Конспект уроку "синоніми, їх роль у мові". Можливо, хтось із вас знає, як вони називаються

1. Згадаймо, що ми проходили на минулих заняттях.

Як називаються:

Всі слова мови (лексика). Розділ лінгвістики, що вивчає лексику (лексикологія). Слова, що мають одне лексичне значення (однозначні). Слова, що мають кілька лексичних значень (багатозначні). . Слова з протилежним лексичним значенням (антоніми).

Молодці!

2. Сьогодні ми познайомимося із новим явищем лексики.

Відгадайте загадку:

Чи не баранець і не кіт,

Носить шубу цілий рік.

Шуба сіра – для літа,

Для зими – іншого кольору.

Що ж за звірятко такий заєць? (СЛАЙД)

У світі налічується 32 види зайців, їх найближчими родичами є пищухи та кролики. Зайці живуть всіх континентах, крім Антарктиди.

У зайців не буває будь-яких жител – вони не риють нори і не роблять жодних інших укриттів. Але ці тварини мають постійні ділянки проживання, які залишають лише у безгодові роки під час масової міграції.

У нас найбільш відомі два види зайців – біляк та русак. Свої назви вони отримали через різницю у забарвленні: біляк у зимовий час має чисто-біле забарвлення, тільки кінчики вух залишаються чорними.

3. Всі ви чудово знаєте, що заєць є героєм багатьох художніх творівта мультфільмів. Кожен письменник описує зайця по-різному.

Зараз дДля спостережень вам пропонується уривок із казки Д.М. Мамина-Сибіряка - уральського письменника-

"Казка про хороброго зайця ...".

Кожному з вас я роздаю текст, з яким ви працюватимете. Полінапрочитає цей текст вголос, а ви всі уважно його послухаєте та відповісте на запитання.

Зібралися старі зайці, збіглисямаленькі зайченята, приплелисястарі зайчихи – усі слухають, як хвалиться заєць…

- Гей, ти, косе око, ти і вовка не боїшся?

- І вовка не боюся, і лисиці та ведмедя – нікого не боюся!

Це вже виходило дуже кумедно. Хіхікнулимолоді зайченята, засміялисядобрі старенькі зайчихи, усміхнулисянавіть старі зайці.

4. Назвіть дієслова руху, що характеризують поведінку зайців у лісі. Чим цікаві ці дієслова? Про що вони нам кажуть? Про те саме?

(Зібралися, збіглися, приплелися).

Звичайно, значить, про те саме можна сказати по-різному.

5. Чи цікаво вам дізнатися значення цих дієслів?

Як ви вважаєте, що означає кожне з цих слів?

Зібралися – зійшлися в одному місці,

Збіглися - швидко зібралися,

Приплелися – прийшли повільно.

6. Отже, маємо слова однієї й тієї ж частини промови – дієслова.

Вони позначають те саме явище, але відрізняються відтінками лексичного значення.

7. Як ви вважаєте, у яких стилях промови можуть використовуватися ці слова?

Зібратися – стилістичні нейтральне слово, тобто. може використовуватися у науковому, художньому та розмовному стилях.

А ось слова збіглися і приплелися відносяться до розмовного стилю.

8. Про слова, які позначають те саме явище, предмет чи дію ми й говоритимемо сьогодні на уроці.

9. Можливо, хтось із вас знає, як вони називаються?

Такі слова називають синонімами.

10. Отже, тема нашого уроку:…….

"Синоніми, їх роль у мові".

11. Давайте запишемо тему в зошит, у залишений вами рядок.

(Запис на дошці та у зошитах)

12. Протягом уроку ми повинні відповісти на такі запитання:(запис на зворотній сторонідошки).

Синоніми – це … (приклади)

Роль синонімів у мові…

Тема уроку : «Синоніми»

Тип уроку : урок відкриття нових знань

Цілі уроку:

1.Освітні: познайомити звизначенням синонімів; з різними відтінками значень синонімів, емоційним забарвленням та стильовою неоднорідністю; за участю синонімів у мові; зі словниками синонімів.

2. Практичні: удосконалювати вмінняпідбирати синоніми до даному слову; вживати синоніми у мові відповідно до відтінків значень та стилістичними особливостямикористуватися словником синонімів.

3. Виховні: виховувати почуття поваги та любові до Батьківщини, природи, почуття прекрасного, долучити до музики, живопису, удосконалювати читацький смак.

4. Розвиваючі: збагачувати словниковий запас учнів; навчати порівнянню, вмінню виділяти головне, систематизувати, пояснювати поняття; розвивати творчі здібностіучнів.

Завдання уроку:

    Освітні:

розвивати вміння формулювати визначення понять;

розвивати вміння знаходити синоніми у тексті;

формувати вміння використовувати синоніми у мові;

розвивати вміння розрізняти синоніми у тексті;

збагачувати словниковий запас учнів;

удосконалювати орфографічні вміння;

вчити розрізняти синоніми за відтінками значень, емоційним забарвленням та стильовою неоднорідністю;

розвивати вміння підбирати синоніми до слова.

    Розвиваючі:

здійснення системно-діяльнісного підходу;

розвиток критичного мислення;

розвиток уваги;

розвиток уміння формулювати та доводити свою точку зору;

розвиток умінь аналізувати, порівнювати, узагальнювати;

розвивати вміння застосовувати нові знання;

розвиток творчих, мовленнєвих здібностей учнів;

формування логічних умінь;

розвиток вміння спиратися на відоме, на свій суб'єктивний досвід;

розвиток уміння формулювати проблему;

розвиток уміння групової та парної роботи.

    Виховні:

виховання інтересу та поваги до рідною мовою;

виховання ціннісного ставлення до слова;

створення сприятливої ​​атмосфери підтримки та зацікавленості, поваги та співробітництва;

взаємодія учнів у груповій та парній роботі: розвиток поваги один до одного.

