Logopedická lekcia na návrh témy. Zhrnutie lekcie logopedie „Profesie“

List

Téma: Zostavovanie viet zo slov uvedených v požadovanom tvare samostatne

Cieľ: zovšeobecňovať a systematizovať vedomosti žiakov o vlastnostiach vety

Úlohy: rozvíjať schopnosť skladať vety zo slov podaných samostatne v požadovanom tvare; otestovať schopnosť stanoviť hranice viet v texte a písomne ​​sformulovať vetu.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Každý deň - vždy, všade,

V triede, v hre -

Hovoríme odvážne a jasne

A ticho sedíme.

2. Minúta krasopisu.

( Na tabuli sú napísané písmenáo, a, y, s a, s)

Položím notebook šikmo,

Pero držím správne.

Budem sedieť rovno, nebudem sa zohýbať,

pustím sa do práce!

– Do akých skupín možno tieto písmená rozdeliť?

Pomenujte samohlásky.

– Vymenuj spoluhlásky.

-Zamyslite sa nad pravopisom toho ktorého písmena si dnes zopakujeme ?

(S- , pretože je to spoluhláska a zvyšok sú samohlásky.)

– Aký je rozdiel medzi samohláskou a spoluhláskou?

– Myslite na slovo s písmenom s, takže slovo začína ním.( sneh,

slon, slama, cukor).

– Vytvorte vetu jedným z týchto slov.

3. Vyjadrenie témy a účelu hodiny.

Hra „Zbierajte vetu“.

Vybavenie: schémy viet skladajúce sa z 2–4 slov, každý žiak má v obálke trojfarebné kartičky so slovami na tri vety (prvé slovo vo vete je napísané s veľké písmená, posledné slovo sa píše spolu s bodkou.)

Pripojte návrhový diagram k tabuli. Žiaci vytvoria vetu s príslušným počtom slov. Za každú správne zostavenú vetu získava žiak bod.

Pamätajme na znaky návrhu.

– Z čoho pozostávajú návrhy? ( Zo slov.)

- Ako sú slová spojené vo vete? (V zmysle.)

– Čo vyjadruje veta? (Dokončená myšlienka.)

– Čo potrebujete vedieť, aby ste správne napísali vetu? ( Prvé slovo vo vete sa píše s veľkým písmenom a na konci vety je bodka).

– Z týchto slov vytvorte vetu.

- Vložte slová do diagramu.

Kartičky so slovami:Dnes ráno snežilo.

Žiaci na signál učiteľa vyberú z obálok kartičky so slovami a roztriedia ich podľa farieb. Potom kartičky rovnakej farby sú rozložené na stole a tvoria vetu. Kto všetko urobil, zdvihne ruku. Učiteľ skontroluje vypracovanú úlohu.

– Kde nájdete tieto farby? (Na semafore.)

– Čo znamenajú červené, žlté, zelené farby na semafore?

! Zvážte všetky možnosti usporiadania slov vo vete.

Ráno snežilo.(Červená.)

Ráno napadol sneh.(Žltá.)

Ráno snežilo.(Zelená.)

- Napíšte ľubovoľnú vetu.

4. Zo slov vytvorte vetu.

Hra "Telefón".

Tvorte vety so slovom telefón.Pozbieraj ich do básne.

– Dva riadky v básni začínajú slovom TELEFÓN.

zvoní celý deň

Nemôžem to dostať.

TELEFÓN Stojím na nohách

5. Práca s textom.

Napíšte na tabuľu:

Prišla zima a vtáky odleteli. Medveď prišiel na zimu do teplejších oblastí! V brlohu si zajac prezliekol kožuch.

- Pozrite, čo sa stalo: vietor odvial všetky interpunkčné znamienka vo vetách. Poďme ich pozbierať.

- Pripomeňme si, čo je návrh. Vymenujte všetky vlastnosti návrhu.

1. Veta obsahuje ucelenú myšlienku, všetky slová sú významovo spojené.

2. Začiatok vety sa píše s veľkým začiatočným písmenom.

3. Na konci vety je buď bodka, resp otáznik, alebo výkričníkyči elipsa.

– Koľko návrhov ste dostali?

- Ako si uhádol? ( Spočítali sme veľké písmená a slová, za ktorými nasledovali bodky, t.j. našli sme začiatok a koniec vety.)

