Téma týždňa: „Izbové rastliny. Úžasný kvet.docx - Zhrnutie integrovanej lekcie (umelecký a estetický rozvoj: modelovanie) v druhej juniorskej skupine na tému: „Úžasný kvet Modelovanie jarných kvetov 2. juniorská skupina

Dátum zverejnenia: 03/03/17

Danilová G.N.
Zhrnutie lekcie modelovania v prvej mladšia skupina"Kvety pre moju milovanú matku"

Zhrnutie hodiny modelovania v prvej juniorskej skupine« Kvety pre milovanú mamu » .

Vybavenie: kartón s prírezom, plastelína, dosky na sochárstvo.

Cieľ: naučiť deti odštipnúť malý kúsok plastelíny z veľkého; umiestniť diely na určené miesto; upevniť znalosti zákl kvety: biela, žltá, červená, zelená, modrá;

Priebeh lekcie:

Vychovávateľ: Deti, už viete, že čoskoro oslávime Deň žien. Toto je sviatok všetkých mamičiek, babičiek a dievčat. Počúvaj čo dobrá báseň Prečítam ti to.

MAMIČKA

Kto prišiel ku mne dnes ráno?

mami.

Kto povedal: „Čas vstať“?

mami.

Kto mi zaplietol vlasy?

mami.

Sám si pozametal celý dom?

mami.

SZO kvety v záhrade?

mami.

Kto ma pobozkal?

mami.

Kto je detinský miluje smiech?

mami.

Kto je najlepší na svete?

mami.

Dnes pripravíme darček pre vaše mamičky a babičky.

Pozri, pred tebou je kartón, na ktorom je len stred kvety. Ale nie sú tam žiadne okvetné lístky. Čo chýba?

deti: okvetné lístky.

Hra: Je to tak, teraz natrháme malé z veľkého kusu plastelíny a prilepíme ich k nášmu stredu. Čo? farby na tvojom kartónovom strede?

deti: červená, žltá, biela, modrá, zelená.

Vosp: Výborne, správne.

Dajte deťom rôzne druhy plastelíny kvety. Ponúknite, že si vyberiete ten, ktorý sa vám páči.

Hra: Najprv musíme urobiť plastelínu mäkkou, aby sa z nej dala ľahko vyrezávať. Zahrejte ho v rukách, premiešajte. Vezmite veľký kus plastelíny a odštipnite malý kúsok. Teraz prstami rolujte malú guľu.

Deti, ktoré si nevedia poradiť, potrebujú pomoc.

Hrať: Teraz vy a ja vyvaľkáme veľa malých guľôčok a každá bude mať iné. kvety.

A teraz, keď sme dokončili túto úlohu, pripevníme okvetné lístky k našim stredom. Vezmite jednu malú guľu a umiestnite ju do stredu našej kvety. Teraz zatlačte prstom a jemne namažte okvetné lístok.

Veľmi krásne dostaneme kvety, Myslím, že mamičky a babičky sa veľmi potešia darčekom, ktoré ste im vyrobili.

Prehrávanie: Pozrime sa na naše kvety. Čo? farby sa ukázali ako kvety od Maríny?

Po dokončení triedy Je potrebné skontrolovať prácu každého dieťaťa a pochváliť každé dieťa.

ciele:

Poskytnúť deťom základné vedomosti o záhradných kvetoch, ich štruktúre, podmienkach rastu a starostlivosti.
Obohaťte slovnú zásobu detí na tému „kvety“.
Vytvárajte stabilné predstavy o veľkosti, množstve, farbe, geometrických tvaroch.
Precvičte si schopnosť umiestňovať predmety do priestoru (okraj, stred, do rohu, do radu, do kruhu).
Zlepšite počítacie schopnosti.
Cvičte sochárstvo, lepenie a maľovanie prstami.
Naučte deti pozorne skúmať a skúmať predmet pozorovania.
Rozvíjať schopnosť opakovať pohyby po učiteľovi, koordinovať pohyby a slová piesne.
Rozvíjať myslenie, motoriku, zrakovú a sluchovú koncentráciu, koordináciu pohybov.
Naučte deti pracovať v tíme.

