Náčrt hodiny matematiky (prípravná skupina) na danú tému. Náčrt vyučovacej hodiny matematiky (prípravná skupina) na tému Vyjadrenie výchovného problému













Späť Vpred

Pozor! Ukážky snímok slúžia len na informačné účely a nemusia predstavovať všetky funkcie prezentácie. Ak vás táto práca zaujala, stiahnite si plnú verziu.

Typ lekcie: lekcia vysvetľovania nového učiva (hodina rozvíjania počiatočných zručností v predmete a učebných zručností, osvojovania si nových predmetových zručností)

Cieľ lekcie: naučiť žiakov rozoznávať a písať číslo 8

Ciele lekcie:

  • Predmet:
    • Rozvíjajte schopnosť počítať dopredu aj dozadu (od 0 do 8).
    • Rozvíjať schopnosť rozpoznať číslo 8 v symbolickom prostredí (v sérii čísel, písmen a symbolov)
    • Naučte sa správne písať číslo 8 a korelujte počet predmetov s číslom (od 1 do 8).
  • Metapredmet:
    • Regulačné:
      • Zaznamenajte jednotlivé ťažkosti v skúšobnej akcii.
      • Uľahčiť realizáciu skúšobnej vzdelávacej akcie - hľadanie čísla 8.
      • Vytvorte príležitosť plánovať svoje akcie spolu s učiteľom v súlade s úlohou a podmienkami na jej realizáciu.
      • Rozvíjať zručnosť študent mladšieho školského veku monitorujte svoje aktivity v priebehu úlohy.
    • kognitívne:
      • Rozvíjať schopnosť analyzovať, porovnávať, porovnávať a zovšeobecňovať.
      • Pochopte pojem čísla a čísla 8.
      • Pomôžte zdôrazniť a sformulovať kognitívny cieľ.
      • Rozvíjať schopnosť pracovať s rôznymi typmi informácií.
      • Pracujte na rozvoji zručností vykonávať akcie podľa modelu.
      • Práca na využívaní ikonických a symbolických prostriedkov.
      • Povzbudzujte deti, aby vyjadrovali svoje názory a hodnotili svoje aktivity v triede.
    • Komunikatívne:
      • Vytvárať podmienky pre výchovnú spoluprácu s učiteľom a rovesníkmi.
      • Uľahčiť interakciu dieťaťa so susedom pri stole.
      • Pomôžte svojmu dieťaťu argumentovať jeho názor
  • Vzdelávacie (osobné):
    • Vytvárať motivačný základ pre vzdelávacie aktivity, pozitívny vzťah k hodine a pochopenie potreby učenia sa.
    • Pochopiť a dodržiavať normy estetiky v činnostiach.
    • Pracovať na sebaúcte a primeranom pochopení dôvodov úspechu/neúspechu vo vzdelávacích aktivitách.
    • Rozvíjať schopnosť prispôsobiť sa náročným situáciám.
    • Nasledujte inštaláciu zdravý imidžživot a jeho implementácia do reálneho správania.
    • Podporovať prejavy kognitívnej iniciatívy pri pomoci spolužiakom (prostredníctvom systému úloh, ktoré orientujú mladšieho žiaka na pomoc hrdinom hodiny).
    • Dodržiavajte morálne a etické požiadavky v správaní.
    • Podporovať nezávislosť v rôzne typy detské aktivity.
    • Pracujte na pochopení zodpovednosti za spoločné

Vybavenie a materiály:

  • matematický súbor;
  • karty s príkladmi (pre prácu v skupine a prácu vo dvojiciach);
  • plastelína;
  • suvenír – javorový list (sušený list);
  • multimediálny projektor,
  • počítač,
  • Prezentácia programu Microsoft PowerPoint „Číslo 8. Číslica 8.“

PRIEBEH LEKCIE

1. Motivácia k vzdelávacie aktivity

- Chlapci, dnes k nám prišli hostia, aby videli, ako sa učíte. Na začiatku našej hodiny pozdravme našich hostí a želáme všetko dobré.
Vy a ja pôjdeme na cestu s javorovým listom.
Takže, poďme!

2. Aktualizácia vedomostí

a) Tímová práca

Na lesnej čistinke
Pyšný javor stál
Úžasné listy
Bol vyzdobený. (8 listov)

Na javore vidíte listy, na každom liste je číslo. Musíte spočítať príklad a nájsť odpoveď na jednom z javorových listov. ( Dodatok 1 )

karty:

2 + 1 4 + 1 5 – 1 3 – 1 6 + 1 2 – 1 7 – 1

(jeden bez čísla – smiešny smajlík na papieri)

– Usporiadajte čísla vo vzostupnom poradí: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7.
– Ktorý papier zostal bez čísla? (8)

Medzi stovkami rôznych listov
Krásne, slávnostne dôležité,
Bolo tam jedno, veľmi malé, šikovné bábätko,
Hravý, veselý, robustný list.

