Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц нь шаталсан системийн кроссворд юм. Нээлттэй хичээл "Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц шаталсан систем" сэдэвт компьютерийн шинжлэх ухаан, МХХТ-ийн боловсрол, арга зүйн материал (9-р анги)

Хичээлийн хураангуй

Хичээлийн сэдэв: « Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцЯаж шаталсан систем».

Газар: 9-р анги, "Загварчлал ба албажуулах" бүлгийн 1 хичээл.

Хичээлийн төрөл: Шинэ материалыг тайлбарлах, эхлээд мэдлэгээ нэгтгэх хичээл.

Зорилтот: Эргэн тойрон дахь ертөнцийг шаталсан тогтолцооны тухай ойлголтыг бий болгох.

Даалгаварууд:

Боловсролын: Шаталсан тогтолцооны төрлүүдийн талаархи ойлголтыг бий болгох; оюутнуудыг хүрээлэн буй ертөнцтэй танилцуулах;

Боловсролын: хөгжил логик сэтгэлгээ, алсын харааг тэлэх, хөгжүүлэх танин мэдэхүйн сонирхол.

Боловсролын: мэдээллийн соёлын боловсрол.

Тоног төхөөрөмж: интерактив самбар, сурах бичиг.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

1. Зохион байгуулалтын мөч;

2. Шинэ материал судлах;

3. Нэгтгэл;

4. Гэрийн даалгавар, хичээлийн хураангуй.

Тайзны хичээл

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Илтгэл

Зохион байгуулалтын мөч

Сайн байна уу, бид өнөөдөр ангидаа загварчлал ба албан ёсны шинэ бүлгийг судалж эхэлж байна.

Хичээлийн сэдэв нь "Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц шаталсан систем юм."

Багш нараас мэндчилж байна. Хичээлийн сэдвийг бичнэ үү.

Шинэ материал сурах

Бид макро сансарт амьдардаг, өөрөөр хэлбэл. өөрөөр хэлбэл хүнтэй харьцуулж болохуйц хэмжээний объектуудаас бүрдэх ертөнцөд. Ерөнхийдөө макро объектуудыг амьгүй (чулуу, мөсөн мод, дүнз гэх мэт), амьд (ургамал, амьтан, хүн) болон хиймэл (барилга, тээврийн хэрэгсэл, машин механизм, компьютер гэх мэт) гэж хуваадаг.

Макро объектууд нь молекул, атомуудаас бүрддэг бөгөөд тэдгээр нь эргээд хэмжээ нь маш бага байдаг энгийн хэсгүүдээс бүрддэг. Энэ ертөнцийг бичил ертөнц гэж нэрлэдэг.

Бид нарны аймгийн нэг хэсэг болох Дэлхий гариг ​​дээр амьдардаг бөгөөд Нар олон зуун сая бусад оддын хамт манай Сүүн зам галактикийг, олон тэрбум галактикууд орчлон ертөнцийг бүрдүүлдэг. Эдгээр бүх объектууд асар том хэмжээтэй бөгөөд мега ертөнцийг бүрдүүлдэг.

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц юу вэ?

Бид үүнийг объектуудын шаталсан цуваа гэж төсөөлж чадах уу?

Энэ цуврал объектууд юу вэ?

Үүний зэрэгцээ, энэ шаталсан цуврал дахь молекул ба макробиеийн түвшинд нэг салбар үүсдэг - амьд байгальтай холбоотой өөр нэг цуврал.

Амьд байгальд шатлал байдаг уу?

Дэлхий дээрх амьдралын хувьслын оргил нь хэн юм бэ?

Хувь хүн бүр, нийгэм бүхэлдээ эргэн тойрныхоо ертөнцийг судалж, мэдлэг хуримтлуулж, үүний үндсэн дээр хиймэл объектыг бий болгодог. (диаграмм руу заадаг)

Объект бүр нь бусад объектуудаас бүрддэг, өөрөөр хэлбэл энэ нь систем юм. Үүний зэрэгцээ объект бүрийг бүтцийн дээд түвшний системийн элемент болгон оруулж болно. Объект нь систем эсвэл системийн элемент эсэх нь үзэл бодлоос (судалгааны зорилго) хамаарна.

