Конспект заняття "Диференціація звуків "з-з" план-конспект заняття (логопедія, старша група) на тему. "Диференціація звуків,"

Говоримо та пишемо правильно.Вчитель-логопед МБОУ ЗОШ №1: Наталія ЯнкінаМісто Нове - Уренгой
Пропоную вам з досвіду своєї роботи конспект заняття, який можна застосовувати на логопедичних заняттях з корекції читання та письма у молодших класів, що учня мають артикуляційно-акустичну дисграфію на ґрунті порушення мовного аналізу та синтезу.
Тема заняття: «Диференціація звуків та літер «С-З»
Мета: 1. Розрізнення звуків «З-З», закріплення навички чіткої вимови та розрізнення на слух звуків «З» та «З» у мовленні.Корекційні завдання:1. Освітні:-уточнити артикуляцію звуків «З» та «З»;-закріпити правильну вимову цих звуків у складах, словах та у реченнях;-Розвиток мовного апарату, розвиток органів дихання;Знайомство з літерами "С" - "З";-порівняння слів-паронімів, аналіз та синтез слів та речень;-розвивати фонематичний слух;-збагачувати словниковий запас;-стежити за правильністю граматичного ладумови;-Робити над розвитком фразової мови. 2. Розвиваючі: -розвивати слухове та зорове сприйняття, пам'ять, увага, мислення, уява;3. Виховні:-виховувати організовану поведінку під час уроку;-формувати активність та самостійність на занятті.-прищеплювати увагу та інтерес до красивого та правильного усного мовлення.-виховання любові до художньої літератури
Обладнання: індивідуальні дзеркала, картинки слів паронімів зайчика-сайка, картинка-паровоза з вагонами, що везе казкових персонажів, в іменах яких є звуки С і З, сигнали, цифри.Хід заняття.
1. Організаційний момент. Встали прямо, а тепер тихенько сіли, випростали спинки, посміхнулися один до дуги. гарним настроємпочинаємо заняття.-Хлопці, скажіть яку зараз пору року? (Зима.)-Який зараз місяць? (Грудень.)-Скажіть, яке свято наближається? (Новий рік.)-На занятті ми прикрашатимемо велику листівку сніжинками.-Щоб прикрасити листівку сніжинками, треба відповідати голосно на всі мої запитання.2. Артикуляційна гімнастика. Вправи повітряного струменя.-«Подуємо на свічку» - набрати повітря і з силою подути на свічку.-«Хто далі зажене м'яч? - плавно, тривало, безперервно дмухати вперед.Вправи для губ.-«Покажи зубки». Губи в посмішці, видно зуби, утримати в такому положенні на рахунок 3-4, не напружуючись.-«Трубочка». Витягнути губи вперед трубочкою.Вправи для мови.-«Покараємо неслухняний язичок». Шльопаємо по язичку «пя-пя-пя».-«Почистимо зубки». Посміхнутися, показати зуби, відкрити рот і кінчиком язика «почистити» нижні зуби, роблячи спочатку рух язиком з боку на бік, потім знизу вгору.
3. Ознайомлення зі звуками «С-З».
-Слухайте загадки, вгадайте, хто це?У нього величезний ніс,Вухо - просто, як таця,А нога, як товстий стовп.Ось і вся загадка. Стоп.(Слон.)
Вгадайте, що за шапка:Хутра цілий оберемок.Шапка бігає по бору,У стволів гризе кору.(Заєць.) -Скажіть, який звук чується на початку слова слон? (Звук "С".)-А який звук чується на початку слова заєць? (Звук "З".) -Сьогодні ми будемо вчитися розрізняти звуки «С-З» у складах, словах та реченнях.-Скажіть, що таке звуки? (Звуки ми чуємо та вимовляємо).-А тепер давайте дамо характеристику звуку "С".-Звук "С" схожий на те, як працює насос: "С-С-С".-Приготували дзеркала, розглянемо правильну артикуляцію звуку «С».-При звуку «С» губи злегка розтягнуті в посмішці, зуби зближені на відстані близько 1 мм., язик кінчиком упирається в нижні різці, бічні краї язика торкаються внутрішньої сторони верхніх корінних зубів, голосові зв'язки: розімкнуті, видих трохи посилений. Звук ми чуємо та вимовляємо.Знайомство зі звуком "З".-А тепер характеристика звуку "З".-Звук "З" схожий на те, як співає свою пісеньку комарик "З-З-З".-При звуку "З" артикуляція та ж, що і при звуку "С", тільки спинка язика піднята трохи вище, голосові зв'язки зімкнуті і вібрують.-Звук "З" - приголосний, парний, дзвінкий, буває твердий, буває м'який. Над звуком «З» ми повісимо дзвіночок, бо він дзвінкий.-Скажіть, що спільного у звуків С-З?-Правильно, вони схожі за артикуляцією.-Чим вони відрізняються?-Відрізняються тим, то звук «З» глухий, голос при виголошенні звуку не тремтить, голосу немає, а при виголошенні звуку «З» шийка тремтить, голос є, звук «З» дзвінкий.
4. Ознайомлення з літерами «З-З».-У кожного звуку є своя буква, подивіться, звук «С» теж має свій письмовий знак - свою букву «С», букву ми бачимо і пишемо.-Послухайте вірш І. Блюмкіна про букву «С»:Купив я сушок кілограм,А в ньому всі сушіння навпіл,Смішно дивитися на сушіння,Усі літери «С» подружки!-Літера «С» схожа на половинку сушіння.
-У звуку "З" є свій письмовий знак буква "З".-Погляньте на букву «З» та послухайте про неївірш І. Блюмкіна:Літера «З» як змія звивається,Тому літерою "З" називається.-Літеру ми бачимо і пишемо.
Дидактична гра "Світлофор".- Зараз я читатиму вірш, а ви коли почуєте слова зі звуком «З» покажіть сигнал із літерою «З».Скрізь знайдеш літеру «З»:І в золоті, і в троянді.У землі, в алмазі, у бірюзі.У зорі, в зиму, у березі.
5. Робота з таблицею.
-Прочитайте склади:
СА-СО-СУ-СИ-СЕ СЯ-СЕ-СЮ-СІ-СЕ ЗА-ЗО-ЗУ-ЗИ-ЗЕ ЗЯ-ЗЕ-ЗЮ-ЗІ-ЗЕ
ІЗ-ЗА СЯ-ЗЯ СО-ЗО СЕ-ЗЕ СУ-ЗУ СЮ-ЗЮ СИ-ЗИ СІ-ЗІ СЕ-ЗЕ СЕ-СЕ
6. Почуйте звуки «С-З» у скоромовках.а) Біля кицьки в мисці суп і сосиски.-вимовляємо про себе-вимовляємо пошепки-вимовляємо швидко-Ділімо слово кицька на склади. (Дві склади.)-Визначте, в якому складі знаходиться звук "С"? (У першому складі.)