– Požiada vás, aby ste dokončili jeho úlohu

b) Predná práca

– Pomenujte susedov čísla „2“;
– Aké číslo je pred číslom „6“?
– Čo sa skrýva za číslom „5“?
– Aké číslo je napísané na karte, ktorá sa nachádza medzi 3. a 5. kartou;

Hra „Obývame domy“(napíš na tabuľu)

Učiteľ napíše na tabuľu:

5 6 7
/ \ / \ / \

– Teraz dokončíme ďalšiu úlohu listu.

c) Pracujte vo dvojiciach

Na kartách (1 karta na stole)

– Spoločne vyriešte príklady, zapíšte si odpovede a hneď ako ich vyriešite, spojte ruky v „domčeku“.
– Skontrolujeme (karty sú vytlačené) ( Dodatok 2 )

3 + 2 6 + 1 4 – 2 5 – 2 2 + 1

3. Práca s matematickými množinami(Snímka 4)

– Hádaj hádanky, o akom vtákovi hovoríme?

Modré perie, žlté brucho.
Tento malý vtáčik sa volá... (sýkorka)

- Vypočujte si problém. Vytvorte príklad pomocou znakov „+, –, =“

Pod javorom sedelo 6 sýkoriek a hore vyletela ešte 1 sýkorka. Koľko je sýkoriek?

4. Dynamická pauza(minúta telesnej výchovy)

Sme jesenné lístie
Sedíme na konároch.
Zafúkal vietor a leteli.
Lietali sme, lietali sme
a ticho sedel na zemi.
Opäť prišiel vietor
A pozbieral všetky listy.
Točil a lietal
A ticho si sadli za svoje stoly.

5. Vyjadrenie k výchovnému problému

Vietor zdvihol list,
Zdvihol ho a roztočil.
Nad domom preletel list,

- Kto býval v tomto dome?

Priatelia rôznych výšok
Ale vyzerajú rovnako
Všetci sedia vedľa seba,
A len jedna hračka.

– V tomto dome žili rozprávkové hniezdiace bábiky.

a) Práca z učebnice (nápovedu nájdete na strane 53)

Vítajú nás hniezdiace bábiky (čítanie básne (s. 53)

b) Tímová práca

- Pozri, spočítaj hniezdiace bábiky na tabuli (je ich 7)
– Naozaj ich je 8? (Spoločne počítame)
– Čo je potrebné urobiť, aby ich bolo 8?
– Môžeme si tento výraz zapísať? (Áno, 7 + 1)
– Môžeme si zapísať výsledok? (Nie, keďže sme neboli zoznámení s číslom a číslom 8.)
– Formulovať tému našej hodiny? (Číslo 8. Číslo 8.)
– Čo by sme sa mali naučiť? (Zoznámte sa s číslom a číslom 8, naučte sa zloženie čísla 8)

6. Primárne vnímanie a asimilácia nového teoretického vzdelávacieho materiálu

1) Nájdite kartu s číslom „8“.
2) Ako to vyzerá? (Matryoshka bábiky vyzerajú ako číslo „8“)
(Snímka 7)

a) Číslo 8 je také chutné:
Je vyrobená z dvoch rožkov.

b) Číslo 8, číslo 8
Vždy ho nosíme na nose.
Číslo 8 plus háčiky –
Získate: okuliare.

c) Pravdepodobne ste to uhádli aj so mnou -
Osmička vyzerá ako snežná žena.

3) Spojte prsty do osmičky.
4) Spojte ruky a vytvorte pomocou rúk osmičku.
5) Zaujímavé fakty(Snímka 8)

Opýtajme sa spolu prírody,
Kto má čoho osem?
Pavúk má osem nôh
Stopka je tenšia ako vlas.
Chobotnica má osem nôh
Na nohách je veľa prísavníkov.

7. Aplikácia teoretických princípov v podmienkach vykonávania cvičení a riešenia úloh(Snímka 9)

- Pozrime sa, ako sa ľudia dohodli, že si zapíšu znak označujúci číslo 8.

Číslo 8 pozostáva z horných a dolných malých oválov. Horný ovál je o niečo menší ako spodný. Začnú ho písať o niečo nižšie a napravo od stredu hornej strany. Nakreslite čiaru doprava a nahor, zaokrúhlite ju v pravom hornom rohu bunky, potom sprava doľava do stredu spodnej strany bunky, zaokrúhlite ju a zdvihnite nahor k počiatočnému bodu.

– Z koľkých prvkov pozostáva tento obrázok? Skúsme si pozrieť príklad, ako napísať číslo 8.
– Z koľkých prvkov pozostáva tento obrázok?

Zobrazovanie čísel na tabuli vo vzduchu

Osmička má dva krúžky
Bez začiatku a konca.

Číslo z plastelíny rozložíme na list.

– Ako sa od seba líšia ovály?