Vybavenie:

Čerstvé kvety vo váze.
Umelé kvety, proso, lopatky, hrable, kanvy, podnosy do záhonov.
Objemové kvety púpavy vyrobené z farebných obrúskov.
Obrázok na pozadí s obrázkami kvetinových záhonov vo forme kruhu, štvorca, obdĺžnika; látkové kvety.
Podkladový obrázok s kvetmi s okvetnými lístkami v tvare geometrických tvarov (jeden okvetný lístok chýba), okvetné lístky a listy týchto kvetov vyrezané z farebného kartónu.
Viacfarebné štipce na prádlo, balónové palice.
Klietka na vajíčka rezané kusy zo štyroch častí s otvormi v hornej časti, každá časť natretá inou farbou, umelé kvety s okvetnými lístkami rovnakej farby.
Prázdny obraz na maľovanie prstom s obláčikom, kvapôčkami a kvetmi, prstovými farbami, vlhčenými obrúskami.
Obrázok na pozadí s kvetmi bez stoniek, počítacie tyčinky.
Listy papiera, lepidlo, detaily aplikácie: váza, kvetina.
Zelené slané cesto, cestoviny v tvare kvetov, maľované rôznymi farbami.
Gombíky rôznych farieb v dvoch veľkostiach, obrázok kvetov s kruhmi, zodpovedajúca farba a veľkosť.
Prázdny obrázok zobrazujúci oblohu a zem, plastelínu, flitrové kvety.
Zvukové nahrávky: „Buttercups-daisies“ od Zheleznova.

Priebeh lekcie:

Pozdravová hra „Naše inteligentné hlavy“

Naše múdre hlavy
Budú veľa premýšľať, chytro.
Uši budú počúvať
Ústa hovoria jasne.
Ruky budú tlieskať
Nohy budú dupať.
Chrbát sa narovnáva,
Usmievame sa na seba.

Pozorovanie kvetov vo váze

Pozri, čo je vo váze? Vo váze sú kvety. Pozrite sa na okvetné lístky, stonky a listy kvetov. Príďte zacítiť vôňu kvetov.

Dychové cvičenia "Púpava"

Fúkajte na púpavu tak, aby sa jej lupene pohybovali, no snažte sa nenafúknuť si líca.

Didaktická hra „Zasaď kvety na kvetinové záhony“

Do týchto záhonov vysadíme kvety. Pozrite sa a povedzte mi, ktoré geometrické tvary Sú si tieto kvetinové záhony podobné?
Tu je záhon v tvare kruhu a tu záhon, ktorý vyzerá ako obdĺžnik a tento záhon je štvorcový.
Do stredu každého záhona zasaďte jeden kvet.
V okrúhlom záhone môžete zasadiť kvety do kruhu. Na obdĺžnikovom - v rade. A zasaďte kvety do štvorcového záhona - do rohov.

Didaktická hra „Zbieraj list a lupeň pre kvet“

Pozrite sa na tieto kvety zblízka. Ukážte kvet s okrúhlymi okvetnými lístkami (štvorcový, trojuholníkový, oválny). Z každého kvetu opadol jeden okvetný lístok. Umiestnite okvetné lístky na miesto na ich kvety s rovnakými okvetnými lístkami.
Teraz pripojte zelené listy k stonke.

Hra so špendlíkmi "Kvety"

Do stredu kvetu pripevnite štipce na prádlo.

Didaktická hra „Pestujte kvety“

Kvetinu musíte zasadiť do jamy rovnakej farby ako okvetné lístky kvetu.

Kresba "Dážď, ley-ley-ley, kvety čoskoro vyrastú!"

Deti pomocou prstov kreslia kvapôčky a stredy kvetov.

Hudobno-dynamická prestávka „Buttercups-daisies“

Deti vykonávajú pohyby na hudbu podľa textu a ukážky dospelého.

Cvičenie s palicami „Kvetové stonky“

Namiesto stoniek kvetov umiestnite palice. Nájdite a ukážte rovnaké kvety.

Aplikácia „Kvety vo váze“

Nalepte vázu a nechajte ju v nej stáť krásny kvet. Koľko kvetov je vo váze? Jeden kvet.