Тодорхойлолтыг бичье: систем нь системийн элементүүд гэж нэрлэгддэг объектуудаас бүрддэг.

Шаардлагатай нөхцөлсистемийн оршин тогтнох нь түүний цогц үйл ажиллагаа юм.

Жишээлбэл, хэрэв та компьютерийг бүрдүүлдэг төхөөрөмжүүдийг (процессор, RAM модулиуд, эх хавтан, хатуу диск, гэр, дэлгэц, гар, хулгана) нэгтгэвэл тэдгээр нь систем үүсгэх үү?

Хэрэв би төхөөрөмжүүдийг хооронд нь холбовол яах вэ?

Өөрөөр хэлбэл, төхөөрөмжүүдийг бие биетэйгээ холбож, тэжээлийг асааж, ачаалсны дараа л салшгүй ажиллагаатай систем үүсдэг. үйлдлийн систем.

Хэрэв та системээс ядаж нэг элементийг устгавал энэ нь ажиллахаа больж чадах уу?

Тэгэхээр, хэрэв та компьютерийн аль нэг төхөөрөмжийг (жишээ нь, процессор) устгавал компьютер гацах уу?

Энэ нь систем болон оршин тогтнохоо болино гэсэн үг юм!

Систем бүр нь тодорхой шинж чанартай байдаг бөгөөд энэ нь юуны түрүүнд түүний бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн багцаас хамаардаг. Тиймээс, шинж чанарууд химийн элементүүдатомын бүтцээс хамаарна. Системийн шинж чанар нь системийн бүтцээс, өөрөөр хэлбэл системийн элементүүдийн хоорондын харилцаа, холболтын төрлөөс хамаарна. Хэрэв системүүд нь ижил элементүүдээс бүрдэх боловч өөр өөр бүтэцтэй бол тэдгээрийн шинж чанар нь мэдэгдэхүйц ялгаатай байж болно.

Макро ертөнц гэж юу болох, макрообъектуудын төрлийг бич.

Бичил ертөнц гэж юу болохыг бич.

Тэд мега ертөнц гэж юу болохыг бичдэг.

Энэ бол биднийг хүрээлж буй зүйл юм

Тиймээ бид чадна

Элементар бөөмс, атом, молекул, макробие, од, галактик.

Тиймээ.

Эрэгтэй хүн

Тодорхойлолтыг бичнэ үү.

Үгүй!

Тийм ээ! Систем бүрдүүлнэ

Тийм ээ! Үгүй!

Тийм ээ!


Нэгтгэх

Аюулгүй байдлын асуултууд(слайд дээр үзүүлэв).

Слайд дээр үзүүлсэн даалгаврыг гүйцэтгээрэй

Шалгацгаая.

Асуултанд хариулна уу.

Дэвтэр дээрх даалгавраа хий

Тэдний хариултыг самбараар шалгана уу.

Гэрийн даалгавраа хийх, дүгнэх.

Гэрийн даалгавраа бичээрэй.

Дүгнэж хэлье.

Тэд ангидаа юу ярьсан бэ?

Юу нь хэцүү байсан бэ?

Юу нь сонирхолтой байсан бэ?

Та ямар даалгавар гүйцэтгэсэн бэ?

Хичээл өгсөнд баярлалаа!

Гэрийн даалгавраа бичнэ үү.

Асуултанд хариулна уу.

Слайд 2

Бид макро сансарт, өөрөөр хэлбэл хүнтэй харьцуулж болохуйц биетүүдээс бүрддэг ертөнцөд амьдардаг. Ерөнхийдөө макро объектуудыг амьгүй (чулуу, мөсөн бүрхүүл гэх мэт), амьд (ургамал, амьтан, хүн өөрөө) болон хиймэл (барилга, тээврийн хэрэгсэл, машин механизм, компьютер гэх мэт) гэж хуваадаг. Макро ертөнц. Гулливер Лилипутын нутагт

Слайд 3

Макро объектууд нь молекул ба атомуудаас бүрддэг бөгөөд тэдгээр нь эргээд хэмжээ нь маш бага байдаг энгийн хэсгүүдээс бүрддэг. Энэ ертөнцийг бичил ертөнц Бичил ертөнц гэж нэрлэдэг. Устөрөгчийн атом ба усны молекул.

