Zhrnutie GCD o výtvarnom umení v strednej skupine na tému: „Krásne kvety. Otvorená hodina výtvarnej výchovy s využitím netradičných techník kreslenia v strednej skupine „Ryby v akváriu“ Lekcia hry v strednej skupine

Mestská rozpočtová škôlka vzdelávacej inštitúcie

materská škola "Bell"

Kreslenie poznámok k lekcii

V stredná skupina k téme:

"Malý zajačik."

Golofast Marina Ivanovna –

stredoškolský učiteľ

materská škola "Bell"

s. Zhirjatino

Softvérové ​​úlohy:

    Vizuálna úloha.

Naučte deti kresliť zajačika. Posilniť schopnosť rozoznávať a pomenovať modrú, čiernu, červenú farbu a zaoblené tvary, rovné čiary.

    Kompozičná úloha.

Naučte deti kresliť v priestore. Hlava je menšia ako telo, uši sú dlhé a chvost je malý.

    Technický problém.

Posilnite schopnosť kresliť zaoblené tvary. Posilnite schopnosť držať ceruzku tak, že ju budete držať tromi prstami, bez toho, aby ste ju pevne stlačili, nie blízko nabrúseného konca. Pokračujte v učení detí aplikovať ťahy jedným smerom bez toho, aby ste prekročili obrys.

    Výchovné úlohy.

Pestujte túžbu kresliť zajačika. Presnosť formulára.

Materiál.

    Demo materiál: vzorka, výstavný hárok, farebné ceruzky.

    Písomky: Podpísané hárky, farebné ceruzkové čiarky (podľa počtu detí).

Priebeh lekcie.

    Úvodná časť.

    Vzbudenie záujmu a stanovenie cieľov.

Prichádza zajac. Učiteľ o nej hovorí.

- Zajac stratil svojho malého zajačika... Hľadala ho, ale nie

našiel to.

    Vyšetrenie vzorky.

- Pozrite sa na malého zajačika, ktorého som nakreslil.

- Chlapci, čo má zajačik? (Aké časti možno identifikovať u zajačika?)

- Aký je tvar tela zajačika?

- Čo ešte má zajačik oválneho tvaru?

- A čo okrúhly tvar zajačika?

- Aké oblé tvary sme už nakreslili? Spomeňme si.

- Deti: pohárik, kura, snehuliak.

- Pozrime sa, čo má zajačik na hlave? Akú farbu očí?

- Akú farbu má zajačikové telo, hlavu, uši, labky?

-Ako vyzerajú labky zajačika?

- Chlapci, čo je väčšie na hlave alebo tele zajačika?

- To je ten druh zajačika, ktorého vám nakreslíme.

3) Ukážka a vysvetlenie obrazových metód (čiastočné).

Pozývam deti (ak chcú), aby im ukázali, ako nakresliť nos, oči, uši. Volám 2 deti.

- Chlapci, kto nám chce ukázať, ako sa kreslí oko?

- Kto nám ukáže, ako kresliť uši?

- Pozri, Igor správne vzal ceruzku troma prstami, nestláčal ju pevne, nepribližoval sa k naostrenému koncu.

- Kreslí oko na hlave. (Podobne komentujem kresbu nosa a uší).

4) Konsolidácia.

- Teraz, chlapci, čo nakreslíme ako prvé?

Čo budeme kresliť ďalej?

Vyzvem deti, aby vzali správnu ceruzku a ukázali vo vzduchu, ako nakreslia telo a hlavu zajačika.

    Detská práca.

    Všeobecné pokyny.

- Začnite kresliť telo v strede listu, veľké. Pokúste sa maľovať bez toho, aby ste prekročili okraje.

    Samostatná práca.

Na liste papiera ukáž Anye, Zakharovi... ako kresliť

oko, uši.

Pasívny príjem.

Pomáha Angeline a Rómom zvládnuť techniku ​​maľby

trupu.

    Analýza detských prác.

Forma organizácie.