- Zapíšte si vety do zošita. ( Podľa skupín: 1 - prvá veta, 2 - druhá veta, 3 - tretia veta.)

6. Telovýchovná minúta.

Rukoväte hore, rukoväte dole.

Vytiahnite sa na prsty na nohách.

Položíme im ruky v bok, skok-skok-skok, na prsty na nohách.

A potom sa hrbíme, nikdy nezmrzneme.

7. Pracujte na návrhu.

Súťaž "Yeralash".

- Čo je to „zmätok“ »?

Yeralash – porucha, zmätok.

Cvičenie: Tímy dostanú karty s otázkami a prúžky so slovami a riadkami. Slová je potrebné usporiadať tak, aby každé slovo bolo na svojom mieste, podľa významu napísaného.

Kde sa skryl vlk? Vlk sa ukryl v lese.

Aký oblak sa vznášal po oblohe? Po tmavej oblohe sa vznášal oblak.

Čo bolo na stole? Stôl, na, váza, ruže.

    7. Zhrnutie.

Čo viete o návrhu?

8. Hodnotenie študentov.

Opakovanie informácií o ponuke. Dopĺňanie nedokončených viet (ústne).

VETA je slovo alebo niekoľko slov, ktoré...

V ústnom prejave sa jedna veta oddeľuje od druhej... .

Písomne ​​je začiatok vety označený….

Na konci vety sa uvádza….

MESTSKÁ ŠTÁTNA VZDELÁVACIA INŠTITÚCIA "STREDNÁ ŠKOLA TOLPINSKÁ" KORENEVSKÝ OBVOD KURSKÉHO KRAJA Logopedická relácia Autor: mimoškolské aktivity„Zvuky, písmená a slová“ v TÉME 1. ročníka: „Skladanie bežných viet“. Lexikálna téma: "Rozprávka". Pripravila: učiteľka-logopéd Fomina E.A.

Ciele: nácvik schopnosti zostaviť spoločnú vetu na základe dejového obrázku a podporných slov, pomocou „slová-predmety“, „slová-atribúty“ a „slová-činnosti“.

Plánované výsledky:

Predmet:

– upevniť schopnosť vytvoriť spoločnú vetu na základe obrázka;

– upevniť schopnosť skladať bežné vety pomocou referenčných slov;

– rozvíjať všetky druhy rečovej aktivity školákov, schopnosť čítať a písať, počúvať a hovoriť, ako aj voľne používať svoj rodný jazyk v rôznych komunikačných situáciách.
Metapredmet:

Osobné:

    pestovať lásku a záujem o rozprávky;

    rozvíjať kooperačné schopnosti: schopnosť pracovať v tíme;

    rally detská skupina, ukázať dôležitosť každého žiaka v jednotnej práci triedy.

Očakávaný výsledok :

Žiaci sa naučia tvoriť bežné vety.

Technológie šetriace zdravie: cvičenia a hry na koordináciu reči s pohybom, prstové cvičenia, dychové cvičenia.

Vybavenie: PC, prezentácia “Skladanie spoločných viet”, ceruzky, zápisník, obálky so slovami, osobné zrkadlo, hodnotiace emotikony.

Priebeh lekcie:

1. Organizačný moment.

Zaznel dlho očakávaný hovor,

Začína sa lekcia.

Prišli zvuky s písmenami,

Na obnovenie poriadku.

Som rád, že vidím toto nové stretnutie

Mám o vás záujem, priatelia!

Vaše odpovede sú zaujímavé

Počúvam s radosťou.

Dnes budeme opäť pozorovať, vyvodzovať závery a uvažovať.

A aby lekcia prospela všetkým,

Zapoj sa aktívne do práce, priateľu!

L:
Chlapci, pozrite, dnes máme hostí. Poďme sa pozdraviť!
(Deti pozdravujú)

Dnes tu máme nezvyčajnú aktivitu. Vydáme sa na cestu do rozprávkovej krajiny. chceš ísť so mnou?

L: Tak počúvaj. V nejakom kráľovstve, v nejakom štáte zlá čarodejnica prinieslo na oblohu veľa mrakov a už niekoľko dní nevidieť slnko, len prší. Kráľ bol smutný. Len statoční, odvážni rytieri môžu pomôcť zrušiť zlú kliatbu. Pomôžme ľuďom v tejto krajine vrátiť slnko. Aby ste to dosiahli, musíte prejsť testom správnym dokončením všetkých úloh. si pripravený?