Práca v zošitoch str. 14 (naučiť sa písať číslo „8“)

8. Dynamická pauza (očné cvičenie)(Snímka 10)

9. Začlenenie poznatkov a opakovanie do systému

a) Práca s matematickým typizáciou
b) Pozrite sa pozorne. Nájdite rovnaké hniezdiace bábiky.
c) Aký druh rovnosti alebo nerovnosti možno dosiahnuť? (2 = 2)

10. Reflexia. Sebaúcta

– Úloha letáku je teda ukončená.
- Všetky úlohy dokončené. Naša lekcia sa skončila.
– Aké číslo sme stretli?
– Aké číslo si sa naučil písať?
– Zapamätajte si a pomenujte zloženie čísla 8. (Snímka 11)

– Dnes ste odviedli skvelú prácu, pre tých, ktorým bolo ľahké plniť úlohy, kreslite Slnko Tí, ktorí to majú ťažké - oblak, tí, ktorí to majú ťažké - búrka.

Prišla k nám jeseň
A priniesla so sebou...
čo? Povedzte to náhodne!
No samozrejme... (pád lístia)

– Každému dávam javorový list ako spomienku na lekciu.

Referencie:

  1. M.I. Moro, S.I. Volková, S.V. Stepanova„Učebnica matematiky“ 1. ročník, 1. časť, M.: Prosveshchenie, 2013.
  2. M.I. Moro, S.I. Volkovej « Pracovný zošit» 1. stupeň, 1. časť, M.: Prosveshchenie, 2014.
  3. M.A. Bantová, G.V. Beltyuková, S.V. Stepanova « Metodická príručka pre učiteľa“ 1. stupeň, M.: Prosveshchenie, 2013.
  4. M.I. Moreau, N.F. Vapnyar„Karty s matematické problémy» 1. stupeň, M.: Vzdelávanie, 2012
  5. O . Stepanova„Vonkajšie hry a fyzické cvičenia v ZÁKLADNÁ ŠKOLA"Uverejnené: Balass, 2012

Zhrnutie GCD v prípravnej skupine na tému „Číslo a číslo 8“

Účel: Predstaviť číslo a číslo 8, jeho miesto v číselnom rade.

Úlohy:

Zvážte zloženie čísla 8. Naučte sa riešiť číselné výrazy na sčítanie a odčítanie do 8.

Rozvíjajte schopnosť porovnávať čísla vytváraním párov. Rozvíjať matematickú reč a myslenie.

Pestovať záujem o predmet a presnosť.

GCD ťah

Chlapci, aby bola naša lekcia zaujímavá, dnes nás navštívila hrdinka jednej z vašich obľúbených rozprávok. Po uhádnutí hádanky zistíte jej meno.

Toto dievča sa nebálo práce,

Šila, varila, priadla, upratovala.

S pomocou mojej krstnej mamy som sa dostal k plesu

Táto rozprávka má úžasný koniec. (Popoluška).

(zobrazí sa obrázok Popolušky v pracovných šatách)

— Macocha s dcérami išla na ples a Popoluška dala za úlohu počítať a triediť hrach. Pomôžme Popoluške spočítať hrášok.

Interaktívna hra „Počítajte hrášok“

Spočítajte svetlý hrášok a pomenujte čísla na ňom napísané. (1, 3, 5, 7).

- Spočítajte tmavý hrášok a pomenujte čísla na ňom napísané (2, 4, 6,)

— Aké číslo nasleduje pri počítaní za číslom 4?

- Priraďte predchádzajúce číslo číslu 2.

— Aké číslo je medzi číslami 2 a 4?

Dnešná téma hodiny je „Číslo a číslica 8“.Hra „Zakrúžkuj všetkých 8“

— Číslo 8 nie je len témou našej hodiny, ale aj časom, keď ide Popoluška na ples. Aby ale Popoluška mohla ísť na ples, musí splniť úlohu Víly a toto číslo „odčarovať“, t.j. vymysli príbeh o tomto čísle a nauč sa písať číslo 8.

- Takže, ak by ste boli požiadaní, aby ste ukázali číslo 8, ako by ste to urobili?

- Aké číslo písomne ​​predstavuje číslo 8? (číslo 8)

— Na pohľadniciach ku ktorému sviatku môžeme vidieť toto číslo? (8. marca)

— Ako vyzerá číslo 8?

— Pozrite sa, ako správne napísať číslo 8 (Vysvetlenie)

- Krúžte ním vo vzduchu, na dlani.

Interaktívna hra „Zakrúžkujte predmety s číslom rovným 8“ Práca s číselným radom.

Lekcia telesnej výchovy: „Cvičenie“.

Raz - prehnite sa, narovnajte sa.

Dva - ohnúť sa, natiahnuť.

Tri-tri tlesknutia rukami,

Tri kývnutia hlavy.

Štyri znamenajú širšie ruky.

Päť, šesť - ticho si sadnite

Zvážte číselný rad a číselný segment a vytvorte príbeh o čísle 8. (Je na ôsmom mieste v rade čísel, nasleduje po čísle 7, má susedov 7 a 9, dá sa získať, ak do 7 + 1)

- Výborne, pomohol si Popoluške!

3) Zloženie čísla 8.

- Ale pred ôsmou hodinou musí Popoluška dokončiť niekoľko úloh pre svoju nevlastnú matku.

Popoluška umyla riad, pomôžte jej ho poukladať na 2 police.

- Nájdite 2 znaky, podľa ktorých môžete usporiadať riad na 2 poličkách a vymyslite výrazy, ktoré tomu zodpovedajú.