Položil som na stôl práce detí. Ponúkam deti

sledujte ich.

V mene zajaca sa udeľuje kladné hodnotenie.

- Nájsť zajačikov, ktorí jedia trávu?

- Ktoré zajačiky sa pozerali hore?

- Nájdite najväčšieho (najmenšieho) zajačika...

- Dnes ste urobili maximum. Výborne chlapci!

Lekcia sa skončila.

Mestská predškolská vzdelávacia autonómna inštitúcia " MATERSKÁ ŠKOLA 95 všeobecného rozvojového typu s prioritnou realizáciou sociálneho a osobnostného rozvoja žiakov „Smesharika“ v Orsku“

Poznámky k lekcii

MNO "Umelecký a estetický rozvoj" typ činnosti: vizuálna činnosť - kresba

"Rowanská vetva"

pre deti strednej skupiny (4-5 rokov)

Zostavil:

učiteľ

Sokolová N.V.

Orsk 2016

Integrácia vzdelávacích oblastí: « Kognitívny vývoj"(formácia úplný obraz svet), „Umelecké a estetické“ (kresba), FEMP.

Typy detských aktivít: herné, komunikačné, pracovné, kognitívne a výskumné, produktívne, hudobné a umelecké, čítanie.

Ciele učiteľa:

Vzdelávacie: Naučte deti znázorňovať zväzok jarabín, kresliť bobule a listy odtlačkami prstov a vyvolať emocionálnu a estetickú odozvu na tému hodiny.

Vývojový: Rozvíjajte zmysel pre kompozíciu a farbu v procese používania rôznych techník na vytvorenie expresívneho obrazu zväzku jarabín, rozvíjajte kultúrne a hygienické zručnosti.

Vzdelávacie: Pestovať u detí záujem o vizuálne umenie, láska k prírode, naučiť sa kresliť bobule jarabiny pomocou maľovania prstom (kreslenie jedným prstom).

Prípravné práce: prezeranie jarabín, čítanie básní, príbehov, prezeranie ilustrácií, obrazov; didaktické a slovné hry.

Materiály a vybavenie: zväzok jarabín, gvaš v červenej a zelenej farbe, obrúsok pre každé dieťa, vatové tampóny pre každé dieťa, štetce, albumy, vopred pripravená ilustrácia jarabiny, siluety hýľov, zvukový záznam (Čajkovskij Ročné obdobia.)

1. Organizačný moment.

Vychovávateľ:

Brusnice dozrievajú,

Dni sa ochladili,

A z kriku vtáka

Moje srdce sa stalo smutnejším.

Kŕdle vtákov odlietajú

Preč, za modrým morom.

Všetky stromy svietia

Vo viacfarebných šatách.

Učiteľ: O akom ročnom období hovorí táto báseň?

Deti: o jeseni.

Vychovávateľ: Ako ste uhádli? Čo sa stane na jeseň?

Deti: listy na stromoch zožltli, listy opadávajú zo stromov.

pedagóg: Chlapci, pozrite sa, akú rozprávkovú kyticu listov nám jeseň pripravila. Chlapci, spomeňme si, ako sa volajú naše listy...

Aký druh listu má breza - breza

Aký druh listu má jarabina?

Javorový list má nejaký druh.........

Aké listy má dub?

Teraz sa s nimi zahráme. Chlapec musí zbierať listy jarabiny a dubu a dievčatá brezové a javorové listy - buďte opatrní.

2. Vonkajšia hra „Jesenné lístie“

Deti stoja v kruhu. Listy sú rozptýlené na podlahe. Žiaci spolu s učiteľom vyslovujú slová a vykonávajú pohyby:

Vychovávateľ:

Jesenné lístie, letieť do krabice.

Teraz skontrolujeme, či chlapci správne nazbierali listy a nič nepomiešali.

Poskladali to dievčatá správne?

Vychovávateľ: Chlapci, vezmite do rúk jeden papier, ktorý sa vám najviac páči. Teraz si spomeňme, kde sme vpravo a kde vľavo, kde sme hore a kde dole.