б) -У вазі у Троянди гвоздики та мімози.-вимовляємо про себе-вимовляємо пошепки-вимовляємо швидко-Давайте розділимо слово мімоза на склади.-У слові мімоза три склади.- У якому складі знаходиться звук «З»? (У третьому складі.)7. Гра «Підкажи слівце».-Хлопці, зараз я вам прочитаю рядки з вірша, а ви закінчите останній рядок у цій пропозиції.Сірий вовк у густому лісі зустрів руду… (Лису.)Гей, не стійте надто близько, я тигреня, а не … (Киска.)Хвіст кудлатий, чорний ніс. Хто це? Рудий... (Пес.)Зайчика кинула господиня, під дощем залишився ... (Зайчик.)Прокидаюся вранці рано, разом із сонечком рум'яним, заправляю сам ліжечко, швидко роблю… (Зарядку.)
8. Звуко-літерний аналіз слів.
Робота зі словами паронімами.-Погляньте, що я написала на дошці? (Зайчик, сайка.)…АЙКА …АЙКА -Які літери додамо. Щоб вийшло слово зайчик, сайко? (Додамо літери «З-З»).-На яке питання відповідає слово зайчика? (Хто?)-На яке запитання відповідає слово сайка? (Що?)-Складіть словосполучення.-Сайка (Яка?) Ароматна, смачна.-Зайчик (який?) сірий, швидкий.-Проведіть звуко-літерний аналіз слів зайчика-сайка.-Хлопці, перед вами цифри, визначте, будь ласка, яким за рахунком знаходиться звук, що вивчається в слові сайка? (Визначаємо місце звуку в слові.)-Звук "С" знаходиться першим за рахунком у слові сайка.-Яким за рахунком знаходиться звук, що вивчається в слові зайчика? (Першим.)
Фізмінутка.
Сонячний погожий деньМи з друзями до лісу йдемо.Ми з тобою несемо кошики.Ось гарна стежка!(Ходьба на місці.)Збираємо суницю,Шукаємо смачні чорниці,Голубику, кістянику,Кислувату брусницю(Нахили вперед.)А довкола повно малини.Пройти мимо не могли ми.Збираємо по кущах.Тут чудові місця!(Повороти вправо, вліво.)Знову ми йдемо лісом.(Ходьба на місці.)А довкола так цікаво!(Потягування-руки в сторони.)Відпочити час, друже,Ми сядемо на пеньок.(Діти сідають за парти.)
9. Розвиток фонематичного сприйняття.Сьогодні з нашого заняття йде поїзд. Поїздом поїдуть казкові персонажі. Давайте казкових героївпосадимо у вагони.а) У перший вагон ми посадимо героїв, в іменах яких є звук "С". (Слон, Карлсон, лисиця Аліса, Снігуронька, Білосніжка.)б) У другий вагон ми посадимо героїв, в іменах яких чується звук "З". (Зайчик, Попелюшка, дід Мазай та зайці.)-Назвіть власні імена.-Напишіть у пам'яті імена всіх казкових героїв.-Працюємо в зошитах, записуємо слова, виділяючи літери «З-З».Словникова робота:-Зверніть увагу, на дошці написані важкі слова. читаємо слова: Білосніжка, Карлсон, Снігуронька, Сніговик.
10. Робота з картками диференціації звуків «С-З».-У вас на парті картки з літерами «С-З», зараз я вимовлятиму слова, в яких зустрічаються звуки «С-З», якщо ви їх почуєте, то підніміть картку з літерами «С» або з літерою «З», а якщо в слові зустрічаються два звуки, то підніміть обидві картки з літерами "С-З".Слова: лелека, зайчик, сова, замок, парасолька, сир, годинник, скалка, сад, засідка, санки, зима, сніг, суп, зуб, роса.
11. Робота з пропозицією.-Послухайте, що я вам зараз прочитаю:-Зоя їла грибний суп.-Що це? (Пропозиція.)-Скажіть, чи є в цій пропозиції звуки, що вивчаються? (Так.)-Скільки слів у цій пропозиції? (Чотири слова.)Пишемо графічну диктант. 12. Підсумок заняття: -Що нового ви дізналися сьогодні на занятті?-Які звуки ви сьогодні вчилися розрізняти? (Звуки "С-З".)-Що вам найбільше сподобалося на занятті?Молодці! Сьогодні ви добре попрацювали.
Література 1.Р.І. Лалаєва Л.В. Венедиктова Діагностика та корекція порушень читання та письма у молодших школярів. Видавництво "Союз" Санкт-Петербург 2001 рокуО.М. Бондаренко. Словесні ігри. Москва, 1972 року.Є.Ф.Рау В.І. Різдвяна Виправлення недоліків вимови у школярів. Москва, 1969 рік.М.Ф. Фомічова. Виховання у дітей правильної вимови Москва, 1971 рік Є.В. Колесникова «Від звуку до букви». Серія "Досвід роботи практичного педагога". Москва 2011 року.