Слайд 4

Бид нарны аймгийн нэг хэсэг болох Дэлхий дээр амьдарч байгаа бөгөөд Нар олон зуун сая бусад оддын хамт манай Сүүн зам галактикийг бүрдүүлдэг бөгөөд олон тэрбум галактикууд орчлон ертөнцийг бүрдүүлдэг. Эдгээр бүх объектууд асар том хэмжээтэй бөгөөд Megaworld хэмээх мега ертөнцийг бүрдүүлдэг. нарны систем

Слайд 5

Галактик Од ба гаригууд Макрободиуд Молекул Атом Анхан шатны тоосонцор Популяци Ургамал амьтан Нэг эст Хүн Нийгэм Мэдлэг Хиймэл биет (технологи)

Слайд 6

Усны молекул Н устөрөгчийн атом нь эерэг цэнэгтэй протон ба сөрөг цэнэгтэй электроноос бүрддэг тул систем гэж үзэж болно. Үүний зэрэгцээ устөрөгчийн атом нь усны молекулд багтдаг, өөрөөр хэлбэл энэ нь дээд устөрөгчийн системийн элемент ба бүтцийн түвшний молекул юм.

Слайд 7

Бүхэл бүтэн системийг (компьютер) бие даасан объектууд (төхөөрөмжүүд) Хэрэв та компьютерийн төхөөрөмжүүдийн аль нэгийг (жишээлбэл, процессор) салгавал компьютер бүтэлгүйтэх, өөрөөр хэлбэл энэ нь системийн хувьд ажиллахаа болино.

Слайд 8

Слайд 9

Слайд 10

Системийн шинж чанарууд

Систем бүр нь тодорхой шинж чанартай байдаг бөгөөд энэ нь юуны түрүүнд түүний бүрэлдэхүүн хэсгүүдийн багцаас хамаардаг. Тиймээс химийн элементүүдийн шинж чанар нь атомын бүтцээс хамаардаг. Системийн шинж чанар нь системийн бүтцээс, өөрөөр хэлбэл системийн элементүүдийн хоорондын харилцаа, холболтын төрлөөс хамаарна. Хэрэв системүүд нь ижил элементүүдээс бүрдэх боловч өөр өөр бүтэцтэй бол тэдгээрийн шинж чанар нь мэдэгдэхүйц ялгаатай байж болно.

Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц шаталсан систем (9-р анги)

Хичээлийн төрөл: сурч байна шинэ сэдэв.

Хичээлийн хэлбэр: хичээл-тоглоом.

Анги: 9.

Хичээлийн зорилго: Загвар хийх боломжтой шаталсан систем болох хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.

Даалгаварууд:

Боловсролын: оюутнуудыг хүрээлэн буй ертөнцтэй танилцуулах, шаталсан тогтолцооны төрлүүдийн талаархи ойлголтыг бий болгох;

Хөгжлийн: логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, алсын харааг өргөжүүлэх, хичээлд танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх;

Боловсролын: мэдээллийн соёлыг төлөвшүүлэх, багаар ажиллах, үүрэг хариуцлагаа хуваарилах, хариуцлагын мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: тэмдэглэл, сурах бичиг, проектор, танилцуулга, даалгаврын карт.

Хичээлийн бүтэц:

    Зохион байгуулалтын үе (1.5-2 мин.)

    Даалгавар 1 (3 мин.)

    Шинэ сэдвийн тайлбар (6.5-7 мин.)

    Даалгавар 2 (6.5-7 мин.)

    Даалгавар 3 (7 мин.)

    Биеийн тамирын минут (1.5-2 мин.)

    Даалгавар 4 (9 мин.)

    Судалсан материалыг нэгтгэх туршилт (5 мин.)

    Үр дүн (1.5-2 мин.)

    Гэрийн даалгавар. (1 мин.)