Pozrite sa pozorne na svoje listy, kto má červené listy, nech letia na spodok stola

A žlté listy budú lietať na vrch stola.

Nechajte zelené listy lietať na ľavú stranu stola a oranžové listy na pravú stranu stola.

Učiteľ: Chlapci, sme tak skvelí!

A na jeseň v lese dozrievajú bobule jarabiny. Obľúbená pochúťka zo hýl. V zime je les studený, hladný a vtáky majú potravu na konároch.

Priniesol som pre vás jarabinu z lesa. Pozorne sa pozrite, aké priateľské sú jej bobule, ktoré rastú jedna vedľa druhej. Existuje veľa bobúľ, zhromažďujú sa v kefke alebo zväzku.

Povedz mi, akú farbu majú bobule? (červený) a tvar (okrúhly)

Chlapi, úplne som zabudol, dnes ráno okolo preletela straka bieloboká a povedala mi, že sa v lese stalo niečo zlé. Zdvihol sa silný vietor a odtrhol všetky bobule na jarabine.

A čoskoro dorazia hýli, ale žiadna obľúbená pochúťka neexistuje! Pomôžeme hýľom a nakreslíme bobule na jarabinu. Pomôžeme?

3. Kreslenie

Potom si sadnite na stoličky.

Dnes z nás budú čarodejníci, budeme kresliť štetcom a vatovými tampónmi

Vezmem vatový tampón a namočím ho do farby (nie celú tyčinku, ale špičku) a nanesiem na trs. Pozri, vatový tampón je špinavý, čo máš robiť?

Áno, dobre ho utrite obrúskom.

(Poďme s vami cvičiť, ako keby farba stála vedľa nás.)

Namočte vatový tampón do farby, naneste ju na dlaň, mierne dopredu a dozadu. Skúsime to znova (2. krát), namočíme do farby a nanesieme.

Teraz môžete pomôcť vtákom aj vy. Ste priateľskí? (Áno). Vtáčikom teda pomôžeme spoločne.

Môžete začať pracovať. Opatrne nakreslite, dobre naneste farbu na prst (aby boli bobule šťavnaté). Nakreslite viac bobúľ, aby mali všetky vtáky dostatok, jednu bobuľu vedľa druhej.

Akú farbu má naša farba (červená). Výborne

(Pomáham počas pracovného procesu.)

Keď skončíte, utrite Q-tip handričkou.

Ach, aké krásne bobule máš na jarabine a koľko ich je. Čo ešte chýba našej parte (listy). Listy kreslíme rovnakým spôsobom, len používame štetce. Štetec namočíme do zelenej farby a natrieme na miesto, kde by sa mali nachádzať listy.

Výborne, chlapci, urobili ste maximum a vaše hrozno bolo veľmi krásne!

Je tu veľa bobúľ, šťavnaté, červené jedno vedľa druhého, teraz sa hýli neboja zimy.

Oh! Pozri, hýli prišli. Ako sa im páči tvoja práca, bravúrne, zachránil si hýľov pred hladnou zimou. Páčila sa vám naša práca?

Abstraktnétrieda stredná skupina (4-5 rokov)
Téma: „Vo svete dobra“

Cieľ: Formovať a upevňovať predstavy detí o priateľstve, o sebe navzájom. Povzbudzujte deti, aby konali dobré skutky voči priateľom, blízkym, susedom a kamarátom. Pokračovať v zlepšovaní sociálnych a komunikačných zručností (počúvať kamarátov, schopnosť odpovedať na otázku, prejaviť láskavosť). Precvičte si schopnosť starostlivo maľovať kresby, prejavovať predstavivosť, zvedavosť a myslenie v procese kreslenia. Dokončite to, čo ste začali.