Корекційно-виховні:

План заняття:

1. Організаційний момент.

3. Введення у тему заняття.

6. Диференціація у складах.

7. Пальчикова гімнастика.

8. Диференціація у словах.

10. Підсумок заняття.

12. Домашнє завдання.

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

Здрастуйте хлопці! Сьогодні ми продовжуємо знайомитися зі звуками [C] та [З].

2. Перевірка домашнього завдання.

Відкриваємо зошити та перевіряємо домашнє завдання.

Мета етапу:

3. Введення у тему заняття.

Діти, давайте згадаємо пісеньки - звуки, які ви добре знаєте: З -З - З - пісня холодного вітерцю, З - З - З - пісня комара.

Мета етапу:

4. Артикуляційна розминка.

Мета етапу:

Мета етапу:

а) Гра «Рухливі долоні».

б) Гра «Звуки З-З».

До нас у гості прийшли Свєта та Захар. (Виставити на набірне полотно картинки із зображенням дівчинки та хлопчика.)

З якого звуку починається ім'я дівчинки? (хлопчика)?

Який звук "С"? («З»).

Чим вони схожі? (Згідні, тверді.)

Чим вони відрізняються? («С» - глухий, «З» - дзвінкий)

Хлопці, давайте відчуємо дзвінкість приголосного звуку З, руку покладіть на шийку і скажіть: З-З-З. Якщо відчувається вібрація, тремтіння - це дзвінкий звукякщо тремтіння немає - глухий.

Я вимовлятиму слова, а ви уважно слухайте і називайте, який звук - З або С - чується в слові: троянда, насос, сік, коза, газон, коса, оса, паркан, зуб, золото.

Діти виконують завдання. На слово зі звуком С називають картинки: насос, сік, коса, оса. На слово зі звуком З називають картинки: троянда, коза, газон, паркан, зуб, золото.

6. Диференціація у складах.

А тепер ми трохи пограємось у ігри зі складами, і перша наша гра називається «Скажи навпаки» (з м'ячем).

Діти, ви зараз повинні за мною чітко промовляти ряди складів, і повинні визначити зайвий склад:

Са-са-са-са-за

Со-со-со-со-зо

Су-су-су-су-зу

Зи-зи-зи-зи-си

Зі-зі-зі-зі-сі

Зу-зу-зу-зу-су

7. Пальчикова гімнастика.

- «Забор» (долоні з'єднані кінчиками пальців встик, великі пальці піднято вгору; пальці рухаються «від себе» та «на себе»).

І хвіртку – на замок, щоб вовк увійти не зміг.

8. Диференціація у словах.

Зараз я вимовлятиму слова, а ви говоритимете яке слово зайве в даному ланцюжку.

Санки, паркан, сова, сік;

Троянда, коза, ваза, ніс;

Літак, сумка, бабка, суп.

У якому слові зустрічаються обидва звуки?

Небагато попрацюємо біля дошки. Я поміщаю два будиночки на дошку: зелений та синій. На даху синього замку дзвенить дзвіночок.

А вам необхідно розставити картинки в будиночки: якщо картинка зі звуком С - вона житиме в зеленому будиночку, зі звуком З - в синьому (стілець, стіл, зайчик, коза, оса, дзеркало, лисиця, зебра, зебра, паркан).

Мета етапу:

Останнє завдання – це повторення за мною скоромовок. При цьому необхідно стежити за вимовою звуків [З] та [З].

Іде козел із козою, а коза йде з косою.

Змія зміїлася, змія сміялася, сміючись, зміїлася, зміялася, сміялася.

10. Підсумок заняття.

Хлопці, вам сподобалося заняття?

Які звуки ми сьогодні порівнювали?

Яке завдання вам сподобалося найбільше?

Що було найважчим?

12. Домашнє завдання.

1 Новоторцева Н. В. Робочий зошитз розвитку мови на звуки [З], [З"], [Ц].- Ярославль: Академія розвитку: Академія Холдинг, - 2003. - 64 с.

2 Миронова З. А. Розвиток промови дошкільнят на логопедичних заняттях. - М: Просвітництво, - 1991. - 204 с.

3 Візель Т.Г. Логопедичні вправина кожен день для вироблення чіткої мови. – М.: В.Секачов, 2005. – 16с.

Перегляд вмісту документа
«Конспект логопедичного заняття з теми: «Диференціація звуків [З] - [З]».»

Конспект підгрупового логопедичного заняттяу старшій групі

Тема заняття:"Диференціація звуків [С] - [З]".

Тип заняття:закріплення пройденого матеріалу.

Мета заняття:закріпити вміння дітей диференціювати звуки [З] та [З] у словах, реченнях.

Завдання:

Корекційно-освітні:

    закріплення знань про механізми організації звуків [С] - [З], у складах, у словах та у реченнях;

    вправу у вживанні слів зі звуками [З] - [З]». у вільній мові.