L: Tak začnime.

2. Artikulačná gymnastika.

L: V tejto rozprávkovej krajine je čarovné zrkadlo. Pozrite sa, čo nám ukazuje. Toto je príbeh o jazyku. "Na návšteve u starých rodičov."

Tučné vnúčatá prišli na návštevu („Tuční malí“)

Sú tenké, len koža a kosti. ("Skinny")

Prišli aj tučné vnučky („tučné dievčatá“)

Sú tenké – len kosti a koža. ("Skinny")

Starí rodičia sa na všetkých usmievali ("úsmev")

Natiahli ruku, aby každého pobozkali. ("Trubica")

Ráno sme sa zobudili s úsmevom na perách ("Smile")

Umyjeme si všetky horné zuby. ("Čistíme si zuby")

Vľavo a vpravo, zvnútra a zvonku, -

Sme kamaráti aj so spodnými zubami.

Stlačíme si pery a vypláchneme ústa,

A samovaru bafkáme, ako sa len dá. („Gule“, „Samovar“)

Vyložíme tanieriky a oni nám dajú palacinky. ("Stierka")

Fúkame na placku - nie na líčka, nie popri nej. („Fúkanie na špachtľu“)

Palacinku rozžujeme, zabalíme a odhryzneme („Žujte palacinku“)

Budeme mať ďalšiu palacinku s džemom. ("Lahodný džem")

Postavíme šálky, aby si mohli naliať čaj („Šálka“)

Vysmrkali sme - čaj sme schladili. ("Zameranie")

Pili sme čaj - nikto sa neurazil („Nerozbi pohár“)

Raňajky boli chutné - oblizli sme si pery. („Olízajte si vonkajšiu stranu pier do kruhu“)

L: Prvá prekážka je úspešne prekonaná. Poďme ďalej.

3. Prstová gymnastika + Keneziologické cvičenia.

Naše prsty nám pomôžu prekonať túto novú prekážku.

Chlapci, prečo si myslíte, že musíte cvičiť prsty?

D: (odpovede detí)

Správne. No a teraz začnime.

1 cvičenie "lopta"

Nafúkla som elastickú loptu.

Poštípal ho komár.

Balón praskne - žiadny problém,

Nafúknem nový balón.

2. cvičenie "zamknúť"

Na dverách je zámok.

Kto by to mohol otvoriť?

Ťahali, krútili sa,

Zaklopali a otvorili.

3. napr. "Štetec" (zrkadlový výkres)

Budem maľovať jemným štetcom

Stolička, stôl a mačka Máša.

4. napr. "Päsť, rebro, dlaň"

5. cvičenie "dom"

Pripojte prstencové falangy narovnaných prstov. S vašimi prstami pravá ruka Pevne zatlačte na prsty ľavej ruky. Potom naopak. Precvičujte pohyb každým párom prstov zvlášť.

6. cvičenie "ceruzka"

Upevnite predlaktie pravej ruky na stôl. Pomocou ukazováka a prostredníka zdvihnite ceruzku zo stola. Zdvihnite a znížte ho. Urobte to isté so všetkými pármi prstov jeden po druhom. Potom urobte to isté s ľavou rukou.

7. cvičenie "Prsty do postele"

4. Grafický diktát.

Chlapci, cesta do magického kráľovstva prechádza cez les. A aby ste sa v lese nestratili, treba si vybrať správnu cestu. Ďalšou prekážkou je grafický diktát. Poďme všetci spoločne nakresliť správnu cestu.

si pripravený? Čo je potrebné na úspešné písanie? grafický diktát?

D: Pozorne počúvajte, nenechajte sa rozptyľovať a pamätajte vpravo a vľavo.

Potom pozorne počúvajte. Každý má na stole papier. Vezmite to, vidíte na ňom bodku? Toto je začiatok cesty. Nasaďte rukoväť tento bod a pozorne počúvajte moje pokyny: 2 bunky hore, 2 bunky doprava, 4 bunky hore, 1 bunka doprava, 4 bunky dole, 2 bunky doprava, 2 bunky dole, 1 bunka doprava, 2 bunky hore , 2 bunky vpravo, 4 bunky hore, 1 bunka vpravo, 4 bunky dole, 2 bunky vpravo, 2 bunky dole, 1 bunka vpravo. Potom pokračujte v kreslení sami.

