээс ялгаатай юу? (тийм) Юу? (зундаа хөнгөн, нимгэн) Зуны улиралд нимгэн, хөнгөн хувцас өмсдөг. Өнөөдөр _________________ юу өмссөн бэ? (трико, подволк, өмд, сандаал гэх мэт) Сайн байна! Бид цэцгийг юугаар хувцасласан бэ? (өөр өөр өнгөөр) Мэдээжийн хэрэг! Цэцэг нь цайвар, гунигтай байсан ч бид үүнийг янз бүрийн өнгөөр ​​чимэглэж, инээмсэглэж эхлэв!
Зараа үзүүл. Зуны болон улирлын хувцасны талаар ярилц. Будгийн өнгөний талаархи мэдлэгээ бататгах.

Ажлын байрыг цэвэрлэх (1 мин.)
- Залуус аа, зараа таны ажилд маш их сэтгэл хангалуун байна, одоо тэр танаас хуванцарын үлдэгдлийг цуглуулахад нь туслахыг хүсч байна. Одоо бид бүгдээрээ самбаруудыг цуглуулж, байрлуулна. Одоо ажлаа тараад гараа угаацгаая:
Сарвууг нь сайн угаасангүй таны аманд орох болно, ходоод чинь өвдөж магадгүй ... өө өө.

Хүүхдүүдтэйгээ хамт ажлын байраа цэвэрлэ.

Plasticine-тэй ажилласны дараа гараа угаана.

Тусгал
Дидактик тоглоом
(1 мин.)
- Бид зуны цэцэрлэгт хүрээлэнгийн цэцэгс гэж төсөөлөөд үз дээ. Зараа бидэнд шүлэг уншиж өгөх бөгөөд бид үйлдлүүдийг дүрслэх болно.
Цэцэг сэрдэг
Дэлбээ нь наранд хүрдэг
Мөн салхинд эргэлддэг
Бага, намхан газар нугалах
Тэгээд дахин босдог
Тэгээд тэр хүн болгон руу сайхан инээмсэглэдэг.
Бид гараа хажуу тийш нь дээшлүүлнэ
Өөрсдийгөө дээш нь татъя
Баруун, зүүн тийш хазайдаг
Бид доошоо бөхийж, гараараа шалан дээр хүрдэг.
Бид IP дээр босдог.
Инээцгээе

Сайн байна! Та Hedgehog-ийн бүх даалгаврыг төгс даван туулсан! Бүгдэд нь баярлалаа!
Дидактик тоглоомоор олж авсан мэдлэгээ нэгтгэх.

Хийсвэр нарийн төвөгтэй хичээлхоёрдугаар бага бүлэгт загварчлах, байгальтай танилцах талаар
сэдэв: "Тэр зараа шиг харагдаж байна"

Зорилго:Боловсрол: Хэд хэдэн хэсгээс бүрдсэн бүтээгдэхүүн хэрхэн хийхийг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн заах. Дугуй өнхрөх, эд ангиудыг холбох, стек дэх шугам зурах арга техникийг бэхжүүлэх. Хүүхдүүдэд кактусын ургамлыг танилцуулах.
Хөгжүүлэх: Сонирхолтой, нарийн, бүдүүн моторт чадварыг хөгжүүлэх.
Боловсрол: Ургамлыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Байгалийн болон хаягдал материалыг ашиглан бэлэн дүр төрхийг бий болгох хүслийг хүүхдүүдэд бий болгох.

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх: Нийгэм, харилцааны хөгжил, танин мэдэхүйн хөгжил, бие бялдрын хөгжил, уран сайхны болон гоо зүйн, ярианы хөгжил.
Тоног төхөөрөмж:
Төрөл бүрийн кактиг дүрсэлсэн зургууд. Саванд амьдардаг ургамал.
Ногоон ба хар хуванцар, стек, загварчлах самбар, хуванцар таг, жижиглэсэн, хатаасан нарс зүү, жимсний модны цэцэг.
Ногоон цагираг, улаан цаасан цэцэг.
Урьдчилсан ажил: Хүүхдүүд эсгий үзэг ашиглан хуванцар таглааг босоо шугамаар будаж, кактусын савыг чимэглэдэг.

Хичээлийн явц:

Өнөөдөр бид зочинтой. Энэ бол тэдний хэлдэг ургамал юм:
Тэр зараа шиг харагдаж байна
Зөвхөн газарт үндэслэсэн.
Чихгүй, хөлгүй, нүдгүй,
Гэхдээ нөгөө талаас өргөс нь гайхалтай юм!
Маш удаан ургадаг
Мөн жил бүр цэцэглэдэггүй.
Тэр улаан цэцэгтэй