Корекційно-розвиваючі:

    розвиток та вдосконалення артикуляційної, пальчикової (дрібної) моторики;

    розвиток звукового та складового аналізу та синтезу;

    вдосконалення фонематичного сприйняття та слуху;

    навчання вмінню розрізняти на слух і виразно вимовляти подібні за артикуляцією та звучанням приголосні звуки [С] - [З];

    розвиток психічних процесів: сприйняття, уваги, пам'яті, мислення.

Корекційно-виховні:

    формування навичок співробітництва, взаєморозуміння, самостійності, ініціативності, відповідальності;

    виховання інтересу до ігор зі звуками та словами;

    розвиток уміння працювати в колективі та індивідуально, виховання шанобливого ставлення один до одного.

Матеріали: картки з літерами С, З, набірне полотно, картинки із зображенням дівчинки та хлопчика; стілець, стіл, зайчик, коза, оса, дзеркало, лисиця, сом, зебра, паркан собака, заєць; зелений і синій будиночки, м'яч.

План заняття:

1. Організаційний момент.

2. Перевірка домашнього завдання.

3. Введення у тему заняття.

4. Артикулаційна гімнастика.

5. Розвиток фонематичного сприйняття.

6. Диференціація у складах.

7. Пальчикова гімнастика.

8. Диференціація у словах.

9. Диференціація у реченнях.

10. Підсумок заняття.

11. Оцінка діяльності дітей.

12. Домашнє завдання.

Хід заняття:

1. Організаційний момент.

Мета етапу: Створити позитивний настрій та привернути дітей до заняття.

– Здрастуйте хлопці! Сьогодні ми продовжуємо знайомитися зі звуками [C] та [З].

2. Перевірка домашнього завдання.

– Відкриваємо зошити та перевіряємо домашнє завдання.

Мета етапу: З'ясувати, наскільки сформовано вимову звуків з-зу складах, що відрізняються одним звуком.

Діти по черзі вимовляють склади.

3. Введення у тему заняття.

– Діти, давайте згадаємо пісеньки – звуки, які ви добре знаєте: С – С – С – пісня холодного вітерцю, З – З – З – пісня комара.

Мета етапу: Привернути увагу та викликати інтерес дітей до заняття.

4. Артикуляційна розминка.

Мета етапу: Формувати правильний артикуляційний уклад вимови звуків [З], [З].

Діти виконують вправи («Часики», «Лопатка», «Киска гнівається», «Чистимо нижні зубки», «Цукерка» і т.д. (контроль через індивідуальні дзеркала).

5. Розвиток фонематичного сприйняття.

Мета етапу: Формувати вміння розрізняти звуки [З], [С].

а) Гра «Рухливі долоні».

Давайте пограємо з вами, якщо ви почуєте звук С, сховайте долоні, т.к. вони замерзли від холодного вітерця, якщо почуєте звук З, то проганяйте комара, щоб він вас не вкусив.

б) Гра «Звуки З-З».

– До нас у гості прийшли Свєта та Захар. (Виставити на набірне полотно картинки із зображенням дівчинки та хлопчика.)

- З якого звуку починається ім'я дівчинки? (хлопчика)?

- Який звук "С"? («З»).

– Чим вони схожі? (Згідні, тверді.)

– Чим вони відрізняються? («С» – глухий, «З» – дзвінкий)

- Хлопці, давайте відчуємо дзвінкість приголосного звуку З, руку покладіть на шийку і скажіть: З-З-З. Якщо відчувається вібрація, тремтіння – це дзвінкий звук, якщо тремтіння немає – глухий.

в) Вправа «Слухай уважно».

- Я вимовлятиму слова, а ви уважно слухайте і називайте, який звук - З або С - чується в слові: троянда, насос, сік, коза, газон, коса, оса, паркан, зуб, золото.

Діти виконують завдання. На слово зі звуком С називають картинки: насос, сік, коса, оса. На слово зі звуком З називають картинки: троянда, коза, газон, паркан, зуб, золото.

6. Диференціація у складах.

Мета етапу: Перевірити навичку сформованості розрізнення на слух звуків [З], [З] у складах.

– А тепер ми трохи пограємось у ігри зі складами, і перша наша гра називається «Скажи навпаки» (з м'ячем).

За-са, си-зи, со-зо, ус-уз, зи-си, су-зу

а) Гра «Назви зайвий склад».

- Хлопці, ви зараз повинні за мною чітко промовляти ряди складів, і повинні визначити зайвий склад:

Са-са-са-са-за

Со-со-со-со-зо

Су-су-су-су-зу

Зи-зи-зи-зи-си

Зі-зі-зі-зі-сі

Зу-зу-зу-зу-су

7. Пальчикова гімнастика.

Мета етапу: Розвивати дрібну моторику.

– «Забор» (долоні з'єднані кінчиками пальців встик, великі пальці піднято вгору; пальці рухаються «від себе» та «на себе»).

Ми збудували паркан, це наш з тобою двір.

Ось хвіртка для друзів, заходь сюди швидше.

І хвіртка – на замок, щоб вовк увійти не зміг.

Діти виконують вправу відповідно до тексту.

8. Диференціація у словах.

Мета етапу: Перевірити навичку сформованості розрізнення на слух звуків [С], [З] у словах.

- Зараз я вимовлятиму слова, а ви говоритимете яке слово зайве в цьому ланцюжку.

- санки, паркан, сова, сік;

– троянда, коза, ваза, ніс;

- Літак, сумка, бабка, суп.