(44-45 мин.)

Хичээлийн явц

ЗОХИОН БАЙГУУЛАЛТЫН МӨЧ.

(Слайд 1)

Сайн байна уу залуусаа. Өнөөдөр бид танд энгийн хичээл зааж өгөхгүй, харин шинжлэх ухаан, практикийн бага хуралд оролцох бөгөөд та зөвхөн шинэ мэдлэг олж авахаас гадна тавьсан асуултын хариултыг олоход оролцох болно.Тиймээс бид загварчлал, албан ёсны шинэ бүлгийг судалж эхэлнэ. Сэдэв: "Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц нь шаталсан систем юм."

Мөн та эхлэхээсээ өмнө дараах даалгаврыг биелүүлэх хэрэгтэй.

(Слайд 2)

Та багийнхаа нэрийг гаргаж ирэх хэрэгтэй. Багийн гишүүн бүр тодорхой үүргийг гүйцэтгэх үүрэгтэй. Ажлын байрны нэрийг таны ширээн дээрх цаасан дээр бичсэн байдаг.

Шинжлэх ухааны бүлгийн дарга: бүлгийн ажлыг зохицуулж, удирдан чиглүүлдэг. Багийн эв нэгдлийг хянаж, маргаантай нөхцөл байдалд шийдвэр гаргадаг.

Нарийн бичгийн дарга: багийн гаргасан дүгнэлтийг тэмдэглэнэ.

Илтгэгч: багийн шийдвэр, тавьсан асуултын хариултыг үзэгчдэд хүргэдэг.

Бүлгийн туслахууд: Бүлгийн гол "тархи" нь асуудлыг шийдэж, асуултанд хариулж, хэлэлцүүлэг зохион байгуулдаг.

Та нэг баг гэдгийг санах нь чухал. Хамтарч ажиллах ёстой, тэгж байж л ажил бүтэмжтэй байна гэсэн үг.

Бүлгүүдийн танилцуулга.

ШИНЭ МАТЕРИАЛ СУДАЛЖ БАЙНА.

(Слайд 3-11)

Бид макро сансарт амьдардаг тэдгээр. хүнтэй харьцуулж болохуйц хэмжээтэй объектуудаас бүрдэх ертөнцөд. Ерөнхийдөө макро объектуудыг амьгүй (чулуу, мөсөн мод, дүнз гэх мэт), амьд (ургамал, амьтан, хүн) болон хиймэл (барилга, тээврийн хэрэгсэл, машин механизм, компьютер гэх мэт) гэж хуваадаг. Макро объектууд нь молекул ба атомуудаас бүрддэг бөгөөд тэдгээр нь эргээд хэмжээ нь маш бага байдаг энгийн хэсгүүдээс бүрддэг. Энэ ертөнцийг нэрлэдэгбичил ертөнц. Бид нарны аймгийн нэг хэсэг болох Дэлхий дээр амьдарч байгаа бөгөөд Нар олон зуун сая бусад оддын хамт манай Сүүн зам галактикийг бүрдүүлдэг бөгөөд олон тэрбум галактикууд орчлон ертөнцийг бүрдүүлдэг. Эдгээр бүх объектууд хэмжээ, хэлбэрийн хувьд асар том юммега ертөнц. Мега, макро болон бичил ертөнцийн төрөл бүрийн объектууд нь материас бүрддэг бол бүх материаллаг объектууд бие биетэйгээ харилцан үйлчилдэг тулэрчим хүч. Дэлхийн гадаргуугаас дээш өргөгдсөн биетэй механик энерги, халсан данх нь дулаан, цэнэглэгдсэн дамжуулагч нь цахилгаан, атомын цөм нь атом юм. Эргэн тойрон дахь ертөнцийг объектын шаталсан цуврал хэлбэрээр дүрсэлж болно: энгийн бөөмс, атом, молекул, макробие, од, галактик. Үүний зэрэгцээ, энэ шаталсан цуврал дахь молекул ба макробиеийн түвшинд нэг салбар үүсдэг - амьд байгальтай холбоотой өөр нэг цуврал. Амьд байгальд бас шатлал байдаг: нэг эст - ургамал, амьтан - амьтны популяци. Дэлхий дээрх амьдралын хувьслын оргил нь нийгмээс гадуур амьдарч чадахгүй хүн юм. Хувь хүн бүр, нийгэм бүхэлдээ эргэн тойрныхоо ертөнцийг судалж, мэдлэг хуримтлуулж, үүний үндсэн дээр хиймэл объектыг бий болгодог.