Заплановані результати:

пізнавальні : самостійне виділення та формулювання пізнавальної мети, усвідомлене та довільне побудова мовного висловлювання в усній формі, вибір найбільш ефективних способіввирішення завдань, структурування знань;

особистісні: встановлення зв'язку між метою навчальної діяльностіта її мотивом, самовизначення;

регулятивні : цілепокладання, планування, оцінка результатів роботи, внесення необхідних доповнень і корективів у план та спосіб дії у разі розбіжності еталона, реальної дії та її результату;

комунікативні : планування навчального співробітництва з учителем та однолітками, дотримання правил мовної поведінки, вміння висловлювати та обґрунтовувати свою точку зору.

Обладнання:

мультимедійна презентація до уроку;

підручник, словники російської (орфографічний, тлумачний, синонімів); картки індивідуальні.

Методи та прийоми : словесні, наочно-практичні, проблемного викладу, самоконтролю

Структура уроку:

    Організаційний етап.

    Актуалізація знань.

    Постановка навчального завдання.

    Засвоєння нових знань та первинне закріплення.

    Хвилина релаксації

    Закріплення дослідженого матеріалу.

    Рефлексія діяльності (підбиття підсумків заняття).

    Інформація про домашнє завдання (коментування), оцінювання за урок.

Хід уроку.

    Організаційний момент, мотивація до навчальної діяльності Принцип психологічного комфорту.

Вітальне слово вчителя.

- Доброго дня, хлопці. Давайте подивимося один на одного і посміхнемося. Говорять, «усмішка – це поцілунок душі». А тепер давайте повернемося до наших гостей і поділимося своїми усмішками, голосно скажемо: «Доброго дня!». Сідайте на свої місця. Я радий, що у вас гарний настрій, і сподіваюся, що ми з вами сьогодні дуже дружно та активно попрацюємо.

Привітання учнів.

    Актуалізація колишніх знань .

    Дайте відповідь на запитання:

– Що таке лексика?– Яка наука про мову вивчає лексику?- Які слова називаються однозначними? багатозначними?- Що таке омоніми?- Що таке антоніми? 2. Випишіть словосполучення з багатозначними словамиу перший стовпчик, а з омонімами у другий. вид на море – вид спорту шовкове полотно – полотно конвеєра кирпатий ніс – ніс літака весільне вбрання – наряд міліції ковальський горн - дзвінкий горн вал, що обертається – міський вал ловити м'яч – ловити момент аркуш паперу – капустяний лист
    Дзвінок. Формування нових понять та знань.
    Словникова робота.
Громада, громіздка, громіздка, величезний. ____________________ Громада – величезний предмет, щось дуже велике. (Тлумачний словник російської С.И.Ожегова.)
    Лексична розминка.
Завдання: підберіть до цих слів інші прикметники, які характеризують предмет, позначаючи його ознака – великий розмір. Громіздкий, величезний,…
    Ознайомлення з новими поняттями.
Синоніми слова однієї частини мови, різні за звучанням і написанням, але мають однакове або дуже близьке лексичне значення. Група синонімів, що складається з двох або більше слів, називаєтьсясинонімічним рядом . Можуть бутисинонімічні ряди іменників (робота - праця - справа - заняття) ; прикметників (Вологий – мокрий – сирий) ; дієслів (бігти – поспішати – поспішати) ; прислівників (тут – тут) ; фразеологізмів (переливати з порожнього до порожнього – носити воду решетом) .

Зміна.

Що сталося у п'ятому класі?Що за шум тут, що за гамір?Скачуть Таня, Вітя, Саша,Стрибають Наташа з Машею.Засміялися Толя з Пашею,Приснули від сміху Даші,Захихотів і Захар.Повз парт мчить Сонька,А за нею біжить Оленка,Мчать, нікого не бачачи,Женька, Оля, Надя, Діма,І летять на весь опорОлена, Галя та Єгор.А осторонь, біля віконця,Дуже тихо, про себе,Вчить правило, мабуть,Учень – відмінник Гена.Що тут сталося?Це просто ЗМІНА!Словом, все тут гаразд!Знайти синоніми у цьому вірші.
4. Використання синонімів у художніх текстах.Синоніми допомагають найточніше висловити думку. Працюючи над лексикою своїх творів, письменники вибирають із безлічі слів те, що найбільш правильно передає необхідний відтінок сенсу. Умовилися я та мамаДочекатися вихідного дняІ подивитися гі-гі-то-пама…Ні, гі-попо-то-по-памо…Ні, гі-то-по-потама…Хай мати скаже за мене!Увійшли у відчинені воротаІ побігли ми вдвохПодивитись на гі… на бегемота.Ми частіше так його кличемо.Я думаю, гіпопотамаЗвати так важко для того,Щоб сторож із глибокої ямиРідше викликав його. С.Я.Маршак
    Фізкультхвилинка.
    Осмислення. Формування нових умінь та навичок.
    Робота з вправою у підручнику.
    Відзначити послідовно прикметники за ступенем зростання ознаки.
1) величезний велетенський величезний великий 2) божественний гарний розкішний чудовий
    Практична вправа з добору синонімів.
скупий
Завдання. Підберіть синоніми до таких слів: скупий, кидати, очі, поспішати, ворог, товаришу.
Перевірте себе: скупий
    Практична вправа.
Завдання. Знайдіть у ряді синонімів розмовні та просторічні слова:
Болтати – розмовлятиЗасудження - головомийкаБродити - бовтатисяДутися - сердитисяШукати - копатисяЗавдання. Поспішайте пропозиції. Замість крапок вставте слова, що стоять у дужках, у потрібному відмінку . 1) Партизани відобразили все... супротивника. Вся природа чекала... весни(Атака, наступ). 2) Вчитель регулярно проводив... із батьками. Він сплатив поштою... по телефону(розмова, розмова). 3) З вікна відкривався гарний... на морі. ... у романах Тургенєва відіграє важливу роль(Вигляд, пейзаж).