Úlohy:
Pokračujte v posilňovaní schopnosti kresliť dom a jeho súčasti;
Posilniť zručnosti a techniky práce s ceruzkou ( schopnosť správne držať ceruzku, smer maľovania).
Rozvoj koordinácie oko-ruka, ovládanie ruky;
Rozvíjať fantáziu, samostatnosť, iniciatívu.
Zavolajte pozitívne emócie z vykonanej práce;
Rozvíjať tvorivosť, pracovať samostatne.

Integrácia vzdelávacích oblastí: sociálny a komunikačný rozvoj, kognitívny rozvoj a rozvoj reči, umelecký a estetický rozvoj, fyzický vývoj(v súlade s federálnym štátnym vzdelávacím štandardom).

Metódy a techniky:
Vizuálne: Prezeranie fotoalbumov, ilustrácií, pozorovanie, používanie IKT.
Verbálne: čítanie fikcia, rozhovory, vysvetlenie a diskusia o postupe prác, výber básní, hádaniek.
Praktické: spoločná a individuálna práca detí a učiteľa, zovšeobecňovanie, momenty prekvapenia, rozbor kresieb.

Materiál a výbava:
lopta, počítač (alebo interaktívna tabuľa), list na šírku (pre každé dieťa), farebné ceruzky.

Tiež zaujímavá aktivita o morálnej výchove:

Prípravné práce:
Čítanie rozprávky „Zayushkina chata“, „Fedorinov smútok“. Didaktická hra„Dobré a zlé“, „Vyberte si slovo“, „Hádaj slovo“.

Priebeh lekcie:
Na obrazovke počítača (interaktívnej tabuli) je šetrič obrazovky „Cesta do mesta dobra“.
Deti sedia v polkruhu na koberci.
Vychovávateľ: Ahojte, moji dobrí, ahojte, moji krásni. Som tak rád, že ťa vidím zdravého, usmiateho, a to znamená, že áno dobrú náladu. Pozorne ma počúvajte a dozviete sa, čo nás dnes čaká. Priatelia, dnes sa vydáme na cestu, do toho najneobvyklejšieho. Všetci radi cestujú? (odpovede detí -Áno! )

Vychovávateľ: Ideme tam, kde vždy znie smiech, na tvárach žiari úsmev a radosť a prostredie je také tiché a pokojné, a toto je čarovné mesto dobra. (deti vstávajú, znie hudba) Pripravené:
Otočte sa, otočte sa
Ocitli sme sa v čarovnom meste dobra.

Vychovávateľ: Ach, aké je tu krásne, ticho a pokoj. A takéto žiarivé úsmevy majú obyvatelia čarovného mesta. A aby sa nám na tvárach rozžiaril úsmev, navrhujem, aby ste si zahrali hru „Usmej sa na priateľa“. Deti stoja v kruhu a podávajú si loptu. Každý by mal povedať milé slovo osobe stojacej vedľa neho (v smere hodinových ručičiek) a usmievaj sa (hra) A kto mi povie: Je ťažké alebo ľahké povedať iným ľuďom príjemné, milé slová? (odpovede detí)

Vychovávateľ: Určite! Teraz sa všetci chyťme za ruky a pocítime teplo a silu rúk našich kamarátov. Číta báseň (učiteľ):
Vetrík je kamarát s vtákom,
A rosa je s trávou.
Kvet je kamarát s včelou,
Sme s vami priatelia.
Radi sa o všetko podelíme s priateľmi!
Len sa hádať s priateľmi -
Nikdy!

Vychovávateľ: oslovuje deti-O čom hovorí táto báseň? (odpovedajú deti— O priateľovi, priateľstve )

Vychovávateľ: Presne tak, priatelia! A nikdy sa nemusíme hádať s našimi priateľmi. Ale tu je úloha pre vás, kto mi môže povedať: (kladie otázky deťom):
čo je priateľstvo?
Potrebujeme priateľov a prečo?
kto je priatel?
Čo urobíš pre svojho priateľa? (odpovede detí)

Vychovávateľ: S touto úlohou ste sa vyrovnali, aký ste skvelý človek! Ľudia na zemi už dlho rešpektovali a milovali priateľov a vážili si priateľstvo. Alebo možno niekto pozná príslovia a príslovia o priateľovi? (odpovede detí):
„Priateľ je priateľ v núdzi“;
« Verný priateľ lepší ako sto sluhov“;
"Ak priateľa nemáš, hľadaj ho, ale ak ho nájdeš, staraj sa o neho."
"Držte sa navzájom - nebojte sa ničoho."
Na obrazovke počítača (interaktívnej tabuli) je snímka z rozprávky „Zayushkina Hut“.