Dynamická pauza „Kvety rastú na lúke“

Na lúke rastú kvety
Bezprecedentná krása.
(Deti drepujú)
Kvety siahajú po slnku.
Pretiahnite sa s nimi aj vy.
(Postavte sa, natiahnite sa, zdvihnite ruky)
Občas fúka vietor
Ale to nie je problém.
(mávanie rukami, kývajúce sa telo)
Kvety sa ohýbajú
Okvetné lístky klesajú.
(Naklonenia)
A potom opäť vstanú
A stále kvitnú.
(Postavte sa na nohy, otočte trup doľava a doprava)

Hra s tlačidlami "Kvety"

Usporiadajte tlačidlá do kruhov vhodnej farby a veľkosti.

Prstová gymnastika "Kvet"

Ako malé deti
Je tam šarlátový kvet,
(Stisnite prsty jednej ruky)

A jeho okvetné lístky -
Toto sú prsty ruky.
(Otvorte dlaň, roztiahnite prsty do strán)

Jeden, dva, tri, štyri, päť -
Teraz sa naučme počítať.
(Prsty na druhej ruke)

Basreliéfna socha „Krásne kvety“

Z plastelíny odtrhnite kúsky, priložte ich na obrázok, na plastelínu položte kvet a pevne zatlačte prstom.

Ručná práca "Záhon"

Deti vyrobia záhonovú tortu zo slaného cesta a vylisujú a zasadia kvietky z cestovín.
- Koľko červených kvetov? Jeden. Koľko žltých kvetov? Dvaja. Koľko oranžových kvetov? Tri.

Kolektívne cvičenie „Aranžovanie záhonu“

Deti špajdľami nasypú proso do podnosu, zarovnajú ho hrabľami a do cereálií zapichnú umelé kvety. Potom voda z kanvy (imitácia).

Lekcia modelovania pre deti druhej juniorskej skupiny "Vitamíny pre zvieratá"

Shangarieva Guzaliya Vilsovna, učiteľka
Miesto výkonu práce: MDOAU č. 153, Orenburg
Popis: Tento materiál bude užitočný a zaujímavý pre učiteľov mladších skupín a rodičov. Lekcia si vyžaduje predbežnú prípravu.
ciele:
- rozvíjanie záujmu detí o modelovanie;
- oboznámenie sa s vlastnosťami plastelíny;
- predstavenie novej hračky;
- upevňovanie vedomostí detí o vitamínoch a ich výhodách.
Úlohy:
- naďalej rozvíjať zručnosti pri práci s plastelínou;
- pokračovať v rozvíjaní vedomostí o základných farbách;
- podporovať rozvoj estetického vnímania;
- rozvíjať schopnosť pozorne počúvať učiteľa;
- rozvíjať hrubú a jemnú motoriku;
- posilniť schopnosť detí trhať malé kúsky z veľkej hrudky, kotúľať gule a sploštiť ich;
- kultivovať presnosť v práci;
- pestovať sympatie k nešťastiu niekoho iného a túžbu pomôcť.
Prípravné práce:čítanie K. Čukovského „Doktor Aibolit“, tlačená stolová hra „Zelenina a ovocie“, prezeranie ilustrácií k dielu K. Čukovského „Doktor Aibolit“, rozprávanie s deťmi o zdravýživota.
Vybavenie: plastelína, doska, obrúsky, papierové prírezy do kufríka lekára, plyšová líška, stolová hra s potlačou „Zelenina a ovocie. Poskladajte puzzle“, maškrtu pre deti – jablká.
Priebeh lekcie:
Deti sedia na stoličkách. Ozve sa klopanie na dvere. Učiteľ otvorí dvere a tam je líška.
Liška: Chlapci, doktor Aibolit ma poslal k vám! Máme problémy! Aibolitu došli vitamíny.
deti: Na čo sú vitamíny?
Vychovávateľ: Vitamíny pomáhajú deťom a dospelým byť silnými a zdravými. Niektoré vitamíny sú potrebné pre rast, iné - pre oči - dobre vidieť, iné - pre hlavu - dobre premýšľať, byť múdry. A sú vitamíny, ktoré nás chránia pred chorobami. Ak dieťa nedostáva dostatok týchto vitamínov, začína často ochorieť. Čo myslíte, v akom ročnom období prijímame najviac vitamínov?
deti: V lete a na jeseň, pretože v tomto období je veľa ovocia a zeleniny.
Liška: Výborne chlapci! Vieš veľa. A poznám hru. Chcete sa hrať?
deti: áno.
Líška a chlapci hrajú hru „Poskladajte puzzle“. Zbierajú rôznu zeleninu a ovocie, pani učiteľka pomáha.
Vychovávateľ: : Chlapi, viete, že v inom ročnom období, aby ľuďom nechýbali vitamíny, sa v lekárňach predávajú vitamínové tablety. A doktorovi Aibolitovi došli takéto vitamíny. No chlapci, pomôžme Aibolitovi?
deti: Samozrejme pomôžeme!
Vychovávateľ: Urobme si nejaké vitamíny a vložíme ich do týchto kufrov. A líška to dá Aibolitovi. Kufor má priehradky na vitamíny, sú rôznych farieb. Aké farebné vitamíny vyrobíme? Deti pomenúvajú farby nakreslené na polotovare.
Učiteľ ukazuje postup. Deti sa pozorne pozerajú a ukazujú pohyby vo vzduchu.
Vychovávateľ: Z veľkej hrudy plastelíny odštipneme malú, krúživými pohybmi zvinieme do gule a sploštíme. Ukázalo sa, že je to vitamín. Takto robím zvyšok vitamínov. (hovorenie a vystupovanie)
Deti sa pozerajú na pripravený materiál pred sebou a na výzvu učiteľa začnú pracovať. Učiteľ pomáha deťom.