VI. Рефлексія . Дайте відповідь на запитання: - Що нового ви дізналися сьогодні на уроці?- Які слова називають синонімами?- Що таке синонімічний ряд?- Чи синонімами будуть наступні слова:інтерес, цікавий, цікавитися ? - Чи синонімами будуть наступні слова: чудовий, краса?

Тест

1. Підберіть синонім до слова БОРОТИСЯ. А) змаганняБ) боротися В) боротьба2. Яке з цих слів не є синонімом до слова ШВИДКО? А) швидко Б) швидко В) швидкий3. Який із цих рядків є синонімічним рядом? А) добрий – співчутливий – людинолюбствоБ) легкий – повітряний – невагомийВ) молодість – юність – молодіти
    Домашнє завдання.

Розділи: Викладання російської мови

Цілі уроку:

    Освітня: створити умови для систематизації знань про синоніми та їх функції у тексті

    Розвиваюча:створити умови у розвиток вміння вживання синонімів у промови.

    Виховна:сприяти розвитку культури мови, культури розумової праці.

Тип уроку:урок-практикум

Хід уроку

1. Організаційний момент

2. Актуалізація знань та умінь.

Згадаймо, що таке синоніми. Наведіть приклади синонімів.

(Синоніми – це слова однієї частини мови, різні за звучанням, але близькі за значенням.)

Чим відрізняються один від одного синоніми?

(Синоніми відрізняються один від одного різним ступенем вираження основного змісту (хотіти – бажати – жадати); різними відтінками значення (хотіти, бажати – “відчувати потребу в чомусь, переважно ближчому та доступнішому”, мріяти – “подумки прагнути чого- більш віддаленому), прагнути – “наполегливо добиватися чогось у діях); різними сферамистилістичного вживання (плекати мрію – поетичне; алкать – книжкове, застаріле; мати полювання, спати та бачити – розмовні).

Яке значення синонімів у нашій мові?

(Розширюючи словниковий склад мови, синоніми одночасно й збагачують нашу мову, роблять її яскравішою, виразнішою, різноманітнішою. ​​Знання синонімів необхідно для того, щоб вміти висловити свою думку найбільш точно, з усіма необхідними відтінками, обравши потрібне слово з інших, близьких за значенням .)

Які типи синонімів вам відомі?

(Наводиться ряд прикладів, з урахуванням яких учням можна було зробити такий висновок і сформулювати правило.

Розрізняють синоніми лексичні, стилістичні та синтаксичні.

Лексичні синоніми – це слова, які стосуються однієї частини промови, що виражають одне й те саме поняття, але водночас розрізняються відтінками значення.

Стилістичні синоніми відрізняються стилістичним забарвленням, сферою вживання: лік-обличчя-фізіономія-мордашка; задовільно-трійка-трояк.

Синтаксичні синоніми – паралельні синтаксичні конструкції, що мають різну побудову, але збігаються за своїм значенням: почати роботу-почати роботу; біля будинку – біля будинку).

Наведіть по три приклади всіх цих різновидів синонімів.

(Правило та приклади записуються в зошитах).

Послухайте пропозицію і скажіть, яку мету переслідував автор, використовуючи низку синонімів: Як йому досі не спало на думку, що це обман зору, галюцинація, міраж? (Чак.)

(У зошитах записується висновок: в художній літературівикористовується прийом нагнітання синонімів, щоб досягти ефекту найбільшої виразності. Такий прийом послідовності, поступовості (зазвичай наростає) в розташуванні чогось при переході від одного до іншого називається градацією).

Спробуйте скласти свої приклади, використовуючи цей прийом.

3. Удосконалення існуючих та формування нових умінь.

Упр.1.Прочитайте речення. Випишіть синоніми, розташовуючи їх за принципом градації. Складіть схему цієї пропозиції.

Незабаром зареготали всі: сміявся хлопчик у ліфті, хихотіла покоївка, посміхалися офіціанти в ресторані, крекнув товстий кухар готелю, верещали кухарі, заливались бої-розсилки, посміхався сам господар готелю.

(Л. Кассиль)

Придбайте свою подібну пропозицію, описавши ситуацію руху людей за вікном.

Упр.2.Охарактеризуйте смислові та стилістичні відтінки кожного синоніма, складіть із ними словосполучення чи речення.

Відомий нейтральний стилістичний відтінок, популярна розмова, знаменитий офіц, уславлений, славний розмовний, знатний урочистий, іменитий піднесений-поетич, світовий.

Продовжіть роботу самостійно: підберіть синоніми до наступних слів, складіть самі синонімічний ряд слів і вкажіть, чим відрізнятиметься кожен із синонімів. Особливу увагу звертайте на стильову відмінність.

Голова, рука, очі, синець; ходити, писати, прикрити; худорлявий, смішний.

Упр.3.Відредагуйте уривок. Виправте стилістичні помилки, посиліть експресивність тексту, замінивши окремі словабільш експресивними синонімами.

Павло розстебнув кобуру, взяв блискучий револьвер і побіг додому. Забігши до хати, мати поралася на кухні і не звернула на нього уваги. Він узяв ганчірку, що лежала під скринькою, і поклав її в кишеню. Потім він вийшов у двері і пішов на дорогу до старого цегельного заводу.

Там у напівзруйнованих печах було багато потаємних містечок. В один із них він сховав загорнутий револьвер у ганчірку і завалив його цеглою.