Vychovávateľ: Chlapci, pozrite sa na obrazovku: Obyvatelia magického mesta nám poslali úlohu. Kto si pamätal názov tejto rozprávky? Čo zlé sa stalo v tejto rozprávke? A ako môžeme pomôcť úbohému zajačikovi? (odpovede detí)

Vychovávateľ: Je to tak, nakreslíme mu nový, veľký dom. Ale skôr ako začneme s úlohou, poďme ju vykonať fyzická minúta:
Deti stáli presne v kruhu,
A potom si zrazu sadli.
Spoločne sme urobili skok,
Nad hlavou je bavlna.
A teraz je všetko spolu
Poďme skákať cez mláku!
A teraz ideme v kruhoch,
Usmievame sa na seba. (Pohyby podľa textu.)

Vychovávateľ: Teraz si môžete vziať prácu. (deti si sadajú k stolom).
Na obrazovke počítača (interaktívna tabuľa) je zobrazený dom.
- Teraz sa pozrite na obrazovku a premýšľajte o tom, kde začneme kresliť dom (odpovede detí - nadácie )
- Samozrejme, najprv nakreslíme základ - to je časť, na ktorej stojí telo domu. Aký geometrický obrazec vám to pripomína? (odpovede detí - obdĺžnik)
— Správne, potom nakreslíme telo domu, teda dom bez strechy. Aký geometrický útvar vám pripomína telo domu? (odpovede detí -štvorec)
- Presne tak. Teraz musíme nakresliť strechu. Aký tvar má strecha domu? (odpovede detí - Trojuholníkový).
- Nakoniec nakreslíme dvere a okno, aby mal zajačik ľahký a pohodlný domov.
- Máte na stole list na šírku a farebné ceruzky, môžete začať pracovať, ale nezabudnite na to najdôležitejšie - Ako by ste mali držať ceruzku?
Ako hodina postupuje, dávam rady a pomáham deťom. Na konci hodiny musíte pochváliť deti, ktoré do kresby pridali ďalšie prvky. Príklad: „Pri dome bola nakreslená lúka s kvetmi, rástol strom a tráva. Vyšlo slnko alebo visel mrak, možno pršalo alebo sa objavila dúha,“ atď.

Vychovávateľ: Po dokončení práce deti ukážu svoje kresby a preskúmajú ich. Spolu s deťmi analyzujeme.
- Deti, urobili ste skvelú prácu, nakreslili ste nádherné domy. Teraz má zajačik svoj vlastný svetlý a útulný domov. Odviedli ste skvelú prácu, výborne!

Vychovávateľ:
Učili sme sa celú hodinu
A boli sme trochu unavení,
A teraz deti
Je čas, aby ste si oddýchli aj vy!
Na obrazovke počítača (interaktívnej tabuli) je čarovné (rozprávkové) mesto s obyvateľmi.
Obyvateľov mesta veľmi potešili vaše vedomosti o láskavosti, o priateľovi, o priateľstve a vašej kreativite. A chcú vám dať karikatúru: „Najväčší priateľ“ , ale prehodnotíme to, keď vyprevadíme našich milých hostí. (kreslené seriály)

Názov: Lekčné poznámky o výtvarnom umení a mravnej výchove na strednej škole predškolská výchovná inštitúcia skupina"Vo svete dobra"
Nominácia: Materská škola, Poznámky k lekcii, GCD, vizuálna aktivita + morálna výchova, 4-5 rokov ( strednom veku)