- 1. riadok - podľa farby. 3 + 5 = 8; 5 + 3 = 8

- 2. riadok - podľa veľkosti. 1 + 7 = 8; 7 + 1 = 8

- 3. riadok - podľa prítomnosti vzoru. 2 + 6 = 8; 6 + 2 = 8

— Aké zaujímavé veci ste si všimli? (Vo všetkých výrazoch je odpoveď 8)

— Z vďačnosti za tvoju pomoc ti Popoluška upiekla koláčiky.

v čom je to iné? (tvar a farba)

- Akú úlohu je potrebné splniť?Interaktívna hra „Porovnajte, ktorých cookies je viac alebo menej“

- Robte prácu sami.

- Ktoré čísla sú menšie ako 8?

7. Zhrnutie.

- Výborne! Pomohli ste Popoluške dobre sa vyrovnať so všetkými úlohami a ona sa zmení na krásna princezná a teraz môže ísť na ples.

(obrázok Popolušky v spoločenských šatách)

— Aké nové veci ste sa naučili, keď ste pomáhali Popoluške?

Natália Gromozdová
Hodina matematiky pre staršie deti predškolskom veku"Číslo a číslo 8"

Predmet: Číslo 8. číslo 8.

Cieľ: 1) predstaviť vzdelanie a zloženie číslo 8., číslo 8.

2) rozvíjať zručnosti počítania do 8.

3) rozvoj logického myslenia

4) stanovenie priameho a spätného počítania

Materiály na lekciu:

Demo - Rozprávkový obrázok matematikov; súprava čísla od 1 do 7 znázornených na sedmokráskach; číselný rad; ukážkové domino za úlohu č.1.

Písomka - zošity pre každé dieťa - 1. Raz - krok, dva - krok... Matematika pre deti vo veku 5-6 rokov. Časť 2.

2. Farebné ceruzky, fixky

Priebeh lekcie:

Chlapci, príďte k nám dnes do triedy prišli hostia, privítajme ich.

A dnes k nám prišla naša milovaná Víla - Víla matematikov. Víla nás pozýva na cestu krajinou CIFIRIA, v ktorej sa zoznamujeme s čím, kto si pamätá? (S v číslach) . Víla pre nás pripravila budovy. No, začneme?

A tu je prvá úloha.

Pozývam vás, priatelia,

Prejdite sa po okolí čísla I.

Naozaj to chcem vedieť

Kto ich dokáže rozlíšiť?

Chlapci, pozrite sa Pozrite sa pozorne na tabuľu a povedzte, koľko tu máme sedmokrások? (7) . A čo má každá sedmokráska uprostred? (číslo) . Vymenujte ich všetky čísla.

Zvážte pozrite sa na náš rad kvetov, čo si si všimol? (harmanček s číslo 4 a 6 nie sú na mieste). Čo je potrebné urobiť? (Vymeňte ich)

Ktoré číslo ide pri počítaní za číslom 3?5?

Ktoré číslo je pred číslom 2?5?

Meno číslo, ktorý stojí medzi čísla 3 a 5.

Teraz spočítajte sedmokrásky, začnite zľava doprava. Aký je názov tohto účtu? (priamo)

Počítať sprava doľava? Ako sa volá tento účet? (späť)

Výborne, chlapci, dokončili ste prvú úlohu víly, poďme na úlohu 2.

Milí chlapci, počúvajte a hádajte moje hádanky:

ty ma nepoznáš?

Bývam na dne mora.

Hlava a osem nôh.

Kto, povedz mi, som... (chobotnica)

Osem nôh je ako osem rúk

Hodvábom vyšívajte kruh.

Majster vie veľa o hodvábe,

Kúpiť muchy, hodváb. (pavúk)

Presne tak, chlapci. Kto z vás vie povedať, ktorý? postava bolo spomenuté v hádankách? SZO pozorne počúval? (8)

Presne tak, dnes je Fairy Matematika vám predstaví číslo 8. (ukážka na tabuli čísla 8)

Ako to vyzerá číslo 8? (odpovede deti) .

1. Osmička má dva krúžky

bez začiatku a konca. (S. Marshak)

2. K tomu si zvyknutý na číslo.

toto figúrka - snehuliak. (V. Bakaldin)

3. Číslo osem je také chutné:

z dvoch rožkov ona. (G. Vieru)

A teraz Fairy matematikov nás pozýva sadnúť si za stoly a otvoriť si pracovné zošity.

č. 1, strana 28.

a) - Uvažujme sériu čísel.

Koľko je každý nový číslo je väčšie ako predchádzajúce? (Dňa 1)

Pozrite sa číselný rad. Ako sa dostať z bodu 7 do bodu 8? (Musíte urobiť 1 krok doprava, to znamená pridať 1, zvýšiť o 1.)

(všetky akcie sú demonštrované na číselný rad na tabuli)

b) - Pozrite sa na dominové kosti. Na aké dve časti bolo rozdelených 8 bodov?

(b + 2, 5 + 3, 4 + 4.)