Uprostred hodiny učiteľ vedie gymnastiku pre oči:
Pevne zatvorte oči
Spolu počítame do päť
Otvoriť, žmurkať
A pokračujeme v práci.


Vychovávateľ: Naše oči si trochu oddýchli. Dokončime prácu.
Deti dokončujú modelovanie. Učiteľ a líška vedú fyzické cvičenia.
Naše ruky môžu tlieskať – tlieskať, tlieskať.
Naše ruky môžu plieskať – plesknúť, plesknúť.
Môžete zdvihnúť ruky
Môžete ich hojdať
Zaklopať päsťami
Zamávaj krídlami,
Môžete si dať ruky na opasok
A roztancujte ich s lampášmi.
Každý si môže podať ruku
A zbierajte veľký kruh.



Vychovávateľ: No chlapci, poďme hrať. Pozrime sa na naše vitamínové kufríky. (pozrite sa na kufre a diskutujte o vykonanej práci)
Vychovávateľ: Ukážeme naše kufre s vitamínmi našim rodičom a potom ich pošleme poštou doktorovi Aibolitovi.
Naše práce vystavujeme v stánku.


Liška: Chlapci, veľmi sa mi páčilo vaše miesto, môžem zostať?
deti: Áno!
Líška pohostí každého jablkom.

Poznámky k mimoškolským lekciám
Téma: Leto - "Kvet"
Vyplnil a viedol: Kochetkova T.Yu.
Dátum: 2. júna 2016
Čas: 10.00 – 10.15 hod
Miesto: MBOU "Severná stredná škola č. 1" konštrukčná jednotka"Severná materská škola "Vasilek"
Skupina: 1. juniorská skupina “Stars”
Počet detí: 11 z 26

Účel lekcie: Vytvorenie základných predstáv o lete.

Ciele lekcie:
1. upevňovanie vedomostí o prírode, sezónne zmeny;
2. upevniť vedomosti o farbách (červená, žltá, modrá, zelená);
3. vštepovať deťom lásku a úctu k prírode;
4. vštepovať deťom presnosť pri vykonávaní práce;
5. rozvíjať jemnú motoriku rúk.

Obrazový materiál:
Materiály na prácu: obrázok kvetu „Pozadie“, plastelína, plastelínová doska, obrúsky na ruky.

Časti lekcie
Obsah lekcie
Organizačné a metodické pokyny

Úvod – úvodná časť
(1 min.)
- Dobrý deň, chlapci! Moje meno je: Tatyana Yurievna. Dnes pôjdeme do leta!
Na začiatku hodiny si chlapci sadnú na stoličky.