Даалгавар №2 (слайд 12).

Картууд нь танд жагсаалтыг өгдөг. Үг бүрийг Microworld, Macromorm, Megaworld гэсэн 3 бүлгийн аль нэгэнд хамааруулна.

Атом, усны молекул, хүн, Бархасбадь, Шихан уул, компьютер, Сүүн зам, протон, одны том од, электрон, баавгай, Андромеда мананцар, хус, фотон, Халлей сүүлт од.

(Слайд 13)

Систем ба элементүүд.

Объект бүр нь бусад объектуудаас бүрддэг, өөрөөр хэлбэл. системийг төлөөлдөг. Үүний зэрэгцээ объект бүрийг бүтцийн дээд түвшний системийн элемент болгон оруулж болно. Объект нь систем эсвэл системийн элемент эсэх нь үзэл бодлоос (судалгааны зорилго) хамаарна.Систем гэж нэрлэгддэг объектуудаас бүрдэнэсистемийн элементүүд. Жишээлбэл, устөрөгчийн атомыг систем гэж үзэж болно, учир нь Энэ нь эерэг цэнэгтэй протон ба сөрөг цэнэгтэй электроноос бүрдэнэ.

Үүний зэрэгцээ устөрөгчийн атом нь усны молекулд ордог, i.e. нь дээд устөрөгчийн системийн элемент ба бүтцийн түвшний молекул юм.

Даалгавар 3 (слайд 14). Системд нэр өгч, тэдгээрийн бүрдэх объектуудыг жагсаана уу.

Биеийн тамирын минут.

Системийн бүрэн бүтэн байдал.

Систем оршин тогтнох зайлшгүй нөхцөл бол түүнийцогц үйл ажиллагаа. Систем нь бие даасан объектуудын багц биш, харин хоорондоо холбоотой элементүүдийн цуглуулга юм. Жишээлбэл, хэрэв та компьютерийг бүрдүүлдэг төхөөрөмжүүдийг (процессор, RAM модулиуд, эх хавтан, хатуу диск, гэр, дэлгэц, гар, хулгана) нэгтгэвэл тэдгээр нь систем үүсгэдэггүй. Компьютер, өөрөөр хэлбэл. Төхөөрөмжүүдийг бие биентэйгээ холбож, тэжээлийг асааж, үйлдлийн системийг ачаалсны дараа л үүсдэг цогц ажиллагаатай систем

Хэрэв нэг элементийг системээс хасвал энэ нь ажиллахаа больж магадгүй юм. Тиймээс, хэрэв та компьютерийн төхөөрөмжүүдийн аль нэгийг (жишээлбэл, процессор) устгавал компьютер бүтэлгүйтэх болно, өөрөөр хэлбэл. систем болон оршин тогтнохоо болино. Систем дэх элементүүдийн харилцан холболт нь өөр өөр шинж чанартай байж болно. Амьгүй байгальд элементүүдийн харилцан холболт нь бие махбодийн харилцан үйлчлэлээр явагддаг.

    Мега ертөнцийн системд (жишээлбэл, нарны аймгийн системд) элементүүд нь хүчээр харилцан үйлчилдэг бүх нийтийн таталцал;

    макробиемүүдэд атомуудын хооронд цахилгаан соронзон харилцан үйлчлэл байдаг;

    атомуудад энгийн бөөмсцөмийн болон цахилгаан соронзон харилцан үйлчлэлээр холбогддог.

Амьд байгальд организмын бүрэн бүтэн байдал хангагдсан байдаг химийн харилцан үйлчлэлэсийн хооронд, нийгэмд - нийгмийн харилцаа холбооболон хүмүүсийн хоорондын харилцаа, технологид - төхөөрөмжүүдийн хоорондын функциональ холболт гэх мэт.