Pozícia: starší učiteľ
Miesto výkonu práce: MBDOU č. 5 “Zvezdochka”
Miesto: mesto Zverevo, Rostovská oblasť

Zhrnutie lekcie o výtvarných aktivitách v strednej skupine

Softvérové ​​úlohy:

Posilniť vedomosti detí o geometrické tvary ah (kruh, trojuholník, ovál), o farbe (primárnej a odtieňoch).
Cvičte deti v skladaní obrázkov z geometrických tvarov.
Učte deti kresliť aj naďalej netradičným spôsobom: pomocou vatových tyčiniek.
Rozvíjať dialogická reč, aktivujte slovník.
Kultivujte presnosť pri práci s farbami a lepidlom; aby ste chceli pomôcť hrdinovi.

Priebeh lekcie
Vychovávateľ: chlapci, pozrite sa, koľko hostí dnes máme! Ale je tu ešte jeden hosť. Chcete vedieť, kto to je? Potom hádajte moju hádanku:
Špicaté uši, vankúše na labkách,
Fúzy sú ako štetiny, s klenutým chrbtom.
kto to je? Správne. Pozri, aká mačka Murka k nám prišla. Krásne, ale smutné. A viem prečo. Chcete to vedieť? Potom mi povedz, máš rád narodeniny? a za čo?
Odpovede detí.
Vychovávateľ: Narodeniny sú zábavná dovolenka, na ktorú sa každý teší. Ahoj, dnes má naša Murka narodeniny. A tiež chce, aby k nej prichádzali hostia a dávali jej darčeky. A ako darček chce dostať veľa balónov. Problém je však v tom, že Murka nemá vôbec žiadnych priateľov, nikoho, kto by ju prišiel navštíviť a dať jej balóny. Keď som sa toto všetko dozvedel, bolo mi Murky ľúto a chcel som jej pomôcť. Chlapci, pomôžme našej mačke nájsť spolu priateľov.
Ale najprv, aby sme Murka trochu pobavili, urobme si z prstov mačiatka a pohrajme sa s nimi.
Prstová gymnastika "Mačiatka"
Tu je päť mačiatok.
Jeden zostal - a je preč.
Zostali štyri mačiatka.
Raz v noci niekedy vyliezol na strom -
Zostali tri mačiatka.
Ale niekde to zapípalo
Myš je jemná.
Mačiatko počulo -
Zostali dve mačiatka.
Jeden z nich s loptou
Zmizol vo dverách bez stopy.
A ten najmúdrejší je ten
Zostávajúce, posledné -
Kolo pre päť
Mlieko vyšlo z misky.
Vychovávateľ: Výborne chlapci. Teraz sa pozri na Murka bližšie. Koniec koncov, jej telo pozostáva z geometrických tvarov. pomenovať ich.
deti: z veľkého trojuholníka, dva malé, kruh, ovály a poloovály.
Vychovávateľ: Pozrite sa na svoje podnosy a povedzte, aké tvary máte (zoznam detí). Myslíte si, že z nich môžeme urobiť mačky? Skúsme to.
Deti rozložia mačky na list papiera.
Vychovávateľ: pýta sa detí, akú farbu majú ich mačky. Čo myslíte, prečo máme na stole farby? A vatové tampóny.
deti: kresliť balóny.
Vychovávateľ: Aké tvary majú gule?
Deti odpovedajú.
Vychovávateľ: Ale najprv prilepte mačky na kus papiera.
Učiteľka deťom pripomína pravidlá práce s lepidlom a kreslenia vatovými tampónmi.
Vychovávateľ(po dokončení práce): Chlapci, zdá sa mi, že teraz bude mať Murka veľa priateľov. Aké úžasné mačky ste vyrobili. A koľko loptičiek ste nakreslili! Naša Murka bude mať veselé narodeniny! Je čas jej zablahoželať. Príďte zablahoželať.
Deti kreslia diela a učiteľ ich položí vedľa Murka