Moment prekvapenia
(2 min.)
- Chlapci, počúvajte hádanku.
Tu sú ihly a špendlíky
Vyliezajú spod lavičky
Pozerajú sa na mňa
Chcú mlieko
- Chlapci, o kom je táto hádanka? (ježko) Správne, táto hádanka je o ježkovi. A dnes som neprišiel sám, prišiel ťa navštíviť ježko so mnou! Pozri, čo to drží v rukách? (kvety) Áno, na ceste k vám natrhal nejaké kvety! Pozrite sa, aké sú? (krásne, iné, farebné) Presne tak! Všetky sú veľmi odlišné a krásne. Povedz mi, v ktorom ročnom období môžeme vidieť kvety na ulici? (v lete) Dobre! A v akom ročnom období môžeme vidieť ježka v lese? (aj v lete) Výborne! Čo ešte môžeme vidieť v lete? (motýle, vtáky, huby atď.) Presne tak, toto všetko sa deje v lete!

Vyriešením hádanky veďte rozhovor o lete.

Hračka ježko s kvetmi.

Fizminutka
(1 min.)
- Teraz si predstavme, že sme všetci kvety. Ježko nám prečíta báseň a my budeme robiť pohyby:
Prebúdza sa kvet
Okvetný lístok siaha k slnku
A kolíše sa vo vetre

A potom sa opäť zdvihne
A na každého sa milo usmieva.

Vytiahnite sa
Naklonenie doprava, doľava

Vstávame v IP.
Usmejme sa

Výborne! Pekné kvety si urobil.
Učiteľ číta báseň a ukazuje pohyby a deti po ňom opakujú.

Príprava na prácu (1 min.)
- Aha, pozri, čo nám ešte priniesol ježko? (kresby) Áno, toto sú kresby kvetov. A ježko nás poprosí, aby sme im pomohli obliecť. A oblečieme to plastelínou. Na to budeme potrebovať: výkres - pozadie, ktoré vám dám, budeme potrebovať aj plastelínu a špeciálne dosky. Vezmite si stoličky a opatrne, pomaly si sadnite k stolom. Keď si sadnete, snažte sa nikoho neudrieť stoličkou.
Ukážte obrázok kvetu.
Rozdeľte kresbu na pozadí, plastelínu požadovanej farby a modelovaciu dosku, ako aj obrúsky na ruky.

Kreatívne
práca (5 min.)
- Takže, chlapci, tu sú kresby kvetov. Teraz ich oblečieme pomocou plastelíny. Pozrite sa, akú farbu majú kvety ježka? (červená, žltá, modrá) Presne tak, použijeme aj tieto farby. Pozri: teraz vezmite kúsok plastelíny, odštipnite z neho malý kruh, zrolujte malú guľu a prilepte ju takto do kruhu - tu.
- Pri vykonávaní práce buďte opatrní, nehádžte plastelínu, aby ste nezašpinili a nezašpinili ostatných. Ak vám spadne kúsok plastelíny, okamžite ho vyberte.
Ukážte postupnosť práce. Uistite sa, že práca je dokončená správne a presne.

Analýza dokončenej práce
(1 min.)
- Ach, pozri, táto kvetina je taká elegantná, že sa stala veselšou. A rozhodol sa nám prečítať báseň:
Na čistinke vyrástol nádherný kvet
V jedno letné ráno otvoril svoje okvetné lístky
Krása a výživa pre všetky okvetné lístky
Spoločne dávajú korene pod zemou.
- O čom je táto báseň? (o kvetoch) Správne! Takže vaše kvety sa začali usmievať, pretože ste ich obliekli. Stali sa tak krásnymi! Akú farbu má tento kvet? (červená, žltá, modrá)
Zobraziť vzorku kvetu.

Selektívne sa pozrite na prácu chlapcov.