Даалгавар 4 (слайд 15-16). Самбар дээр та хоёр диаграммыг харж байгаа боловч дутуу элементүүд байна. Эдгээр элементүүд нь карт дээр бичигдсэн байдаг. Диаграм зөв байхын тулд дутуу газруудад үгсийг бөглөх хэрэгтэй. Эхлээд та даалгавраа газар дээр нь гүйцээж, дараа нь багийн нэг гишүүн үр дүнг самбар дээр харуулна.

Хүн, атом, мэдлэг, популяци, молекул, ургамал, амьтан, од, галактик.

Туршилт (Слайд 17).

1 асуулт. Хүрээлэн буй ертөнц дараах бүтэцтэй байна.

    Үе тэнгийнхэн рүү

    Сонгодог

    Шаталсан

Асуулт 2. Бичил ертөнцөд багтсан объектуудыг сонгоно уу:

    Ургамал

    Молекулууд

    Фотонууд

    Чип

Асуулт 3. Хэмжээгээрээ хүнтэй дүйцэхүйц биетүүдээс бүрдэх ертөнцийг... гэнэ.

    Бичил ертөнц

    Мега ертөнц

    Хүн

Графен- хүн төрөлхтний мэддэг хамгийн нимгэн материал, зөвхөн нэг нүүрстөрөгчийн атомын зузаантай. Энэ нь 2004 онд Манчестерийн их сургуулийн судлаач Андре Гейм, Константин Новоселов нар энгийн наалдамхай туузыг ашиглан харандаа хэлбэрээр бидэнд танил болсон энгийн талст графитаас давхаргыг дараалан салгаж авах үед физикийн сурах бичиг болон бидний бодит байдалд орсон юм.

Графен нь ер бусын оптик, цахилгаан, механик болон дулааны шинж чанартай тул судлаачид, инженерүүдийн дунд нэр хүнд нь өдрөөс өдөрт нэмэгдэж байна. Олон шинжээчид ойрын ирээдүйд цахиурын транзисторыг илүү хэмнэлттэй, хурдан ажилладаг графен транзистороор солих боломжтой гэж таамаглаж байна.

Графит- хамгийн түгээмэл бөгөөд тогтвортой ашигт малтмал дэлхийн царцдаснүүрстөрөгчийн өөрчлөлт. Бүтэц нь давхаргатай. Галд тэсвэртэй, цахилгаан дамжуулагч, химийн тэсвэртэй. Энэ нь хайлуулах тигель үйлдвэрлэх, цутгах үйлдвэр, электрод, шүлтлэг батерей, харандаа зэрэгт ашиглагддаг.Цэвэр хиймэл бал чулууны блокуудыг цөмийн инженерчлэлд, пуужингийн хөдөлгүүрийн хошуунд бүрэх гэх мэт ашигладаг.

Алмазталст нүүрстөрөгч юм. Нүүрстөрөгч нь хэд хэдэн хатуу биетэд байдаг аллотропик өөрчлөлтүүд, өөрөөр хэлбэл В янз бүрийн хэлбэрүүд, ялгаатай байх физик шинж чанар. Алмаз бол нүүрстөрөгчийн өөрчлөлтүүдийн нэг бөгөөд мэдэгдэж байгаа хамгийн хатуу бодис юм (хатуулаг Mohs масштабаар 10).

Баримт бичгийн агуулгыг үзэх
"Компьютерийн шинжлэх ухааны хичээл боловсруулах"

Компьютерийн шинжлэх ухааны хичээлийг хөгжүүлэх

Анги: 9

Эдукова М.В.

Хичээлийн сэдэв: Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц нь шаталсан систем юм.

Хичээлийн зорилго:

    Боловсрол - "систем", "шатлал" гэсэн ойлголтыг эзэмших, бидний эргэн тойрон дахь ертөнц бол бүх элементүүд хоорондоо уялдаа холбоотой шаталсан систем гэдгийг ойлгох.