5. Sebaurčenie pre aktivitu.

Ďalší test je pred vašimi očami. Pri pohľade na tieto obrázky, čo si myslíte, že môžete prísť?

D: návrhy.

Presne tak chlapi. Čo myslíte, čo budeme dnes robiť v triede?

D: Urobme vety.

6. Vyslovovanie čistých výrokov.

Najprv však musíme naladiť ústa, aby vety vyslovovali správne, takže po mne zopakujte tieto čisté výroky:

La-la-la - prišla k nám rozprávka.

My-my-my sme boli prekvapení.

De-de-de – kráľovstvo má problémy.

At-at-at - zobudíme sa, aby sme zachránili všetkých.

Tsa-tsa-tsa - zvládneme to.

7. Práca na téme.

Chlapci, aby ste prekonali vysoký plot, musíte urobiť čo najviac správnych a krásnych viet. Aké slová môžete použiť na vytváranie viet?

D: slová-predmety, slová-činy, slová-znamenia. (Poďte s návrhmi na základe obrázka)

8. Dychové cvičenia.

V čarovnej záhrade rozprávkového kráľovstva rastie čarovná jabloň. Kto zje jablko, stane sa múdrym, ale k jabloni sa môžete priblížiť iba dokončením určitých dychové cvičenia. Chlapci, myslíte si, že dychové cvičenia sú pre deti prospešné?

D: áno. Správne dýchanie ovplyvňuje správnu reč.

1. ex. "Kvet kvitne"

IP: ruky na zátylku, lakte pri sebe (neotvorený púčik).

Prevedenie: nádych – pomaly sa dvíhajte na prsty, lakte rozpažte do strán (kvet kvitne). Návrat do i. p – výdych.

Pomaly, 4-6 krát.

2. cvičenie "Les je hlučný"

I.p.: nohy na šírku ramien, ruky na opasku.

Prevedenie: záklon vpravo - nádych, záklon vľavo - výdych, v i.p. - výdych. Vykonajte 4-5 krát.

3. napr. "huba"

I.p.: hlboký drep, ruky zvierajúce kolená (malá huba).

Prevedenie: pomaly sa vzpriamujte, ruky rozpažte do strán, pohyb hlavy dozadu – nádych (huba narástla). 5-7 krát.

4. napr. "tráva sa hojdá"

IP: základný postoj, ruky dole.

Prevedenie: zdvihnite ruky, plynulo, potraste rukami – nadýchnite sa. Spustite ruky nadol - vydýchnite. 4-5 krát.

5. cvičenie "Rainbow Hug Me"

IP: chodidlá na šírku ramien, ruky dole.

Prevedenie: ruky rozpažte do strán – nádych, objíme ramená – výdych. 4-5 krát.

9. Pokračovanie v práci na téme.

Ďalší test je konečný. "Zloženie vety zo skupiny slov." Zodpovednosť je veľká. Preto navrhujem pracovať v skupinách. Teraz vám dám obálky so slovami, z ktorých budete musieť vytvoriť krásne a správne vety. Chlapi, buďte opatrní, pretože teraz záleží na vás, či si obyvatelia rozprávkového kráľovstva užijú slnko, alebo či večne zmoknú v daždi.

D: (tvorte vety v skupinách).

10. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Výborne! Pomohli ste obyvateľom rozprávkovej ríše. Mraky sa rozjasnili, rozsvietilo sa, objavilo sa slnko. Pozri, čo robí slnko? Smeje sa a raduje sa, že ste taký šikovný!
Povedz mi, čo sa ti najviac páčilo? Aké hry si hral?

11. Reflexia.

Chlapci, teraz si vezmite prázdne emotikony, ktoré sú na vašich stoloch, a nakreslite slnko, ak si myslíte, že ste na hodine pracovali dobre a všetko vám vyšlo; alebo dážď, ak sa vám to celkom nepodarilo a stále je na čom pracovať.

12.Záver.

To je na dnes všetko. Bolo pre mňa potešením cestovať s vami rozprávkovou krajinou. ďakujem za pozornosť. Dovidenia chlapci. Rozlúčte sa s našimi hosťami.