Čo sa stane, ak sa kocky otočia tak, že pravá polovica sa zmení na ľavú a ľavá na pravú? (2 + b, 3 + 5, 4 + 4.)

Výborne, chlapci, túto úlohu ste zvládli dobre a teraz vám navrhujem, aby ste si trochu oddýchli.

Minúta telesnej výchovy

Dupeme nohami, tlieskame rukami!

Sme oči žmurkanie, žmurknutie, sme ramená kuriatko!

Jeden sem, dvaja tam, otočte sa.

Raz si sadli, dvakrát vstali, všetci zdvihli ruky.

Raz-dva, raz-dva, je čas, aby sme sa zamestnali!

oddýchli ste si? Všetci sme sedeli vzpriamene a držali sme vystretý chrbát.

Víla matematikov vás pozýva nájsť číslo 8, ktorý sa pred tebou skrýval. Pozrite sa na úlohu číslo 2. Kde sa osmička skryla? (v myši, hríbe, hruške). Obkreslite pozdĺž obrysu červenou ceruzkou čísla 8, ktoré boli skryté vo výkresoch. (deti dokončia úlohu).

Dobrí chlapci, urobili ste to všetko, urobili ste dobrú prácu. Urobme niekoľko cvičení, aby si oči oddýchli.

Cvičenie pre oči

Bez toho, aby ste otočili hlavu, sa pozrite doľava (do okna, doprava (k dverám). Opakujte 5-krát. Bez toho, aby ste zdvihli hlavu, pozerajte sa očami hore a potom dole. Opakujte 5-krát. V kruhu - 5 krát. Teraz skúste nakresliť osmičku očami.

Výborne, chlapci! Osmička je veľmi rada, že ťa spoznávam. Nie je si však istá, či si pamätáte, ktoré dve čísla sa dajú použiť číslo 8.

úloha č.3.

Koľko hrášku je na 1. obrázku? (8)

Z akých častí je vyrobený? číslo 8? (7 hrách je zelených a 1 je žltý.)

Aký výraz možno z tohto obrázku vytvoriť? (7 + 1.) Čo znamená prvý výraz? (Počet zeleného hrášku.) Druhý termín? (Počet žltého hrášku.)

V hrachovom struku by malo byť 8 hrách. Sú všetky hrachy nakreslené? (Nie. Na ostatných obrázkoch je málo hrášku.)

Nakreslite ich žltou farbou a výrazy napíšte pod obrázky. Povedz mi, ako sa máš dokončíš úlohu. (každý príklad deti nahovoria. Po dokončení úlohy sa na predvádzacej tabuli objavia poznámky)

7+1 6 + 2 5+3 4+4

Minúta telesnej výchovy

Keď sa zohneš, narovnáš sa,

Dvaja sa prehnite - vytiahnite sa.

Tri v dlane, tri tlesknutia,

Tri kývnutia hlavy.

O štyri ruky širšie

Päť, šesť, pokojne si sadnite.

Sedem, osem, nechajme bokom lenivosť!

Zovšeobecnenie:

Chlapci, naša Víla naozaj miluje krásne šperky, preto si pre vás pripravila pestrofarebné korálky. pozrite sa na úlohu číslo 4.

Zvážte reťazce korálkov. Koľko guľôčok je na prvej šnúrke? Koľko z nich je žltých? Koľko modrých? Ako to zapísať? (7 + 1 = 8; 1+ 7 = 8)

Čo sa stane, ak z tejto šnúrky odstránite všetky žlté korálky? (8 - 7 =1)

Čo ak odstránite nie žlté korálky, ale modré? (8 - 1 =7)

Chlapci, naši hodina s matematickou vílou sa skončila. Poďakujme jej za naše vzrušenie trieda. Dnes ste odviedli veľmi dobrú prácu. Povedz mi, ktorý nový číslo a obrázok stretli ste sa dnes? (odpovede deti) . Páčil sa vám tento? číslo, ako vyzerá?

A teraz vám navrhujem, aby ste to urobili postava osem z cesta a ďalej trieda vyfarbite podľa výkresu. súhlasíte?

deti začnú pracovať s testom.

lekcia FEMP v seniorská skupina: "Matematická cesta"