Цэцэглэх нь ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ ...
(Кактус)
Энэ ургамлыг кактус гэж нэрлэдэг. Энэ ямар ер бусын ургамал болохыг хараарай. Навчны оронд өргөстэй байдаг. Та кактусын талаар юу хэлж чадах вэ? Тэр ямархуу хүн бэ? Ногоон, өргөст, үзэсгэлэнтэй.
Хумсны чинээ нялх какти байдаг, манай барилгаас өндөр аварга какти байдаг. цэцэрлэг.
Какти нь халуунаас айдаггүй. Тэд дотроо устай байдаг. Хамгийн жижиг какти хүртэл том үндэстэй байдаг.
Янз бүрийн какти нь өөр өөр нуруутай байдаг: хатуу ба зөөлөн, урт ба богино, тэр ч байтугай хортой зүү бүхий какти ч байдаг.
Эрт дээр үед хүмүүс том кактины нурууг зулгааж, зүү болгон ашигладаг байжээ.
Олон какти нь идэж болно. Тэд компот, чанамал хийж, зүгээр л түүхийгээр нь иддэг.
Зарим какти нь жижиг шавж идэж чаддаг. Тэдний тод, улаан цэцэг, махны үнэр нь шавьжийг татдаг. Хагас үнэр хүртэл нисч, цэцэг дээр бууж, цохилж, хаагдаж, ялаа залгина.
Шавж иддэг кактигийн тухай тоглоом тоглоцгооё.
"Какти ба шавж" динамик завсарлага
Цагираг бол какти юм. Улаан цэцэгтэй зарим какти. Чухамдаа эдгээр кактусын цагирагууд руу шавжнууд цуглардаг. Мөн та шавьж болно.
Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав, тоглож эхэлцгээе! Хүүхдүүд ээ, шавьж болон хувирч, какти руу нисээрэй.
Багш хүүхдүүдийг зөвхөн улаан цэцэг байрладаг цагирагт цуглуулдаг эсэхийг шалгадаг. Та хүүхдүүдийг "зажлахад" урьж болно.
Тэр үргэлж цөлд амьдардаг,
Тэгээд тэнд ус байхгүй.
Кактусыг услахдаа түүнийг сүйтгэж болохгүй -
Кактус маш бага ус шаарддаг.

Кактусыг арчлахдаа нуруунд нь хүрэхээс болгоомжлох хэрэгтэй. Өргөс нь өвдөж, алга руу чинь ухаж болно. Энэ нь Наталья Шайбаковагийн "Кактус" шүлгийн нэг хүүхдэд тохиолдсон юм.
"Кактус" шүлгийг унших
Цонхон дээрх ээжийн кактус
Надад амар амгаланг өгдөггүй.
Би түүний эргэн тойронд эргэлдэж байна
Хэрэв би өөрөө тарилга хийвэл би үүнийг авахгүй.
Би ээжийнхээ үгийг санаж байна:
"Энэ хатгасан юм. Та үүнийг авч чадахгүй!"
Гэхдээ би дахиж тэвчиж чадахгүй -
Миний хуруу кактус цохив!
"Ахх" - Би хүчтэй архирлаа -
Би үгээ хараахан олоогүй байна.
Гэхдээ одоо би тодорхой мэдэж байна -
Би кактусаар тоглодоггүй!
"Сайхан саванд цэцэглэж буй кактус" загварчлал
Хуванцар таглааг гартаа ав. Та тэдгээрийг аль хэдийн үзэсгэлэнтэй болгож, доторх ургамлын сав болгон хувиргасан.
Саванд ургамал тарихын тулд эхлээд савыг хөрсөөр дүүргэх хэрэгтэй. Үүнийг хийхийн тулд хар plasticine авч, савны тагийг дүүргэ.
Одоо кактус руу орцгооё. Ногоон plasticine-ийг хоёр тэгш бус хэсэгт хуваана - нэг хэсэг нь том, нөгөө хэсэг нь жижиг байх ёстой. Хуванцараас илүү том хэсгийг аваад бөмбөлөг болгон өнхрүүлсний дараа зууван хэлбэрийг бий болгохын тулд алганыхаа хооронд бага зэрэг өнхрүүл. Одоо кактусыг хөрстэй саванд "тарих" - ногоон хуванцарыг хар дээр нь байрлуулж, бага зэрэг дараарай. Ногоон хуванцараас жижиг хэсгээс бид кактусын найлзуурыг хийнэ: бөмбөгийг алгаагаар дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүлэн том кактус руу холбоно.
Одоо стекийг аваад кактус дээр дээрээс нь доошоо зураас түрхээрэй.
Манай кактид юу дутагдаж байна вэ? Өргөс хүрэлцэхгүй байна. Ногоон хуванцар дээр зүү зүүж, кактус нь нуруутай болно.
ҮР ДҮН.Та ямар үзэсгэлэнтэй кактитай вэ! Жинхэнэ зүйлээс ялгагдахааргүй! Какти маш ховор цэцэглэдэг ч өнөөдөр тэд зүгээр л цэцэглэв - какти руу цэцэг наа.
Та үзэсгэлэнтэй кактигаа гэртээ авч явах боломжтой. Тэднийг гэр бүл, найз нөхөддөө үзүүлж, энэ гайхалтай ургамлын талаар өнөөдөр сурсан бүх зүйлээ тэдэнд хэлэхээ мартуузай.