    Боловсрол - харилцааны ур чадвар, багаар ажиллах, хамтран ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

    Хөгжүүлэх – шалтгаан-үр дагаврын харилцааг бий болгох, өөрийн үзэл бодлыг маргах чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн хэрэгсэл:

    Компьютер, проектор

    Интерактив самбар.

    Шинжилгээнд зориулсан текст бүхий картууд.

    Зураг бүхий слайд.

    Видео “Эхнээс том тэсрэлтӨнөөдрийг хүртэл 90 секунд."

Хичээлд ашигласан техникүүд:

1. “Зузаан”, “нимгэн” асуултууд.

2. Шүүмжлэл сэтгэлгээ- "оруулах" арга.

3. Асуудал хайх арга.

4. Угаах дарс.

Салбар хоорондын холбоо:одон орон, хими, нийгэм судлал.

Хичээлийн бүтэц:

    Зохион байгуулалтын мөч.

    Зорилго тавих. Дэлгэцэнд “Ертөнцийг 90 секундэд бүтээсэн түүх” (Хавсралт No1) киног үзүүлж байна. Асуулт: Өнөөдөр бид юу ярих вэ? Хичээлийн сэдэв юу вэ? (хувьслын тухай, ертөнцийн тухай, Орчлон ертөнцийн хөгжлийн тухай). Та ангидаа юу сурмаар байна вэ? Та өнөөдөр ямар сонирхолтой, шинэ зүйл авч явахыг хүсч байна вэ?

    Мэдлэгийг шинэчлэх, хичээлийн эхэнд UUD.

Интерактив самбарын тухай ойлголтууд (Хавсралт 2):

Атом

Галакси

Амьтад

Систем

Нийгэм

Молекул

Мэдлэг

Хүн

техник

Ургамал

Орчлон ертөнц

гариг

Хосоор ажиллах: оюутан бүр эдгээр үгсийн аль нэгийг ашиглан 3 өгүүлбэр зохиож, ширээн дээрх хөршдөө уншиж өгөх хэрэгтэй.

Урд ажил: интерактив самбар дээр чирж буулгаж, эдгээр бүх үгсийг диаграмм болгон байрлуул.

Асуулт: Та яагаад хэлхээг ийм байдлаар барьсан бэ? Диаграмын дээд, доод хэсэгт юу байх ёстой гэж та бодож байна вэ?

Хэлэлцүүлэг, элементүүдийг дахин зохион байгуулах.

"Нарийхан" асуултууд

"Зузаан" асуултууд

Нэг үгийн хариулт шаарддаг асуултууд, нөхөн үржихүйн асуултууд.

Шатлалын дээд талд хэн байдаг вэ?

Эдгээр бүх элементүүдийг юу холбодог вэ?

Амьдралын шаталсан бүтэц хаана байдаг вэ?

Дараах үгсийн аль нь бусад бүх үгийг нэгтгэдэг вэ?

Тусгал, нэмэлт мэдлэг, дүн шинжилгээ хийх чадварыг шаарддаг асуултууд.

Хүн яагаад энэ бүтцийн дээд талд байдаггүйг тайлбарлана уу?

Гараг, од хоёрын ялгаа юу вэ?

Хэрэв бид мэдлэгийг бүтцээс нь хасвал юу болохыг тааварлаж байна уу?

Хүн бол “байгалийн титэм” гэдэгтэй та санал нийлэх үү? Энэ нь юу гэсэн үг вэ?

Эдгээр бүх элементүүд тэнцүү байж болох уу, яагаад?

    Онолын боловсролын материалын анхан шатны ойлголт.

Тодорхойлолтыг бичнэ үү:

Шатлал гэдэг нь доод түвшнийг дээд шат руу захируулах дараалал, тэдгээрийн зохион байгуулалтыг "мод» .

Сурагчдыг бүлэгт хуваа. Хавар - 1-р бүлэг, зун - 2, намар - 3, өвөл - 4-т төрсөн хүмүүс.

Бүлэгт зориулсан даалгавар:

Өргөдлийн жишээг өг:

  1. мужид

    ан амьтанд

5. Мэдлэгийг шинэчлэх:

Зургийн слайд дээр (Хавсралт 2): машины хөдөлгүүр, нарны систем, цусны эргэлтийн системхүн, тэгшитгэлийн систем.