Cieľ: uveďte pojem čísla „8“.
Úlohy: vytvorte si predstavu o vytvorení ďalšieho čísla pridaním jedného; uveďte číslo a číslo 8; naďalej učiť deti navigovať v lietadlách, rozpoznávať a rozlišovať čísla 1-8; upevniť vedomosti geometrické tvary; pamätajte na pojem „pár“.
Druhy aktivít: herné, komunikatívne, motorické, kognitívne, percepčné fikcia, produktívny.
Demo materiál: karty, rozprávkové postavičky.
Podklad: karty s číslami od 0 do 8, obálky s geometrickými tvarmi.
Obsah organizovaných aktivít detí.
1. Organizačný moment.
Vychovávateľ:-Chalani, poďte ku mne, prosím. Dnes sa vydáme na cestu, no nie jednoduchú, ale matematickú. Chcete ísť na takýto výlet?
Odpovede detí.
Vychovávateľ: - Na ceste stretneme sa s hrdinami rozprávok. Sú veľkí milovníci matematiky a pripravili si pre vás hádanky a otázky. Myslím, že sa vám naša matematická cesta bude páčiť. Na cestu sa vyberieme veselou električkou. Teraz už vidím dirigenta Ježka, ktorý rozdáva lístky. Ponáhľajme sa.
Sadneme si na miesta a vyrážame na cestu.
2. Hlavná časť.
Deti sedia. Dirigent Hedgehog skontroluje, či všetci sedia.
Vychovávateľ: - Poďme! (na hudbu „Ideme, ideme“).
Vychovávateľ:-Chlapi, prestaňte a volá sa to "Zmätok."
Vychovávateľ:- Chlapci, pozrite, Liška si pomiešala všetky čísla, ale zabudla, ako ich zoradiť. Nehnevaj sa Liška, chalani ti pomôžu.
Deti pomáhajú Little Fox usporiadať karty.

Vychovávateľ:- Výborne chlapci! Úlohu sme splnili.
Vychovávateľ:- Poďme ďalej.
Vychovávateľ: Zastavte sa znova, Sovunya nás stretáva! Ako sa volá tvoja zastávka, Sovunya? (Sovunya odpovedá: „Osem“) Chlapci, na predchádzajúcej zastávke sme urobili číselný rad. Na akom čísle si sa zastavil?
Odpovede detí.
Vychovávateľ:-Po 7 prichádza číslo 8.
Učiteľ ukazuje karty s číslami „8“.

Vychovávateľ:- Osmička má dva krúžky, bez začiatku a konca. Ako získať číslo osem? Sovunya nám to teraz povie.
Učiteľ ukazuje karty. Každá karta zobrazuje predmety (šišky - výraz 7 a 1, orechy - výraz 6 a 2)
Vychovávateľ:„Spočítajte, koľko kužeľov je hore a koľko je dole. Koľko šišiek je celkovo? Osem".


Vychovávateľ:„Koľko orechov je hore a koľko je dole? Koľko orechov je celkovo? Osem".

Učiteľ prečíta výraz. Deti opakujú.
Vychovávateľ:- Chlapci, viete ako vyzerá číslo 8?
Odpovede detí. Učiteľ ukazuje karty.

3. Fyzické cvičenie.
Ty, Sovunya, naťahuj sa,
Ruky hore, teraz ich dole
Predkloňte sa trochu dopredu,
Teraz prestaň.
Vychovávateľ:- Výborne! poďme ďalej.
Vychovávateľ: Zastavte „Problém“. Stretáva sa s nami Belka. Belka sa trápi. Jej mláďatká veveričky sa skrývajú a ona ich nevie nájsť. Pomôžme! Pozrite sa za konár, tam trčia uši. Pár je veverička. Koľko veveričiek sa schovalo za konár.

Deti odpovedajú.
Vychovávateľ:- Výborne! poďme ďalej.
Vychovávateľ:- Zastavte „Puzzle“. Nájdeme tu vzrušujúcu úlohu, ktorú si pre nás zajačik pripravil. Obálky obsahujú geometrické tvary. Postupujte podľa vzoru
Deti si sadnú a rozložia zajačika.
Vychovávateľ:- Výborne. Po dokončení vložte figúrky do obálok.
Vychovávateľ:- Poďme ďalej.
Vychovávateľ: Zastavte „susedov“. Žije tu Straka. Pozná všetkých svojich susedov a pripravila pre nás hru „Pomenujte svojho suseda“
Učiteľ ukazuje karty. Deti volajú „sused“.
2*4
1*3
6*8
5*7
3. Záverečná časť.
Vychovávateľ:- Chlapi, nastúpte na električku a poďme do škôlky. (Ideme na rovnakú pesničku). Tak a sme tu MATERSKÁ ŠKOLA. Páčil sa vám náš výlet?
Vychovávateľ:- Chlapci, koho sme dnes stretli na našom výlete?
Odpovede detí.
Vychovávateľ:- „Povedz mi, aké číslo a číslo sme stretli? Čo sa ti na lekcii naozaj páčilo?"
Odpovede detí.

Abstrakt GCD o formovaní základných matematických pojmov v skupine seniorov. Téma: "Číslo 8. Číslo 8."

Matematické problémy:

1. Rozvinúť porozumenie číslu a číslici 8, schopnosť počítať do 8. 2. Naučte sa spájať číslo 8 s počtom predmetov.

Rečové úlohy:

1. Upevniť predstavy o geometrických tvaroch.

2. Precvičte si kvantitatívne počítanie do 8, pomenujte čísla v poradí, ukážte na objekty umiestnené v rade, spojte posledné číslo so všetkými uvedenými objektmi.

Vývinové a vzdelávacie úlohy:

1. Pestujte si ochotu vyjsť v ústrety tým, ktorí to potrebujú, záujem o matematiku. 2. Budujte komunikačné zručnosti.

3. Rozvíjať zrakové a sluchové vnímanie, nápadité myslenie, pamäť, logické myslenie, oko, jemná motorika, rytmus pohybov. 4. Zvyknite si vypočuť úlohu.