Zhrnutie lekcie umenia v strednej skupine „Rozprávkový vták túžob“
Otvorená lekcia o výtvarnom umení v strednej skupine na tému:
"Rozprávkový vták želaní"
CIEĽ: Osvojiť si zručnosť netradičných techník kreslenia (kresba dlaňou, osvojenie si zručnosti kreslenia vatovým tampónom metódou tykania).
Úlohy: Vzdelávacie ciele:
1. Upevniť zrakové a kresliarske schopnosti detí netradičnou technikou kreslenia dlaňou - schopnosť umiestniť obrázok na určité miesto.2. Rozvíjať jemnú motoriku detských prstov.3. Poke metóda
4. Rozvíjať schopnosť počúvať a počuť hudobný sprievod Vývojové úlohy: 1. Rozvoj tvorivých schopností.vzor2. Rozvíjať fantáziu a predstavivosť. 3. Rozvíjať estetické vnímanie.
4.Rozvíjajte vnímanie farieb
Vzdelávacie ciele: 1. . Vypestujte si pozitívny vzťah k výsledku svojej kreativity. 2. Podporujte nezávislosť a dôveru.
3. Predpísať presnosť v práci.
Materiál na lekciu:
Demo materiál:
rozloženie "magického stromu".
ukazovateľ
zobrazovacia doska
Písomky: (podľa počtu detí)
tónovaný papier v tvare listu,
kvaš v rozetách (červená, modrá, zelená, žltá)
kefy N5,
vatové tampóny,
vlhčené obrúsky
vreckovky
veľká zásuvka na čisté vatové tampóny
box na použité vatové tampóny a obrúsky (1 na stôl)
držiaky na štetce a papierové obrúsky
Doplnkový materiál:
vtáčie prírezy (modrá tlač) podľa počtu detí
magnetofón
CD s nahrávkami spevu vtákov
Prípravné práce:
čítanie ruštiny ľudové rozprávky, riekanky.
pri pohľade na ilustrácie s báječnými vtákmi.
Priebeh lekcie:
Deti stoja v kruhu pri strome
- Dobrý deň! chcem ti dať čarovný strom, kde žijú rozprávkové vtáky túžby. Plnia želania detí (pristupujú k stromu a skúmajú ho, pozerajú sa naň.
- Prečo si myslíš, že je tento strom čarovný? (odpovede detí).
- Áno, listy sú viacfarebné, pretože vtáky želania sú rôznej farby a každý sedí na svojom konári. Čo myslíte, kam odleteli vtáky? (odpovede detí).
- Odleteli za snom.
- Chlapci, chcete nakresliť rozprávkového vtáka, ktorý splní vaše želania.
- K tomu nám pomôžu naše milované dlane.
- Pozri na dlaň, vyzerá ako vták? (odpovede detí)
Učiteľ ukazuje na svoju dlaň, deti na svoju.
- Je toto hlava a krk vtáka?
- Ukážte mi telo vtáka.
- Čo by to mohlo byť? (odtiahnem prsty od seba). Áno, to je taký nádherný, huňatý chvost.
- Chlapci, aký druh rozprávkového vtáka je tam?
- Svetlé, farebné.
- Aj ja mám jednu milované prianie, je modrý, tak zoberiem modrý list z čarovného stromu pre svojho vtáka. Z konára si vezmete list, ktorý zodpovedá farbe vášho vtáka. (Obliečky sú tónované svetlými odtieňmi, deti si vyberajú farbu v rovnakom tóne. Otázky pre deti:
- Akú farbu si vzal list? prečo? Akú farbu bude mať váš rozprávkový vták prianí?
- Budeme kresliť pri stoloch, posaďte sa.
Deti si sadnú za stôl.
- Chlapci, akú farbu má môj list? Povedz mi, akú farbu bude mať môj vták?
Pozri, vezmem modrú farbu a začnem farbiť ľavú (zobraziť na pravej ruke - zrkadlový obraz) dlaň od palca
Otázka pre deti:
- Čo je to za vtáka? (toto je hlava a krk vtáka)