Zhrnutie lekcie
(2 min.)
- Takže, chlapci, ježkovi sa veľmi páčili vaše kvety. Ukázali sa tak krásne! Len zabudol, v akom ročnom období ich možno vidieť? (v lete). Kde ich môžeme vidieť? (v lese, na čistinke, na záhone) Správne! Povedz mi, ako sme pomohli ježkovi? Čo sme urobili s kvetmi? (oblečie sa) Áno, obliekli sme ich. Povedzte, líši sa naše letné oblečenie od zimného? (áno) Čo? (ľahší, v lete tenší) V lete nosíme tenké a ľahké oblečenie. Čo má dnes oblečené _______________? (pančucháče, tričko, nohavice, sandále atď.) Výborne! Do čoho sme obliekli kvet? (v rôznych farbách) Samozrejme! Kvet bol bledý a smutný, ale obliekli sme ho do rôznych farieb a začal sa usmievať!
Ukáž ježkovi. Porozprávajte sa o letnom a sezónnom oblečení. Upevnite si svoje znalosti o farbách lakov.

Upratovanie pracoviska (1 min.)
- Chlapci, ježko je veľmi spokojný s vašou prácou, teraz vás požiada, aby ste mu pomohli pozbierať zvyšky plastelíny. Teraz všetci zhromaždíme dosky a položíme ich na miesto. Teraz poďme a po práci si umyte ruky:
Ježko si dobre neumyl labky, neskúsil si ich umyť mydlom dostane sa ti do úst, môže ťa bolieť... fuj fuj fuj.

Upratujte pracovisko spolu so svojimi deťmi.

Po práci s plastelínou si umyte ruky.

Reflexia
Didaktická hra
(1 min.)
- Predstavme si, že sme kvety v letnej záhrade. Ježek nám prečíta báseň a my zobrazíme akcie:
Prebúdza sa kvet
Okvetný lístok siaha k slnku
A kolíše sa vo vetre
Nízke, nízko pri zemi sa ohýba
A potom sa opäť zdvihne
A na každého sa milo usmieva.
Zdvihneme ruky do strán
Vytiahnite sa
Naklonenie doprava, doľava
Zohneme sa a rukami dosiahneme podlahu.
Vstávame v IP.
Usmejme sa

Výborne! So všetkými úlohami ježka ste sa dokonale vyrovnali! Ďakujem všetkým!
Upevniť nadobudnuté vedomosti prostredníctvom didaktickej hry.

Abstraktné komplexná lekcia o modelovaní a oboznamovaní sa s prírodou v druhej juniorskej skupine
téma: "Vyzerá ako ježko"

ciele: Vzdelávacie: Pokračujte v učení detí, ako vyrobiť výrobok z niekoľkých častí. Posilnite techniky kruhového valcovania, spájania častí, kreslenia čiar v stohu. Zoznámte deti s kaktusovou rastlinou.
Vývojový: Rozvíjajte zvedavosť, jemnú a hrubú motoriku.
Vzdelávacie: Podporujte lásku k rastlinám. Vštepiť deťom túžbu vytvoriť hotový obraz pomocou prírodných a odpadových materiálov.

Integrácia vzdelávacích oblastí: Sociálny a komunikačný rozvoj, kognitívny vývoj, fyzický vývoj, umelecký a estetický, vývin reči.
Vybavenie:
Obrázky zobrazujúce rôzne kaktusy. Živá rastlina v kvetináči.
Zelená a čierna plastelína, stohy, modelovacie dosky, plastové vrchnáky, nasekané a sušené ihličie, kvety z ovocného stromu.
Zelené obrúčky, červené papierové kvety.
Prípravné práce: Deti pomocou fixiek namaľujú plastové vrchnáky zvislými čiarami, aby ozdobili črepník s kaktusom.

Priebeh lekcie:

Dnes tu máme hosťa. Toto je rastlina, o ktorej hovoria:
Vyzerá ako ježko
Iba zakorenené v zemi.
Žiadne uši, žiadne nohy, žiadne oči,
Ale na druhej strane, tŕne sú skvelé!
Rastie veľmi pomaly
A nekvitne každý rok.
Má červený kvet