Упр.4.Поясніть вибір синонімів у наступному уривку з казки Д.Н.Мамина-Сибиряка.

Зібралися старі зайці, збіглися маленькі зайченята, приплелися старі зайчихи – усі слухають, як хвалиться Заєць…

- Гей, ти, Косе око, ти і вовка не боїшся?

- І вовка не боюсь, і лисиці, і ведмедя – нікого не боюсь!

Це виходило дуже кумедно. Хихикнули молоді зайченята, прикривши мордочки передніми лапками, засміялися добрі старенькі зайчихи. Усміхнулися навіть старі зайці.

Створіть свій текст невеликого обсягу, насичений синонімами, вибравши як сюжет розповідь про кумедний випадок у поході або про труднощі, з якими ви зіткнулися в поході. Можливе використання власного сюжету.

1. Яке лінгвістичне явище ілюструють слова грецька - грецька!

1) омоніми 2) пароніми 3) синоніми 4) антоніми

2. Яке лінгвістичне явище ілюструють слова контури - контури!

1) омоніми 2) пароніми 3) антоніми 4) синоніми

3. У якому реченні слово ДІМ вжито у значенні «родина»?

    Ми знайомі будинками. 3) Батьківщина – наш спільний будинок.

2) В одному провулку стояли будинки. 4) Влітку ми були у будинку відпочинку

4. У якому ряду представлені синоніми?

    життєвий - життєвий 2) зарозумілість - гордовитість 3) високий - низький

4) кімнату змусили меблями – мене змусили вчитися

5. У якому ряду не всі слова синоніми?

а) чахнути, згасати, танути

б) схвалювати, хвалити, хвалитися

в) хитрувати, лукавити, лицемірити

г) втомитися, змучитися, змучитися

6. Яка пара слів не є антонімами?

а) густий, рідкісний

б)радіти, сумувати

в) прискорення, уповільнення

г) квітка, дерево

7. У якому реченні замість слова явнийпотрібно вжити слова виразний?

    Я побачив явні контури гір.

    То була явна брехня.

    Полковник відчував мені явну ворожість.

    Дитина ця була явним вундеркіндом.

8. У якому прикладі замість слова реальнийпотрібно вжити слова реалістичний?

    реальний напрямок у живопису

    реальна дійсність

    проводити реальну політику

    досягти реальних успіхів

4. Рефлексія.

Якими є наші досягнення у вирішенні навчальної задачі уроку?

Які проблеми виникали у процесі роботи?

5. Домашнє завдання.

Підберіть ряди синонімів із казок А.С. Пушкіна, віршів З. Єсеніна, російських билин. Оформіть свій вислів у вигляді рецензії на вибраний твір.

Муніципальне казенне загальноосвітня установа

«Люксюгунська основна загальноосвітня школа»

Кобяйського улусу Республіки Саха (Якутія)

«Синоніми»

Конспект уроку російської мови у 5 класі

в умовах реалізації ФГЗС

Виконала вчитель

російської мови та літератури

МКОУ «Люксюгунська ЗОШ»

Пахомова Катерина Володимирівна

Люксюгун, 2017 року.

Тема: Синоніми.

Мета уроку: дати поняття синонімів та його ролі у промови.

Завдання:

- навчальні: навчити розрізняти синоніми з різними відтінками значень; емоційним забарвленням та стильовою неоднорідністю;

- розвиваючі: розвивати вміння підбирати синоніми до цього слова, використовувати синоніми у мові, розвивати монологічну мову учнів;

- виховні: виховувати любов до слова, інтерес до російської.

Заплановані результати:

особистісні: формувати інтерес до російської;

метапредметні: розвивати операції логічного мислення: зіставлення, аналіз, навички самоконтролю, взаємоконтролю; вміти працювати індивідуально та у групі, знаходити загальні рішення; викладати свою думку та аргументувати свою точку зору; визначати цілі майбутньої навчальної діяльності, послідовність дій, оцінювати досягнуті результати.

предметні: розширити понятійну основу про лексику російської; за допомогою практичних завдань забезпечити розуміння учнями ролі синонімів із різними відтінками значення.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу.

Форми роботи: індивідуальна, робота в групах, колективна

Обладнання: підручник, презентація, комп'ютер, роздатковий матеріал.

Структура та хід уроку:

Вітальне слово вчителя:

Ми прийшли сюди вчитися,

Не лінуватися, а працювати.

Працюємо старанно,

Слухаємо уважно.

Почнемо наш урок (перевірка готовності учнів до уроку, визначення відсутніх, організація уваги учнів).

Вітають вчителі, роблять записи у зошитах

УУД:

особистісні, комунікативні.

Ціль – створення доброзичливої ​​атмосфери, мотивація на навчання, створення ситуації успіху.

Актуалізація знань

Лексичний диктант (За лексичним значенням учні повинні визначити слова та записати їх. Усі слова мови (лексика).Розділ лінгвістики, що вивчає лексику (лексикологія).Слова, мають одне лексичне значення (однозначні).Слова, які мають кілька лексичних значень (багатозначні).Слова однакові за звучанням і написанням, але різні за значенням (омоніми).Слова із протилежним лексичним значенням (антоніми).

Самостійно записують слова, а потім здійснюють самоаналіз та взаємоперевірку.

Регулятивні (контроль, корекція знань).

Введення у тему

Сьогодні ми познайомимося з новим явищем лексики і для ваших спостережень пропонується уривок із казки Д. Мамина-Сибіряка "Казка про хороброго зайця ...".

Зібралися старі зайці, збіглися маленькі зайченята, приплелися старі зайчихи – усі слухають, як хвалиться заєць…

Гей, ти, косе око, ти і вовка не боїшся?

І вовка не боюся, і лисиці та ведмедя – нікого не боюся!