D: Dovidenia.

Logopedická hodina v 1. ročníku

Téma logopedickej hodiny :

„Vytváranie návrhov z jednotlivé slová, údaje v neporiadku"

Pozreli sme sa doľava, pozreli sme sa doprava.

Sklopili oči. A teraz to zdvihli.

Pozreli sme sa na seba... pustili sa do práce!

1.- Čítam vám štvorveršie a z popisu môžete hádať, o akom písmene hovoríme, a nájsť na stole toto písmeno:

List je veľmi dôležitý, predstavoval som si to hrozné.

Hrudník je koleso, žalúdok je nafúknutý. Ako keby tu nebolo nič dôležitejšie. /IN

Tento list je ako polica s knihami...za každým kričí:

Priatelia, neponáhľajte sa, knihy ste mi dali na poličku...“/E

Polmesiac sa topil na oblohe, polmesiac sa ohýbal smerom k poškodeniu.

A preto nám ten list žiaril z neba.../S

Zrazu som vytvoril pieseň o tomto liste:

NNNNNNN - ukázalo sa, že je to pieseň /N

Písmeno pozná každý..., písmeno je veľmi pekné.

A okrem toho, toto písmeno je hlavné v abecede/A

- Aké slovo možno vytvoriť z týchto písmen? / JAR

Dnes si povieme o jari, splníme zaujímavé úlohy s písmenami a slovami.

2. Charakteristika zvukov. Umiestnite farebné kamienky na zodpovedajúce písmená a vysvetlite, prečo ste ich umiestnili práve takto.

Koľko písmen a zvukov je v tomto slove? Koľko slabík? Na akú otázku toto slovo odpovedá, kto alebo čo, prečo?

3. Hra pre sluchovú pozornosť „Rattle…“

A teraz sa budeme hrať, poviem ti slová, ak sa slovo hodí k popisu jari, budeš hrkať, ak nie, budeš odpočívať: láskavý, teplý, pochmúrny, slnečný, mrazivý, tmavý , hlučný, zhovorčivý, brblavý, hlučný, nudný, zamračený, zasnežený.

Jedným zo znakov jari je návrat vtákov do svojich domovov. A navrhujem, aby ste postavili vtáčiu búdku. A kto v ňom bude bývať? (škorec)

4. Úloha na rozvoj jemnej motoriky: „Stavba búdky“

Vtáčiu búdku postavíme z farebných viečok: palec a ukazovák, palec a prostredník, palec a prstenník, palec a malíček.

Fyzická min. "vtáky"

5. Slovná hra „Ja, ty, my, ty, oni“ - zmena vety pridaním zámena:

Staviam vtáčiu búdku. Staviate búdku pre vtáky......

A teraz povedzte opak pri podaní lopty:

V zime je sneh čistý, ale na jar je….špinavý.

V zime sú dni chladné a na jar sú ...... teplé.

V zime je slnko slabé a na jar –……. svetlý.

V zime je počasie často zamračené a na jar je slnečno.

6. Dynamická pauza. Korekcia zraku „Vtáky“ /na počítači.

7. Pracuje sa na návrhu: "Urobte vetu z daných slov."

Mám toho v sebe veľa rôzne slová. Ste pripravení im porozumieť?

Či už čítate rozprávku alebo báseň, rozhodne som medzi nimi!

Ale ak si pomiešaš všetky slová, nebudeš mi schopný rozumieť.

Fúkal silný nárazový jarný vietor a pomiešal všetky slová.

(Prišla skorá, teplá jar,dlho očakávaný.

Hniezda , vyliahnuť, kurčatá, a, vtáky, vyliahnuť)

B) Vytvorte vetný diagram (magnetické prúžky).

C) Nájdite hlavných členov, určte, na aké otázky odpovedajú, vložte príslušné symboly (m.r, zh.r, akčné slovo + podčiarknutie 2 paličkami, atribút slovo)

8. -A teraz minúta písania: pridajte písmená k slovám vety, ktorú ste zložili. Prečítajte si vetu (vytlačenú na karte)

Ktoré úlohy na hodine boli pre vás zaujímavé a ktoré naopak ťažké?

Toto je prekvapenie od škorca ako vďačnosť za vtáčiu búdku, ktorú ste postavili. Ďakujem za lekciu.