Ako krásne kvitne...
(kaktus)
Táto rastlina sa nazýva kaktus. Pozrite sa, aká je to nezvyčajná rastlina. Namiesto listov má tŕne. Čo môžete povedať o kaktuse? aký je? Zelené, pichľavé, krásne.
Sú tam mláďatá kaktusov veľkosti nechtu a obrovské kaktusy – vyššie ako naša budova MATERSKÁ ŠKOLA.
Kaktusy sa neboja tepla. Vo vnútri sú vodnaté. Aj tie najmenšie kaktusy majú veľké korene.
Rôzne kaktusy majú rôzne tŕne: tvrdé a mäkké, dlhé a krátke a existujú dokonca aj kaktusy s jedovatými ihlami.
V dávnych dobách ľudia trhali ostne veľkých kaktusov a používali ich ako ihly.
Mnohé kaktusy sú jedlé. Robia sa z nich kompóty, džem a jedia sa jednoducho surové.
Niektoré kaktusy môžu jesť malý hmyz. Ich svetlé, červené kvety, voňajúce mäsom, priťahujú hmyz. Pakomár priletí k vôni, pristane na kvete a ten buchne, zavrie sa a muchu prehltne.
Poďme si zahrať hru o kaktusoch, ktoré jedia hmyz.
Dynamická pauza „Kaktusy a hmyz“
Obruče sú kaktusy. Niektoré kaktusy s červenými kvetmi. Práve na tieto kaktusové obruče sa hmyz hrnie. A ty budeš hmyz.
Raz, dva, tri, štyri, päť, začnime hrať! Deti, premeňte sa na hmyz a lette ku kaktusom.
Učiteľka dbá na to, aby sa deti zhromažďovali len v tých obrúčkach, kde leží červený kvet. Môžete vyzvať deti, aby „žuvali“.
Vždy žije v púšti,
A nie je tam žiadna voda.
Pri zalievaní kaktusu ho nezničte -
Kaktus potrebuje veľmi málo vody.

Pri starostlivosti o kaktus musíte dávať pozor, aby ste sa nedotkli jeho ostňov. Tŕne môžu bolieť a zaryť sa do dlane. Stalo sa to s jedným dieťaťom z básne Natálie Shaibakovej „Cactus“.
Čítanie básne "Cactus"
Mamin kaktus na okne
Nedáva mi pokoj.
Točím sa okolo neho
Neberiem to pre prípad, že by som si injekciu podal sám.
Pamätám si slová mojej mamy:
"Je to pichľavé." Nemôžeš to vziať!"
Ale už to nemôžem vydržať...
Môj prst narazil na kaktus!
"Ahhh" - vydal som silný rev -
Ešte som nenašiel slová.
Ale teraz už viem určite...
Nehrám sa s kaktusom!
Modelovanie „Kvitnúci kaktus v krásnom kvetináči“
Vezmite plastové uzávery do rúk. Už ste ich urobili krásnymi a premenili ste ich na kvetináče pre izbové rastliny.
Ak chcete zasadiť rastlinu do kvetináča, musíte kvetináč najskôr naplniť zeminou. Aby ste to urobili, vezmite čiernu plastelínu a naplňte ňou veko hrnca.
Teraz poďme ku kaktusu. Zelenú plastelínu rozdeľte na dve nerovnaké časti - jedna časť by mala byť veľká a druhá časť malá. Vezmite väčší kus plastelíny a zrolujte do gule, potom ju zľahka vaľkajte medzi dlane, aby ste vytvorili oválny tvar. Teraz „zasaďte“ kaktus do kvetináča s pôdou - položte a zľahka pritlačte zelenú plastelínu na čiernu. Z malého kúska zelenej plastelíny urobíme výhonok pre kaktus: guľu krúživým pohybom vyvaľkáme dlaňami a pripevníme ju k veľkému kaktusu.
Teraz vezmite stohy a naneste s nimi pruhy na kaktus zhora nadol.
Čo chýba našim kaktusom? Nie je dosť tŕňov. Do zelenej plastelíny zapichnite ihly a kaktus bude mať ostne.
VÝSLEDOK. Aké krásne kaktusy máte! Na nerozoznanie od skutočného! A hoci kaktusy kvitnú veľmi zriedka, dnes práve rozkvitli - zapichnite si do kaktusov kvetinu.
Svoje krásne kaktusy si môžete vziať domov. Ukážte ich svojej rodine a priateľom a určite im povedzte všetko, čo ste sa dnes dozvedeli o tejto úžasnej rastline.