Це вже виходило дуже кумедно. Хихикнули молоді зайченята, засміялися добрі старенькі зайчихи, посміхнулися навіть старі зайці.

1.Назвіть дієслова руху, що характеризують зайців у лісі. Чим цікаві ці дієслова? (Зібралися, збіглися, приплелися).

2. Як відреагували зайці на хвастощі головного героя? (Хіхікнули, засміялися, посміхнулись).

Отже, про те саме можна сказати різними словами, які за змістом близькі, але відрізняються відтінками значення.

Діти знаходять синоніми у тексті, визначають їх значення.

УУД:

Регулятивні (ппошук та виділення інформації).

Предметні (аналіз із метою виділення загальних ознак, Порівняння, побудова логічного міркування).

Пізнавальні (уміння будувати висловлювання, Вираз власної думки).

Визначення теми та цілей уроку.

- Подумайте, про що ж ми говоритимемо сьогодні на уроці?

Протягом уроку ми повинні відповісти на такі запитання:

Синоніми – це … (приклади)

група слів, об'єднанихсинонімічнимивідносинами.

Роль синонімів у мові…

Формулюють тему та мету уроку.

УУД:

Регулятивні (формулювати тему та мету уроку, планування).

Пізнавальні (формулювання проблеми)

Відкриття нового знання.

1. Пояснення нової теми.

Що це за слова «синоніми»?

Постараємося з'ясувати та доповнити наші знання.

- Назвіть слова, які позначають місце, де живе людина.

Вчитель показує слайди, відповіді записуються у зошитах. (Будинок, хІжина, курінь, хата, котедж, вілла).

Будинок - загальновживане слово і є стилітично нейтральним синонімом для інших слів, вживається у текстах різних стилів.

Хатина – застаріле слово, котедж, вілла – запозичені, що прийшли з іншої мови.

Слова ці однієї частини мови, позначають одне й те саме, але можуть відрізнятися один від одного відтінками лексичного значення та вживанням у мові. Ці слова називають синонімами.

ВИСНОВОК: Синоніми урізноманітнюють нашу мову, роблять її багатшими, яскравішими, виразнішими. Синоніми відрізняються відтінками лексичного значення.

Діти визначають значення кожного слова, знаходять відмінності у значенні слів, роблять висновок.

Проблемне пояснення нового матеріалу.

УУД :

Комунікативні( взаємодія, у ході якого з'ясовуються значення слів, ознаки синонімів.

2. Робота з текстом підручника.

Подивимося тепер, як підручник дає визначення синонімів (Е.А. Бистрова, Російська мова 5 клас).

Читають теоретичний матеріал у підручнику, роблять висновки.

Пізнавальні (спостереження, пошук інформації).

Закріплення знання

    Пропонує виконати упр. 349(за завданням):

Доведіть, користуючись у потрібних випадкахматеріалом для довідок, що дані нижче слова – синоніми.

Завірюха, завірюха, буран; спека, спека; доріжка, стежка; абетка, алфавіту.

Для довідок: висока температураповітря; снігова буря; перелік літер у визначеному порядку; вузька смуга землі, влаштована чи протоптана для зручності ходьби.

Виконують завдання (колективна робота, за бажанням – самостійно з подальшою самоперевіркою).

Предметні

Пізнавальні (загальнонавчальні дії)

Регулятивні (контроль)

    Робота у групах

Вправа: знаходження синонімів у віршах (робота у групах).

Де ми? Відгадайте.

Чи не море, не земля,

Пароплави не плавають

І ходити не можна. (Болото).

На шляху топке болото. Сидить водяний. Він покаже нам шлях через болото, якщо ви правильно знайдете синоніми у віршах (вірші записані на купині). (Виходять учні від кожної групи та беруть купини)

1-а купина (1-а група)

Бурани, завірюхи та хуртовини,

Як багато з ними канітелі,

Як багато шуму, штовханини,

Як набридли вони мені! -

Так пробурчав мороз похмурий

І річку в кригу скував без галасу.

2-а купина (2-а група)

Зябне осинка,

Тремтить на вітрі,

Стине на сонечку,

Мерзне в спеку.

3-я купина (3-я група)

Дуб дощу та вітру зовсім не боїться.

Хтось сказав, що дубові страшно застудитися.

Адже до пізньої осені дуб стоїть зелений,

Значить, дуб витривалий, отже, загартований.

(Порадившись, кожна команда відповідає та захищає свою відповідь).

Чому ви вирішили, що це синоніми? (Позначає одне й те саме, але по-різному пишеться і вимовляється, є однією і тією ж частиною мови.

Якою частиною промови є синоніми у 1-й групі? У другій? У третій? (Іменники, дієслова, прикметники).

Що сильніше - хуртовина чи буран?

Чим відрізняються хуртовина, завірюха, буран, завірюха як явище природи? (силою вітру)

Яке слово ще можна поставити у цьому синонімічному ряду? (пурга)

На дошці: Засумувати – затужити, смуток, зажуритися, зажуритися.

Яке слово тут зайве? (Зайве сум, тому що синоніми є однією і тією ж частиною мови)

Підберіть дієслово-синонім з коренем "сум" (засумувати)

Отже, якими частинами мови можуть бути синоніми?

Розбиваються на групи, виконують завдання, один із групи відповідає

Комунікативні (уміння висловлювати та відстоювати свою точку зору)

Пізнавальні (пошук інформації)

Регулятивні (аналіз текстів)

    Знайомство зі «Словником синонімів російської».

Кожна словникова стаття словника синонімів складається з декількох прикладів, що утворюють синонімічний ряд, який починається зстрижневого слова (його ще називають домінантою ). Воно є найбільш уживаним. У словнику синонімів стрижневе слово стоїть першим у синонімічному ряду.