Na__dull_to__year_oldžily.

Vtáky robia hniezda a liahnu mláďatá.

P__ile__ay__ sťahovavý__p__its.

Go__littles pribehli z hôrhandle_yk__.

Faina Kolesniková
Zhrnutie logopedickej hodiny „Návrh. Slovo. Zvuk. list"

Téma: Návrh. Slovo. Zvuk. List.

Úlohy: Naučte deti rozlišovať pojmy: „veta“, „slovo“, „zvuk“, „písmeno“. Naučte sa načrtnúť vetu. Vytvorte vety z dvoch alebo troch slov na základe schémy. Posilnite schopnosť pomenovať uvedené položky všeobecným slovom. Dajte deťom koncept „ zložené slovo" Rozvíjajte sebakontrolu nad správnym držaním tela.

Vybavenie: obrázky predmetov, kúsky vaty pre každé dieťa, pracovné zošity, farebné ceruzky.

Priebeh lekcie

1. Organizačný moment.

Teraz pomenujem priestory a vy sa zamyslite a povedzte mi, akým slovom to všetko môžete nazvať.

(kuchyňa, práčovňa, hudobná miestnosť, telocvičňa, ordinácia logopéda - to je všetko... škôlka.).

Učiteľ, zdravotná sestra, kuchár, manažér, školník, strážca - to je. povolania u detí záhrada.

2. Rozvoj všeobecnej, jemnej motoriky.

Prehĺbenie

Zmena! Zmena! Deti sa pohybujú v kruhu jeden po druhom,

Dobre si oddýchnite: vykonávanie skokov.

Môžete bežať a robiť hluk, Bežia v kruhoch.

Tancujte a spievajte piesne, Tancujú.

Môžeš si sadnúť a mlčať, Hrbia sa.

Len - mysli na to! - nemôžete sa nudiť! Vykonajte skoky na špičkách. Ruky sú držané na opasku.

A. Šibajev

Rozvoj jemných motorických schopností

Skoro ráno

Voda, voda, Ukazujú, ako si umyť tvár.

Umy si tvár

Aby sa ti leskli oči, Pre každú čiaru ohnite jeden prst na oboch rukách.

Aby tvoje líca horeli,

Aby sa ti smiali ústa,

Aby sa zub uhryzol. Deti napodobňujú trasenie vody z dlaní.

Ruská ľudová riekanka

3. Rozvoj tvárových svalov:

Deti zobrazujú svoj emocionálny stav tak, ako im hovorí logopéd.

Logopéd: Ráno je vám smutno, na celý deň sa lúčite s mamou... no potom za vami prišli kamarátky a porozprávali vám veselú príhodu! A učiteľka vás pozvala hrať sa s ostatnými deťmi a vy ste s radosťou odpovedali na jej ponuku.

4. Rozvoj artikulačnej motoriky:

„Smile-tube“, „kôň“, „hríb“, „pohár“, „hojdačka“.

5. Práca na vývoji smerovaného prúdu vzduchu:

Hra „Fúkaj ako vietor na oblaku“.

(Deti vyfukujú vatové tampóny z dlaní a snažia sa nenafúknuť si líca.)

6. Vyhlásenie témy vyučovacej hodiny.

Dnes si pripomenieme, čo je veta a slovo, zistíme, ako sa odlišuje zvuk od písmena.

7. Pojmy „veta“ a „slovo“.

Logopéd: Deti, cez leto ste vyrástli a stali ste sa dospelými. Kde ste v lete dovolenkovali? (Odpovede detí)

Chlapci, čo teraz robíme? (Rozprávame sa, komunikujeme.)

Keď ľudia komunikujú, dochádza medzi nimi ku konverzácii, t.j. komunikácii. A ak hovorí jedna osoba, potom to už bude reč. Naša reč pozostáva z viet a vety sa skladajú zo slov. Slová „sú medzi sebou priatelia“ vo vete a hovoria nám o niekom alebo niečom. Predstavte si, že idete s mamou po ulici a obzeráte sa. „Prší,“ povedala mama. (Výsledkom bola veta.) „Dážď je hustý,“ povedala dcéra. (Znova zaznela veta.)