- У якому слові зустрічаються обидва звуки?

Логопед виставляє картинки на набірне полотно.

- Трохи попрацюємо біля дошки. Я поміщаю два будиночки на дошку: зелений та синій. На даху синього замку дзвенить дзвіночок.

– А вам необхідно розставити картинки в будиночки: якщо картинка зі звуком С – вона житиме у зеленому будиночку, зі звуком З – у синьому (стілець, стіл, зайчик, коза, оса, дзеркало, лисиця, сом, зебра, паркан).

9. Диференціація у реченнях.

Мета етапу: Перевірити навичку сформованості правильної вимови та розрізнення звуків [С], [З] у реченнях.

– Останнє завдання – це повторення за мною скоромовок. При цьому необхідно стежити за вимовою звуків [З] та [З].

– Іде козел із козою, а коза йде з косою.

- Змія зміїлася, змія сміялася, сміючись, зміїлася, зміялася, сміялася.

10. Підсумок заняття.

Ціль етапу: Діти називають звуки, уточнюють правильну артикуляцію звуків з-з.

- Хлопці, вам сподобалося заняття?

– Які звуки ми сьогодні порівнювали?

- Яке завдання вам сподобалося найбільше?

– Що було найважчим?

11. Оцінка діяльності дітей.Логопед оцінює роботу дітей та дарує всім зірочки за гарну роботу.

12. Домашнє завдання.Логопед пропонує дітям контролювати вимову звуків [З] та [З]. (ховати язичок за нижні зубки) у складах, словах та реченнях.

Діти закріплюють тему під час домашніх занять.

Список використаної літератури:

1 Новоторцева Н. В. Робочий зошит з розвитку мови на звуки [З], [З"], [Ц] - Ярославль: Академія розвитку: Академія Холдинг, - 2003. - 64 с.

2 Миронова З. А. Розвиток промови дошкільнят на логопедичних заняттях. - М.: Просвітництво, - 1991. - 204 с.

3 Візель Т.Г. Логопедичні вправи на кожен день для вироблення чіткої мови. - М.: В.Секачов, 2005. - 16с.

Формування правильної звуковимови у дошкільнят.

Ціль:диференціація звуків СЗ.
Завдання:
1. Формувати у дошкільнят правильне звуковимову, вміння диференціювати звуки С-З у своїй промові, вживати їх правильно.
2. Урізноманітнити за допомогою дидактичної гри роботу над закріпленням правильного звукоприношення, зацікавити дітей.
Опис:Основний вид діяльності дітей дошкільного віку- Гра, в процесі якої розвиваються духовні та фізичні сили дитини: її увага, пам'ять, уява, дисциплінованість, спритність і т. д. Відомо, що дидактична гра - це ефективний засіб логопедичної роботиз дітьми. Дані ігри сприяють формуванню правильної звуковимови у мові дитини, розвивають пам'ять, увагу, мислення, дрібну та загальну моторику. Ці ігри може проводити як логопед, і вихователь. Ця робота буде корисна логопедам, дифектологам, вихователям, батькам.
Зміст
Пальчикова гра "Пальчики-кільця"
Завдання спрямоване на диференціацію вимови звуків С-З у складах, словах; на розвиток фонематичного сприйняття та слухової пам'яті; на розвиток дрібної моторики
Ану, пальці,
(У ритмі кожного рядка стискаємо пальчики в кулак)
Вийшли до ряду!
Пальці в кільця згинатимемо,

Будуть пальці допомагати
(У ритмі кожного рядка стискаємо пальчики в кулак.)
Слова та склади називати!
(У ритмі кожного слова робимо кільця при зіткненні великих пальців із вказівними, середніми, безіменними та мізинцями обох рук.)
СА-ЗА-СА

Сани-заінька-лисиця,

ЗА-СА-ЗА,
(У ритмі кожного рядка великий пальчик з'єднуємо в кільце з вказівним, середнім, безіменним пальцями правої руки.)
Зайчик-санки-бабка,
(Робимо аналогічно з пальцями лівої руки)
СИ-ЗИ-СИ,
(У ритмі кожного рядка великий пальчик з'єднуємо в кільце з вказівним, середнім, безіменним пальцями правої руки.)
Син-мімози-і вуса,
(Робимо аналогічно з пальцями лівої руки)
СО-ЗО-СО,
(У ритмі кожного рядка великий пальчик з'єднуємо в кільце з вказівним, середнім, безіменним пальцями правої руки.)
Соки-Зоя-колесо.
(Робимо аналогічно з пальцями лівої руки)

"Закінчи пропозицію"
Завдання спрямоване на диференціацію вимови С-Зу самостійному мовленні, на уточнення (розширення) словника.

Дорослий починає пропозицію, а дитина має додати слово зі звуком С чи З.
- Восени йде дощ, а взимку падає... (Сніг).
- Восени листя на деревах жовте, а влітку... (зелене).
- Влітку діти катаються велосипедами, а взимку по снігу на... (санках).
- Влітку діти ліплять із піску вежі, а взимку ліплять із снігу... (Сніговики).
- Влітку діти збирають на галявині квіти, а восени у парку опалі... (листя).
- Восени носять осінній одяг, а взимку... (зимовий).

Пальчикова гра "Апельсини"
Зоя, Зіна та Заріна
(Загинаємо пальчики на одній руці.)
Люблять апельсини.
Світла, Слава, Саня, Сіма
(Загинають пальчики на іншій руці.)
Люблять сік із апельсина.
Ну, а маленький захар
Ходить із мамою на базар.
Купить хлопчик із мамою Ніною...
Здогадалися? ... (Апельсини)

Пальчикова гра "Гриби"
Світла йшла, йшла, йшла,

Під березою гриб знайшла.