Розглядають словники

Пізнавальні

    Знайомство з визначенням синонімічного ряду

- Перепишіть синоніми як посилення дії:

    Захоплюватися, хвалити, звеличувати, схвалювати.

    Шептати, кричати, сказати, вигукнути.

Група синонімів – це синонімічний ряд.

Градація - Група синонімів однієї і тієї ж частини мови, де кожне слово сильніше, виразніше відображає сенс сказаного.

Виконують завдання, запропоноване вчителем Самоперевірка виконаної роботи.

Пізнавальні:

(Використання знако-символічних засобів)

Регулятивні

(контроль)

Комунікативні

Фізхвилинка

Гра в м'яч. Вчитель кидає м'яч одному з хлопців, він називає синонім до слова, яке вимовляє вчитель.

Приятель-друг

Противник-ворог

Крокувати-йти

Солдат-воїн, боєць

Джерело-ключ

Лікар-лікар

Завірюха-завірюха, завірюха, ураган

Холод-мороз, холоднеча

Мокрий - сирий, вологий

Смачний-апетитний, ласий.

Грають

Комунікативні

Закріплення знань (продовження)

Визначення ролі синонімів у мові

    Редагування тексту.Дітям пропонується текст із словами, що повторюються. Потрібно замінити їх синонімами.

Немає боязкої тварини, ніж заєць. Навіть за слабкого шуму він лякається і біжить. Тільки пізно ввечері чи вночі боязкий зайчик виходить зі свого притулку, а на світанку ховається в якомусь затишному куточку. Багато у несміливого зайчика ворогів. За ним полюють і голодний вовк, і хижий яструб, і мисливець.Слова для довідок: боязкий, полохливий, боягузливий. (Пояснити розділові знаки схемою в останній пропозиції)Який текст звучить краще, той, який вам запропонував або той, який створили ви?Зробіть висновок: а навіщо нам потрібні синоніми ? Синоніми нам необхідні, оскільки роблять нашу промову яскравішою, виразнішою, допомагають уникати повторів і не допускати мовних помилок

Працюють з текстом, роблять висновки

Комунікативні (постановка питання)

Пізнавальні (аналізують текст, виділяючи потрібні слова)

Регулятивні (виділяють та усвідомлюють те, що вже засвоєно, вносять корективи)

    Поспішайте пропозиції. Замість крапок вставте слова, що стоять у дужках, у потрібному відмінку.

1) Партизани відобразили все... супротивника.

Уся природа чекала... весни.

(атака, наступ)

2) Вчитель регулярно проводив... із батьками.

Він сплатив поштою... по телефону.

(розмова, розмова)

3) З вікна відкривався гарний... на морі.

У романах Тургенєва грає значної ролі.

(Вигляд, пейзаж).

Записують речення у зошиті, вставляючи слова у потрібному відмінку. Проводять взаємоперевірку.

Регулятивні (контроль, корекція, оцінка)

    З'єднайте лініями синоніми із різних колонок.

Багрянець Своєрідність

Схематизм Висловлювання

Незламність Шаблонність

Індивідуальність Стійкість

Текст Скульптор

Абзац Відступ

Ваятель Пурпур

Завдання виконується на дошці

Пізнавальні (постановка та вирішення проблеми)

Комунікативні (уміння висловлювати свої думки)

10 .

Контроль засвоєння матеріалу

Міні-тест

1. Підберіть синонім до слова БОРОТИСЯ.

А) змагання

Б) боротися

В) боротьба

2. Яке з цих слів не є синонімом до слова АКУРАТНИЙ?

А) охайний

Б) охайний

В) акуратно

3. Який із цих рядків є синонімічним рядом?

А) добрий – співчутливий – людинолюбство

Б) легкий – повітряний – невагомий

В) молодість - юність - молодіти

Беруть участь у тестуванні.

Проводять самоаналіз та взаємоперевірку.

Регулятивні( контроль, корекція, оцінка)

11.

Підсумок уроку

Підбиває підсумок уроку, виставляє оцінки, коментує роботу учнів під час уроку.

Сприймають інформацію. Оцінюють свою роботу на уроці.

Регулятивні (самооцінка)

Особистісні (самовизначення, морально – естетичне оцінювання)

12.

Рефлексія

Діти, продовжіть пропозиції:

1.Сьогодні на уроці ми повторили…

2.Ми дізналися…

3.Навчилися …

4.Найцікавішим мені здався той момент, коли …

5. Важким для мене стало…

Синоніми – це … (приклади..)

Синонімічний ряд – це … (свої приклади) Цегрупа слів, об'єднанихсинонімічнимивідносинами.

Роль синонімів у мові…

Рефлексують. Виражають особисте ставлення до процесу результатів уроку.

Пізнавальні (Рефлексія діяльності)

Регулятивні (контроль та оцінка процесу та результатів діяльності)

Особистісні (самовизначення, самооцінка)

Комунікативні

(Вираз своїх думок з достатньою повнотою і точністю)

Особистісні (адекватне розуміння причин успіху/невдачі у навчальній діяльності)

13.

Домашнє завдання

Повторити правила §67, упр. 353

Записують домашнє завдання

Особистісні

"синоніми" та "антоніми".

Мета: Продовжити формування понять "синоніми" та "антоніми".

Завдання: Сприяти розвитку вміння розпізнавати і правильно вживати в мові синоніми та антоніми. Навчати вибирати антоніми залежно від значення слова.

Сприяти розвитку усної та письмової мови, розширення кругозору учнів, збагачення словникового запасу;

Сприяти створенню емоційно-позитивної основи для розвитку комунікативних здібностей та навичок колективного співробітництва.