„Špina pod nohami,“ povedala mama. (Čo sa stalo? Opäť veta.) „A moje nohy boli omrznuté,“ povedala dcéra. (Znova zaznela veta.)

A vo vete sú slová. A ak povieme len slová, nebudeme si rozumieť. Skúsme: dážď, listy, mama, choď, čižmy, asi. (Nič nie je jasné.) Je to preto, že naše slová nie sú „priateľské“.

8. Vytváranie návrhov na základe obrázkov predmetov a zostavovanie schém.

9. Telovýchovná minúta.

Zdvíhame ruky, spúšťame ruky,

Podáme si ruky a rozbehneme sa.

(Deti vykonávajú pohyby podľa textu).

10. Hra „Povedz to jedným slovom“

Logopéd: Ak má chlapec modré oči, ako ho nazvať jedným slovom?

deti: Modrooký.

Logopéd: Ak má dievča dlhé vlasy, aké je?

deti: Dlhovlasý. atď.

11. Rozlíšenie pojmov „slabika“, „zvuk“, „písmeno“.

Hra "Čo som ukázal, čo som povedal?"

Logopéd vydá zvuk a pýta sa: Čo som povedal?

deti: Toto je zvuk, zvuky, ktoré počujeme a vyslovujeme.

Logopéd ukazuje kartičku s písmenom a pýta sa: Je to zvuk alebo písmeno?

deti: Toto je list, vidíme a píšeme listy. atď.

12. Pracujte v zošite č.3.

13. Zhrnutie vyučovacej hodiny.

Čo vieme o slovách, ktoré tvoria vetu? (Sú to „priatelia“ a o niečom nám hovoria.) Čo je to slabika? Ako sa písmená líšia od zvukov?

Publikácie k téme:

Zhrnutie tried frontálnej logopédie v skupine seniorov „Sound [K]. písmeno K" Frontálna logopedická relácia. (vyššia skupina) Téma: „Zvuk [K] Písmeno K“ Účel: Upevnenie vedomostí o hláske K -, oboznámenie sa s písmenom.

Zhrnutie logopedickej hodiny v rámci prípravy na učenie sa čítania a písania „Cesta do krajiny Abvgdeyk. Zvuk [у], písmeno Ш" Zhrnutie podskupinovej logopedickej hodiny vedenej v prípravnej školskej skupine pre deti so špeciálnymi potrebami logopédky Myasnikovovej.

Téma: „Hlas a písmeno O“ Účel: zoznámiť deti so zvukom a písmenom O Úlohy: - zapamätať si artikuláciu [o], jeho vlastnosti - rozvíjať.

Súhrn logopedických hodín v prípravnej skupine

Zhrnutie lekcie gramotnosti v skupine seniorov Návrh

Doprava

Nápravné a výchovné ciele. Dajte deťom koncept vety.

Naučte deti správne meniť slová označujúce znaky.

Nápravné a rozvojové ciele. Rozvíjať sluchovú pozornosť a pamäť, jemnú a hrubú motoriku, koordináciu reči s pohybom.

Nápravné a výchovné ciele. Rozvíjať zručnosti spolupráce, vzájomného porozumenia, dobrej vôle, samostatnosti, iniciatívy a zodpovednosti.

Vybavenie. Príbehové obrázky, vetný diagram, kartičky s grafickými vyobrazeniami slov - predmetov, akcií, znakov.

ja. Organizačný moment

- Ten, kto volá, si sadne. vodná doprava; vzduch, zem.

II. Práca s návrhom

1. Logopéd volá návrh:

Dievča číta rozprávku.

– Rozumieš tomu, čo som povedal?

– O kom si sa dozvedel?

– Čo ste sa dozvedeli o dievčati?

-Čo číta?

Logopéd vymenúva tri slová, ktoré spolu gramaticky nesúvisia: chlapče, choď, autobus.

– Rozumieš, čo som chcel povedať?

– Nerozumel si, pretože som vymenoval tri slová, medzi ktorými nebola žiadna „dohoda“. Tieto slová netvorili vetu.

- Spojme tieto slová, aby medzi nimi bola zhoda.

Logopéd vyslovuje nasledujúcu vetu:

Chlapec cestuje autobusom.

– O kom ste sa dozvedeli?

– Čo ste zistili o chlapcovi?

-Kam ide chlapec?