Асуултанд хариулна уу: Зургууд нь юугаараа нийтлэг байдаг вэ? (элементүүдээс бүрдэх), Бусад объектуудаас бүрдэх объектуудыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (систем) Хэрэв системээс дор хаяж 1 элемент хасвал яах вэ? (ажиллахгүй).

Дүгнэлт: системийн бүх элементүүд хоорондоо холбоотой.

"Оруулах" техник.

Хүүхдүүдэд текстийг өгдөг (Хавсралт 3). Текстийг уншиж байхдаа та захын зайд тэмдэглэл хийх хэрэгтэй бөгөөд текстийг уншсаны дараа дүрс нь хүснэгтийн баганын гарчиг болох хүснэгтийг бөглөнө үү: "V" - аль хэдийн мэдэж байсан; "+" - шинэ; "-" - өөрөөр бодож байсан; "?" - Би ойлгохгүй байна, надад асуулт байна.

Текстийн хэлэлцүүлэг.Бал чулуу, графен, алмазын систем үү? (Тийм ээ, учир нь болор торолон элементээс бүрдэнэ). Бүрэлдэхүүн хэсгүүд нь ижил (нүүрстөрөгчийн атомууд), яагаад бодисууд өөр байдаг вэ? (түлээн дотор өөрөөр байрлуулсан, бал чулуу нь давхаргатай, графен нь нэг давхаргаар хийгдсэн).

Дүгнэлт:ижил элементүүдээр хийгдсэн системүүд өөр байж болно.

Слайд дээр ангийн бүх сурагчдын нэрс байна.

Та хоёрын хооронд албан (бизнес) болон албан бус (нөхөрсөг) харилцаа холбоо бий.

Багшлахтай холбоотой албан ёсны харилцаа холбоо нь та бүхнийг нэг ангийн багт нэгтгэдэг бөгөөд албан бус бүлгүүд аяндаа бий болж, хүмүүсийг сонирхол, зан чанарын нийтлэг шинж чанаруудаар нэгтгэдэг.

Интерактив самбар дээр сумаар зурах (Хавсралт 2) албан буста нарын хоорондох холбоо. (хүүхдүүд гарч, нэрээ олж, нэг чиглэлтэй эсвэл хоёр чиглэлтэй сумаар график дээр найзуудтайгаа холболтыг харуулна)

Дүгнэлт:Систем дэх элементүүдийг янз бүрийн аргаар холбож болно.

Системийн шинж чанарыг томъёолъё.

    бүрэн бүтэн байдал

    элементүүдийн хоорондын холбоо

    хүрээлэн буй орчинтой холбоотой

    байгууллага гэх мэт.

Эргэн тойрноо хар, та эргэн тойронд юу харж байна вэ? (хүмүүс, тавилга, цонхны гаднах мод). Таны эргэн тойронд юу харагдахгүй байна вэ? (бичил биетэн, атом, молекул, дэлхий, бусад гаригууд, галактикууд). Тиймээс бид орлоо өөр өөр ертөнц?

Хэмжээгээрээ хүнтэй харьцуулахуйц объектуудаас бүрдэх ертөнц нь - макро ертөнц. Мега ертөнц- хүмүүстэй харьцуулахад асар том биетүүдээс бүрддэг - гараг, од, галактик. Хамгийн жижиг организм, вирус, нүдэнд үл үзэгдэх бодисын молекулууд - энэ бол бичил ертөнц юм.

Асуудалтай асуудлууд:

    молекулыг хэрхэн жинлэх вэ? (1 сонголт)

    гарагийг хэрхэн жинлэх вэ? (Сонголт 2)

Хамгийн санаанд оромгүй, стандарт бус шийдвэрүүд гардаг.

6. Тусгал.

"Систем" гэдэг үгийн синхрончлол зохио.

(Жишээ нь:

цогц, зохион байгуулалттай

үйл ажиллагаа явуулдаг, задардаг, харилцан үйлчилдэг

Манай ертөнц бол шаталсан систем юм.