Хід уроку

I. Психологічний настрій

Встаньте, хлопці, у коло. Перед початком уроку хочу побажати вам творчого настрою, уваги. (Діти по ланцюжку один одному вимовляють побажання)

Поділ класу на групи за кольором. Учні вибирають гурток кольору, що сподобався, і об'єднуються в групи.

Прошу всіх сісти за свої робочі місця.

ІІ. Повідомлення теми заняття.

Мова - і старий, і вічно новий!

І це так чудово -

У величезному морі - море слів -

Купатися щогодини!

Сьогодні на уроці ми з вами здійснимо захоплюючу подорож морем слів. Воно величезне. У ньому безліч островів та рифів, проток і заток. На деяких островах ми вже побували. Щоб дізнатися, на які острови ми сьогодні вирушимо, потрібно відгадати кросворд.

Кожна команда має своє завдання на робочому місці в конверті.

Вам треба продовжити прислів'я і слово вписати в клітини кросворду.

Працюємо під девізом: "Не поспішай язиком, поспішай справою"

Вчитель зачитує прислів'я, діти закінчують їх, вносячи дані, спілкуючись у команді.

Хто хоче багато знати, тому треба мало: (СПАТИ)

Як відгукнеться, так і:: (ВІДГУКНЕТЬСЯ)

Правда у вогні не горить і у воді не:: (ТОНЕТ)

Корінь вчення гіркий, та плід його::. (СОЛОДОК)

Один за всіх та всі за::. (ОДНОГО)

Нема друга - шукай, а знайшов - ::.. (БЕРЕЖІ)

Рідна сторона - мати, а чужа - ::: (МАЧЕХА)

Худий світ кращий за добрий:::(СОРИ)

Прочитайте яке слово у вас вийшло по вертикалі.

(СИНОНІМИ, АНТОНІМИ). Сформулюйте тему нашого уроку.

Сьогодні тема нашого уроку "СИНОНІМИ ТА АНТОНІМИ- закріплення"

Ми продовжимо знайомство з цими поняттями, вчитимемося визначати їх у тексті.

ІІІ. Подорож на острові Синонімів.

Отже, подорож починається. Ми на острові Синонімів.

Для того щоб зійти на берег, кожній команді треба виконати наступне завдання

А) Інструкція:

У вас на листку написано слово, вам необхідно підібрати якнайбільше синонімів цього слова і записати їх.

(Учні виконує в групі завдання на окремому листку. У кожної команди своє слово. Час роботи - 2 хвилини. Одна людина (експерт) з команди працює зі словником, він також виписує групу синонімів до цього слова).

ЗАПИШІТЬ ЯК МОЖНА БІЛЬШЕ СИНОНІМІВ ДО СЛОВУ

Чарівний

б) Перевірка.

Спершу слова зачитує команда, потім експерт доповнює відповідь.

ДИТИНА - дитя, дитятко, дітище, чадо, дитя, малюк, крихта, малюк, малоліток, карапуз, малявка, кровинка.

Чарівний - чарівний, чарівний, чарівний, чарівний, чарівний, чарівний.

РОБИТИ - споруджувати, ладнати, працювати, робити, виробляти, творити, лагодити, майструвати, ремонтувати, робити зусилля, робити, варганити, портачити, витворяти, викидати, відколювати, викамарювати.

ДОБРЕ - непогано, непогано, непогано, славно, добре, здорово, важливо, поважно, світово, хоч куди, що треба, на ять.

Висновок: виявляється, в одного слова може бути багато синонімів, але кожен з них має свій смисловий відтінок.

"Які слова називаються синонімами?"

влаштовано виставку слів - місяць, лікар, ялина, собака, кінь, бегемот, олівець, ромашка.

Розгляньте картини, до яких можна підібрати відповідне за змістом слово?

МІСЯЦЬ - МІСЯЦЬ СОБАКА - ПІС ДОКТОР - ЛІКАР

КІН - КІНЬ БЕГЕМОТ - ГІПОПОТАМ

Продовжіть фразу:

Отримані підписи - це слова - ::..(синоніми)

Чому ми не змогли підписати решту картин? (У цих слів немає синонімів)

Який можна зробити висновок? (У російській є слова, які мають кілька синонімів, але, водночас, є слова, які синонімів немає).

Подорож продовжується.

Щоб знову опинитись на березі моря, треба перебратися через гору. Гірські стежки вузькі, тому кожна команда рухатиметься своєю стежкою.

Завдання: необхідно знайти у тексті чи реченнях синоніми та підкреслити їх.

IV. Робота у групах.

Завдання для однієї групи.

Зябне осинка,

Тремтить на вітрі,

Стине на сонечку,

Мерзне в спеку.

Завдання для 2 групи.

Кіт ходив, ходив, набрів на хатинку. Захотів їсти - пішов у ліс, пташок, мишей наловив. Ось назустріч йому йде лисиця.

Завдання для 3 групи.

З гілочки на гілочку

Стрибає, пустує,

Спритна, спритна,

А не птах.

Завдання для 4 групи.

Погано жити без турбот, погано без доброго слова.

Друзі багато, а друга немає.

Свій хліб солодший від чужого короваю.

Перевірка.

Прочитайте уривок. Назвіть синоніми.

Якою частиною промови є?

Подивіться, хлопці, у таких невеликих уривках автор використав синоніми. Спробуйте дійти невтішного висновку: (обговорення всередині групи)

Відповідь спікера.

Навіщо синоніми потрібні у мові?

Згадаймо, на які питання ми знайшли тут відповіді

Що таке синоніми?

Синоніми – це слова, різні за звучанням та написанням, але близькі за значенням.

Навіщо використовують синоніми у мові?

Завдяки використанню синонімів мова стає багатою, яскравою, виразною, без повторів.

V. Динамічна пауза "Гра навпаки"

Вчитель піднімає руки вгору – діти опускають униз.