Metodické techniky:

Predvádzanie, vysvetľovanie, otázky, povzbudzovanie, inštrukcie, skúšanie.

Materiál:

Ukážka: obálka s listom, počítací materiál (veverička, ježko, hríby, kartičky s číslami od 1 do 8, hračka zajačika, geometrické tvary rôznych farieb a veľkostí - kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik, ovál, bábika Pochemučka.

Podklady: lístky s číslami, škatuľka s číslom 8, počítacie tyčinky, vrecúška s geometrickými obrazcami

Práca so slovnou zásobou: geometrické tvary, množstvo, rovnaké množstvo.

Organizácia detí:

1. Organizačný moment (prečítanie listu)

2. Sedíme v „autobuse“ (deti sedia na autobusových stoličkách)

3. Prvá čistina (na koberci je veverička a ježko)

4. Druhá čistina (hry so zajačikom) 5. Telesné cvičenie 6. Tretia čistka (počítanie paličiek) 7. Návrat do škôlky

Stiahnuť:


Ukážka:

Abstrakt GCD o formovaní základných matematických pojmov v skupine seniorov. Téma: "Číslo 8. Číslo 8."

Matematické problémy:

1. Rozvinúť porozumenie číslu a číslici 8, schopnosť počítať do 8. 2. Naučte sa spájať číslo 8 s počtom predmetov.

Rečové úlohy:

1. Upevniť predstavy o geometrických tvaroch.

2. Precvičte si kvantitatívne počítanie do 8, pomenujte čísla v poradí, ukážte na objekty umiestnené v rade, spojte posledné číslo so všetkými uvedenými objektmi.

Vývinové a vzdelávacie úlohy:

1. Pestujte si ochotu vyjsť v ústrety tým, ktorí to potrebujú, záujem o matematiku. 2. Budujte komunikačné zručnosti.

3. Rozvíjať zrakové a sluchové vnímanie, nápadité myslenie, pamäť, logické myslenie, oko, jemnú motoriku, rytmus pohybov. 4. Zvyknite si vypočuť úlohu.

Metodické techniky:

Predvádzanie, vysvetľovanie, otázky, povzbudzovanie, inštrukcie, skúšanie.

Materiál:

Ukážka: obálka s listom, počítací materiál (veverička, ježko, hríby, kartičky s číslami od 1 do 8, hračka zajačika, geometrické tvary rôznych farieb a veľkostí - kruh, štvorec, trojuholník, obdĺžnik, ovál, bábika Pochemučka.

Podklady: lístky s číslami, škatuľka s číslom 8, počítacie tyčinky, vrecúška s geometrickými obrazcami

Práca so slovnou zásobou: geometrické tvary, množstvo, rovnaké množstvo.

Organizácia detí:

1. Organizačný moment (prečítanie listu)

2. Sedíme v „autobuse“ (deti sedia na autobusových stoličkách)

3. Prvá čistina (na koberci je veverička a ježko)

4. Druhá čistina (hry so zajačikom) 5. Telesné cvičenie 6. Tretia čistka (počítanie paličiek) 7. Návrat do škôlky

Pohybujte sa

1. Organizačný moment.

Všetci sa budeme držať za ruky a usmievať sa na seba. Chlapci, radi cestujete? Dnes som dostal list. Pozri, tu je obálka. Kto nám to poslal? Otvorme obálku a prečítajme si list. (Učiteľ vytiahne list).

"Chlapci, už som zostal u starého otca, myslím, že chcem ísť znova do škôlky, príďte po mňa." Vaše Prečo.

Učiteľ: - Chlapci, poďme na to Prečo?

Deti: - Poďme! Vychovávateľ: -Navrhujem vám ísť autobusom. Kamil bude vodičom a ja dnes vodičom. Tu mám lístky, rozdám vám ich, vy si ich pozorne prezriete a sadnete si do autobusu podľa lístka. Pozor, na lístku je číslo. Deti sedia. -Skontrolujem, či všetci cestujúci sedia (zbieram lístky). -Pozor, ideme (na hudbu „Ideme, ideme“ deti si zapamätajú pravidlá správania sa v autobuse: stop). Vychovávateľ: Ach, chlapci, čistinka. - Poďme na čistinku a uvidíme, či tu býva dedko gróf?

2. Zloženie čísla 8. Číslo 8.

Učiteľ: - Chlapci, pozrite sa, kto býva na tejto čistinke? (na koberci je veverička a ježko). Deti: Veverička a ježko. Vychovávateľ: - Presne tak. Čo zbierajú? Deti: huby. Učiteľ: - Pozri, koľko húb nazbierali? Spočítajme, koľko húb nazbierala veverička? (7). Nájdite požadované číslo a umiestnite ho vedľa neho.

Čo môžete povedať o počte húb ježkovitých?