Який гриб знайшла Світлана? (Підберезовик)
Зіна йшла, йшла, йшла,
(Вказівний та середній пальці "йдуть" по столу.)
Під осиною гриб знайшла.
(Імітуємо гриб - ставимо руба кулачок і прикриваємо його напівзігнутою долонькою іншої руки)
Який гриб знайшла Зіна? (Подосиновик)

Тема: «Диференціація дзвінких і глухих приголосних у складах, словах. Звуки [з] – [с]».

Ціль:

Завдання:

Корекційні:

Розвиток здатності до слухової диференціації звуків [з] - [с]»;

Вправа у правильному вживанні в промови;

Профілактика буквених замін

Освітня:

розвиток фонематичного слуху, активізація слухової уваги;

Виховна:

Виховання доброти, чуйності.

Обладнання: предметні картинки (слон, заєць, літак, телевізор, годинник, собака, парасолька, гніздо), будиночки для Незнайки та Скомороха.

Хід заняття .

1.Організаційний момент:

Ну, хлопці, цур молчок!

Починається урок!

На мене всі подивилися

І тихенько сіли.

2. Розрізнення приголосних за дзвінкістю – глухістю.

Завдання 1.

Плескайте, коли почуєте звук [З]”.

А) ізольованих:

Логопед називає звуковий ряд, що складається тільки з двох звуків: [С] і [З]: с, с, з, с, з, з, з, з, з, с, з, з, з, з, з та ін.

Б) У складах:

Логопед називає складовий ряд: са, зо, си, зу, зи, су, за, зи, си, зо та ін.

Завдання 2. Повторіть за логопедом:

За-за-за

Зо-со-зо

Су-зу-зу

Зи-си-зи

аса-аза-аза

узу-узу-усу

осо-озо-озо

узи-вуси-узи

зна-зна-сна

зва-сва-зва

сно-зно-зно

зла-зли-сло

Завдання 3. Відгадайте загадки. (При відгадуванні кожної загадки на дошку вивішується картинка-відгадка).

А) Ходить довгий, паща з іклами, ноги здаються стовпами,

Як гора, величезний він, ти дізнався, хто це?... (Слон).

Б) Що за звір лісовий встав, як стовпчик, під сосною

І стоїть серед трави - вуха більше голови? ... (Заєць).

В) Він у безкрайньому океані хмар стосується крилом.

Розгорнеться - під променями відливає сріблом ... (Літак).

Г) Живе у ньому весь всесвіт, а річ звичайна…(Телевізор).

Д) Ми ходимо вночі, ходимо вдень, але нікуди ми не підемо,

Ми б'ємо справно щогодини, а ви, друзі, не бийте нас… (Годинник).

Е) Не каже, не співає, а хто до господаря йде, вона знати дає ... (Собака).

Ж) Згорнеш - клин, розгорнеш - млинець (парасолька).

З) Без рук, без сокирки побудована хатинка ... (Гніздо).

Завдання 4. Розставити картинки по місцях: у будиночок, де живе Незнайка (права частина дошки) помістіть картинки зі звуком [З], а в будиночок, де живе Скоморох (ліва частина дошки), помістіть картинки зі звуком [С]. При виконанні завдання кожна дитина називає вибрану ним картинку та обґрунтовує свій вибір. Використовуються картинки-відгадки із попереднього завдання.

Завдання 5. Логопед пропонує дітям придумати, які ще картинки зі звуками [З] та [З] могли б бути у Незнайки та Скомороха.

Фізкультхвилинка:

Логопед пропонує дітям стати біля своїх стільчиків і виконати такі дії: сісти, якщо він назве слово зі звуком [С], і пострибати, якщо назве слово зі звуком [З].

3. Робота з розрізнення дзвінких – глухих приголосних зошити.

Завдання 1 . Логопед називає склади, а діти записують їх у зошит: у ліву колонку з літерою "С", у праву - з літерою "З".

Су, за, ас, вус, зо, зи, са, зу та ін.

Завдання 2. Списати слова, вставляючи пропущену літеру "С" або "З". Підкреслити літеру "С" однією рисою, літеру "З" двома рисами

Акат

Апог

Убр

Вуша

але ... ок

ба.ар

ку.ок

я.ик

не.абудки

кра.авіца

Астава

коло.ок

по.тупок

во.дух

ло.куток

Вання

Завдання 3 . Списати речення, вставляючи потрібні за змістом слова.

Дівчинку звали …… .

У лісі руда …….. .

(лисиця, Ліза)

Вранці на траві …….

У вазі красива ….. .

(троянда, роса)

На дереві сидить ….. .

У грубці чорна …… .

(сова, попел)

Воду треба ……. .

Не треба собаку. .

(злити, злити)

Підбиття підсумку заняття:

Оцінка діяльності дітей.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

    Аманатова М. М., Андрєєва Н.Г., Тосуніді О. М. Довідник шкільного логопеда. -Ростов - на Дону: Фенікс, 2009.

    Єфіменкова Л.М. Корекція усної та письмової мовиучнів початкових класів: Посібник для логопеда - М.: Владос, 2006.

    Козирєва Л.М. Програмно – методичні матеріалидля логопедичних занять з молодшими школярами. Ярославль: Академія розвитку, 2006.

    Мазанова О.В. Корекція акустичної дисграфії Конспекти занять для логопедів. - М.: Видавництво Гном, 2011.