- Potom nanesiem farbu na prsty a dlaň, štetec pohladí dlaň zo strany na stranu, farba rovnomerne položí, pohladí celú dlaň (ukáže učiteľa v zrkadlovej polohe).
- Teraz dám svojho vtáka do stredu listu. Aby som to urobil, široko roztvorím prsty a položím dlaň na list papiera.
Pevne ho stlačím a prudko nadvihnem, pričom voľnou rukou držím list. Tak sa ukázalo, že je to vták.
Technika suchého štetca
- Chlapci, aby boli vaše vtáky krásne, teraz sa s vami zahráme, chcete? Vezmite kefu do pravá ruka, Nájdite hlavu a krk svojho vtáka. Našli ste to? Namaľujeme (hladíme) ich, pričom štetcom pohybujeme zhora nadol. Výborne! Teraz namaľujeme dlaň a prsty. Ako budeme maľovať? Namaľujte celú dlaň.
- Položme vtáka do stredu listu.
- Teraz namočte štetec do farby vo farbe želaného vtáka.
Samostatná kresba tlače deťmi.
- Vtáčik sa stane čarovným, keď ho ozdobíme. Nechajte naše vtáky odpočívať a uschnúť a my sa s vami budeme hrať.
- Naša hra pokračuje (kde sú deti)
- Počúvajte a opakujte po mne.
Reč s pohybom.
Dievčatá a chlapci tlieskajú rukami.
Kaša bola uvarená a miešaná lyžicou.
Ladushki - dobre, dobre - dlane.
Strakatá sliepka dostala omrvinky.
Ladushki - dobre, dobre - dlane.
Sami si zatancovali a pozvali svoje nohy.
Po ceste dupú a dupú nohami. (hrať 2 krát)
Na magnetofóne môžete počuť spev vtákov.
- Počuješ, už nás volajú tvoje vtáky. Poďme ich dokončiť.
Vraciame sa k stolom.
-Naše vtáky nemajú dosť očí a zobák, nakreslime ich spolu. Budeme maľovať nie štetcom, ale čarovnými prútikmi. Vezmite čarovný prútik z taniera do pravej ruky, ponorte ho úplne do farby akejkoľvek farby, pretože vták je báječný, a nakreslite zobák a ponorte prútik k hlave. Pozri, ako to robím ja, teraz kreslíš. Uspeli všetci? Teraz nakreslíme oko. Ak je oko inej farby, vezmite si čistú tyčinku a vložte ju do prázdneho taniera. Namočte špičku čistej tyčinky do farby a napichnite oko na hlavu vtáka (ukážka učiteľa). Chlapci, pozrite sa, pri kreslení čarovným prútikom sa vtáčie oko ukázalo ako krásna a rovnomerná bodka.
- Chcete premeniť svoje vtáky na báječné?
- Ozdobte si ich tak, ako chcete. Kúzelné prútiky vám s tým pomôžu.
Deti zdobia svoje vtáky. Hudba znie „Sounds of Nature. Piesne vtákov." Učiteľ odpovedá na otázky detí, nabáda ich a radí.
- Aké krásne rozprávkové vtáky ste vytvorili. Všetci ste jednoducho skvelí! Teraz položme vaše vtáky na čarovný strom. Každý vták má vetvu svojej vlastnej farby. Na modrý konár dám modrého vtáčika.
Otázky pre deti:
- Saša, na ktorý konár posadíš svojho vtáka? prečo?
- Kto vysadí svojho vtáka na svetlozelený konár? prečo?
(Deti sa zameriavajú na farbu vtáčika a vetvičky).
- Veľmi sa mi páčili vaše rozprávkové vtáčiky, dúfam, že vám určite splnia všetky priania.
- Aby ste splnili svoj sen, zatvorte oči a niečo si želajte.
- Poviem ti tajomstvo, tvoje želanie sa splní, ak o tom nikomu nepovieš.
- Veľmi rád som s tebou kreslil. Páčilo sa vám to? Poďakujme si a tlieskame si rukami.