Deti: Ježek má rovnaký počet húb ako veverička (7)

Vychovávateľ: -To znamená, že ježko má rovnaký počet húb ako veverička, teda rovnako. Čo ak vy a ja pomôžeme veveričke a pridáme ďalšiu hubu. Myslíte si, že je teraz rovnaký počet húb? -Čo môžeme teraz povedať o hubách? Deti: -Veverička má viac húb ako ježko a ježko má menej húb ako veverička. Vychovávateľ: - Koľko húb má veverička (8). Poďme spolu počítať. Kto vie, aké číslo predstavuje číslo 8? Deti nájdu číslo 8 a ukážu ho. - Nájdite a vymeňte kartu. Číslo 8 je také chutné:

Je vyrobená z dvoch rožkov. - Chlapci, ako sa môžete uistiť, že huby veverička a ježko sú rovnaké? Deti: Pridajte k ježkovi ďalšiu hubu. Vychovávateľ: -Koľko húb má ježko (8). Ako ste získali 8 húb? Deti: Bolo ich 7, pridali ešte 1, bolo z toho 8. Vychovávateľ: - Výborne! S Pochemuchkom sme sa nestretli, ideme ďalej. (odchádzajú).

Vychovávateľ: Stop. Poďme hľadať Prečo. Chlapci, zajačik sedí. Pripravil pre nás úlohu, musíme uhádnuť hádanky:

1. Nemám rohy

A vyzerám ako tanierik

Na tanieri a na veku,

Na kruhu, na kolese

Kto som, priatelia? (kruh)

2. Pozná ma už dlho

Každý uhol v ňom je správny

Všetky štyri strany

Rovnaká dĺžka.

Som rád, že vám ho môžem predstaviť,

A volá sa... (štvorec)

3. Tri rohy, tri strany

Môže byť rôznej dĺžky.

Ak stojíte v rohoch

Potom rýchlo vyskočíš sám. (trojuholník)

4. Som ako kruh, skoro ako on,

Ale budú sploštené na oboch stranách. (oválny)

5. Moje uhly sú správne

Rovnako ako štvorec.

Ale dĺžka je na oboch stranách

Iné, chlapci.

Každý školák ma pozná.

A moje meno je... (obdĺžnik)

Pri riešení hádaniek učiteľ umiestňuje obrázky geometrických tvarov na magnetickú tabuľu.

Tak sme sa stretli s našimi priateľmi. Ale môžeme sa s nimi stretnúť nielen v krajine matematiky, ale aj všade, kam prídeme. Pozrime sa na ne pozorne a povedzme si, ako tieto figúry vyzerajú.

Hra „Ako vyzerá postava“

Viete, že z geometrických tvarov sa dá postaviť veľa zaujímavých vecí. Pozrite sa na plagát a povedzte mi, z akých geometrických tvarov sú tieto kresby vyrobené?

Analýza kresby geometrických tvarov.

Vychovávateľ: Zostali sme s tebou, zajačik, je čas, aby sme išli, hľadáme Pochemučku. Nevideli ste ju? (Zajac mi šepká do ucha: Videla si to? Kde). Chlapci, zajačik mi hovorí, že sa hrá na ďalšej čistinke. Poďme sa čoskoro pozrieť. (deti vyjdú na koberec a robia fyzické cvičenia.)

3. Veveričky skákajúce po konároch
Skákať a skákať, skákať a skákať!
Často sa berú
Vysoko, vysoko! (Skákanie na mieste.)

Vychovávateľ: - Pozrite, chlapci. Glade! Pochemuchka sa hral s počítacími palicami. Poďme sa hrať tiež. Sadnite si na kolená okolo čistinky, tu máte palice.

Vyberte 5 tyčiniek a vyložte z nich dva rovnaké trojuholníky.

Vytvorte domček zo 6 tyčiniek.

Zo 7 tyčiniek vytvorte 3 rovnaké trojuholníky.

Vytvorte rybu z 8 tyčiniek.

Výborne, chlapci v úlohe

Po dokončení vložte tyčinky do krabice. (Je počuť Pochemučkov hlas: Dedko, prišli po mňa deti zo škôlky, pôjdem k nim. Zbohom, dedko.)

Vychovávateľ: - Sme tak radi, že sme vás našli, prišli sme po vás. -Chlapi, nastúpte na autobus, poďme do škôlky a Pochemučka zoberieme so sebou. (Poďme spievať

pieseň). Tak a sme tu opäť v škôlke. Páčil sa vám náš výlet?

4. Zhrnutie vyučovacej hodiny. Vychovávateľ: - Chlapci, s čím rozprávkové postavičky sme sa stretli (veverička, ježko, zajačik). S akým číslom a číslom nám pomohli zoznámiť sa? (Číslo a obrázok 8). - Nakreslite číslo 8 vo vzduchu prstom, nosom, ľavou nohou, pravou rukou. Nakreslite si na dlaň číslo 8. Na stojane nájdite všetky čísla 8 a zakrúžkujte červenou značkou 6 5 8 4 1 8 7 2 3 8 atď. - Koľko čísel ste našli (3). Zdvihnite pravá ruka, spustite ho na hlavu, pohladkajte sa a povedzte: „Dobré dievča! " -Veľmi sa mi páčilo, ako ste dnes hrali, odpovedali ste, výborne! Týmto sa naša cesta končí.