    Мазанова О.В. Корекція дисграфії на ґрунті порушення мовного аналізу та синтезу. - М.: Видавництво Гном, 2011.

    Мещерякова Н.П., Зубович Є.В., Леонтьєва С.В. Корекція писемного мовлення в початковій школі. - Волгоград: Вчитель, 2009.

Муніципальне Загальноосвітня установа

Дмитрівська початкова загальноосвітня

школи №5

імені Героя Радянського СоюзуК.А.Авер'янова

КОНСПЕКТ

ВІДРИТОГО ГРУППОВОГО ЛОГОПЕДИЧНОГО ЗАНЯТТЯ

2 клас Логопедичний висновок:

Дисграфія, обумовлена ​​порушенням мовного аналізу та синтезу.

Підготувала та провела:

Вчитель – логопед

IIкваліфікаційної категорії

Чернікова Є.Г.

Дмитров 2011

Заняття 2.

Організаційний момент: “Підніми праву руку, якщо почуєш звук[З] і ліву, якщо почуєш звук [З]”.

А) Логопед називає звуковий ряд, що складається з різних приголосних звуків: З, Д, П, З, К, З, Б, З, Р, С, Т, З, К, С, Т, З та ін.

Б) Логопед називає складовий ряд: са, ту, зо, б, си, зу, го, ву, зи, су, па, за, зи, до, фи, га, си, зо та ін.

Завдання 1. Закінчи слово, додаючи чи склад –са, чи склад –за.Гла..

Голо.. слід..

Бере.. кас..

поло.. колба..

Завдання 2. Зміни слово за зразком: воз – вози…Таз – ………

Смак – ……

насос – …….

кавун – …….

таця – …….

Завдання 3. На дошку виставляються картинки, в назвах яких є звуки [З] та [З]: зубр, заєць, серветка, сова, кукурудза, таця, каска, береза, насос. Логопед пропонує дітям назвати картинки та визначити глухий чи дзвінкий звук чується у цих словах.

Завдання 4. Гра "Будь уважним". На дошці до лінійного ряду виставляються картинки з попереднього завдання. Дітям пропонується запам'ятати як вони стоять. Потім діти заплющують очі, а логопед у цей час міняє місцями картинки. Розплющивши очі, діти повинні згадати і назвати порядок, у якому стояли картинки. Гра повторюється кілька разів.

Фізкультхвилинка:

Логопед роздає дітям картки з літерами "С" та "З". Завдання: переміщаючись по кабінету, уважно слухати слова, які називає логопед. Почувши слово зі звуком [С], ті діти, у яких знаходиться картка з літерою “С”, повинні зупинитися та підняти її вгору, а якщо логопед назве слово зі звуком [З], то зупиняються та піднімають картку ті діти, у яких літера “З” ”.

Зразкові слова: самовар, пароплав, сонечко, штани, азбука, цвіркун, помідор, тарілка, паркан, ослик, покликати, кішка, музика, маска, книга, зуби, клас, злий, чайник, ластівка, Буратіно, сміх, душ, замок та ін.

Завдання 1. Зі слів, написаних на дошці, списати тільки ті, в яких приголосний, що стоїть у середині слова, приголомшується. Підібрати до них перевірочні слова. Приклад: казка - казочка.

Близько, маски, замазка, волосінь, фарба, ваза, низький,

миска, берізка, козеня, указка, кицька, пов'язка, сосиска.

Суха зола

Дзвінкий сміх

Слабкий звук зламана парасолька

висока будівля

лісопильний завод

Випав перший сніг.

Біля будинку росла береза.

Птахи відлітають восени.

На дереві зяблик.

До нас у двір привезли пісок.

Зіна каталася на санчатах.

Стіл стоїть у кутку.

У саду бузина.

Завдання 4. Переказ тексту з опорою на картинку.

Настала зима. Землю занесло снігом. Сидить зайчик біля берези. Голодно бідному зайчику. Немає зеленішої капусти. Став зайчик їсти кору берези.

(Текст взятий із книги А.Н.Ассмус "Збірник вправ для дітей з вадами вимови" М., 1959).

Підбиття підсумку заняття:

Оцінка діяльності дітей.

Заняття 3.

Організаційний момент: "Прослухай звуковий ряд і назви ті склади, які повторюються двічі": За-са-за

Зи-си-зи аса-аза-аза

узу-узу-усу

осо-озо-озо

узи-вуси-узи зна-зна-сна

сва-зва-сва

зно-сно-зно

зли-зли-ли

Завдання 1. Прослухати склади, записати їх у дві колонки: з літерою “З” у ліву, з літерою “З” у праву:

Са, со, зу, си, за, ос, зо, су, зи, вус, си,

Зва, сно, зло, сву, зна, зво, сни, сто.

Завдання 2. На магнітній дошці два будиночки з кишеньками. На одному будиночку написано букву “С”, на іншому букву “З”. У кожної дитини конверт із картинкою. Дитина, назвавши свою картинку, повинна покласти її в кишеню того будиночка, який відповідає названому звуку. Зразковий перелік картинок:

Зуби, шкарпетки, косинка, змія, коза, костюм,

чоботи, дзвінок, зірка, лава, мімоза та ін.

Завдання 3. Придумати та записати слова:

А) З літерою "С" у середині слова;

Б) З літерою "З" на початку слова.

Завдання 4. Утворити від цих дієслів нові, за допомогою приставки ЗА– . Записати слова, що виходять. Наголосити на літері “С” однією рисою, літеру “З” – двома рисами. Зразок: сипати – засипати.