Уперед - назад

Вниз – вгору

Назад - уперед

Сів - підстрибнув

Підстрибнув - присів

VI. На острові Антонімов

Кораблик вирушає і подорож продовжується. Ось ми пристали до острова Антонімов.

Кожній групі по черзі задається загадка, обговорення всередині групи, спікер відповідає:

відгадайте загадки.

Я антонім до слова "спека",

Я в річці, в густій ​​тіні,

І в пляшках лимонаду,

А звати мене:? (прохолода)

Я антонім до слова "літо",

У шубку сніжну одягнена,

Хоч люблю мороз сама,

Тому що я:? (зима.)

Я антонім до слова "сміх".

Не від радості, втіх,

Я буваю мимоволі

І від щастя, і від болю,

Від образи, невдач.

Здогадалися? - Це: (плач).

Я антонім шуму, стукоту.

Без мене вам уночі борошно.

І на уроках я потрібна,

А називаюсь: (тиша).

Діти, згадайте, які слова ми називаємо антонімами?

Мінус - плюс, вогонь - вода,

Зухвалий - обережний:

Усі антоніми завжди

Протилежні.

VII. Гра " Протилежні слова"

Бліц – опитування. Учень – називає антонім цього слова.

1 група: Ворог – друг, холод – спека.

До якої частини мови належать ці слова? (іменники) -додаткове завдання - дайте визначення

2 група: Старий – новий, злий – добрий.

А ці слова, до якої частини мови належать? (прикметники) – дайте визначення

3 група: Нероби - працювати, засмучуватися - радіти.

Якою частиною промови є ваші слова? (дієслова) – дайте визначення

4 група: Далеко – близько, високо – низько. (Прислівники.) - Дайте визначення

Який можна зробити висновок? (антоніми є у кожній частині мови.)

VIII. Динамічна пауза-флешмоб під музику

IX. У печері Тайн

Подивіться перед нами печера Тайн.

А) Спробуйте самостійно розібратися з таємницями антонімів-завдання на «час»

взаємоперевірка

Худий (людина) - ________________, (товста)

Худа (кишеня) - _________________, (ціла)

Близький (шлях) - _________________, (далекий)

Близький (людина) - _______________, (чужий)

Веселе (свято) - ______________, (сумний)

Веселий (сміх) - ________________, (невеселий)

Висока (людина) - _______________. (Невисокий)

б) Перевірка. обговорення (спікери зачитують слово та антонім до нього, обґрунтовуючи свою відповідь.)

Чому в одного й того ж слова виявилися різні антоніми? На що слід звернути увагу, підбираючи антоніми? (Підбираючи антоніми, треба обов'язково звернути увагу до значення слова)

Подорож островом Антонімов закінчується. Згадаймо, на які питання ми знайшли тут відповіді і запишемо в наш бортовий журнал.

Що таке антоніми?

Антоніми - це протилежні слова за змістом.

Навіщо використовують антоніми у мові?

Завдяки використанню антонімів мова стає гарною, виразною, точною.

X. Бухта Творчості

Подорож продовжується. Наш кораблик причалив у бухті Творчості. Нам доведеться впоратися ще з одним випробуванням.

Прочитайте текст.

Сьогодні холодний похмурий день. Стоїть погода. Небом пливуть важкі чорні хмари. Сіє дрібний осінній дощ. Під ногами сира земля.

Який настрій виникає після прочитання тексту? (Сумне, сумне, сумне)

За допомогою яких слів цей настрій передається?

Уважно прочитайте завдання (на картці) та разом виконайте його у групі. При скруті звертайтеся до рятувального кола, яке лежить у вас на парті (на рятувальному колі записані слова-помічники).

Завдання 1, 2 групі замінити пропущені слова синонімами.

Сьогодні ___________ _________ день. Стоїть _______________ погода. Небом пливуть важкі чорні хмари. ________ дрібний осінній дощ. Під ногами __________ земля.

Завдання 3, 4 групі замінити пропущені слова антонімами.

Сьогодні ___________ _________ день. Стоїть _______________ погода. Небом пливуть ______________ ____________ хмари. Під ногами __________ земля.

Взаємоперевірка (обмін роботами, групи оцінюють одна одну, обґрунтовують оцінку)

А) Вийшов текст читають 1 і 2 групи

Який настрій передає текст?

Чи змінився настрій? Чому не змінилося, адже ви замінили слова? (Використовували синоніми - слова близькі за змістом)

Б) текст, що вийшов, читають 3 і 4 групи.

Який настрій передає текст? - Чи змінилося настрій? Чому? (використовували антоніми - слова протилежні за змістом)

Як приємно виходити на берег за такої погоди!

XI. Пристань "Питання - відповідь"

Наш кораблик узяв курс на пристань "Питання - відповідь"

Незабаром наша подорож закінчиться. Давайте перевіримо, чи знайшли ми відповіді на запитання, які порушили на початку подорожі?

Які слова називають синонімами? А які слова – антонімами?

Якою частиною мови можуть бути синоніми та антоніми?

Для чого потрібні синоніми та антоніми у мові?

На що обов'язково потрібно звернути увагу, вибираючи синонім чи антонім? (На значення слова.)

Виявляється, хлопці, море, яким ми подорожували, називається - ЛЕКСИКА.

Лексика – словниковий склад мови. На наших уроках ми продовжимо подорож цією країною та дізнаємося багато нового.

XII. Рефлексія

Наша подорож добігла кінця. Кому було цікаво та легко подорожувати морем Лексики, встаньте в коло і візьміться за руки.

Кому було цікаво, але при виконанні завдань ви відчували труднощі, поставте руки в бік.

Яку оцінку поставите за урок? А собі?

Молодці, хлопці! Ви сьогодні добре попрацювали. Дякую за роботу!