– Slová začali žiť „v zhode“, vznikla veta. Teraz skúste vyvodiť záver. Keď príde ponuka. (Veta sa získa, keď slová žijú v zhode.)

2. Prstová gymnastika „Mám hračky“

Mám hračky: Striedavo tlieskať. tlieskať rukami a búchať päsťami

Parná lokomotíva a dva kone Ohnite prsty na oboch rukách.

Strieborné lietadlo

Tri rakety, terénne vozidlo,

Sklápač, žeriav –

Skutočný gigant.

Koľko spolu? Striedavo tlieskajte rukami a

Ako to zistiť? udierali päsťami.

3. Písanie návrhov

– Chlapci, pozrite si obrázky a vytvorte podľa nich dvojslovné vety. A potom skúste odpovedať na otázky: čo? čo to robí?

Napríklad: Parník hučí. čo? - Parník. - Čo robí? Bzučí to.

Práca sa vykonáva na základe obrázkov (Lietadlo letí. Auto ide. Autobus stojí.)

4. Reč s pohybom „Lietadlo“.

Okolo preletí lietadlo Pozerajú sa hore a pohybujú prstom.

Pripravila som sa na let s ním.

Pravé krídlo bolo stiahnuté, Striedavo pohybujú rukami a obkresľujú

Pozrel som sa. pohľad.

Stiahnuté ľavé krídlo

Pozrel som sa.

Štartujem motor Rotačné pohyby pred hrudníkom a

A pozorne sa pozerám. sledovať ich pohľadom.

Vstávam, letím. Postavte sa na špičky a predvádzajte

Nechcem sa vrátiť! letové pohyby.

5. Diferenciácia pojmov „slovo“, „veta“

- Počúvajte, čo hovorím: auto, choď.

-Čo som povedal? (Dve slová.)

"A teraz to poviem inak: auto sa pohybuje."

-Čo som povedal? (Ponuka.)

- Ako ste uhádli, že v prvom prípade som pomenoval slová a v druhom - vetu? (V prvom prípade slová neboli priateľské. Nebola medzi nimi dohoda. V druhom prípade sa spriatelili a začali žiť v harmónii.)

6. Grafické znázornenie návrhu Analýza návrhu

Auto ide.

– Čo znamená prvé slovo vo vete? (Položka.)

– Slová označujúce objekt sú zobrazené jednou čiarou.

– Čo znamená druhé slovo? (akcia).

– Slová označujúce činnosť sú znázornené dvoma čiarami.

Logopéd dáva grafický obrázok ponuka kobercov.

– Začiatok vety ukážeme rohom a koniec naznačíme bodkou.

– Roh označuje začiatok vety. A bodka označuje koniec vety. Bodka nám hovorí, že veta sa skončila. Keď píšete vetu, musíte dať na koniec bodku.

– Ako ukážeme začiatok vety? (Roh.)

- Ako ukážeme koniec vety? (Bodka.)

Logopéd navrhuje urobiť vetu z dvoch slov a urobiť vetné diagramy na tabuľkách.

Príklad: Loď sa plaví. Lietadlo letí.

Čo pláva? čo letí? atď.

7. Cvičenie „Zložte auto“

8. Cvičenie „Vyberte si slovo“

- Chlapci, položím vám otázku a vy odpoviete pomocou obrázkov.

Čo robí autobus? Čo robí kamión?

Čo robí električka? Čo robí parník?

Logopéd dáva deťom kartičky na určenie počtu slabík v slove. Potom rozdá malé obrázky zobrazujúce dopravu a požiada deti, aby určili počet slabík v týchto slovách.

10. Práca v zošitoch

Deti napíšu vetu pod diktátom a potom vety prečítajú.

11. Upevnenie materiálu

Logopéd nakreslí na tabuľu schému dvojslovnej vety.

Čo je zobrazené? (Ponuka.)

– Ako ste uhádli, že tento diagram znamená návrh? (Začiatok vety je označený rohom a koniec vety bodkou.)

– Čo znamená prvé a druhé slovo v tejto vete (Predmet, činnosť objektu.)

III. Zhrnutie lekcie.

– Čo nové ste sa naučili v triede?

– Čo sme sa naučili rozlišovať?

– Čo vám pomohlo pri vypracovaní návrhov?

– Čo sa vám na hodine najviac páčilo?