стелити -

дзвонити -

повзти -

смітити -

солити - нести -

возити –

носити –

просити -

мазати -

сипати -

Фізкультхвилинка:

Діти виконують рухи зі словами:

Тихіше, тихіше, Зоя спить, а от злий комар летить.

Зою він кусатиме, і не дасть він Зої спати.

Ми проженемо комара, бо спати час.

Завдання 1. Від слів, що знаходяться зліва, провести стрілки до слів, що знаходяться праворуч і відповідним за змістом. Підкреслити букву "С" однією рисою, букву "З" - двома рисами.

зірковий

зламаний

кришталевий хмарочос

Завдання 2. Переказ тексту по опорним картинкам.

Отак гніздо.

У маленької Зої була гарна парасолька. Одного разу Зоя під парасолькою йшла вздовж паркану. Раптом повіяв сильний вітер і забрав парасольку. За парканом росла береза. Перелізла Зоя через паркан і бачить свою парасольку на березі. Якісь птахи забрали його і зробили з нього гніздо.

(По Л.П.Успенской і М.Б.Успенскому “Вчитеся правильно говорити”, М.,1995, текст адаптований).

Завдання 3. Повтори скоромовки:

А) Ослик був сьогодні злий, він дізнався, що він осів.

Б) Стоїть воз вівса, біля воза коза.

Підбиття підсумку заняття.

Оцінка діяльності дітей.

Тема: Диференціація звуків [З] та [З]

в підготовчій групідля дітей з ГНР

Мета: 1. Вчити слухо-вимовну диференціацію звуків [С] і [З]; Вчити звукового та складового синтезу слів; Вчити порівнювати слова по звуковому складу, аналізувати речення з цими словами;

2. Розвивати фонематичне сприйняття, увага, пам'ять, мислення;

3. Виховувати дисциплінованість, акуратність, працьовитість, уміння працювати у колективі;

Обладнання та матеріали: дзеркала, розрізна абетка, картки із завданнями, ілюстративний матеріал;

Ход заняття:

1. Орг. момент:

Показ ілюстрацій та визначення першого звуку у слові (наприклад: собака – перший звук «С» тощо)

2. Повідомлення теми заняття:

Сьогодні ми з вами, хлопці, закріпимо знання про два звуки [С] та [З].

3. Артикуляція, характеристика звуків.

Хлопці, скажіть, що загальне звуки? (Звуки приголосні).

А що вони відрізняються? («З» – дзвінкий, а «З» – глухий).

4. Дидактична гра «Бухни, тупни».

Хлопці, якщо почуєте звук «З» - плескаємо, і якщо звук «З» - топаємо;

1) З, З, З, З, З, З, З, З, З, З.

2) ЗА, ЗО, ЗІ, СА, ЗИ, СУ, СИ, ЗУ.

3) Санки, золото, зуби, коса, коза, ніс;

5. Вправа "Повтори складовий ряд" (Діти встають, кожен повторює свій складовий ряд, який читає йому логопед).

СА – ЗА – ЗА СА – ЗА – СА

ЗА – СА – СА ЗА – ЗА – СА

ЗА – СА – ЗА СА – СА – ЗА

Склад «СА» – тихо

Склад «ЗА» - голосно

са – за за – са

з – зо зо – з

су – зу зу – су

си – зи зи – си

7. Фіз. хвилинка

8. Звуковий аналіз слів:

ВАЗА БУСИ

9. Вправа «Закінчи слово потрібним складом»:

[СИ] або [ЗИ] (Логопед читає початок слова, а діти закінчують, потім повторюють слово повністю).

ВА… , АЛЕ… , ДО… , ТА… , БУ… , ГРО… , БЕРЕ… , ЧА… .

10. Вправа «Склади слово» (Діти працюють у парах. Лунають картки з літерами з розрізної абетки. Хлопці повинні скласти слово, а потім речення з цим словом).

11.Вправа «Назви зайве в ряду»:

1) САНКИ, ЗАХІД, СОВА, СІК;

2) КОЗА, ТРОЯНДА, ВАЗА, НІС;

3) ЛІТАК, СУМКА, Бабка,СУП;

12. Вправа «Заміни звук «З» на «З»:

СОЯ - …ОЯ

САЙКА - …АЙКА

ЦУКОР - … АХАР

СУП - …УБ

КОСА – КО…

ЛИСИЦЯ – ЧИ…

КОСИ - ДО ...

13. Вправа «Збери листя в кошики».

Слова: замок, сосна, заводи, ваза, гази, сумка, намисто, паркан, чоботи, собака.

14. Чистомовки.

ЗА – ЗА – ЗА, ЗА – ЗА – ЗА

ЗАЛ, ЗАВОД, ЗАБІР, ОЧІ.

ЗИ – ЗИ – ЗИ, ЗИ – ЗИ – ЗИ,

ТРОЖИ, ВАЗИ І ТАЗИ

ЗО – ЗО – ЗО, ЗО – ЗО – ЗО

ЗОЛОТО. Вазони, парасольки.

СА – СА – СА, СА – СА – СА

УКУСИЛА В НІС ОСА.

СО – СО – СО, СО – СО – СО

СТАВ МІЙ НІС ЯК КОЛЕСО!

СИ – СИ – СИ, СИ – СИ – СИ

НЕ БОЮСЯ Я ЗЛИЙ ОСИ!

СУ-СУ-СУ, СУ-СУ-СУ

Я ОСУ В РУКІ НЕСУ!

16. Підсумок заняття.

Хлопці, ми сьогодні про які два звуки говорили?

Чим вирізняються ці звуки?